Udostępnij
Skomentuj

Jaki sprzęt do stabilizacji obrazu kamery wybrać? Statyw czy gimbal?

Statyw albo gimbal to świetne rozwiązanie, ułatwiające stabilizowanie ujęć w aparacie i kamerze wideo.

Współczesne aparaty i kamery zaopatrzone są w wewnętrzne stabilizatory obrazu. Sprawdzają się one dobrze i w większości przypadków wystarczają w codziennej pracy podczas robienia zdjęć albo kręcenia filmów. Są jednak sytuacje, w których wbudowany system redukcji drgań nie wystarcza. Należy wówczas wykorzystać zewnętrzne akcesoria jeszcze skuteczniej unieruchamiające sprzęt fotograficzny. Doskonale sprawdzają się w takiej roli statywy i gimbale do aparatu.

Co to jest gimbal? Do czego służy?

Gimbal fotograficzny służy do unieruchomienia kamery wideo, smartfona lub mniejszego aparatu, na przykład bezlusterkowca. Działa na tej samej zasadzie, co standardowy statyw, ale jest od niego mniejszy, lżejszy i posiada tylko jedno ramię, zamiast trzech wysuwanych nóżek. Ma również mniejszy udźwig, więc z reguły nie umożliwia podpięcia ciężkich lustrzanek pełnoklatkowych. Gimbal możesz zabrać ze sobą wszędzie, ponieważ ma kompaktowe rozmiary. Włożysz go na przykład do plecaka, a niektóre modele zmieszczą się także do Twojej kieszeni.

Gimbali używają zarówno amatorzy, jak i zawodowcy, bo dzięki nim mogą szybko unieruchomić swój aparat lub kamerę i zarejestrować piękne ujęcia różnych obiektów w ruchu. Nowoczesne uchwyty do aparatu wykonane są z dobrej jakości materiałów, ważą niedużo, dlatego łatwo je obsłużysz jedną ręką. Jeżeli myślisz o profesjonalnym filmowaniu, wśród Twoich akcesoriów fotograficznych nie może zabraknąć gimbala.

Polecane gimbale

Kiedy warto wybrać statyw fotograficzny?

Statyw do aparatu sprawdza się zarówno przy kręceniu bardzo dynamicznych scen, jak również w momencie fotografowania panoramy miasta czy górskiego krajobrazu. Pamiętaj, byś dobrze dobrał tripod do własnych preferencji, bo to po prostu ułatwi Ci pracę w miejscu, w którym używasz swojego sprzętu. Masz do wyboru dwa rodzaje trójnoga: standardowy i elastyczny. Oba warto mieć w swojej kolekcji. Musisz jednak wiedzieć, kiedy postawić na pierwszy, a w jakim momencie na drugi z nich.

 • Standardowy statyw fotograficzny. Tradycyjny statyw do aparatu to sprzęt, który najlepiej sprawdzi się w czasie robienia zdjęć wymagających unieruchomienia sprzętu fotograficznego na długo. Wykorzystasz moc tego akcesorium, gdy: fotografujesz dalekie plany, między innymi statki na morzu, budynki na horyzoncie czy górską panoramę; stosujesz długi czas naświetlania, nagrywając wschód, zachód słońca albo wędrówkę gwiazd po niebie; robisz zdjęcia w miejscach o małej ilości światła, na przykład w cieniu albo po zmroku; pokazujesz detale na fotografiach makro.
 • Elastyczny statyw do aparatu. Statyw elastyczny jest świetnym wyborem podczas ujęć wymagających nietypowych kątów. Konstrukcja tego tripoda umożliwia wyginanie jego elastycznych nóg w każdej płaszczyźnie, nawet dookoła innego przedmiotu – na przykład gałęzi, imitując tym samym obraz z nisko zawieszonego drona. Giętki statyw najlepiej sprawdzi się, gdy:
  • fotografujesz na nierównej powierzchni;
  • kręcisz vloga lub wywiad;
  • stosujesz szybkie przejścia, zbliżając i oddalając kamerę;
  • używasz lekkich bezlusterkowców, smartfona albo aparatów kompaktowych.

Polecane statywy

Jak wykorzystać w filmowaniu statyw do aparatu?

