Udostępnij
Skomentuj

Jaki smartwatch do iPhone? Jaki smartwatch z iOS wybrać?

Jaki smartwatch do iPhone? Wybieramy smartwatch kompatybilny z iOS.

Decydując się na zakup smartfona marki Apple, zyskujemy mnóstwo udogodnień które sprawiają, że urządzenie z systemem iOS jest jednym z najlepszych wyborów na co dzień. Unikalne funkcje zaszyte w systemie dostępnym w telefonach iPhone sprawiają, że to właśnie te smartfony zajmują czołowe miejsca w rankingach sprzedażowych. Niestety, wady iPhone’ów również występują. Na co uważać przy zakupie takiego smartfona?

Polecane smartwatche kompatybilne z IOS

Jedną z najistotniejszych kwestii jest kompatybilność z akcesoriami, z którymi mamy zamiar sparować nasz smartfon. W przypadku słuchawek bezprzewodowych weryfikujemy, z jakich kodeków będziemy mogli skorzystać na nowym urządzeniu. Z kolei gdy mowa o inteligentnym zegarku, problem jest jeszcze bardziej zawiły. Zdarza się bowiem, że niektóre zegarki nie są kompatybilne z platformą iOS, a niektóre jedynie w bardzo ograniczonym zakresie.

Zgodnie z polityką firmy Apple, pełnię integracji z systemem smartfona oferuje tylko jeden zegarek - Apple Watch. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie można znaleźć produktów konkurencyjnych. Wręcz przeciwnie, coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie do sprzedaży zegarków, które świetnie poradzą sobie zarówno z Androidem, jak i iOS. Warto wspomnieć chociażby o takich potentatach, jak Garmin czy Huawei.

Choć Apple Watch może się wydawać rozwiązaniem idealnym dla każdego posiadacza iPhone’a, okazuje się, że wcale nie musi być to prawda. Wszystko bowiem zależy od tego, w jaki sposób dana osoba planuje korzystać z tego dodatkowego akcesorium i co jest dla niej najważniejsze.

Obecnie, smartwatch kompatybilny z iOS można kupić już za ułamek ceny zegarka produkowanego przez Apple. Stało się tak, jak łatwo zgadnąć, za sprawą chińskich producentów, na czele z Xiaomi i Huawei. Już nawet najprostsza opaska sportowa Xiaomi jest w stanie wyświetlić powiadomienia z iOS, policzyć kroki, zmierzyć tętno czy przekazać dane o aktywności użytkownika.

Decydując się, by kupić smartwatch do iPhone’a od innego producenta mamy w czym wybierać. Kompatybilne produkty znajdziemy zarówno wśród opasek sportowych za cenę niewiele przekraczającą 100 złotych, jak i wśród najdroższych, zaawansowanych zegarków dedykowanych osobom uprawiającym sport na poziomie wyczynowym. Alternatywa dla Apple Watch? Jak najbardziej, uda się taką znaleźć.

Smartwatch do iPhone od Apple

Zanim jednak przejdziemy do alternatyw dla Apple Watch, rzućmy okiem na to co oferuje propozycja rodem z Cupertino. Pamiętajmy o tym, że w zdecydowanej większości scenariuszy użytkowania to wciąż będzie najwłaściwszy wybór, choć wiążący się z przeznaczeniem na ten cel dość wysokiej kwoty. Nie od dziś wiadomo bowiem, że elektronika od Apple jest dość droga, jednak z uwagi na dłuższy okres eksploatacji koszt nie jest aż tak odczuwalny, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Na moment powstania niniejszej publikacji w sklepach można kupić, co do zasady, dwa zegarki Apple Watch warte rekomendacji. To zaprezentowany w 2020 roku Apple Watch SE, a także rok młodszy Apple Watch Series 7. W sklepach znaleźć można również pojedyncze sztuki zegarków poprzednich serii - Series 6 i Series 5, jednak ich niezbyt korzystna wycena mocno sugeruje, by sięgnąć po jeden z aktualnych modeli. Można również spotkać jeszcze starszą wersję zegarka dedykowanego do współpracy z iPhonem - Apple Watch Series 3. Ten jednak różni się znacząco od nowszych konstrukcji, zarówno pod względem wyświetlacza, co wpływa również na estetykę urządzenia, jak i funkcjonalności i mocy obliczeniowej, przez co nie będzie już najlepszym wyborem.

