Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki telewizor OLED kupić? Polecane modele

Telewizory OLED cieszą się rosnącą popularnością. Jak wybrać TV OLED? Które modele są godne uwagi?

Jeszcze jakiś czas temu telewizory OLED nie były zbyt szeroko dostępne, a ich wysokie ceny skutecznie zniechęcały sporą część kupujących. Obecnie urządzeń tych jest znacznie więcej, a ich ceny również są nieco bardziej przystępne. Czy warto kupić telewizor OLED? Jaki wybrać?

Jaki telewizor OLED kupić?

Telewizor to urządzenie, które ewoluowało na przestrzeni czasu. Pierwsze egzemplarze były duże i nieporęczne ze względu na zastosowane w nich komponenty. Wraz z postępem technicznym na rynku pojawiły się produkty, które swoją jakością wykonania przypominają małe dzieła sztuki. Mowa o telewizorach OLED. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem takiego sprzętu, powinieneś wziąć pod uwagę pewne istotne parametry. Najistotniejszym z nich jest rozdzielczość ekranu. Zdecydowanie warto wybrać maksymalną dostępną rozdzielczość, jaką jest 4K UHD. Wszelkie detale obrazu podczas seansów i gier będą idealnie odwzorowane.

Kolejnym etapem jest określenie, jaka przekątna ekranu cię interesuje. Telewizory OLED 4K zdecydowanie najlepiej prezentują się na największych ekranach. Lecz musisz pamiętać, że ważna jest odległość, z jakiej będziesz oglądał wyświetlany obraz, a także wielkość pomieszczenia. Jaki OLED (55 cali, 65 cali czy 48 cali) będzie odpowiedni, podpowiedzą ci wykwalifikowani sprzedawcy. Telewizory OLED 65 cali będą zbyt duże do ciasnych pomieszczeń i ich potencjał nie będzie w pełni wykorzystany.

Najmniejszy telewizor OLED dostępny obecnie na rynku ma 48 cali, a w planach producenta jest telewizor o wymiarach 42 cale. Są to głównie urządzenia Smart TV, wyposażone w system operacyjny taki jak Android, Tizen czy webOS. Warto sprawdzić, jaki wariant obsługuje wymarzony telewizor i zweryfikować jego działanie. Są również funkcje dodatkowe, obsługiwane przez telewizory OLED. Ambilight, czyli inteligentne podświetlenie, emituje wybraną wcześniej przez użytkownika sekwencję barw na ścianę za telewizorem.

Ustawienia można dostosować również do wyświetlanego na ekranie obrazu. To rozwiązanie znacznie pogłębia efekt wizualny podczas oglądania telewizji. Jednak nie wszystkie urządzenia są podświetlane tak samo. Podświetlenie dwustronne jest dobre do mniejszych pomieszczeń, a poświata z trzech stron sprawdzi się w telewizorach, które stoją na stoliku RTV lub półce. Idealne do dużych pomieszczeń są telewizory, które można zawiesić na ścianie. Wtedy światło emitowane na tylną ścianę wydobywa się z każdej strony ekranu.

Przy zakupie zwróć uwagę również na cenę. Jest ona zależna przede wszystkim od parametrów opisanych wcześniej. Koszt najtańszych modeli to 5-6 tysięcy złotych, a te z najwyższej półki osiągają pięciocyfrowe sumy.

Polecane telewizory OLED

Czym jest technologia OLED?

OLED, czyli organiczna dioda elektroluminescencyjna (od ang. organic light-emitting diode), to jedna z diod LED, wytwarzana ze związków organicznych. Mają one zastosowanie przy produkcji elastycznych wyświetlaczy, telewizorów lub innych urządzeń przenośnych. Przez to, że dioda OLED samodzielnie wytwarza światło, nie jest wymagane jej podświetlenie, a to skutkuje możliwością produkcji bardzo cienkich ekranów. Wyświetlacze OLED różnią się od ekranów LCD prostszą konstrukcją. Panele są wykonane z układów trzech lub czterech diod-subpikseli: czerwonej, zielonej i niebieskiej oraz opcjonalnie białej. Jest to uzależnione od wykorzystanej technologii – RGB lub RGBW. Wśród nich wyróżniamy:

 • RGB OLED,
 • Active-matrix OLED (AMOLED),
 • Passive-matrix OLED (PMOLED),
 • Polymer LED (PLED),
 • Transparent OLED (TOLED),
 • Top-emitting OLED (TEOLED),
 • Foldable OLED (FOLED),
 • White OLED (WOLED).

Jednym z najpopularniejszych na chwilę obecną rozwiązań jest AMOLED, czyli dioda z aktywną matrycą. Stosuje się ją we wszelkiego rodzaju urządzeniach przenośnych takich jak telefony, tablety czy smartwatche.

Czy telewizory OLED się wypalają?

Jeżeli już się zdecydowałeś na zakup telewizora OLED, musisz wiedzieć, że tak jak każda rzecz, ma on swoje wady i zalety. Zacznijmy może od zalet. Najważniejsze to:

 • wierne odwzorowanie kolorów,
 • doskonała czerń,
 • nieskończony kontrast,
 • duże kąty widzenia bez spadku jakości oglądanego obrazu,
 • wysoka ostrość,
 • krótki czas reakcji,
 • łatwość utrzymania go w czystości (brak elementów, w których może osadzać się kurz),
 • niewielka grubość i niska waga,
 • możliwość tworzenia paneli zakrzywionych, zwijanych czy przezroczystych.

Jeżeli chodzi o wady, to największą jest jednak cena w porównaniu do telewizorów LED czy LCD. Większe zużycie energii przy wyświetlaniu jasnych scen, mały wybór przekątnych oraz krótsza żywotność paneli ze względu na tzw. wypalanie. Jest to zjawisko występujące w wyświetlaczach OLED gdy obraz nie zmienia się przez długi czas lub jest wyświetlany wielokrotnie. Mogą to być fotografie, paski wiadomości, logotypy stacji telewizyjnych, menu ekranowe czy obiekty w grach wideo. Producenci telewizorów wprowadzają funkcje, które pozwalają na korygowanie wyświetlanego obrazu i obniżanie jasności statycznych elementów, zmniejszając tym samym ich wpływ na kondycję pikseli. Są uruchamiane automatycznie po analizie wyświetlanego obrazu albo można je włączyć ręcznie.

Czy zawsze najlepszy wybór to telewizor OLED?

Matryca to główny element telewizora, który odpowiada za wyświetlanie obrazu. Ma wpływ na takie parametry jak kontrast, czerń, płynność obrazu, kąty widzenia oraz ostrość. Podejmując decyzję o zakupie, możesz wybierać spośród takich rozwiązań jak LCD, LED i OLED. Najbardziej zaawansowana opcja nie będzie jednak dla każdego najlepszym wyborem. Matryca LCD jeszcze niewiele oznacza. Ważniejsza będzie dla ciebie informacja, czy jest to VA, czy IPS.

Matryca VA daje znakomity kontrast, a to jeden z najważniejszych parametrów, który wpływa na twoją ocenę obrazu i ogólne zadowolenie z oglądania. Gracze i miłośnicy sportu docenią właściwość, jaką jest brak rozmycia przy dynamicznym ruchu. Niestety matryca VA ma bardzo słabe kąty widzenia, więc siedząc tylko na wprost ekranu, będziesz w stanie cieszyć się z użytkowania tego produktu. Matryca IPS posiada szersze kąty widzenia, co będzie użyteczne w przypadku, gdy telewizor będziesz oglądał z różnych miejsc, niebędących zawsze na wprost ekranu.

Pod kątem 30-40 stopni jakość obrazu będzie porównywalnie lepsza na matrycy IPS. Niestety w większości przypadków ma ona znacznie niższy kontrast. Różnice są szczególnie zauważalne w idealnych warunkach, które zapewniają ciemne pomieszczenia. Matryca LED to ulepszona wersja matrycy LCD. Za oświetlenie, zamiast lamp CCFL zastosowanych wcześniej, odpowiedzialne są diody LED. Przez to, że same emitują światło, nie wymagają dodatkowego podświetlenia.

Dzięki temu obraz ma znacznie lepszą jakość i odwzorowanie kolorów, a obudowa telewizora jest wyraźnie cieńsza. Matryca LED jest droższa od matrycy LCD, ale jednocześnie jest bardziej energooszczędna. Każdy piksel matrycy OLED świeci niezależnie. Dzięki temu można uzyskać idealną czerń i idealny kontrast. Technologia ta umożliwia także szerokie kąty widzenia, funkcję HDR i bardzo dobrą płynność obrazu.

Niestety podstawową wadą tego rozwiązania jest jego cena. Obecnie wynosi od kilku tysięcy złotych nawet do kilkudziesięciu za największe modele. Jednak zrezygnuj z zakupu telewizora OLED jeśli będzie on umieszczony w nasłonecznionym miejscu. Takie modele są nieco ciemniejsze i mają dość mocno odblaskową powłokę.

Jaka jest alternatywa dla telewizorów OLED?

W podobny sposób jak OLED działa QLED, który jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Samsung. W języku angielskim QLED oznacza Quantum Dot LED, czyli wyświetlacz LCD najczęściej z matrycą VA wykorzystujący podświetlenie LED oraz kropki kwantowe. Są to malutkie cząsteczki potrafiące modyfikować padające na nie światło, które ulega konwersji. Większe kropki kwantowe emitują dłuższe fale, podczas gdy mniejsze te o krótszej długości.

W telewizorach stosuje się kombinację kropek kwantowych, które konwertują światło niebieskie z podświetlenia na światło zielone i czerwone. Mieszaninę obu rodzajów kropek kwantowych umieszcza się w specjalnej folii QDEF (ang. Quantum Dot Enhancement Film), która stanowi część wyświetlacza telewizora. Umieszczona jest przed prowadnicą światła. Jej zadaniem jest równomierne rozprowadzanie światła z niebieskich diod LED.

Gęstość kropek kwantowych jest dobrana w ten sposób, aby nie konwertowały one całego światła. Otrzymuje się na wyjściu zarówno promieniowanie czerwone, zielone, jak i pewną część promieniowania niebieskiego, które pozostaje niezmienione. Po przejściu przez QDEF uzyskuje się światło białe o specyficznym widmie emisyjnym. Zostaje ono poddane filtracji na poziomie subpiksela przez tradycyjne filtry kolorów, znane z telewizorów LCD.

Dobierając wielkość kropek, można precyzyjnie kontrolować właściwości emitowanej fali światła. Pozwala to na osiągnięcie stuprocentowego natężenia kolorów. Samsung rozpowszechnił tę technologię, co ustanowiło nowy standard jakości, jakim jest HDR, oraz rozdzielczość Ultra High Definition.

Przed odpowiedzią na pytanie co jest lepsze, OLED czy QLED, warto zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak jeden telewizor OLED, czy jeden telewizor QLED. Różnica w cenie wynika z zastosowania wyższej klasy diod LED o większej jasności w trybie HDR, czy bardziej zaawansowanego podświetlenia wielostrefowego, poprawiającego kontrast i odwzorowanie czerni. Tańsze telewizory QLED ustępują tym z zastosowaną technologią OLED, lecz droższe modele pod względem niektórych parametrów technicznych mogą być lepsze.

Jako ciekawostkę można wspomnieć o technologii QDOG. Kropki kwantowe umieszcza się na szklanej prowadnicy światła, co pozwala w istotnym stopniu zredukować grubość obudowy telewizora QLED. Niestety trudności związane z wdrożeniem tej technologii zmuszają jej twórców do ciągłych poprawek i przesuwania terminu premiery tych telewizorów, które byłyby smuklejsze nawet od ekranów OLED.

