Udostępnij
Skomentuj

Jaki tablet do nawigacji samochodowej wybrać? Czy warto kupić tablet z GPS?

Czy tablet sprawdzi się jako nawigacja samochodowa? Jakie zalety ma tablet do nawigacji i czy warto go kupić?

Tablet jako nawigacja samochodowa

Część nowych samochodów posiada fabrycznie wbudowane, dedykowane systemy nawigacyjne. Ich dużą zaletą są nowoczesne systemy obsługi za pośrednictwem dużych, estetycznie wkomponowanych we wnętrze ekranów dotykowych. Niestety, zazwyczaj wymagają one niemałej dopłaty. Często związana jest ona z koniecznością przejścia na wyższy poziom wyposażenia i zakupu funkcji, które nie są Ci do niczego potrzebne.

Polecane tablety z nawigacją GPS

Systemy te zwykle oparte są na własnym systemie danego producenta. Mimo wysokiej ceny nie zawsze ich funkcjonalność utrzymuje się przez cały okres użytkowania auta. Producent może zakończyć wsparcie dla swojego systemu albo żądać wysokich opłat za aktualizację map. Część systemów pozwala obejść ten problem poprzez wykorzystanie nawigacji wbudowanej w Twój telefon czy tablet. Niestety, Android Auto i Apple CarPlay, ale ciągle nie są standardem. Nieraz również wymagają znacznej dopłaty.

Część kierowców obchodzi ten problem, używając dedykowanych, zewnętrznych urządzeń nawigacyjnych lub smartfonów. Oba te rozwiązania mają jednak jedno, wspólne ograniczenie. Stosunkowo mały ekran może wyglądać przestarzale, a niewielkie przyciski mogą utrudniać jego obsługę podczas jazdy. Jeżeli rozmiar mapy czy jej interfejsu jest dla Ciebie istotny lub chcesz wnieść do wnętrza swojego samochodu trochę nowoczesności, dobrym rozwiązaniem tego problemu jest nawigacja na tablet.

Jaki tablet sprawdzi się najlepiej jako nawigacja samochodowa?

Nawet najtańsze modele tabletów są dziś wyposażone w moduł GPS, pozwalający na korzystanie z preinstalowanych map. Spora ilość wbudowanej pamięci daje komfort wyboru spośród kilku wiodących aplikacji nawigacyjnych. Ale jaki tablet do nawigacji zapewni Ci pełny komfort obsługi, bezbłędne pozycjonowanie i będzie stanowił ozdobę wnętrza Twojego auta?

Tablet z dobrym GPS zapewni nam dużą dokładność i stabilność sygnału podczas przejazdów przez gęste lasy, wysoką zabudowę czy długie tunele. Coraz więcej tabletów poza amerykańskim systemem GPS obsługuje też inne systemy nawigacyjne, jak rosyjski GLONASS, chiński Beidou czy europejski Galileo. Każdy z nich oznacza kilka dodatkowych satelitów widocznych w każdym momencie dla nawigacji w tablecie, co znacząco wpływa na jakość wyznaczenia pozycji, zwłaszcza w trudnych warunkach.

Na co zwrócić uwagę wybierając tablet do nawigacji samochodowej?

Podobnie jak w przypadku smartfona, tablet jako nawigacja w samochodzie może przez dłuższy czas pracować na własnej baterii. Nawet w dalekich trasach pozwoli Ci to uniknąć plączących się po kabinie kabli, a potrafią one negatywnie wpływać na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Przy zakupie tabletu z GPS i uchwytu do niego zwróć uwagę, by jego montaż w samochodzie nie wpływał na widoczność z wnętrza i obsługę samochodu. Jeżeli uniemożliwiałby korzystanie z klimatyzacji czy zasłaniał dużą część przedniej szyby, tablet jako nawigacja GPS powinien zmienić swoje miejsce w samochodzie. Daj sobie trochę czasu i znajdź dla niego idealną lokalizację.