Czym zatem charakteryzują się współczesne smartwatche Apple? Apple Watch SE to konstrukcja, która trafi w gusta zdecydowanej większości szukających smartwatcha kompatybilnego z iOS. Oferuje wszystko to, czego oczekiwać można od inteligentnego zegarka, za wyjątkiem kilku drugorzędnych funkcjonalności, jakie znaleźć można w wyższym modelu. Znajdziemy tu piękny, wyraźny wyświetlacz, zaawansowane funkcje sportowe czy możliwość odczytywania i reagowania na powiadomienia ze smartfona. Możemy również przy jego pomocy prowadzić rozmowy telefoniczne czy słuchać muzyki. Co bardzo istotne, nie zabrakło również wsparcia dla Apple Pay, dzięki czemu takim zegarkiem zapłacimy w sklepie.

Do czego sprowadzają się różnice między Apple Watch SE a Apple Watch Series 7? Przede wszystkim wyświetlacza. Ten w Series 7 jest nieco większy, przez co szczelniej wypełnia powierzchnię zegarka, a także wspiera tryb always on display. Różnice znajdziemy również wśród funkcji zdrowotnych - Series 7 potrafi wykonać badanie EKG i zmierzyć poziom natlenienia krwi. Dodatkowo ładuje się nieco szybciej, a w sklepach dostępnych jest więcej wersji kolorystycznych. Co istotne, Series 7 występuje zarówno w obudowie aluminiowej, jak i bardziej odpornej na czynniki zewnętrzne, wykonanej ze stali nierdzewnej.

Obydwa zegarki można znaleźć w dwóch rozmiarach, co do zasady dedykowanych dla mężczyzn i kobiet oraz dzieci. Zarówno Apple Watch SE jak i Apple Watch Series 7 występują również w wersjach wyposażonych w modem LTE jak i pozbawionych tej funkcjonalności. Decydując się na wybór zegarka w wersji Cellular (z LTE) należy jednak wziąć pod uwagę to, czy nasz operator ma w swojej ofercie karty eSIM. W zegarku nie znajdziemy bowiem fizycznej tacki na kartę.

Smartwatch do iPhone od innego producenta

Smartwatch kompatybilny z iOS, jak wspomnieliśmy wcześniej, wcale nie musi być jednak wyprodukowany przez samo Apple. Na rynku znajdziemy bowiem konstrukcje, które bez problemu współpracują z telefonami z jabłkiem na obudowie. Co istotne, ich wybór jest na tyle szeroki, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Z całą stanowczością można jednak stwierdzić, że nie będą to rozwiązania tak uniwersalne jak Apple Watch. Jak wiadomo, pełna integracja zarezerwowana jest wyłącznie dla produktów Apple, dlatego wybierając produkt firmy trzeciej należy liczyć się z mniejszymi bądź większymi ograniczeniami we współpracy ze smartfonem.

Dla przykładu, zdecydowana większość inteligentnych zegarków, które można sparować z iOS potrafi wyświetlić przychodzące powiadomienia. Niestety, tylko niektóre z nich oferują możliwość zareagowania na nie w jakikolwiek sposób. Podobnie w przypadku rozmów telefonicznych - wiele modeli o nich poinformuje i pozwoli na ewentualne odrzucenie połączenia, jednak przeprowadzenie rozmowy będzie wymagało sięgnięcia po smartfon.

Nie znajdziemy również smartwatcha dla iOS innego niż Apple Watch, który wspiera technologię płatności mobilnych Apple Pay. Jeśli producent zegarka nie udostępnia autorskiego systemu płatności, zegarkiem nie będzie można zapłacić w sklepie. Co naturalne, zegarki innych producentów nie będą wspierały unikalnych funkcji ekosystemu Apple, takich jak walkie-talkie, iMessage czy Memoji.

W czym smartwatche kompatybilne z iOS różnią się od Apple Watch, a co przemawia na ich korzyść? Jest kilka atutów, jednak mocno zależą od tego, który model wybierzemy dla siebie. Niektóre ze smartwatchy firm konkurencyjnych, a przede wszystkim opaski sportowe, dosłownie nokautują Apple Watch w kwestii ceny. Jak wspomnieliśmy wcześniej, najprostsze opaski sportowe kompatybilne z iOS to koszt niewiele przekraczający 100 złotych, gdzie najtańszy ze współczesnych Apple Watch kosztuje przeszło 1000 złotych. Na cenach jednak wcale się nie kończy.

Achillesową piętą zegarków Apple jest ich czas pracy na baterii. Z uwagi na to, z jak zaawansowanymi konstrukcjami mamy do czynienia, ten wynosi, co do zasady, 1-2 dni. Niektóre zegarki konkurencji, zwłaszcza te o uboższej funkcjonalności, są w stanie pracować znacznie dłużej. Czas pracy wybranych produktów przekracza nawet 2 tygodnie, co stanowi prawdziwą przepaść i znaczący wzrost wygody użytkowania.

Tym, czego próżno szukać w zegarkach produkowanych przez Apple są również funkcje treningowe dedykowane dla uprawiających sport wyczynowo. Smartwatch Garmin czy smartwatch Suunto zaoferuje zauważalnie więcej w kwestii monitorowania postępów w różnych aktywnościach fizycznych. Uprawiając sport na poziomie wyższym, niż amatorski, warto wziąć to pod uwagę przy zakupie inteligentnego zegarka.

Nie bez znaczenia jest również uniwersalność zegarków kompatybilnych z iOS, a wyprodukowanych przez innych niż Apple producentów. W przypadku, gdy zdecydujemy się sprzedać iPhone’a, Apple Watch będzie bezużyteczny. Z kolei smartwatch Huawei, Xiaomi czy Fitbit bez problemu sparujemy ze smartfonem pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Jeżeli więc lubimy żonglować smartfonami i często je zmieniać, także między ekosystemami, Apple Watch nie będzie dobrym wyjściem.

Smartwatch dla iPhone – na co zwrócić uwagę?

Dobór konkretnego modelu zegarka nie różni się specjalnie od zakupu smartwatcha kompatybilnego z innymi systemami operacyjnymi. Uwagę należy zwrócić więc na najważniejsze kwestie.

Ekrany o małej przekątnej mogą okazać się niezbyt wygodne podczas obsługi urządzenia, toteż warto celować w modele ponad jednocalowe. Będzie to istotne zwłaszcza w przypadku korzystania z funkcji sportowych.

Warto celować w modele z możliwie najnowszym systemem łączności, ponieważ to one gwarantują skuteczną, bezawaryjną komunikację zegarka ze smartfonem. Przede wszystkim jednak im nowszy standard łączności bezprzewodowej, tym lepiej dla czasu pracy na baterii. Wiadomo bowiem, że technologia Bluetooth jest ciągle udoskonalana pod względem oszczędności energii. Najlepiej sprawdzą się smartwatche z Bluetooth 4.0, 4.1, 4.2 oraz 5.0. Mimo tego, niektóre zegarki trzeba ładować nawet co kilkanaście godzin. W dużej mierze zależy to od ich zaawansowania technologicznego - im mocniejsze, bardziej wymagające podzespoły, tym krótszy czas pracy na baterii. Ten problem jest szczególnie dobrze znany nabywcom smartwatchy Apple czy smartwatchy Samsung. To świetne, bardzo wszechstronne konstrukcje, jednak za cenę baterii.

apple watch

Krótki czas pracy znacząco wykorzystanie ich funkcjonalności, zwłaszcza gdy dużo podróżujemy. Odpowiedni komfort zapewnimy sobie kupując smartwatch, którego bateria jest w stanie działać przez kilka-kilkanaście dni. Na rynku znaleźć można nawet takie, które wymagają ładowania nawet co kilka miesięcy. Niestety, zdecydowanie bliżej im do typowych, analogowych zegarków, niż do zaawansowanych smartwatchy.

Sprawa najważniejsza. Poza standardowymi opcjami związanymi z odmierzaniem czasu i wyświetlaniem daty, smartwatch dla iPhone pozwoli między innymi na pomiar aktywności sportowych (krokomierz, prędkościomierz, pomiar dystansu, ilości spalonych kalorii etc.), zachowania organizmu (pulsometr, monitor snu), a także zdalną obsługę iPhone’a (odbiór połączeń, wiadomości, powiadomień, sterowanie aplikacjami). Wiemy już, że w tym aspekcie jakiemukolwiek produktowi konkurencji ciężko będzie dorównać temu, co oferują zegarki Apple Watch. Niestety, taka jest specyfika systemu od Apple - unikalne funkcje, w tym szeroka współpraca między urządzeniami, to funkcje na wyłączność urządzeń produkowanych przez firmę z Cupertino.

Dobrej jakości smartwatch przyda się również wtedy, gdy w pobliżu zabraknie smartfona. Abstrahując od konstrukcji wyposażonych w modemy LTE, taki zegarek powinien okazać się świetnym kompanem do treningu na zewnątrz niezależnie od tego, czy zabierzemy ze sobą smartfon, czy też nie. Z tego powodu powinien oferować, między innymi, możliwość bezprzewodowego sparowania z słuchawkami i zapisania w pamięci ulubionej muzyki.

Oczywiście nie należy zapominać także o budowie urządzenia. Na rynku znajdziemy wiele modeli wodoodpornych i pyłoszczelnych. Mogą być one wykorzystywane zarówno na pływalni, jak i w trudnych warunkach pogodowych, na przykład podczas wypraw górskich i trekkingowych. Chociaż każdy zegarek Apple oferuje szereg dostępnych opcji, na rynku nie brakuje modeli dla sportowców. Wysokiej klasy zegarek smartwatch, jaki wybrać można do treningów znajdziemy na każdej półce cenowej. Należy jednak zwrócić uwagę na dokładny pomiar dystansu czy spalonych kalorii. Dobry smartwatch – funkcje dla entuzjastów zdrowego stylu życia powinien mieć w standardzie.

Smartwatch do iPhone - cena

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku Apple Watch cena jest wysoka. Chociaż to bardzo dobry smartwatch, na rynku nie brakuje interesujących alternatyw.

Jak wspomnieliśmy, koszt zegarka wyprodukowanego przez Apple to minimum 1000 złotych, a niektóre modele, wykonane ze stali nierdzewnej i wyposażone w łączność mobilną kosztują kilka razy więcej. Okazuje się, że zarówno smartwatch męski, jak i smartwatch damski możemy kupić w okazyjnej cenie. Za te najtańsze modele zapłacimy już kilkadziesiąt złotych. Jednak warto popatrzeć na średnią półkę cenową. Znajdziemy tam smartwatche, które pozytywnie zaskoczą wymagających użytkowników. Warto sięgać po zegarki Honor, Xiaomi czy Fitbit – smartwatch tych producentów może stanowić idealny kompromis pomiędzy wysoką jakością i dobrą ceną.

Za dobry smartwatch sportowy ze średniej półki zapłacimy kilkaset złotych. Może być to np. zegarek smartwatch z GPS, który doskonale poradzi sobie podczas górskich wycieczek czy szalonych rowerowych przejażdżek. Warto nadmienić, że w ofercie nie brakuje również niedrogich modeli. Tani zegarek to często smartwatch wodoodporny. Dzięki temu można nawet podczas pływania mierzyć aktywność sportową.

Wielu klientów pyta, czy warto kupić najnowszy smartwatch Apple – cena jest wysoka, lecz design i funkcjonalność prezentują się kapitalnie. Jednak jaki smartwatch kupić, jeżeli poszukujemy nieco tańszego zegarka renomowanej marki? Alternatywą mogą być zegarki używane. Nie od dziś wiadomo, że elektronika produkowana przez Apple starzeje się zauważalnie wolniej niż innych producentów. Oznacza to, że niektóre zegarki Apple Watch, mimo upływu czasu, wciąż wiele oferują. Dość powiedzieć, że nawet Apple Watch Series 4 będzie ciekawą propozycją, choć na rynku sprzedawana jest już siódma generacja tego inteligentnego zegarka.

Jaki smartwatch wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od osobistych preferencji klienta. Z pewnością należy zapoznać się z testami i recenzjami. Wybierając smartwatch – opinie użytkowników również będą bardzo istotne. Przed zakupem powinniśmy przeanalizować dane techniczne. Ponadto dobrej jakości smartwatch – ranking najlepszych mobilnych urządzeń powinien z pewnością uwzględnić.

apple watch

iPhone smartwatch – co wybrać?

Decydując się na zakup inteligentnego zegarka kompatybilnego z iPhone’ami, mamy dwie możliwości wyboru. Pierwsza, bezpieczniejsza, związana jest z kupnem jednego z modeli Apple Watch, który zagwarantuje nie tylko wysoką jakość działania, ale również w pełni stabilne, działanie i połączenie ze smartfonem.

Jeśli jednak chcemy wydać mniej lub nie podoba nam się design urządzeń od Apple, musimy szukać w ofertach innych producentów. Konieczna jest dokładna analiza specyfikacji tych zegarków, a także przejrzenie recenzji sprzętowych i opinii wystawianych przez innych użytkowników. Daje nam to gwarancję, że kupujemy smartwatch odpowiedniej jakości. Należy pamiętać, że zegarek Apple to dziś tylko jeden z wielu modeli, która pozwoli na współpracę z iPhonem. Warto wybierać takie marki, jak Huawei, Honor, Xiaomi czy Garmin – smartwatch tych producentów z pewnością znajdzie wiele zastosowań.

Udostępnij
3,5
8 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.