Udostępnij
Skomentuj

Jaką pamięć RAM do komputera wybrać? Która pamięć najlepsza?

Zasób pamięci RAM to jeden z podstawowych elementów specyfikacji komputera. Poznaj najważniejsze informacje.

Wybór pamięci RAM będzie zależał od preferencji użytkownika i zastosowań, jakie pełni komputer. Zanim jednak omówimy powyższe aspekty, należy zastanowić się nad kompatybilnością modułu pamięci oraz konstrukcji płyty głównej. Warto wiedzieć, że nie każda kość pamięci będzie pasowała do naszego peceta.

Polecane pamięci RAM

Dostępne rodzaje pamięci RAM

Wymagania sprzętowe wielu gier komputerowych i programów stale rosną. Z czasem może okazać się, że szybkość komputera spada i sprzęt nie działa już tak sprawnie, jak dawniej. Przyczyną może być zbyt niski zasób pamięci RAM. Właściwy wybór kości zapewni szybką i wydajną pracę urządzenia, aby ponownie móc cieszyć się funkcjonalnością na wysokim poziomie. Przekonaj się, jakie są rodzaje pamięci RAM i co należy o nich wiedzieć.

  • DDR – starszy standard pamięci RAM, który został skonstruowany w 1999 roku. Wyparł popularne wcześniej moduły – SDRAM, EDO i FPM. Dziś spotkamy go jedynie w bardzo starych komputerach.
  • DDR2 – wprowadzono kilka istotnych różnic, które przyczyniły się do poprawy częstotliwości taktowania. Przede wszystkim obniżone zostało napięcie modułu z 2,5 V na 1,8 V. Ponadto podwojono prędkość układu wejścia/wyjścia oraz zwiększono liczbę pinów ze 184 do 240. Zmodyfikowano również wycięcie w płycie pamięci, aby zapobiec stosowania niekompatybilnych układów.
  • DDR3 – standard o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię oraz niższym napięciu (1.5 V w DDR3 oraz 1.35 V w module DDR3L). Konstruktorom udało się uzyskać wyższą prędkość działania, lecz nie zmieniła się liczba pinów. Tego typu kości pamięci nadal są wykorzystywane na pokładach nieco starszych komputerów.
  • DDR4 – jest to najnowsza i najchętniej stosowana pamięć operacyjna. Zapotrzebowanie na energię zostało obniżone aż o 20%, względem DDR3. Zastosowane napięcie to 1,2 V, a liczba pinów wzrosła do 288. Częstotliwość działania pamięci RAM DDR4 wynosi minimum 2133 MHz.

Zaprezentowane typy pamięci RAM znacznie różnią się specyfikacją. Oczywiście na pokładzie starszego sprzętu może sprawdzić się moduł DDR3, jednak z uwagi na energooszczędną konstrukcję i lepszą wydajność, zawsze warto korzystać z najnowszych rozwiązań. Decydując się na pamięć RAM – rodzaje i poszczególne parametry mają więc bardzo istotne znaczenie.

Uwaga!

Wielu klientów pyta – jak sprawdzić jaki mam RAM? Wiedza ta będzie niezwykle przydatna, jeżeli zastanawiamy się, czy komputer obsłuży grę lub zaawansowane oprogramowanie. Aby się o tym dowiedzieć, wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć na Ten Komputer (w Menu Start lub na pulpicie) i wybrać właściwości. W ten sposób dowiesz się, jaka pamięć w komputerze została zainstalowana, a także poznasz szczegóły na temat pozostałych podzespołów.

Jaki RAM do płyty głównej?

Jak sprawdzić pamięć RAM, która może zostać zainstalowana na pokładzie płyty głównej? Wystarczy zajrzeć do jej specyfikacji. Z pomocą przyjdzie instrukcja urządzenia lub informacje, które znajdziemy na stronie producenta. Należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zastosowanego złącza, obsługiwany standard, maksymalną częstotliwość oraz pojemność. Kolejnym istotnym czynnikiem jest ilość slotów pamięci na płycie głównej.

 

Dowiedz się więcej

Użytkownicy często zastanawiają się, czy można zainstalować dodatkowy moduł pamięci RAM do laptopa. Jeśli na pokładzie naszego notebooka znajduje się wolne gniazdo i obsługuje wyższą pojemność od aktualnej, można skorzystać z takiego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że pamięć do komputera stacjonarnego nie będzie kompatybilna. Obsługiwany jest wyłącznie format SO-DIMM. W tym przypadku również powinniśmy zapoznać się ze specyfikacją płyty głównej.

Jaka pamięć RAM do procesora?

Decydując się na zakup pamięci RAM, musimy również dowiedzieć się, czy kość jest kompatybilna z naszym procesorem. Należy więc zwrócić uwagę na obsługiwane rodzaje pamięci komputerowej. Najczęściej będą to moduły DDR3 lub DDR4. Istotną informacją będzie też maksymalna ilość pamięci oraz kanałów, jaką może obsłużyć układ CPU. Jak sprawdzić RAM obsługiwany przez procesor? Po raz kolejny odsyłamy do specyfikacji technicznej układu, którą znajdziemy w instrukcji lub na stronie producenta.

Jakie parametry ważne przy pamięci RAM?

Poznaliśmy już rodzaje pamięci komputerowej, a także dowiedzieliśmy się, jak sprawdzić pamięć RAM w komputerze. Warto więc zapoznać się z elementami specyfikacji, które spotkamy w opisach produktów. Czas dokładnie przeanalizować najważniejsze parametry RAM, które będą odgrywały kluczową rolę podczas podejmowania decyzji zakupowych.

