Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki telewizor 3D wybrać? Czy warto?

Uwielbiasz chodzić do kina na filmy 3D? Jeśli tak – może warto pomyśleć o tej technologii u siebie w domu?

Obraz 3D na ekranie telewizora? Teraz jest już nie tylko dostępny w specjalnych salach kinowych, ale także w domach zwykłych rodzin.

Jaki TV 3D wybrać?

Jaki jest najlepszy telewizor 3D? Przy tej technologii na pewno im większy odbiornik, tym komfort i doznania są lepsze. Na szczęście w wielu modelach na rynku technologia 3D to już norma, wbudowana jest ona w standardowe urządzenia. Mamy wówczas możliwość oglądania ulubionych filmów zarówno w 2D, jak i 3D.

Na pewno ważnym kryterium przy wyborze jest minimalna częstotliwość odświeżania obrazu – im częściej jest on odświeżany, tym w mniejszym stopniu dostrzeżemy migotanie. Decydując się na dany model telewizora 3D, wybierz ten, który posiada najwyższą wartością tego parametru mierzoną w hercach – Hz.

Większość modeli 3D posiada jakość obrazu Full HD. Jeśli zależy Ci jednak na lepszej jakości, powinieneś postawić na telewizor 4K 3D. Ranking ocen użytkowników wskazuje, że największą popularnością cieszy się telewizor 55 cali 4K 3D. Ekran w technologii 4K posiada rozdzielczość nawet 3840 na 2160 pikseli.

Inną funkcją, na którą warto zwrócić uwagę, jest tak zwany sound zooming pozwalający ustawić dźwięk przestrzenny – wówczas uzyskasz złudzenie, że muzyka czy głosy otaczają Cię ze wszystkich stron. Docenisz to szczególnie podczas oglądania filmów akcji.

Polecane telewizory

Czym są telewizory 3D?

Telewizor z technologią 3D określamy z ang. “three-dimensional”, czyli trójwymiarowy. Dzięki takiemu odbiornikowi możesz obejrzeć film lub grać w grę komputerową w super nowoczesnej technice. Dzięki 3D dostrzeżesz głębię obrazu, niezwykłe efekty oraz możesz cieszyć się wypukłością przedmiotów.

Dwie wersje obrazu wysyłane są osobno do prawego oraz lewego oka, kolorowe światło jest uzyskiwane dzięki specyficznym filtrom. Na rynku dostępnych jest wiele telewizorów 3D z okularami. Istnieją również telewizory 3D bez okularów, jednak jest to droższa opcja.

Efekt żywego obrazu w technologii 3D aktywnej, czyli tak zwanej migawkowej uzyskiwany jest poprzez specjalne okulary. Zbudowane są one z filtra polaryzacyjnego i z ciekłych kamieni, dzięki czemu szkło się przyciemnia. Dlatego też działają dzięki specjalnej baterii, muszą być ładowane i połączone z telewizorem. Ich cena jest dość wysoka. Przy odpowiednim działaniu sprzętu możliwe jest uzyskanie obrazu w jakości Full HD. Zdarza się, że pojawiają się zakłócenia, które uniemożliwiają oglądanie obrazu, ponieważ pojawia się migotanie ekranu. Ilość obrazów wyświetlanych na ekranie monitora w ciągu jednej sekundy wyrażana jest w hercach – Hz. Zalecana częstotliwość dla telewizorów 3D, aby w pełni się nimi cieszyć to min. 120 Hz — 480 Hz.

Z kolei trójwymiarowy efekt w technologii 3D pasywnej, czyli polaryzacyjnej, uzyskany jest w okularach ze specjalnymi filtrami. Ich cena nie jest zbyt wysoka. Nie wymagają również baterii, ale zdarza się, że jakość obrazu TV nie jest zadowalająca. Wyróżnić można dwa rodzaje tego typu okularów:

  • okulary polaryzacyjne – przypominają okulary przeciwsłoneczne, które wyposażone są w specjalne szkła z filtrami. Nie wpływają na zmianę kolorystyki obrazu w telewizji;
  • okulary anaglifowe – zbudowane są ze szkieł w różnych kolorach czerwono-niebieskich lub czerwono-zielonych. W delikatnym stopniu zmieniają kolor obrazu w telewizji i dają efekt 3D.

