http://www.morele.net/wiadomosc/jaki-telewizor-ultra-hd-wybrac-ile-cali-do-4k-polecane-modele/367/ 2017-09-18 09:19:26.000000

Jaki telewizor Ultra HD wybrać? Ile cali do 4K? Polecane modele.

Telewizory Ultra HD są obecnie szczytem techniki. Rozdzielczość 4K od samego początku robiła prawdziwą furorę. Niestety przez jakiś czas po premierze telewizory Ultra HD były bardzo drogie. Ich cena dochodziła nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Teraz kiedy znacząco spadła, coraz więcej użytkowników zastanawia się nad zakupem takiego telewizora i wygląda na to, że naprawdę warto.

Co to jest UHD?

Ultra HD, skrót od słów Ultra High Definition to inaczej 4K, czyli rozdzielczość obrazu. Obraz w Ultra HD ma aż 3840 × 2160 pikseli, czyli 4 razy tyle, co FULL HD. Rozdzielczość ta odpowiada rozdzielczości taśmy filmowej 35 mm. O ile rozdzielczość FULL HD gwarantowała nam na łącznie 2 miliony pixeli na ekranie, o tyle Ultra HD ma ich aż 8 milionów. Ultra HD pozwala na wyświetlanie obrazu w formacie 16:9. Ceny telewizorów Ultra HD są jednak wysokie dlatego, że wymagania sprzętowe są w takim przypadku duże, a wyświetlanie obrazu wiąże się z wykorzystaniem sporej ilości pamięci.

Obecnie 4K jest standardem dla 3 światowych stacji telewizyjnych: włoskiej RAI brytyjskiej BBC i japońskiej NHK. Standard Ultra HD jest o tyle korzystny, że pozwala na przeskalowanie do aż 3840 × 2160 px nawet obrazu nagranego w stosunkowo słabej jakości.

Ranking telewizorów Ultra HD 2017

1.

                            Telewizor Samsung UE43KU6000 4K, Smart TV, HDR, PQI 1300
Telewizor Samsung UE43KU6000 4K, Smart TV, HDR, PQI 1300
Telewizor Samsung UE43KU6000 4K, Smart TV, HDR, PQI 1300
2.

                            Telewizor Samsung UE50KU6072 4K, Wi-Fi, HDR Pro, PQI 1300
Telewizor Samsung UE50KU6072 4K, Wi-Fi, HDR Pro, PQI 1300
Telewizor Samsung UE50KU6072 4K, Wi-Fi, HDR Pro, PQI 1300
3.

                            Telewizor Samsung UE43KU6072UXXH
Telewizor Samsung UE43KU6072UXXH
Telewizor Samsung UE43KU6072UXXH
Pokaż więcej produktów

Co daje 4K?

Dzięki rozdzielczości Ultra HD można dostrzec na obrazie znacznie więcej szczegółów. Nie jest on tak rozmyty, jak w niższych rozdzielczościach (w tym w FULL HD), ale bardzo naturalny. Patrząc na obraz 4K mamy wrażenie, jakbyśmy oglądali obraz bezpośrednio i to w warunkach doskonałej widoczności. Wszystko jest bardzo dokładne, niesamowicie realne. Takiej jakości na ekranach nie można było doświadczyć nigdy wcześniej.

W przypadku telewizorów FULL HD konieczne było oglądanie z określonej odległości. Gwarantowała ona nie tylko bezpieczeństwo dla wzroku, ale też lepszy wygląd obrazu. Ultra HD nie stosuje w tym aspekcie żadnych nakazów. Oglądający może siedzieć nawet bardzo blisko telewizora i w żaden sposób nie wpływa to ani na jego wzrok, ani na oglądany obraz.

Jak wybrać telewizor Ultra HD (4K)?

Wybór telewizora Ultra HD to przede wszystkim kwestia naszego budżetu. Jeżeli masz nieograniczony budżet, to możesz sobie pozwolić na wydatek rzędu 80 tysięcy złotych i otrzymasz możliwość rozkoszowania się doskonałym obrazem. W przypadku małego budżetu trzeba nieco bardziej „pokombinować”. Konieczne jest dokładne sprawdzenie parametrów i cen, a następnie skonfrontowanie ich ze swoimi wymaganiami.