  • Pojemność pamięci – ilość pamięci RAM powinniśmy dobrać do zastosowań komputera oraz specyfikacji procesora i płyty głównej. Zasób 4 GB w zupełności wystarczy dla właściwego funkcjonowania komputera przeznaczonego do pracy biurowej oraz obsłuży gry zajmujące mało pamięci. Natomiast miłośnicy wirtualnej rozrywki na najwyższym poziomie powinni sięgnąć po minimum 8 GB RAM, lecz wymagania niektórych gier obejmują nawet pamięć na poziomie 16 GB RAM. Najlepszym, lecz kosztownym rozwiązaniem dla graczy, grafików, czy twórców animacji będzie zasób 32 GB RAM. To, jaki RAM wybierzemy, znacznie wpłynie na komfort pracy i rozrywki.
  • Częstotliwość taktowania – parametr, który oddziałuje na wydajność, zwłaszcza podczas obsługi zaawansowanych programów czy najnowszych gier. Oczywiście im ta wartość jest wyższa, tym szybciej procesor wykona obliczenia, co przełoży się na możliwości rozrywki na wysokim poziomie i efektywnej pracy. Wymagający użytkownicy wybierają pamięć o taktowaniu 2400-2666 MHz, a nawet wyższym.
  • Timingi – to opóźnienia funkcji, które wykonywane są przez moduł pamięci RAM. Oczywiście im są krótsze, tym lepiej. Największy wpływ na wydajność komputera ma Cas Latency (CL). Parametr ten określa, ilość cykli zegara magistrali, jakie upłyną od momentu wysłania żądania do momentu przekazania danych, na bufor w kontrolerze pamięci.
  • Zestaw dwukanałowy RAM Dual Channel – możliwość wykorzystania dwóch kości pamięci o jednakowej pojemności zamiast pojedynczego modułu, celem osiągnięcia wyższej wydajności sprzętowej. Zastosowanie 2 x 4 GB będzie więc lepszym rozwiązaniem niż instalacja jednej kości o pojemności 8 GB. Taki zabieg sprawi, że dane trafią do dwóch kontrolerów jednocześnie. W przypadku pojedynczej kości RAM – kontroler przyjmował wszystkie dane. Jeśli konfiguracja płyty głównej na to pozwoli, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować nawet trzy RAMy do komputera.
  • Chłodzenie pamięci – to doskonałe rozwiązanie dla osób, które w pełni wykorzystują komputery gamingowe lub sprzęty do zastosowań profesjonalnych. Odpowiednie chłodzenie sprawi, że pamięć RAM będzie mogła pracować dłużej bez ryzyka wystąpienia awarii. W ofercie znajdziemy wiele modeli z radiatorem. To metalowa obudowa, która zapewnia rozpraszanie ciepła i ochronę układu przed przegrzaniem. Warto wspomnieć, że niektóre moduły oferują również chłodzenie wodne.

Jaka pamięć RAM sprawdzi się na pokładzie komputera? Aby się o tym przekonać, powinniśmy dokładnie zastanowić się, jakie zadania najczęściej realizuje nasz pecet. Wszystkie powyższe parametry pamięci RAM będą niezwykle istotne, dlatego warto dokładnie się z nimi zapoznać.

Warto wiedzieć!

Wielu użytkowników po raz pierwszy przystępuje do konfiguracji komputera. Aby rozsądnie wybrać pamięć RAM – opis produktu powinien stanowić lekturę obowiązkową. Pomocne będą również opinie użytkowników oraz recenzje ekspertów. Dzięki temu poznasz wiele praktycznych wskazówek, które znacznie ułatwią decyzję.

Jak dobrać pamięć RAM do komputera?

Odpowiedzieliśmy na najważniejsze pytania dotyczące pamięci RAM – Co to jest i jakie są najważniejsze parametry? Czas zastanowić się, jaki moduł pamięci komputera sprawdzi się przy poszczególnych zastosowaniach.

Komputer do biura i podstawowych funkcji

  • niedrogi moduł DDR 3
  • wydajny moduł DDR4 o częstotliwości taktowania na poziomie 2133 MHz
  • zalecana pojemność 4GB-8GB

Komputer dla gracza/do zastosowań profesjonalnych

  • pamięć DDR4 o częstotliwości taktowania minimum 2400 MHz
  • zalecana pojemność 8 GB-32 GB (w zależności od wymagań ulubionych gier)
  • obecność radiatora lub chłodzenia wodnego

Serwer

  • pamięć DDR4 o częstotliwości minimum 2400 MHz
  • zalecana pojemność 8 GB-32 GB
  • mechanizm kontroli błędów
  • czujnik temperatury

Laptop

  • pamięć SO-DIMM DDR4 o częstotliwości, która pozwoli na wydajną pracę i rozrywkę
  • zalecana pojemność 8 GB-16 GB

Potrzeby użytkowników są bardzo zróżnicowane. O ile wybierając pamięć RAM dla komputera biurowego, możemy sięgnąć po tańszy moduł, tak w przypadku profesjonalnego sprzętu dla graczy czy serwera, trudno szukać kompromisów. Natomiast użytkownicy laptopów powinni wybrać specjalny moduł typu SO-DIMM.

Cena i firma - pamięć Ram

Najtańszą pamięć DDR3 kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Jednak takie rozwiązanie może sprawdzić się jedynie na pokładach starszych komputerów. Idąc z duchem czasu, powinniśmy sięgnąć po znacznie lepszy moduł. