Udostępnij
Skomentuj

Jaki tablet graficzny do nauki zdalnej wybrać? Sprawdź nasz poradnik

Tablet graficzny to narzędzie idealne do nauki zdalnej. Czym kierować się przy wyborze dobrego urządzenia?

Sam komputer może nie wystarczyć, aby prowadzić oraz brać udział w zajęciach online. Dużym udogodnieniem zarówno dla dziecka, jak i dla nauczyciela okazuje się tablet graficzny. Taki sprzęt umożliwia szybkie rysowanie wykresów, tabelek, liter alfabetu, rozbudowanych wzorów i równań matematycznych czy różnych schematów i przekrojów. Przygotowanie materiałów do nauki lub zrobienie zadania z takim wyposażeniem jest łatwiejsze i zajmuje mniej czasu.

Polecane tablety graficzne

Który tablet graficzny do nauki zdalnej sprawdzi się najlepiej?

Wiele osób słysząc słowo tablet, od razu myśli o mobilnym narzędziu z ekranem dotykowym, często zastępującym laptopa. Za jego pomocą sprawdzisz pocztę, media społecznościowe, przeczytasz książkę czy obejrzysz film w każdym miejscu z dostępem do internetu. Tablet graficzny spełnia zupełnie inne funkcje. Chociaż w większości przypadków korzystają z niego graficy, przydaje się także podczas zajęć zdalnych. Główne zadanie urządzenia to przenoszenie ruchów wykonywanych przy użyciu specjalnego długopisu z matrycy na komputer.

Obecnie na rynku znajdziesz dwa podstawowe rodzaje tabletów. Pierwszy z nich to klasyczny sprzęt składający się z podkładki z powierzchnią roboczą (wspomnianą już matrycą) oraz piórka. Obudowę wyposażono w przyciski pełniące podobne funkcje co lewy i prawy klawisz myszki. Takie modele odwzorowują ruch użytkownika tylko na komputerze. Ważną rolę odgrywają: nacisk ręki, a także nachylenie rysika. Do najpopularniejszych produktów tego typu należy dobry tablet graficzny Wacom.

Drugi, bardziej zaawansowany artykuł, to interaktywny tablet ekranowy z wyświetlaczem LCD. Najczęściej korzystają z niego graficy, rysownicy, projektanci mody, malarze, twórcy animacji. Urządzenie posiada ekran, na którym od razu pojawia się to, co właśnie zostało narysowane (jak na kartce papieru). Aby zobaczyć rezultaty swojej pracy w przypadku pierwszego modelu, musisz podłączyć tablet do komputera. Drugi rodzaj nie wymaga takich działań. Wszystko, co napiszesz lub naszkicujesz, automatycznie pojawi się na matrycy.

Jakie są zalety i wady tabletu graficznego do lekcji zdalnych?

Tablety graficzne mają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim znacznie ułatwiają pracę dzieci i nauczycieli. Podłączenie urządzenia do komputera nie sprawia żadnych trudności. Służy do tego kabel USB. Aby uruchomić narzędzie, potrzebujesz specjalnych sterowników. Program na płycie CD z reguły stanowi część zestawu. W niektórych przypadkach można go pobrać ze strony producenta. Osoby planujące zakup pierwszego tabletu nie muszą się obawiać ograniczeń związanych z synchronizacją nawet starszego peceta. Sprzęty te są kompatybilne z większością systemów operacyjnych. Dodatkowo tablety współpracują z programami do obróbki zdjęć lub tworzenia grafiki na platformach Windows oraz Mac.

Tablety graficzne pozwalają zaoszczędzić papier. Dzięki temu przyczynisz się do ochrony środowiska naturalnego. Otwarcie materiałów przesłanych przez nauczyciela na tablecie zastępuje bowiem w ten sposób konieczność skanowania i drukowania ich. Pomaga też zachować porządek w pokoju – nie ma już takiej liczby kartek, które trzeba by gdzieś schować.

Dla dzieci używanie tabletu to świetny sposób na ćwiczenie ręki oraz rozwijanie umiejętności obsługiwania programów komputerowych. Wprowadzenie nowoczesnego, ciekawego urządzenia może uczynić naukę bardziej interesującą i sprawić, że stanie się ona zabawą. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że każde urządzenie elektroniczne ma na młodego użytkownika szczególnie duży wpływ i spędzanie przy nim zbyt dużej ilości czasu może być dla dziecka szkodliwe.

