Udostępnij
Skomentuj

Jaki tablet graficzny na początek wybrać?

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grafiką, przyda Ci się dobry tani tablet odpowiedni dla laika.

Jaki tablet graficzny dla początkujących kupić?

Rysowanie z pomocą tego niewielkiego, poręcznego tabletu graficznego będzie dużo wygodniejsze, niż obsługiwanie programów do grafiki komputerowej z pomocą tradycyjnej myszki. Rysik jest precyzyjny i dokładniejszy, ponieważ naturalniej i pewniej leży w dłoni. Jeśli zdecydowałeś się na zakup, rozważ jaki tablet graficzny dla początkujących wybrać, ponieważ masz dużo opcji do wyboru. Osobie, która nie miała wcześniej do czynienia z takim rodzajem sprzętu, może nie być łatwo dokonać satysfakcjonującego i odpowiedniego zakupu.

Polecane tablety graficzne

Przeglądając oferty sklepów, z pewnością natkniesz się na dwa rodzaje tabletów graficznych. Nieco tańszą opcją będzie klasyczny tablet do rysowania. To proste narzędzie składa się z jednokolorowej podkładki z powierzchnią roboczą. W dobry sposób odzwierciedla on proporcje monitora komputerowego. U góry powierzchni umieszczono dwa przyciski, mające odpowiadać przyciskom myszki. Do zestawu dołączono również prosty rysik, z którego pomocą stworzysz zaawansowane obrazy. Efekt zobaczysz na ekranie komputera, gdy połączysz go z tabletem.

Innym modelem, często bardziej pożądanym przez kupujących, jest tablet graficzny z wyświetlaczem dla początkujących. To fantastyczne połączenie monitora i tabletu. Rysując, masz bowiem od razu wgląd w swój obraz, bez konieczności przyłączania narzędzia do jakiegokolwiek komputera czy laptopa. Również nanosisz swój szkic rysikiem, ale nie musisz mieć od dostępu do innego sprzętu. To bardzo wygodna, chociaż nieco droższa propozycja. Powinieneś jednak ją też rozważyć.

W poszukiwaniu idealnego urządzenia warto zapoznać się nie tylko z parametrami technicznymi, jakimi powinien dysponować Twój tablet graficzny. Ranking czy zestawienie najpopularniejszych i chętnie polecanych urządzeń także może okazać się pomocny w tym zakresie. Dobrze jest więc śledzić, chociażby oferty sklepów internetowych, by sprawdzać na bieżąco opinie o wybranych modelach i to, ile osób je kupuje. My również podpowiemy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy poszukiwaniu idealnego sprzętu, pośród wielu pozycji oferowanych przez producentów.

Co powinien mieć dobry tablet graficzny?

Zacznijmy od tego, jaki powinien być dobry tablet graficzny dla początkujących. Nie wszystkie funkcje udostępniane przez drogie urządzenia dla profesjonalistów przydadzą się osobie, która dopiero zaczyna rysować z pomocą tabletu. Należy rozpocząć od rozważenia rozmiaru wybranego urządzenia. Tablet graficzny występuje w rozmiarze S, M i L. Ten ostatni jest największy i bardziej komfortowy w użytkowaniu, ponieważ rysując dłuższe linie, nie musisz odrywać dłoni od powierzchni przyrządu. Trzeba zaznaczyć, że to jednak droższy model.

Osobie początkującej wystarczy w zupełności tablet dla grafika w rozmiarze S lub M. Musisz także zastanowić się nad innym ważnym parametrem, jakim jest siła nacisku rysika. Drogi sprzęt dla profesjonalisty ma ponad 8 tysięcy poziomów nacisku. Narzędzie wystarczające dla amatora ma ich o połowę mniej. Rozpoczynając naukę rysowania, nie wykorzystasz w pełni wszystkich opcji zaawansowanego urządzenia, więc warto poćwiczyć na nieco gorszym, ale i sporo tańszym modelu.

Istotny będzie też parametr próbkowania. Chodzi o szybkość, z jaką dokonuje się odczyt czynności wykonanej z pomocą rysika. Tablet do rysowania posiadający tę funkcję na wysokim poziomie dokładniej odwzoruje wykonane przez Ciebie szybsze ruchy. Wartość ta jest zapisywana w jednostce pps, co oznacza punkty na sekundę. Standardowo dobry sprzęt oferuje 200 pps. W przyrządzie dla początkujących wyższa wartość tego parametru byłaby zbędna.

Poznając budowę urządzenia, łatwo zauważyć, że tablet graficzny do rysowania często posiada dodatkowe przyciski. Dzięki temu usprawnisz pracę z wieloma programami i szybko przełączać się pomiędzy urządzeniami. Ostatnie, na co powinieneś spojrzeć, to sposób, w jaki wybrany sprzęt będzie połączony z komputerem lub laptopem. W obu przypadkach podłączenie nie jest trudne, ale wygodniejszą opcją bywa tablet do rysowania bezprzewodowy. Żaden kabel nie ograniczy Twoich ruchów i możesz w pełni oddać się swojemu hobby.

Kiedy warto kupić tablet graficzny dla początkujących?

Wiesz teraz, jaki tablet graficzny na początek wybrać. Kiedy jednak warto podjąć decyzję o zakupie? Na pewno docenisz takie ulepszenie, jeżeli miałeś już kontakt z programami graficznymi i do tworzenia obrazów używasz myszy. Komfort używania specjalnego przyrządu do tworzenia grafiki jest dużo wyższy. Dostosowując siłę nacisku, możesz rysować cienie, a dzięki niezwykłej precyzji rysika dokładnie zaznaczysz obszar, który chcesz poddać modyfikacji. To ważne w przypadku zaznaczania małych elementów do zmiany lub usunięcia z obrazu.

Robisz dobre zdjęcia, które chciałbyś podrasować? A może pracujesz już jako zawodowy fotograf i chciałbyś uzyskać obrazy lepszej jakości, zmodyfikowane i wyretuszowane samodzielnie? Tablet graficzny dla początkujących ułatwi Ci profesjonalną obróbkę Twoich prac. Pozwala na bardzo precyzyjny retusz, co przydaje się w usuwaniu niedoskonałości z twarzy fotografowanej osoby. Dzięki temu zdjęcie wygląda bardziej naturalnie.

Ile wydać na tablet dla początkujących?

Rozpiętość cenowa urządzeń tego typu bywa ogromna. Najlepszy tablet graficzny o wysokich parametrach przeznaczony dla profesjonalistów może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na szczęście, bez problemu kupisz w rozsądnej cenie sprzęt odpowiedni dla początkujących. Tanie narzędzia polecanych przez klientów firm wynoszą kilkaset złotych. Cena jest przy tym adekwatna do naprawdę dobrej jakości kupowanego przyrządu. Podstawowy model wystarczy, by przetestować taki sposób tworzenia grafiki i upewnić się, że to odpowiednie hobby dla Ciebie.

Tablet graficzny dla początkujących – dla kogo?

Taki sprzęt bywa przydatny dla wielu użytkowników, począwszy od zapalonych rysowników, przez osoby zainteresowane grafiką komputerową i stawiające w niej pierwsze kroki, aż po tych z nas, którzy zajmują się właśnie tym zagadnieniem w pracy i chcieliby to robić lepiej i sprawniej. Tablety graficzne dla początkujących znajdą uznanie wśród pracowników agencji reklamowej, fotografów obrabiających zdjęcia, inżynierów, a także artystów chcących spróbować swoich sił w nowoczesnej technice rysunku, bo tradycyjny szkic mają już opanowany.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.