Udostępnij
Skomentuj

Jaki telewizor 4K kupić? Polecane modele

Nowoczesne telewizory dają wiele korzyści. Obraz w technologii 4 K jest bardzo wyrazisty i szczegółowy.

Podejmując decyzje o zakupie nowego telewizora, stajesz przed wyborem spośród bardzo wielu propozycji. Każdy producent ma w swojej ofercie modele z pozoru bardzo do siebie podobne. Jednak istnieje pomiędzy nimi jedna podstawowa różnica widoczna gołym okiem: wielkość odbiornika.

Polecane telewizory 4K

Jaki telewizor 4K wybrać?

Coraz częściej w spotach reklamowych, na bilbordach lub w treści internetowych ogłoszeń zobaczysz napis: telewizor 4K. Co to jest za oznaczenie? Na tak postawione pytanie już nie każdy potrafi udzielić odpowiedzi.

Przykładowo telewizor 50 cali 4K to po prostu taki model, którego rozdzielczość wynosi 3840×2160 pikseli, co w praktyce oznacza, że obraz przedstawiany jest za pomocą ponad 8 milionów punktów świetlnych. Jaka korzyść wypływa z tego dla użytkownika? Z pewnością za taką uznasz oglądanie obrazu, z niespotykaną dotąd dbałością o szczegóły. Ekran w tego rodzaju urządzeniu daje możliwość lepszego odwzorowania kolorów czy większy kontrast.

Należy jednak pamiętać, że telewizor Samsung 4K lub zbliżony parametrami odbiornik innej firmy, aby w pełni zaprezentować swoje właściwości, musi posiadać odpowiednio dopasowany obraz źródłowy. Jeżeli będziesz próbował wyświetlić zdjęcie, przygotowane w rozdzielczości FullHD, czyli 1920×1080 na ekranie 4K, to prawdopodobnie okaże się, że kompresja, jaką w tym wypadku musi wykonać telewizor, sprawi, iż zamiast wyjątkowo wyraźnego obrazu otrzymasz taki, który będzie rozmyty i pozbawiony głębi.

Decydując się na zakup telewizora 4K, musisz zacząć swoje poszukiwania od określenia gabarytów, jakie powinien mieć wymarzony sprzęt. Rozważając tę kwestię, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, gdzie zamierzasz ustawić swój nowy nabytek oraz od miejsca skąd najczęściej będziesz oglądać wyświetlany obraz. Z pewnością nie zawsze warto kierować się zasadą, że im większy, tym lepszy, a telewizor 50 cali 4K to niekoniecznie właściwy wybór.

Siedząc bardzo blisko ekranu, a mając szeroką matrycę, będziesz w stanie co prawda dostrzec zalety, jakie niesie ze sobą tak duża rozdzielczość, ale o wiele lepszy efekt uzyskasz z pewnością gdy obejmiesz wzrokiem jednocześnie cały ekran bez konieczności skupiania się tylko i wyłącznie na fragmencie obrazu. Dlatego też w przypadku stosunkowo niewielkich pomieszczeń telewizor 40 cali 4K to dobre rozwiązanie. A co jeśli szukasz jeszcze mniejszego ekranu?

Urządzenie z 40-calową matrycą to najmniejszy telewizor 4K, jaki znajdziesz na rynku. Dosyć łatwo zauważysz, że telewizorów w tym rozmiarze i tak jest zdecydowanie mniej, niż w grupie z 43-calowymi wyświetlaczami. W dzisiejszych czasach gdzie w sklepach możesz spokojnie obejrzeć ekrany 65-calowe, ten 43-calowy odbiornik uznawany bywa za mały telewizor 4K. Wszystko zależy jednak od punktu widzenia, ponieważ w niewielkim mieszkaniu, gdzie ciężko wygospodarować miejsce dla dodatkowej szafy, umieszczenie takiego odbiornika może być problemem.

W takim przypadku warto zastanowić się, czy na pewno tym nowym nabytkiem musi być telewizor 4K. 32 cale to dla tej rozdzielczości za mała matryca. Nie jest możliwe, by różnica pomiędzy rozdzielczością 4K, a FullHD była zauważalna na ekranie tej wielkości. Jeśli szukasz małego telewizora, powinieneś raczej zrezygnować z tego parametru i wybrać model z rozdzielczością 1920 × 1080, a wyposażony np. w więcej dodatkowych funkcji.

Co wyróżnia telewizory 4K?