Gdy kupujesz telewizor OLED, opinie użytkowników są bardzo istotne, gdyż pozwalają ci wybrać spośród tych modeli, które obserwujesz. Popularność danego modelu może być podyktowana również jego ceną, a ta niekoniecznie jest adekwatna do możliwości sprzętu. Telewizory OLED LG posiadają matrycę zawierającą ponad 100 milionów samoświecących subpikseli. Algorytmy głębokiego uczenia przekształcają treść 2K lub 4K na 8K, co zwiększa ilość szczegółów i rozdzielczość obrazu.

Telewizory OLED Sony zostały stworzone przez projektantów w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom emocjonujące i najbardziej realistyczne doznania. Umożliwia to nowy układ Cognitive Processor XR™, który naśladuje sposób myślenia i reagowania mózgu. Telewizory Philips zostały wyposażone w korzystający ze sztucznej inteligencji procesor obrazu P5, który zapewnia głębszy kontrast, bogate kolory, idealnie płynny ruch i ostrzejsze szczegóły we wszystkich obszarach wyświetlanego obrazu, od tych najciemniejszych po bardzo jasne.

Opatentowana technologia Ambilight i obsługa materiałów w technologii Dolby Vision dostarczą Ci niezwykłych wrażeń. Dynamiczny format wideo HDR pozwala cieszyć się wspaniałym obrazem, który odzwierciedla oryginalny zamysł reżysera, niezależnie od tego, czy oglądasz film na platformach online, czy na nośniku fizycznym.

Włączony telewizor towarzyszy nam przez większość dnia. Mamy więc ciągle kontakt z różnymi wyświetlaczami, które emitują światło niebieskie (High Energy Visible Light – HEV). Jest to zjawisko całkiem naturalne. Wytwarza je słońce i gdy jest dawkowane z umiarem, działa bardzo pozytywnie, m.in. korzystnie wpływa na naszą koncentrację i dobre samopoczucie. Szkodliwy jest niestety jego nadmiar powodujący zapalenie spojówki i przyczyniający się do powstawania zespołu suchego oka. W skrajnych przypadkach prowadzi do zwyrodnienia plamki żółtej, co może skończyć się trwałą utratą wzroku.

Po lekturze tego tekstu masz już pewność, że technologia OLED nie jest ci obca, a wybór telewizora odpowiadającego Twoim potrzebom nie będzie stanowił problemu. Biorąc pod uwagę wszystkie opisane parametry, takie jak rozdzielczość czy przekątna ekranu, opinie użytkowników oraz porady sprzedawców w sklepach RTV, znajdziesz sprzęt idealny dla ciebie.

Udostępnij
5,0
5 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

żałuję, że nie byłem osobiście z moją żoną podczas zakupu LG OLED z najnowszej serii . okazało się, że technologia OLED w połączeniu z 4K daje gorszy rezultat niż nasz 4-letni Full hd Sony w sypialni. Miała być rewolucja - jest klapa.
Słabej jakości plastiki skrzypią przy każdym przenoszeniu sprzętu.
Największym zarzutem jest nierównomierne podświetlanie fragmentów obrazu w okolicy ramki.
Obiecywaną głęboką czerń nie sposób ujrzeć. Efekt 'halo' obecny jest podczas każdego seansu.
ODRADZAM szczerze wszystkim zakup TV OLED'ów, dopóki technologia nie będzie naprawdę dopracowana.
Nierównomierne podświetlenie i efekt halo na ekranie, który nie ma podświetlenia? Brak czerni na ekranie, na którym wyświetlanie czerni polega na całkowitym wygaszeniu piksela? Pan nie ma żadnego OLED, tylko pewnie zwykły LCD LED.
Panie Adamie
Skoro nie daje Pan sobie przyjemności w wydaniu tak dużej kwoty na zakup TV Oled , w co wątpię to i cała Pańska opinia w moim przekonaniu jest, zgodnie z logiką, nieprawdziwa a szkoda ponieważ potrzebuję uczciwych opinii przed zakupem TV ...
Specjalista Morele | 06:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.