Udostępnij
Skomentuj

Jaki telewizor 43 cale wybrać? Czy warto kupić?

Pomagamy w wyborze telewizora o przekątnej ekranu wynoszącej 43 cale.

Rozmiar telewizora – wbrew niektórym opiniom – ma znaczenie. Jego wielkość zależy przede wszystkim od pomieszczenia. Do tych małych dobry telewizor 43 cale będzie pasował idealnie.

Polecane telewizory 43 cale

Jaki telewizor 43 cale kupić?

Na rynku istnieje wielu producentów, którzy w swoich ofertach posiadają różne modele telewizorów, od tych najmniejszych, 32-calowych, aż po potężne, 80-calowe. Również wykonanie takiego sprzętu jest ważne. Dostępne są telewizory LCD, LED i OLED, jednak te ostatnie nie występują w wariancie poniżej 50 cali. Jeśli zdecydujesz się na kupno, a masz niewielkie mieszkanie lub pokój, dobrym wyborem będzie ekran o przekątnej 43 cale. Nie jest on zbyt mały ani zbyt duży, a odznacza się dobrą jakością obrazu oraz przystępną ceną.

Najważniejsze wady i zalety telewizorów 43 cale

Wybierając idealną przekątną ekranu telewizyjnego, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Dopasowanie odbiornika do wymiarów mebli to niezwykle ważne czynniki, ale najważniejsza jest wielkość pomieszczenia i odległość między miejscem ustawienia telewizora a widzem. Istnieje coś takiego jak optymalna odległość do oglądania. Przyjmuje się, że są to 3-4 przekątne ekranu TV. Przekątna Twojego telewizora ma 43 cale. Po wykonaniu odpowiednich obliczeń szacunkowa odległość od ekranu powinna wynosić co najmniej 3 metry.

Nasuwa się pytanie – czy ta zasada może być zastosowana w Twoim domu? Optymalna odległość jest indywidualnym parametrem, więc warto jeszcze przed zakupem zdecydować, gdzie telewizor będzie ustawiony oraz z którego miejsca będziesz na niego patrzeć. Weź pod uwagę, że zbyt duży ekran nie pozwoli zobaczyć całego obrazu z bliskiej odległości. Jeżeli musisz wybrać rozmiar, który sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i niedużym salonie, to telewizor 43 cale jest właśnie dla Ciebie.

Istotnym elementem, o jakim trzeba pamiętać, jest rozdzielczość ekranu. Ten parametr wyświetla całkowitą liczbę pikseli. Wśród starszych modeli urządzeń najczęściej stosowaną rozdzielczością jest 1024 × 768. Nowoczesne urządzenia mogą mieć rozdzielczości takie jak 1920 × 1080 (Full HD) i 3840 × 2160 (Ultra HD). Im większa rozdzielczość, tym lepszy obraz; wybiera się ją na podstawie preferencji użytkownika. Do oglądania telewizji analogowej nie potrzeba opcji Full HD, ponieważ maksymalna jakość sygnału przesyłanego kablem będzie kilkukrotnie mniejsza.

W przypadku, gdy będziesz korzystać z nowoczesnych platform do gier lub oglądać filmy o wysokiej jakości, lepiej jest wybrać telewizor nowej generacji obsługujący ultra HD. Osoby, które lubią efekt kinowy, z całą pewnością usiądą bliżej ekranu – w takim momencie pojedyncze piksele mogą być widoczne, gdy nieodpowiednio dobierzemy rozdzielczość, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie telewizor 4K. Jaki wybrać to kwestia przeanalizowania wyżej wymienionych parametrów i wyciągnięcia wniosków.

Specyfikacja telewizorów 43 cale

Opiszemy tutaj wszystkie parametry, o których musisz wiedzieć i mogą być dla ciebie istotne. Podstawowym z nich jest wielkość ekranu. W telewizorach, jakich poszukujesz, są to 43 cale, co w przeliczeniu wynosi 109,22 cm. Format obrazu w tych telewizorach to 16:9. Oznacza to wymiary wyświetlanego obrazu wyrażone ilorazem jego długości do wysokości. Format ten zastąpił stosowany wcześniej standard 4:3. Jest to międzynarodowy standard obrazu dla telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV.

Współcześnie produkowane rejestratory wideo posiadają możliwość zapisu cyfrowego obrazu anamorfotycznego do późniejszego zapisu na DVD. Tak zarejestrowany obraz jest kompresowany do proporcji 4:3, a następnie dekompresowany i rozciągany do formatu 16:9 w odbiornikach telewizyjny posiadających możliwość odtworzenia takiego zapisu. W przeciwnym wypadku widoczne są charakterystyczne czarne pasy u góry i dołu ekranu.