 • Cena – jeżeli chcesz kupić telewizor 4K to celuj przynajmniej w średnią półkę cenową. Wtedy zyskasz pewność, że jakość oglądanego obrazu będzie wystarczająco dobra.
 • Ile cali? – telewizory 4K dostępne są nawet o przekątnej 40 cali. Nie trzeba od razu kupować telewizora na całą ścianę. Takich telewizorów nie trzeba też przystosowywać do wielkości pomieszczenia, więc wymagający użytkownicy mogą sobie pozwolić nawet na 60 czy 80 cali. O ile oczywiście dysponują wystarczającą ilością pieniędzy na zakup tak ogromnego odbiornika.
 • Porządne skalowanie – telewizory Ultra HD mają zdolność skalowania obrazu, który nagrany jest w gorszej rozdzielczości i przekształcania go na Ultra HD. Skalowanie inaczej nazywane jest upscalowaniem, ale jego efekty są różne. Jeden telewizor jest w stanie naprawdę dobrze przeskalować obraz, inny robi to tak, że uzyskany obraz w niczym nie przypomina standardu 4K. Słabe skalowanie może się skończyć widocznymi plamami na obrazie, słabym kontrastem i brakiem ostrości. Warto dowiedzieć się wcześniej, jak dany telewizor radzi sobie ze skalowaniem obrazu z SD i HD.
 • Forma ekranu – telewizory 4K mogą mieć proste lub zakrzywione ekrany. Te z zakrzywionymi oferują większą głębię obrazu. Czasami są w stanie wywołać nawet wrażenie, jakbyśmy oglądali trójwymiarowy obraz. Kiedy widz siedzi blisko zakrzywionego telewizora, to wrażenia z oglądania są znacznie lepsze, bo obraz wydaje się większy niż w rzeczywistości i pojawia się wrażenie uczestniczenia w wydarzeniach.
 • Możliwość rozbudowy telewizora – z pewnością przydatne będą funkcjonalności takie jak moduł Evolution Kit czy zestaw One Connect Box.
 • Standard HDMI – większość telewizorów Ultra HD wyposażona jest w porty HDMI 1.4, których nie można rozbudować tak, żeby obsługiwały HDMI 2.0. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest celowanie w telewizor 4K, który posiada gniazdo HDMI 2.0. Nowszy standard zagwarantuje nam bezproblemowe połączenia jeszcze przez kilka lat. Standard HDMI 2.0 jest też szybszy w porównaniu do HDMI 1.4, które oferuje przepustowość na poziomie 10,2 Gb/s.
 • Zabezpieczenie przed kopiowaniem – każdy kupujący powinien sprawdzić, czy konkretny telewizor 4K wyposażony jest w standard szyfrowania HDCP 2.2. Poprzednie zabezpieczenie HDCP 1.3 nie daje już żadnej ochrony, gdyż klucz szyfrujący został złamany i opublikowany. Jeśli więc chcesz, żeby Twoje połączenia były bezpieczne, to sprawdzaj dokładnie standard szyfrowania.
 • Odtwarzane formaty – telewizor UHD powinien obsługiwać jak najwięcej formatów. Przed zakupem powinno się zwrócić uwagę na to, czy telewizor obsługuje MPEG2, MPEG4, MPO, PNG, PNS, AAC, AVI, BMP, H264/MPEG-4 AVC, HEVC, JPEG, JPS, MKV, MP3, MPEG1, WAV, WMA (od wersji 2 do wersji 9.2), WMA-PRO (wersja 9 i 10), WMV9/VC1, BMS, GIF.

Dodatkowe funkcje w telewizorach Ultra HD

Telewizory Ultra HD wyposażone są w wiele udoskonaleń, które czynią korzystanie jeszcze przyjemniejszym. Z pewnością warto zwrócić uwagę, czy dany telewizor ma kartę sieciową i może obsługiwać interent. Funkcja SMART TV jest teraz standardem i jeżeli kupujemy odbiornik 4K, to należy jej wręcz wymagać. Dodatkowo pomocna będzie funkcja Picture Quality Index 800, dzięki której unikniemy rozmazywania się obrazu. Dobry telewizor Ultra HD powinien obsługiwać również DLNA, dzięki któremu będzie można udostępniać multimedia. Przyda się także MHL, które umożliwi przesyłanie dźwięki i obrazu z urządzeń mobilnych. Absolutną podstawą jest też wbudowany tuner DVB-T (MPEG-4) do obsługi naziemnej telewizji cyfrowej. Ostatnią technologią, w jaką powinien być wyposażony telewizor Ultra HD jest Ultra Clear Panel. Redukuje ona odbicia światła i zapewnia krystalicznie czysty i żywy obraz.