Jeśli już zdecydujesz się na telewizor 4K, z pewnością otrzymasz sprzęt z ogromnym potencjałem. Oprócz wysokiej rozdzielczości nowoczesne odbiorniki posiadają unikalne rozwiązania, nad którymi producenci tego typu urządzeń ciągle pracują. Dlatego też np. telewizory Samsung 4K, charakteryzują się większą ilością funkcji i dodatków, niż modele tej samej firmy o podobnej wielkości, ale z inną rozdzielczością.

Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie matrycy 100 lub 120 HZ. Na pierwszy rzut oka, może wydawać się, że to przerost formy nad treścią. Jednak czy na pewno? Jeśli jesteś fanem piłki nożnej, bądź często oglądasz innego rodzaju rozgrywki sportowe (pomijając mistrzostwa świata w szachach) telewizor Samsung 4K, przy wykorzystaniu swych dodatkowych funkcji pozwoli Ci upłynnić wyświetlany obraz. Oprócz tego, że będzie on ostry i wyraźny to dodatkowo nie zauważysz żadnych przeskoków.

Podobnie sprawa ma się w przypadku gier. Każdy marzy by działały one bez tak zwanych lagów. Jeśli jesteś zapalonym graczem, a do tej aktywności wykorzystujesz nie tylko konsolę, ale również komputer, to na pewno dostrzeżesz różnice pomiędzy matrycą 50 Hz a 120 Hz w urządzeniach LG. Telewizory 4K tej marki, posiadają w wybranych modelach zaimplementowany port HDMI 2.1, który pozwala na wykorzystanie w pełni tak szybkiego odświeżania matrycy.

Kolejną sprawą jest fakt, że w telewizorach z matrycą FullHD, nie znajdziesz tak szerokiej palety barw, jaka występuje w telewizorach UHD. HDR 10+, obsługa DolbyVision, sterowanie głosem te funkcjonalności z pewnością poprawią zarówno jakość obrazu, jak i przyjemność z obsługi urządzenia. Są to jednak stosunkowo nowe rozwiązania i producenci telewizorów nie chcą ich łączyć ze starymi matrycami FullHD, a tym bardziej HD Ready. Dlatego też usprawnień, które daje Ci np. telewizor 43 cale 4K, nie znajdziesz w innym typie odbiorników.

Co warto wiedzieć o telewizorach 4K?

Zastanawiając się jaki telewizor 55 cali 4K wybrać, trzeba pamiętać, że nie tylko rozdzielczość ma znaczenie. Kupując ogromny telewizor za nieduże pieniądze, musisz zweryfikować, czy wymarzone urządzenie na pewno będzie odpowiednie. Równie ważne co ilość pikseli, jest wsparcie technologii HDR oraz częstotliwość odświeżania, jaką oferuje dany telewizor. Należy też sprawdzić, czy ilość i rodzaje portów, są na tyle wystarczające, by w pełni wykorzystać nowy nabytek. Dodatkowo musisz wybrać pomiędzy technologią OLED i QLED.

Telewizor QLED to urządzenie, w którym matryca składa się z dobrze znanej technologii LCD, podświetlanej przez diody LED. Została ona jednak unowocześniona i zmodyfikowana o dodatkowe kropki kwantowe wpływające na światło, które wydobywa się z diody świetlnej. Pozwala to uzyskać bardziej żywy i nasycony kolor. Cechą charakterystyczną tych telewizorów jest wysoka jasność, dlatego bardzo dobrze pasują do oświetlonych pomieszczeń, gdzie promienie słońca mogą znacznie wpływać na widoczność obrazu.

Oprócz tego dostępne są również telewizory wykonane w technologi OLED, czyli Organic Light Emitting Diode. Ich matryce zbudowano z milionów elementów, które same emitują światło w odcieniu RGB, przez co nie potrzebują już dodatkowego doświetlania. Charakterystyczny dla tej technologi jest fakt, że te poszczególne piksele można całkowicie wyłączyć, a nie tylko wyeliminować ich podświetlenie. Przekłada się to na bardzo głęboką czerń, jaką będzie przedstawiał obraz wyświetlany np. przez telewizor 40 cali 4 K.

Jak widać, jedna i druga technologia mają swoje zalety. Należy pamiętać, że technologia QLED to autorskie rozwiązanie, które posiadają jedynie telewizory Samsung 4K. Jednak najważniejsze są preferencje użytkownika, więc jeśli telewizje oglądasz tylko wieczorami, lepszym wyborem będzie OLED. Jeżeli natomiast czas przed odbiornikiem spędzasz w różnych porach dnia bardziej uniwersalne rozwiązanie to QLED. Te różnice bywają na tyle subtelne, że nie uniemożliwiają używania obu telewizorów zarówno w dzień, jak i w nocy.

Czy opłaca się kupić telewizor 4K?