Jak działa technologia 3D bez okularów? W tym przypadku dwa półobrazy wyświetlane są jednocześnie, lecz mają różne perspektywy. Specjalny filtr sprawia, że każde oko widzi dane piksele w zależności od kąta widzenia. Telewizor śledzi bowiem ruchy głowy widza dzięki ukrytej kamerze. Gotowy obraz 3D nasz mózg odczytuje sam, bez okularów.

Jakie są rodzaje telewizorów 3D?

Jaka jest cena telewizora 3D? Na pewno jest on droższy od zwykłego – najmniejsze telewizory można kupić za kilkaset złotych, ale ich ceny kończą się na nawet ponad 10 000 złotych. Niektóre odbiorniki tego typu posiadają Wi-Fi, co umożliwia korzystanie z Internetu.

Warto także zwrócić uwagę na inne dodatkowe funkcje w tym sprzęcie, na przykład Ethernet, który daje możliwość łączenia się z innymi urządzeniami dzięki Internetowi, co umożliwia wymianę danych przez sieć. Opcją już praktycznie w standardzie jest Smart TV, czyli platforma, dzięki której obejrzymy ulubione filmy, seriale czy programy, kiedy tylko chcemy.

Dla miłośników jeszcze większych doznań polecane są telewizory 3D z zakrzywionym ekranem, co potęguje efekt 3D. Jednak w przypadku większej rodziny tego typu urządzenie nie sprawdzi się, gdyż dla najlepszych wrażeń zaleca się oglądanie telewizora z naprzeciwka.

Na polskim rynku najwięcej modeli 3D kupimy z technologią LED. Obraz trójwymiarowy pokazuje głębię, możesz poczuć się, jakbyś był uczestnikiem toczącej się akcji. W telewizorach tego typu możliwa jest zmiana obrazu z technologii 2D na 3D.

Najbogatszą ofertę telewizorów 3D posiadają takie marki jak LG, Panasonic, Samsung, Sony, Philips, Sharp czy Thomson. Na uwagę zasługują telewizory Samsung 3D, które znakomicie odwzorowują kolory i są niezwykle energooszczędne. Dużą popularnością cieszą się także telewizory LG 3D 42 cale, chwalone za doskonały obraz i najlepszy dźwięk. Użytkownicy, którzy liczą na większe doznania trójwymiaru, powinni wybrać natomiast większy sprzęt, na przykład telewizor 65 cali 3D.

Zalety i wady TV 3D

Technologia 3D z pewnością zainteresuje niejednego fana kinematografii. Wrażenia z oglądania obrazów w ten sposób są o wiele bardziej emocjonujące. Możesz poczuć się jak w centrum wydarzeń.
Praktycznie każdy model telewizora z rozdzielczością Ultra HD 4K posiada funkcję 3D. Na plus przy technologii trójwymiaru zasługuje fakt, że największą częstotliwość odświeżania obrazu oferują właśnie telewizory 3D. Wiele modeli posiada także przy zakupie zestaw okularów. Standardowo są to dwie pary, a przy telewizorach działających w technologii pasywnego 3D – nawet do 8 par.

Jakie wady 3D można wymienić? Z pewnością niektórym osobom przeszkadzała będzie konieczność noszenia okularów. Ich jakość może być przyczyną tzw. „bólów głowy 3D”. Noszenie okularów 3D zawęża również pole widzenia, co u niektórych może powodować klaustrofobiczne odczucia podczas oglądania. Jest jednak rozwiązanie - istnieją telewizory bez konieczności zakładania okularów.

Niektóre osoby może odstraszyć również wyższa cena telewizorów z funkcją 3D. Mowa tu jednak o największych telewizorach.

Przy zakupie telewizora 3D zwróć uwagę na pobór energii przez dane urządzenie. Wiele obecnych modeli to produkty w klasie ekologicznej A++ czy A+, jednak warto sprawdzić ten parametr przy wyborze.

Czy warto kupić telewizor 3D?

Tę kwestię każdy powinien rozważyć indywidualnie. Osoby, które lubią oglądać filmy w technologii 3D, będą szczęśliwe, obcując z tą technologią na co dzień. Bogata oferta producentów RTV pozwala przebierać w modelach różniących się pod kątem ciekawych funkcji oraz dodatków. Na rynku dostępnych jest wiele płyt Blu-ray z technologią 3D. Niestety, serwisy streamingowe praktycznie nie oferują filmów w 3D.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.