Niektóre telewizory 4K wyposażone są też w dodatkowe funkcje obrazu i dźwięku:

 • Czujnik oświetlenia zewnętrznego;
 • Auto Motion Plus;
 • Micro Dimming Pro;
 • SRS DTS Studio Sound;
 • Wallmount Sound Mode;
 • Multiroom Link;
 • Anynet+;
 • BD Wise Plus;
 • AllShare

Czy warto kupić telewizor Ultra HD?

FULL HD odchodzi już do lamusa. Rozdzielczość ta jeszcze niedawno była hitem, a teraz jest już standardem, który nie robi na nikim wrażenia. Ultra HD jest natomiast nowością, która daje naprawdę nieporównywalnie lepszą jakość. W tym momencie zakup telewizora FULL HD jest już po prostu nieopłacalny, bo lada moment możemy oczekiwać, że na rynku pojawi się jeszcze nowsza i jeszcze wyższa rozdzielczość niż 4K. To spowoduje natomiast, że standard FULL HD będzie już niemalże prehistoryczny, jeżeli chodzi o technologie. Ultra HD będzie natomiast drugi w kolejności.

Teraz ekrany Ultra HD montowane są nawet w laptopach, a to daje nam jasno do zrozumienia, że rozdzielczość UHD to już coś normalnego i wszystko przemawia za zakupem takiego odbiornika. Co prawda mała przekątna ekranu laptopa nie pozwala technologii UHD rozwinąć skrzydeł, to i tak jest to wyraźny sygnał, że 4K to już coś całkiem zwyczajnego. Jeżeli nie spieszy Ci się bardzo z zakupem nowego telewizora, to poczekaj jeszcze rok, aż ceny naprawdę spadną i wtedy go kup. Z tym że do tej pory na rynek może trafić już jeszcze wyższa rozdzielczość i dylemat zakupowy pozostanie.

Ile kosztują telewizory Ultra HD?

Ceny telewizor spadają z miesiąca na miesiąc. Ci kupujący, którzy pospieszyli się z zakupem, z pewnością stracili. Obecnie takie same telewizory można kupić o połowę taniej niż jeszcze rok, dwa lata temu. Na naszym rynku dostępność telewizorów 4K nie jest jeszcze duża, ale i tak widzimy jasno, że ceny różnią się zasadniczo. Możemy spotkać tanie telewizory Ultra HD oraz modele w kilka razy wyższej cenie. Za jeden z najlepszych telewizorów przyjdzie nam zapłacić ponad 50 tysięcy złotych. To naprawdę bardzo dużo i z pewnością kwota taka przekracza możliwości większości ludzi.

Kiedy w zasięgu ręki pojawiają się tanie telewizory Ultra HD, pojawia się też dylemat. 4K to 4K i większość kupujących sądzi, że między obrazem na tanim i drogim telewizorze nie będzie żadnej różnicy. Jest to błąd. Różnice są naprawdę duże i często oszczędność wcale się nie opłaca. W tej chwili najtańsze modele telewizor 4K można kupić już za nieco ponad 2 tysiące złotych. Można pomyśleć, że jak na telewizor w najnowszej technologii, to i tak jest to bardzo mało. Niestety w takim przypadku możemy spotkać się z niemiłymi niespodziankami. Niektóre z tanich telewizorów co prawda mają 3840 pionowych 2160 poziomych linii, ale obraz wyświetlany jest w nich nie w RGB UHD, tylko w RGBW UHD. To natomiast nie zapewnia oglądającemu takiej samej jakości obrazu, jaką cechuje się „prawdziwe” 4K. Teoretycznie te słabsze telewizory spełniają wymagania Międzynarodowego Komitetu ds. Metrologii Wyświetlaczy (ICDM), ale zastosowanie innych subpixeli sprawia, że są nieporównywalnie gorsze. W rzeczywistości tani telewizor Ultra HD jest nam w stanie zagwarantować w poziomie tylko 67% subpixeli, które posiada telewizor RGB UHD. Różnica zauważalna jest nie tylko w liczbach, ale i gołym okiem.