Dużą wadę tabletu graficznego często stanowi cena. Tani sprzęt oferuje tylko podstawowe funkcje. Bardziej zaawansowane modele mogą kosztować nawet od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Czasami na początku operowanie rysikiem sprawia trudności. Trzeba poczekać, aż ręka przyzwyczai się do tak delikatnego ołówka. Piórko reaguje na każdy, nawet najmniejszy ruch. Wymaga to sporo cierpliwości, co w przypadku najmłodszych bywa trudne.

Przydatne funkcje tabletu graficznego do nauki zdalnej

Urządzenia tego typu stanowią także świetną alternatywę dla klawiatury. To idealny sposób dla uczniów młodszych klas na ćwiczenie czytelnego i ładnego pisma. Dzięki temu dzieci nawet podczas zajęć zdalnych mogą oddawać nauczycielom zadania napisane ręcznie. Nie ma tym wypadku autokorekty, co również wpływa na uważność i uczenie się zasad ortograficznych. Praktycznie każdy model wyposażono w specjalną gumkę, za pomocą której użytkownik z łatwością zmaże to, co uzna za zbędne bądź błędne.

Tablet graficzny pozwala na tworzenie bardzo precyzyjnych elementów. Nauczyciel ma szansę nanieść na prace sporządzone przez ucznia komentarze i poprawki. W takim wypadku tablet zmienia się w prawdziwą interaktywną tablicę. Nawet jeśli dzieci dostaną do wypełnienia test w formacie PDF, to bez problemu uzupełnią luki właśnie za pomocą piórka. Prowadzenie lekcji zdalnych z punktu widzenia nauczyciela do łatwych nie należy. Trudno na odległość przyciągnąć uwagę ucznia i kontrolować jego postępy w nauce. Tablety graficzne pozwalają na zachowanie interakcji nawet podczas lekcji wideo.

Komu się przyda tablet graficzny do lekcji online?

Tablet graficzny to sprzęt idealny zarówno dla ucznia, jak i dla nauczyciela. Każdy będzie korzystał z produktu na swój sposób. Nauczyciel przygotuje na nim wykres, który od razu pojawi się na tablicy interaktywnej, dziecko zaś za pomocą print screenów z łatwością utrwali i prześle pracę domową. Dodatkowo najmłodsi mogą odkryć w sobie pasję do tworzenia grafik lub animacji – dlatego warto zachęcić ich do poznawania wszystkich funkcji zakupionego modelu.

A jak wybrać najlepsze urządzenie? Oczywiście wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujesz i czego oczekujesz od swojego akcesorium. Na rynku dostępne są narzędzia o różnych wymiarach. Dla osób początkujących oraz uczniów dobrym rozwiązaniem będzie tablet graficzny Huion lub tablet graficzny Natec o rozmiarze A4 (8.27 x 11.69 cale) i w niskiej cenie. Nie warto niepotrzebnie wydawać pieniędzy, a zawsze – zwłaszcza w przypadku dziecka – istnieje ryzyko, że sprzęt szybko się znudzi lub po prostu ten typ działania nie będzie użytkownikowi odpowiadać. Jeśli wolisz bardziej rozbudowane powierzchnie, zainwestuj w urządzenie o przekątnej 16 czy 21 cali. Większe matryce pozwolą Ci swobodnie rysować i skupić się na detalach.

Istotną rolę odgrywa także rozdzielczość. Tak jak w przypadku monitorów, również przy tabletach graficznych obowiązuje zasada: im większa rozdzielczość, tym lepiej sprzęt odwzorowuje wszystkie szczegóły, a praca odbywa się w płynniejszy sposób. Ten parametr w specyfikacjach tabletów podawany jest w liniach na cal, za pomocą skrótu lpi. Minimalna wartość zapewniająca poprawne funkcjonowanie oraz wygodę wynosi 2000 lpi. Szukając odpowiedniego modelu, warto sprawdzić aktualny ranking nowoczesnych urządzeń. Opinia innych użytkowników również powinna pomóc.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.