Kolejnym elementem, na jaki musisz zwrócić uwagę, jest zgodność z formatem HD. Jest to ogólne określenie dla telewizji o wysokiej rozdzielczości. HD Ready to oznaczenie wprowadzone przez organizację EICTA, którym można wyróżniać urządzenia zdolne do wyświetlania obrazów wysokiej rozdzielczości. Minimalne wymagania, dla urządzeń oznaczonych logotypem HD Ready to rozdzielczość ekranu 1280 × 720 pikseli oraz cyfrowe wejścia DVI lub HDMI i analogowe wejście komponentowe.

Maksymalna rozdzielczość obrazu HDTV wynosi 3840 × 2160 pikseli i jest to format Ultra HD, dzięki czemu obraz na dużych ekranach jest czterokrotnie bardziej szczegółowy niż w jakości Full HD, czyli ma rozdzielczość rzędu 8 milionów pikseli. Najnowszą technologią umożliwiającą wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 7680 × 4320 pikseli jest tzw. 8K UHD.

Funkcja HDR (High Dynamic Range) poprawia jakość filmów, jednak materiał źródłowy musi zostać zarejestrowany w tej technologii. Sprawia ona, że obraz jest znacznie wyraźniejszy. Zwiększone zostają wartości jasności dla ciemniejszych części obrazu, a przyciemnione te zbyt jasne. Programy nagrane w formacie HDR wyglądają bardziej naturalnie. Cechuje je bogactwo kolorów i dokładność detali. Wcześniej niewidoczne obszary są teraz wyraziste i pełne szczegółów.

Częstotliwość odświeżania to ilość klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu jednej sekundy. Jego wartość wyraża się w Hertzach. Wartości natywnego odświeżania obrazu to 50Hz, które jest wystarczająca do oglądania filmów i seriali, oraz 100Hz, którą rekomenduje się do gier wideo. Optymalizacja ruchu, której nie należy mylić z częstotliwością odświeżania, ulepsza płynność poruszających się obiektów na ekranie telewizora. W zależności od producenta technologie te różnią się i mają swoją nazwę. Im wyższa wartość, tym obraz jest wyraźniejszy i dynamiczne sceny akcji są idealnie odtworzone. Telewizor 4k 100hz jest optymalnym wyborem pomiędzy jakością obrazu i niewygórowaną ceną.

Jeżeli chodzi o telewizor LED, to parametrem, na który musisz zwrócić uwagę, jest podświetlenie matrycy. Obecnie wyświetlacze LED mają kilka opcji podświetlenia. Edge LED to ramka z diod umieszczona dookoła wyświetlacza. Pozwala tworzyć ekonomiczne i cienkie ekrany, jednak ich wadą jest złe odbicie kolorów. W technologii Direct LED diody pokrywają cały obszar ekranu, a jasność jest regulowana dla każdej z osobna. Istnieją również powłoki z kropek kwantowych oraz diody pokryte luminoforem, zapewniające idealną głębię czarnego koloru.

Kontrast dynamiczny to wielkość określająca stosunek pomiędzy najciemniejszym a najjaśniejszym punktem, wyświetlanym w tym samym czasie na ekranie. Zastosowane algorytmy zmieniają jasność podświetlenia wraz ze zmianą wyświetlanego obrazu i wpływają na postrzeganie wyświetlanego obrazu. Wartość kontrastu dynamicznego jest zazwyczaj kilkukrotnie wyższa od rzeczywistego kontrastu matrycy i można ją porównywać jedynie pomiędzy produktami tego samego producenta.

System dźwięku przestrzennego pozwala na osiągnięcie dźwięku surround przy użyciu tylko dwóch głośników. Technika ta pozwala na stworzenie wrażenia otoczenia dźwiękiem.

Jakie jeszcze funkcje powinien mieć telewizor 43 cale? SMART TV to technologia umożliwiająca podłączenie telewizji i Internetu, dzięki czemu uzyskujesz dostęp do takich platform internetowych jak Netflix, HBO GO czy Youtube. System operacyjny Android w SMART TV pozwala na płynne przeglądanie treści, rozmowy audio i wideo, korzystanie z ulubionych aplikacji i granie w gry, które możesz pobrać z bogatej biblioteki serwisu Google Play.

Technologia Wi-Fi wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych. Produkty zgodne z tą technologią mają odpowiednie logo, mówiące o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Wi-Fi Ready oznacza, że wymagane jest zastosowanie opcjonalnego adaptera do podłączenia przez port USB w urządzeniu. Wi-Fi Direct pozwala bezprzewodowo łączyć urządzenia elektroniczne bez ustanawiania punktu dostępowego. Umożliwia to korzystanie z bezpośrednich połączeń pomiędzy sprzętami, a jej główną zaletą jest znacznie większy zasięg.