Nagły spadek cen telewizorów 4K związany jest właśnie z tym, że producenci stosują taki właśnie układ i rodzaj subpixeli. Gdyby we wszystkich telewizorach stosowane były subpixele RGB (czerwony, zielony, niebieski) zamiast RGBW (czerwony, zielony, niebieski, biały), ceny telewizorów nie spadałyby tak gwałtownie. Trzeba wziąć to pod uwagę podczas zakupu telewizora. Inaczej może się okazać, że mamy 4K tylko w nazwie.

 

Co można oglądać w 4K?

Na ten moment rynek nie obfituje w wiele materiałów dostępnych w rozdzielczości Ultra HD, ale sytuacja przez cały czas się poprawia. Nawet jeżeli dany film nie jest w rozdzielczości 4K, to nie oznacza, że nie możemy go takim zobaczyć. Tak jak pisaliśmy wcześniej, dobre telewizory mają zdolność skalowania obrazu do Ultra HD. Dzięki skalowaniu w natywnym 4K będzie można obejrzeć nawet stare kinowe filmy.

Ultra HD wkroczyło nawet do świata Blu-ray. Dowodem na to są odtwarzacze Ultra HD Blu-ray. Dzięki nim można oglądać nie tylko obrazy w rozdzielczości Ultra HD, ale także doświadczyć zalet przestrzennego dźwięku w technologii Dolby Atmos lub DTS: X oraz poszerzonej palety kolorów.

4K to dopiero początek

Już przed premierą 4K zapowiadano, że będzie ona tylko przejściową rozdzielczością. Docelowo producenci pracują nad standardem 8K. 8K będzie oferowało nam 4 razy większą rozdzielczość niż Ultra HD, a tym samym 16 razy większą rozdzielczość niż FULL HD. Telewizory w rozdzielczości 8K już powstały, ale póki co nie trafiły jeszcze do sprzedaży ani nie zostały szerzej zaprezentowane. Tak więc ci, którzy teraz zdecydują się na zakup nowego odbiornika TV w FULL HD, już niedługo będą dysponowali technologią 16 razy gorszą od najnowszej. Widać więc wyraźnie, że FULL HD się już po prostu nie opłaca.

Technologia się rozwija, a standardy przez cały czas są ulepszane. Nowości pojawiają się praktycznie na okrągło i najpierw robią wielką furorę, a następnie stają się przestarzałe. Na znaczący spadek cen telewizorów Ultra HD będziemy mogli liczyć z pewnością wtedy, kiedy na rynku pojawi się standard 8K. Póki co możemy cieszyć się z jakości Ultra HD i bezpiecznego oglądania.

Polecane artykuły
 

Co to jest UHD?

Ultra HD, skrót od słów Ultra High Definition to inaczej 4K, czyli rozdzielczość obrazu. Obraz w Ultra HD ma aż 3840 × 2160 pikseli, czyli 4 razy tyle, co FULL HD. Rozdzielczość ta odpowiada rozdzielczości taśmy filmowej 35 mm. O ile rozdzielczość FULL HD gwarantowała nam na łącznie 2 miliony pixeli na ekranie, o tyle Ultra HD ma ich aż 8 milionów. Ultra HD pozwala na wyświetlanie obrazu w formacie 16:9. Ceny telewizorów Ultra HD są jednak wysokie dlatego, że wymagania sprzętowe są w takim przypadku duże, a wyświetlanie obrazu wiąże się z wykorzystaniem sporej ilości pamięci.

Obecnie 4K jest standardem dla 3 światowych stacji telewizyjnych: włoskiej RAI brytyjskiej BBC i japońskiej NHK. Standard Ultra HD jest o tyle korzystny, że pozwala na przeskalowanie do aż 3840 × 2160 px nawet obrazu nagranego w stosunkowo słabej jakości.

Ranking telewizorów Ultra HD 2017

1.

                            Telewizor Samsung UE43KU6000 4K, Smart TV, HDR, PQI 1300
Telewizor Samsung UE43KU6000 4K, Smart TV, HDR, PQI 1300
Telewizor Samsung UE43KU6000 4K, Smart TV, HDR, PQI 1300
2.

                            Telewizor Samsung UE50KU6072 4K, Wi-Fi, HDR Pro, PQI 1300
Telewizor Samsung UE50KU6072 4K, Wi-Fi, HDR Pro, PQI 1300
Telewizor Samsung UE50KU6072 4K, Wi-Fi, HDR Pro, PQI 1300
3.