Mówi się, że tripod to stabilizator lepszy do fotografii, niż do filmowania. Nie do końca jest to prawda, bo każdy klasyczny statyw z powodzeniem użyjesz również w czasie kręcenia materiału wideo. Nie musisz być profesjonalistą w dziedzinie fotografii czy filmowania, żeby zrobić świetne ujęcia. Jeśli nie wiesz, jak używać swojego zewnętrznego urządzenia do redukcji drgań, możesz skorzystać z kilku kreatywnych rozwiązań — dzięki nim Twoje zdjęcia i filmy na pewno zyskają na jakości.

 • Gumka recepturka w akcji. Jeśli nie jesteś operatorem kamery filmowej, i tak możesz uzyskać zaawansowany efekt płynnych ujęć, stosując profesjonalny statyw fotograficzny. Wystarczy, że użyjesz prostego triku z gumką recepturką. Nałóż ją na rączkę od statywu i naciągając, delikatnie przesuwaj w prawo lub w lewo. Głowica tripoda zacznie się przemieszczać w wybranym przez Ciebie kierunku. W taki łatwy sposób unikniesz zbędnych drgań, które wywołałbyś na pewno, poruszając rączkę statywu własną dłonią. Ta sztuczka świetnie wygląda podczas filmowania krajobrazów.
 • Panoramowanie góra-dół. Jeżeli Twój tradycyjny statyw do aparatu ma z boku okrągłą gałkę służącą do ustawiania oporu głowicy, możesz wykonywać nim płynne ruchy w górę i w dół. Aby sprawdzić, jak będą wyglądały ujęcia zrobione za pomocą takiego triku, przekręć pokrętło w dowolnym kierunku. Aparat umieszczony na statywie opadnie obiektywem w kierunku ziemi, a potem sam wróci do klasycznego ułożenia na tripodzie. Przetestuj różne kombinacje, dokręcają regulator lub poluzowując go. Zastosuj sztuczkę przy panoramowaniu sylwetki od dołu do góry.
 • Świat się kręci. Lekki statyw na aparat fotograficzny możesz wykorzystać do uzyskania bardzo ciekawego efektu – „wirującego świata”. Chwyć jedną ręką środek statywu i ustaw go prostopadle do swojego ciała, czyli poziomo. Pochyl tripod pod niewielkim kątem, by jego nóżki spoczęły na Twoim brzuchu. Aparat skieruj w kierunku własnej twarzy. Obracaj się w kółko. Świat za Twoimi plecami zacznie się poruszać, a ty pozostaniesz nieruchomy. Tę prostą sztuczkę operatorską możesz używać w czasie vlogowania.

Kiedy warto zdecydować się na gimbal ręczny?

Gimbal sprawdza się wszędzie tam, gdzie statyw nie domaga. Powinieneś używać go zawsze podczas dynamicznych ujęć, bo to kapitalny stabilizator do Twojej kamery, telefonu komórkowego albo innego sprzętu wideo. Za pomocą silniczków elektrycznych, zaawansowanych czujników i żyroskopu jest w stanie wypoziomować niedużą kamerę sportową lub aparat zaopatrzony w lekki obiektyw. Ten nowoczesny stabilizator fotograficzny przyda się na przykład w czasie pogoni za dzikimi zwierzętami lub podczas vlogowania.

 • Gimbal do telefonu komórkowego. To najmniejszy i najprostszy z uchwytów do urządzeń elektronicznych. Najtańsze egzemplarze kosztują kilkadziesiąt złotych, a najdroższe ponad 1500. Za jego pomocą unieruchomisz smartfona i nakręcisz dobrej jakości film. Zaletą tego sprzętu jest niska cena, intuicyjna obsługa i niewielki rozmiar. Stabilizator możesz używać z każdym modelem komórki, dlatego gimbal do smartfona ma przewagę nad innymi urządzeniami tego typu.
 • Gimbal do aparatu lub kamery. Nowoczesny gimbal ręczny to sprzęt najchętniej wybierany przez zawodowców. Od swojego mniejszego i tańszego brata różni się rozmiarem, wagą, ceną i możliwościami. Urządzenie zapewni Ci superpłynne ujęcia, dzięki zaawansowanemu systemowi redukowania drgań, który możesz skonfigurować na wiele sposobów i dopasować do rozmaitych modeli kamer i aparatów. Wiele zaawansowanych egzemplarzy wyposażono w dodatkowe akcesoria do stabilizacji obrazu.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.