Podobnie jak w przypadku laptopów, warto zwrócić uwagę na zastosowany przez producenta procesor, ilość dostępnej pamięci i zainstalowaną wersję systemu. Większość obecnie dostępnych tabletów do nawigacji cechuje się wystarczającym wyposażeniem. Często warto jest jednak dopłacić nieco za funkcje, które przedłużą życie produktu lub ułatwią korzystanie z niego. Tablet z GPS i LTE ma dodatkową przewagę nad tańszymi urządzeniami pozbawionymi własnego dostępu do Internetu. Zawsze jest gotowy do pracy. Nawet jeżeli zapomnisz o uruchomieniu punktu dostępowego Wi-Fi w smartfonie, nawigacja w tablecie będzie mogła skorzystać z udostępnianych przez Internet informacji. Dowiesz się o korkach, wypadkach, ograniczeniach prędkości, fotoradarach i innych utrudnieniach. Taką funkcję mają wszystkie najpopularniejsze aplikacje nawigacyjne.

Nie dla każdego jest to może tak samo istotne, ale szukając odpowiedzi na pytanie, jaki tablet do nawigacji będzie dla Ciebie najlepszy, zwróć też uwagę na kolor obudowy. Dobranie odpowiednio współgrającego z wnętrzem Twojego samochodu zdecydowanie uprzyjemni Ci każdą trasę.

Nawigacja na tablety czy tradycyjny GPS?

Tradycyjna nawigacja samochodowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie przeszkadza stosunkowo niewielki ekran, a które z jakiegoś powodu nie chcą korzystać z nawigacji wbudowanej w smartfon. Mapy zapewniane przez firmy od lat działające w branży są zwykle dobrej jakości. Niestety, nie zawsze mają dostęp do dodatkowych informacji dostępnych przez Internet. Ich aktualizacja też potrafi być kosztowna, a niektóre kraje nie są w nich dostępne w ogóle, lub wymagają dodatkowej opłaty.

Same urządzenia nieco odstają też technicznie od nowoczesnych smartfonów i tabletów, przede wszystkim ze względu na mniejsze ekrany o znacznie mniejszych rozdzielczościach i często wykonane w archaicznej technologii oporowej. Popularnym rozmiarem tabletu z GPS jest 10 cali, a więc jest to rozmiar zbliżony do najdroższych systemów nawigacyjnych dostępnych w nowych samochodach. Tablet Samsung czy Apple jako nawigacja to też znany, estetyczny interfejs, zbieżny z tym znanym ze smartfonów z niezwykle dopracowaną obsługą dotykową i stabilnym oprogramowaniem.

Dodatkową zaletą  jest jegtabletu jako nawigacji w samochodzieo wielozadaniowość. Jednocześnie uruchomionych możesz mieć kilka aplikacji, również z wykorzystaniem widoku podzielonego ekranu. Poza wskazówkami nawigacji korzystaj też z odtwarzacza muzyki. Nieważne, czy przechowujesz swoją kolekcję w pamięci urządzenia, czy wybierzesz serwis streamingowy typu Spotify. Za pomocą złącza AUX albo przez bluetooth muzykę z tabletu odtworzysz przez głośniki Twojego samochodu.

Interesującą nowością w tabletach z GPS są głosowe systemy asystujące jak Asystent Google czy Siri. Pozwolą one zmienić cel nawigacji czy dodać punkt pośredni bez zdejmowania rąk z kierownicy i odrywania uwagi od drogi. Ale to nie koniec ich możliwości. W bezpieczny sposób odpowiedzą na pytania o dobre restauracje na Twojej trasie, włączą ulubioną piosenkę, na którą masz akurat ochotę albo odnajdą warte zobaczenia miejsca w pobliżu.

Czy warto kupić tablet z nawigacją do samochodu?

Tablet z dobrym GPS jest więc świetnym wyborem jeśli chcesz mieć w swoim aucie nowoczesne i niezawodne urządzenie, które oprócz prowadzenia Cię do celu pozwoli na zarządzanie multimediami w czasie jazdy. Z kolei na postoju umożliwi Ci cieszyć się dostępem do Internetu, odtwarzaniem filmów czy robienia zdjęć, a także dostępem do aplikacji. Pokrewieństwo ze smartfonami jest dużą zaletą ze względu na łatwość obsługi i znajomość interfejsu, ale dużą przewagą tabletu jest imponujący rozmiar ekranu.

Tablet 10 cali z GPS unowocześni wnętrze Twojego samochodu i będzie Twoim asystentem w codziennych podróżach. Jego szeroką funkcjonalność wykorzystasz też w pieszych wędrówkach czy w domu. W odróżnieniu od fabrycznej nawigacji nie jest w końcu wbudowany w samochód na stałe. Jeżeli rozważasz zakup tabletu jako nawigacji w samochodzie, zapoznaj się z naszym rankingiem tabletów.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.