                            Telewizor Samsung UE43KU6072UXXH
Telewizor Samsung UE43KU6072UXXH
Telewizor Samsung UE43KU6072UXXH
Pokaż więcej produktów

Co daje 4K?

Dzięki rozdzielczości Ultra HD można dostrzec na obrazie znacznie więcej szczegółów. Nie jest on tak rozmyty, jak w niższych rozdzielczościach (w tym w FULL HD), ale bardzo naturalny. Patrząc na obraz 4K mamy wrażenie, jakbyśmy oglądali obraz bezpośrednio i to w warunkach doskonałej widoczności. Wszystko jest bardzo dokładne, niesamowicie realne. Takiej jakości na ekranach nie można było doświadczyć nigdy wcześniej.

W przypadku telewizorów FULL HD konieczne było oglądanie z określonej odległości. Gwarantowała ona nie tylko bezpieczeństwo dla wzroku, ale też lepszy wygląd obrazu. Ultra HD nie stosuje w tym aspekcie żadnych nakazów. Oglądający może siedzieć nawet bardzo blisko telewizora i w żaden sposób nie wpływa to ani na jego wzrok, ani na oglądany obraz.

Jak wybrać telewizor Ultra HD (4K)?

Wybór telewizora Ultra HD to przede wszystkim kwestia naszego budżetu. Jeżeli masz nieograniczony budżet, to możesz sobie pozwolić na wydatek rzędu 80 tysięcy złotych i otrzymasz możliwość rozkoszowania się doskonałym obrazem. W przypadku małego budżetu trzeba nieco bardziej „pokombinować”. Konieczne jest dokładne sprawdzenie parametrów i cen, a następnie skonfrontowanie ich ze swoimi wymaganiami.

 • Cena – jeżeli chcesz kupić telewizor 4K to celuj przynajmniej w średnią półkę cenową. Wtedy zyskasz pewność, że jakość oglądanego obrazu będzie wystarczająco dobra.
 • Ile cali? – telewizory 4K dostępne są nawet o przekątnej 40 cali. Nie trzeba od razu kupować telewizora na całą ścianę. Takich telewizorów nie trzeba też przystosowywać do wielkości pomieszczenia, więc wymagający użytkownicy mogą sobie pozwolić nawet na 60 czy 80 cali. O ile oczywiście dysponują wystarczającą ilością pieniędzy na zakup tak ogromnego odbiornika.
 • Porządne skalowanie – telewizory Ultra HD mają zdolność skalowania obrazu, który nagrany jest w gorszej rozdzielczości i przekształcania go na Ultra HD. Skalowanie inaczej nazywane jest upscalowaniem, ale jego efekty są różne. Jeden telewizor jest w stanie naprawdę dobrze przeskalować obraz, inny robi to tak, że uzyskany obraz w niczym nie przypomina standardu 4K. Słabe skalowanie może się skończyć widocznymi plamami na obrazie, słabym kontrastem i brakiem ostrości. Warto dowiedzieć się wcześniej, jak dany telewizor radzi sobie ze skalowaniem obrazu z SD i HD.
 • Forma ekranu – telewizory 4K mogą mieć proste lub zakrzywione ekrany. Te z zakrzywionymi oferują większą głębię obrazu. Czasami są w stanie wywołać nawet wrażenie, jakbyśmy oglądali trójwymiarowy obraz. Kiedy widz siedzi blisko zakrzywionego telewizora, to wrażenia z oglądania są znacznie lepsze, bo obraz wydaje się większy niż w rzeczywistości i pojawia się wrażenie uczestniczenia w wydarzeniach.
 • Możliwość rozbudowy telewizora – z pewnością przydatne będą funkcjonalności takie jak moduł Evolution Kit czy zestaw One Connect Box.
 • Standard HDMI – większość telewizorów Ultra HD wyposażona jest w porty HDMI 1.4, których nie można rozbudować tak, żeby obsługiwały HDMI 2.0. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest celowanie w telewizor 4K, który posiada gniazdo HDMI 2.0. Nowszy standard zagwarantuje nam bezproblemowe połączenia jeszcze przez kilka lat. Standard HDMI 2.0 jest też szybszy w porównaniu do HDMI 1.4, które oferuje przepustowość na poziomie 10,2 Gb/s.
 • Zabezpieczenie przed kopiowaniem – każdy kupujący powinien sprawdzić, czy konkretny telewizor 4K wyposażony jest w standard szyfrowania HDCP 2.2. Poprzednie zabezpieczenie HDCP 1.3 nie daje już żadnej ochrony, gdyż klucz szyfrujący został złamany i opublikowany. Jeśli więc chcesz, żeby Twoje połączenia były bezpieczne, to sprawdzaj dokładnie standard szyfrowania.
 • Odtwarzane formaty – telewizor UHD powinien obsługiwać jak najwięcej formatów. Przed zakupem powinno się zwrócić uwagę na to, czy telewizor obsługuje MPEG2, MPEG4, MPO, PNG, PNS, AAC, AVI, BMP, H264/MPEG-4 AVC, HEVC, JPEG, JPS, MKV, MP3, MPEG1, WAV, WMA (od wersji 2 do wersji 9.2), WMA-PRO (wersja 9 i 10), WMV9/VC1, BMS, GIF.

