Udostępnij
Skomentuj

Jaki smartfon z NFC wybrać? Polecane modele

NFC na dobre zagościło we współczesnych smartfonach. Poznaj telefony wyposażone w tę innowacyjną technologię.

Jakie smartfony posiadają NFC?

Liczna grupa użytkowników korzystających na co dzień z urządzeń elektronicznych zastanawia się, czym jest NFC. Ty dowiesz się tego, przeglądając poniższy poradnik. Ponadto zasięgniesz informacji, jakie telefony mają NFC, jeśli zechcesz kupić smartfon umożliwiający czerpanie korzyści z tej technologii. Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź na to drugie pytanie nie jest prosta, bo trudno jednoznacznie scharakteryzować modele wyposażone w takie, innowacyjne rozwiązanie w zakresie łączności. Jeszcze kilka lat temu na rynku wyróżniały się pod tym względem wyłącznie najdroższe sprzęty.

Dzisiaj sytuacja się zmieniła — wraz z rozwojem techniki producenci zaczęli instalować moduł NFC nie tylko we flagowych smartfonach, ale również w tych budżetowych. Obecnie bez problemu znajdziesz na rynku tani telefon z NFC, który zagwarantuje Ci skuteczną komunikację bliskiego zasięgu z innymi urządzeniami. Jaki smartfon z NFC z kupić? Wybór jest bardzo szeroki, dzięki czemu masz sprzyjające okoliczności do znalezienia dla siebie idealnego wariantu.

Na co zwrócić uwagę wybierając smartfona z NFC?

Wspomniana na początku duża oferta komórek wyposażonych w NFC nie oznacza jednak, że absolutnie każdy model spełni Twoje oczekiwania. Ta technologia odpowiedzialna za bezprzewodową łączność podobnie jak inne moduły może działać inaczej w różnych smartfonach. Wszystko zależy od tego, czy producent właściwie zainstalował moduł NFC i odpowiednio go zaprogramował. Jeśli nie, to funkcja nie zadziała prawidłowo, a Ty nie skorzystasz z jej atutów. Przy wyborze sprzętu powinieneś przede wszystkim położyć akcent na jakość pracy podzespołu — przed zakupem zorientuj się, czy dany telefon nie zawodzi pod tym kątem.

Poza tym przeanalizuj koszty, bo jeśli zależy Ci wyłącznie na opisywanej tutaj technologii, a pozostałe parametry urządzenia nie interesują Cię w tak dużym stopniu, nie warto przepłacać. Nawet najtańszy telefon z NFC dostępny na rynku skutecznie wykona swoje zadanie z użyciem komunikacji bliskiego zasięgu, gdy producent prawidłowo wyposażył go w ten mechanizm. W przypadku gdy nie potrzebujesz najbardziej wydajnego smartfona — takie są oczywiście zdecydowanie droższe — wystarczy Ci budżetowy model ze skutecznym modułem NFC.

Na rynku producenci oferują szeroki wybór modeli wyposażonych w standard near-field communication, więc spokojnie znajdziesz coś dla siebie. W Polsce wyszukasz dobry telefon z NFC do 1000 złotych, a nawet niższej klasy smartfon z NFC do 500 złotych. Uważaj jedynie, aby niska cena nie przysłoniła Ci opisanego wyżej, najistotniejszego elementu, jakim jest skuteczność modułu. Pamiętaj, że tańsze urządzenia, choć mają na swoim pokładzie ten rodzaj łączności, to może ona nie działać tak efektywnie, jak w droższych modelach — te zapewniają transfer danych z dużą prędkością i nie spotkasz się w nich z większymi zakłóceniami sygnału.

Jeżeli interesują Cię smartfony z NFC, lista produktów dostępnych w asortymencie Morele może Ci pomóc w poszukiwaniach właściwego wariantu. Spoglądając na specyfikację każdego telefonu, dowiesz się, czy jest wyposażony we wspomnianą technologię. Patrząc natomiast na pozostałe parametry wymienione w opisie, zadecydujesz, który sprzęt z komunikacją bliskiego zasięgu na pokładzie najlepiej spełni Twoje oczekiwania pod kątem wydajności.

Polecane smartfony z NFC

Do czego służy NFC w smartfonach?