Początkowo gdy technologia 4K wchodziła na rynek RTV, telewizor UHD był stosunkowo drogim urządzeniem, a ponadto po zakupie użytkownik nie miał możliwości, by w pełni zaobserwować, co tak naprawdę potrafi jego nowy sprzęt. Dzisiaj już technologia ta stała się bardziej dostępna. Wprawdzie popularne programy i kanały telewizyjne są nadal nadawane najwyżej w jakości HD, ale mając już odtwarzacz Blu-ray lub szerokopasmowe podłączenie do internetu, będziesz w stanie w zaciszu własnego mieszkania odkryć możliwości, jakie daje nowoczesna technologia.

Telewizor Smart TV, bo najpewniej z takim określeniem spotkasz się w sklepie, to nic innego jak odbiornik zarządzany własnym systemem operacyjnym. Ten zabieg pozwala użytkownikowi na korzystanie z wielu przydatnych aplikacji bezpośrednio na ekranie telewizora. W zależności od producenta urządzenia może to być spersonalizowany Android, bądź autorskie oprogramowanie jak np. webOS czy Tizen. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić listę funkcji i programów wspieranych przez system na wybranym sprzęcie.

Oprócz aplikacji, które są obecne prawdopodobnie na każdym telewizorze z funkcją SmartTV, jak te do obsługi mediów społecznościowych lub popularnych platform streamingowych, mogą znajdować się tam również funkcje niewidoczne na pierwszy rzut oka. Przykładowo telewizor 43 cale 4K tego typu, da możliwość wyświetlania na ekranie telewizora obrazu bezpośrednio ze smartfona lub sterowania urządzeniem komendami głosowymi oraz gestami.

W trakcie rozmyślań nad wadami i zaletami, jakie posiada telewizor 4K, opinie innych użytkowników mogą być bardzo przydatne. Trudno bowiem samemu zapoznać się ze wszystkimi istotnymi parametrami zawartymi w specyfikacjach technicznych poszczególnych modeli. Bazując na doświadczeniu innych, możesz szybko stworzyć listę dwóch lub trzech urządzeń godnych uwagi i dopiero wtedy porównywać ich parametry.

Chociaż na rynku nadal obecnych jest wiele telewizorów FullHD, to śmiało, można stwierdzić, że technologia 4K staje się standardem. Oczywiście są również przypadki, w których tak duża rozdzielczość, jaką posiada telewizor 4K LED, nie będzie optymalna. Dlatego trzeba rozpatrzyć tę kwestię indywidualnie i znaleźć model najlepiej spełniający pokładane w nim oczekiwania. Dodatkowo warto także zauważyć fakt, że z biegiem czasu rozdzielczość 4K oraz powoli wchodząca do użytku 8K staną się przestarzałe i zostaną zastąpione nowszymi rozwiązaniami.

Udostępnij
5,0
9 ocen
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Ci co kupili wcześniej nie stracili, stracili ci co czekają. Idąc tym tokiem myślenia nic bym nie kupił tylko bym czekał aż stanieje. Owszem trzeba zapłacić za to że mogę się cieszyć super obrazem wcześniej od tych czekających. Nie można jednak tego rozpatrywać w kategoriach straty, zawsze tracisz jak kupujesz nowe.
Stracili, większość starszych modeli nie obsługuje funkcji HDR która jest bardziej widowiskowa od samej rozdzielczości 4K. Takie 4K ready za 10 tys. PLN to nic fajnego.
Primo zależy do czego ma być używany telewizor bo jeżeli do oglądania TV to zależy jaki sygnał odbieramy, a większość stacji nadaję w rozdzielczości HD, mało które w Full HD, a nad 4K dopiero trwają testy więc jeżeli ktoś kupuje 4K z przekonaniem że będzie miał lepszy obraz oglądając kablówkę lub telewizję satelitarną nadającą w HD to obraz na telewizorze HD będzie taki sam jak na 4K.
Ja kupiłam panasonica w normalnej cenie, co prawda wydałam więcej niż 4k, ale wiadomo że nie kupuje się telewizora co rok. Z resztą w rozłożeniu na raty bez procentów wyszło całkiem łagodnie dla portfela, ale za to jakość oglądania tv jest niesamowita
monika kupiła panasonika... kto ci doradzał ? :P wszyscy producenci telewizorow biora panele od lg.. a wiadomo ze lg nie sprzeda konkurencji swietnego panela.. lg ma najlepsze telewizory.. widac golym okiem po obrazie w sklepie i mowie to ja.. fanboy sony
Najlepsze panele ma LG,sprzedaje do Panasonika? błahaha....
Specjalista Morele | 00:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.