Dodatkowe funkcje w telewizorach Ultra HD

Telewizory Ultra HD wyposażone są w wiele udoskonaleń, które czynią korzystanie jeszcze przyjemniejszym. Z pewnością warto zwrócić uwagę, czy dany telewizor ma kartę sieciową i może obsługiwać interent. Funkcja SMART TV jest teraz standardem i jeżeli kupujemy odbiornik 4K, to należy jej wręcz wymagać. Dodatkowo pomocna będzie funkcja Picture Quality Index 800, dzięki której unikniemy rozmazywania się obrazu. Dobry telewizor Ultra HD powinien obsługiwać również DLNA, dzięki któremu będzie można udostępniać multimedia. Przyda się także MHL, które umożliwi przesyłanie dźwięki i obrazu z urządzeń mobilnych. Absolutną podstawą jest też wbudowany tuner DVB-T (MPEG-4) do obsługi naziemnej telewizji cyfrowej. Ostatnią technologią, w jaką powinien być wyposażony telewizor Ultra HD jest Ultra Clear Panel. Redukuje ona odbicia światła i zapewnia krystalicznie czysty i żywy obraz.

Niektóre telewizory 4K wyposażone są też w dodatkowe funkcje obrazu i dźwięku:

 • Czujnik oświetlenia zewnętrznego;
 • Auto Motion Plus;
 • Micro Dimming Pro;
 • SRS DTS Studio Sound;
 • Wallmount Sound Mode;
 • Multiroom Link;
 • Anynet+;
 • BD Wise Plus;
 • AllShare

Czy warto kupić telewizor Ultra HD?

FULL HD odchodzi już do lamusa. Rozdzielczość ta jeszcze niedawno była hitem, a teraz jest już standardem, który nie robi na nikim wrażenia. Ultra HD jest natomiast nowością, która daje naprawdę nieporównywalnie lepszą jakość. W tym momencie zakup telewizora FULL HD jest już po prostu nieopłacalny, bo lada moment możemy oczekiwać, że na rynku pojawi się jeszcze nowsza i jeszcze wyższa rozdzielczość niż 4K. To spowoduje natomiast, że standard FULL HD będzie już niemalże prehistoryczny, jeżeli chodzi o technologie. Ultra HD będzie natomiast drugi w kolejności.

Teraz ekrany Ultra HD montowane są nawet w laptopach, a to daje nam jasno do zrozumienia, że rozdzielczość UHD to już coś normalnego i wszystko przemawia za zakupem takiego odbiornika. Co prawda mała przekątna ekranu laptopa nie pozwala technologii UHD rozwinąć skrzydeł, to i tak jest to wyraźny sygnał, że 4K to już coś całkiem zwyczajnego. Jeżeli nie spieszy Ci się bardzo z zakupem nowego telewizora, to poczekaj jeszcze rok, aż ceny naprawdę spadną i wtedy go kup. Z tym że do tej pory na rynek może trafić już jeszcze wyższa rozdzielczość i dylemat zakupowy pozostanie.

Ile kosztują telewizory Ultra HD?

Ceny telewizor spadają z miesiąca na miesiąc. Ci kupujący, którzy pospieszyli się z zakupem, z pewnością stracili. Obecnie takie same telewizory można kupić o połowę taniej niż jeszcze rok, dwa lata temu. Na naszym rynku dostępność telewizorów 4K nie jest jeszcze duża, ale i tak widzimy jasno, że ceny różnią się zasadniczo. Możemy spotkać tanie telewizory Ultra HD oraz modele w kilka razy wyższej cenie. Za jeden z najlepszych telewizorów przyjdzie nam zapłacić ponad 50 tysięcy złotych. To naprawdę bardzo dużo i z pewnością kwota taka przekracza możliwości większości ludzi.