Do czego na co dzień może posłużyć Ci NFC? Czy w ogóle warto mieć ten standard łączności pod ręką? Takie pytanie z pewnością rodzą się w Twojej głowie — trzeba rozwiać wszelkie wątpliwości. Na samym początku należałoby wytłumaczyć, czym tak naprawdę jest technologia NFC. Wcześniej kilka razy przeczytałeś stwierdzenie „komunikacja bliskiego zasięgu”, które stanowi właściwie rozwinięcie skrótu NFC i zdecydowanie najlepiej charakteryzuje działanie tej konfiguracji. Służy ona transferowi danych pomiędzy urządzeniami poprzez zetknięcie ich.

Co zyskujesz, dzięki takiemu rozwiązaniu? NFC ma przewagę nad Wi-Fi czy Bluetooth, ponieważ nie wymaga procesu autoryzacji lub parowania ze sobą dwóch różnych sprzętów. W ten sposób przesyłanie plików i informacji zostaje znacząco przyspieszone — wpływa to pozytywnie na wygodę użytkowania smartfona. Poza tym NFC pobiera mniej energii w porównaniu do wspomnianych modułów, więc Twój telefon nie rozładuje się szybko w trakcie korzystania z technologii.

Wspomniane cechy są szczególnie dogodne, kiedy lubisz słuchać muzyki, łącząc swój telefon ze słuchawkami lub głośnikiem bezprzewodowym. Tego rodzaju akcesoria zazwyczaj wykorzystują Bluetooth, ale powstaje coraz więcej podobnych gadżetów elektronicznych z NFC. Przy jego użyciu żmudny proces parowania nie jest potrzebny, a transmisja sygnału audio stoi na przyzwoitym poziomie, porównywalnym do innych standardów komunikacji. Jeżeli często dzielisz się z innymi osobami zdjęciami oraz filmami ze swojego urządzenia, to też docenisz zalety NFC. Jak wspomniano wcześniej przesył wszelkiego rodzaju plików działa bardzo szybko.

W tym wszystkim możesz być spokojny o bezpieczeństwo swoich danych. Technologia NFC aktywuje się tylko wtedy, kiedy odblokujesz smartfon, więc nie ma możliwości, aby ktoś nawiązał połączenie bez Twojej zgody. Nawet gdyby do tego doszło, to producenci wyposażają urządzenia w dodatkowy moduł zabezpieczający, za zatem nie ma powodu do obaw. Ciesz się szybszym i wygodniejszym transferem danych z gwarancją odpowiedniej ochrony.

Jak płacić telefonem w sklepie?

Transfer danych z użyciem NFC pozwala też zamienić urządzenie mobilne w kartę płatniczą. Technologia umożliwia Ci połączenie się z terminalem w sklepie. Wystarczy tylko pobrać odpowiednią aplikację i skonfigurować ustawienia wirtualnego portfela. Wtedy zapłacisz za zakupy dosłownie w kilka sekund, przykładając smartfon do właściwego przyrządu w sklepie. To świetny przykład na to, jak innowacyjne rozwiązania odmieniają codzienne życie.

Zresztą niejedyny, bo komórka wyposażona w NFC ułatwia jazdę autobusami czy tramwajami miejskimi. Za jej pomocą skasujesz bilet i potwierdzisz swoją tożsamość w systemach zbliżeniowych, nie mając pod ręką portfela z najważniejszymi dokumentami. Funkcjonowanie ludzi w przestrzeni publicznej jeszcze nigdy nie było tak proste. Wystarczy, że posiadasz smartfon z NFC, aby korzystać z innowacyjnych rozwiązań współczesnej techniki w świecie, w którym proces cyfryzacji przebiega w coraz szybszym tempie i dotyka wielu dziedzin.

Jeśli w taki sposób zużytkujesz atuty NFC obecnego w Twoim telefonie, nie będziesz musiał cały czas mieć przy sobie gotówki papierowej, wspomnianej wcześniej karty płatniczej, a czasem nawet dowodu osobistego. Urządzenie mobilne stanie się Twoim narzędziem do realizowania płatności i weryfikacji tożsamości. Po konfiguracji sam przekonasz się, jak opisany, niezwykle prosty mechanizm pozytywnie wpływa na komfort użytkowania sprzętu komórkowego. Chcesz odkryć możliwości NFC? Modele telefonów wyposażonych w tę technologię znajdziesz w ofercie sklepu Morele.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.