HDMI (High Definition Multimedia Interface) to interfejs multimedialny przesyłający cyfrowy sygnał audio i wideo. Aktualnie jest najlepszą technologią do transmisji obrazu oraz dźwięku wysokiej jakości. Jego najważniejszą cechą jest możliwość połączenia z poszczególnymi urządzeniami za pomocą jednego kabla bez utraty jakości danych. Jest obecnie standardowym złączem cyfrowym, wykorzystywanym do wszystkich rodzajów urządzeń audio-wideo.

Wyróżnia się różne standardy HDMI od 1.3, który jest podstawową wersją, przez 1.4, obsługujący obrazy 3D, po 2.0, umożliwiający odtwarzanie obrazów w rozdzielczości Ultra HD. Najnowszy standard 2.1 jest usprawnioną wersją poprzedniego, wzbogaconą o wyświetlanie obrazów w technologii 8K.

Starsze urządzenia posiadają złącza SCART, czyli tzw. Euro. Jeśli masz takie, a nie chcesz wydawać pieniędzy na nowsze wersje, warto sprawdzić, czy telewizor również takie posiada. Umożliwia ono przesyłanie analogowych sygnałów audio/wideo oraz tych sterujących urządzeniami. Jakość przesyłanych danych jest uzależniona od materiałów, z jakich złącze zostało wykonane.

Telewizor można wykorzystać również jako monitor komputerowy. Wystarczy do tego złącze VGA pozwalające na podłączenie jednostki bezpośrednio do urządzenia. Stanowi odpowiednik gniazda D-Sub. Nowsze komputery posiadają karty graficzne obsługujące standard HDMI pozwalający na lepszą jakość obrazu.

Jednym z wyznaczników jest standard VESA, czyli określony rozstaw śrub montażowych, określający sposób mocowania uchwytu ściennego w telewizorach lub monitorach. Zróżnicowano kilka rodzajów standardów VESA, które różnią się odległością otworów mocujących na tylnej ścianie urządzenia. Należy pamiętać, iż wartości 200 × 100 są podane odpowiednio w poziomie i pionie.

Zużycie energii elektrycznej też jest bardzo ważne i na pewno chciałbyś zaoszczędzić, kupując telewizor o najlepszej klasie energetycznej. Etykiety umieszczane na produktach informują konsumentów o zużyciu prądu i innych parametrach wydajności. Na podstawie tych danych będziesz w stanie zidentyfikować rzeczywistą efektywność energetyczną urządzenia oraz obliczyć oszczędności w rachunkach za prąd. Klasę efektywności energetycznej określa współczynnik EEI. A+++ to największa efektywność, zaś G – najmniejsza.

Czy warto kupić telewizor 43 cale?

Podczas zakupu nowego sprzętu RTV powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejsze to oczywiście parametry techniczne. Telewizory z omawianej kategorii posiadają przeważnie matryce LED, lecz 43 cale to niestety za mało, jeśli myślisz o wyświetlaczach OLED czy też QLED. Zaletą telewizorów o takiej przekątnej jest obsługa rozdzielczości Full HD nawet w tanich modelach. Również rozdzielczość 4K nie stanowi problemu i jest dostępna w urządzeniach już od kwoty 1000 zł.

Telewizory 43-calowe są wyposażone we wszystkie najnowsze rozwiązania zwiększające komfort i jakość oglądania. Funkcja HDR zapewnia żywe i realistyczne kolory, dzięki czemu urządzenia mogą być wykorzystywane do oglądania najnowszych filmów czy grania w gry. Zwróć uwagę na moduły łączności bezprzewodowej, jakie posiada telewizor 43 cale. Wifi czy Bluetooth pozwalają ci korzystać z takich platform jak Netflix czy HBO GO.

Większość nowych telewizorów o przekątnej 43 cale dysponuje systemem operacyjnym, który pozwala nam między innymi na pobieranie i instalowanie wielu ciekawych aplikacji, a także przeglądanie zasobów internetowych. Oczywiście każdy producent wykorzystuje inną technologię, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jakie oprogramowanie jest zainstalowane na urządzeniu. Telewizor Samsung udostępnia system Smart Hub i Tizen, a telewizor Philips korzysta z Androida.

Bez względu na rodzaj programów zarządzających, każdy zapewni Ci dostęp do aplikacji takich jak Netflix czy HBO GO. Różni je sposób nawigacji po menu i niektóre funkcje dodatkowe. Telewizor 43 cale, 4K, android oraz pozostałe wspomniane wcześniej parametry to składowe najlepszego telewizora w tej kategorii.

Udostępnij
5,0
5 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Za niecałe 1500 zł polecam Telewizor 43LUW121D 43" WebOS, 4K, Telewizor jest bardzo fajny. Daje poczucie sprzętu dużo lepszego niżby wskazywał cena. Rewelacyjny dźwięk i naprawdę bardzo dobry obraz. Polecamy !
Specjalista Morele | 17:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.