Kiedy w zasięgu ręki pojawiają się tanie telewizory Ultra HD, pojawia się też dylemat. 4K to 4K i większość kupujących sądzi, że między obrazem na tanim i drogim telewizorze nie będzie żadnej różnicy. Jest to błąd. Różnice są naprawdę duże i często oszczędność wcale się nie opłaca. W tej chwili najtańsze modele telewizor 4K można kupić już za nieco ponad 2 tysiące złotych. Można pomyśleć, że jak na telewizor w najnowszej technologii, to i tak jest to bardzo mało. Niestety w takim przypadku możemy spotkać się z niemiłymi niespodziankami. Niektóre z tanich telewizorów co prawda mają 3840 pionowych 2160 poziomych linii, ale obraz wyświetlany jest w nich nie w RGB UHD, tylko w RGBW UHD. To natomiast nie zapewnia oglądającemu takiej samej jakości obrazu, jaką cechuje się „prawdziwe” 4K. Teoretycznie te słabsze telewizory spełniają wymagania Międzynarodowego Komitetu ds. Metrologii Wyświetlaczy (ICDM), ale zastosowanie innych subpixeli sprawia, że są nieporównywalnie gorsze. W rzeczywistości tani telewizor Ultra HD jest nam w stanie zagwarantować w poziomie tylko 67% subpixeli, które posiada telewizor RGB UHD. Różnica zauważalna jest nie tylko w liczbach, ale i gołym okiem.

Nagły spadek cen telewizorów 4K związany jest właśnie z tym, że producenci stosują taki właśnie układ i rodzaj subpixeli. Gdyby we wszystkich telewizorach stosowane były subpixele RGB (czerwony, zielony, niebieski) zamiast RGBW (czerwony, zielony, niebieski, biały), ceny telewizorów nie spadałyby tak gwałtownie. Trzeba wziąć to pod uwagę podczas zakupu telewizora. Inaczej może się okazać, że mamy 4K tylko w nazwie.

 

Co można oglądać w 4K?

Na ten moment rynek nie obfituje w wiele materiałów dostępnych w rozdzielczości Ultra HD, ale sytuacja przez cały czas się poprawia. Nawet jeżeli dany film nie jest w rozdzielczości 4K, to nie oznacza, że nie możemy go takim zobaczyć. Tak jak pisaliśmy wcześniej, dobre telewizory mają zdolność skalowania obrazu do Ultra HD. Dzięki skalowaniu w natywnym 4K będzie można obejrzeć nawet stare kinowe filmy.

Ultra HD wkroczyło nawet do świata Blu-ray. Dowodem na to są odtwarzacze Ultra HD Blu-ray. Dzięki nim można oglądać nie tylko obrazy w rozdzielczości Ultra HD, ale także doświadczyć zalet przestrzennego dźwięku w technologii Dolby Atmos lub DTS: X oraz poszerzonej palety kolorów.

4K to dopiero początek

Już przed premierą 4K zapowiadano, że będzie ona tylko przejściową rozdzielczością. Docelowo producenci pracują nad standardem 8K. 8K będzie oferowało nam 4 razy większą rozdzielczość niż Ultra HD, a tym samym 16 razy większą rozdzielczość niż FULL HD. Telewizory w rozdzielczości 8K już powstały, ale póki co nie trafiły jeszcze do sprzedaży ani nie zostały szerzej zaprezentowane. Tak więc ci, którzy teraz zdecydują się na zakup nowego odbiornika TV w FULL HD, już niedługo będą dysponowali technologią 16 razy gorszą od najnowszej. Widać więc wyraźnie, że FULL HD się już po prostu nie opłaca.

Technologia się rozwija, a standardy przez cały czas są ulepszane. Nowości pojawiają się praktycznie na okrągło i najpierw robią wielką furorę, a następnie stają się przestarzałe. Na znaczący spadek cen telewizorów Ultra HD będziemy mogli liczyć z pewnością wtedy, kiedy na rynku pojawi się standard 8K. Póki co możemy cieszyć się z jakości Ultra HD i bezpiecznego oglądania.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 18.09.2017
Social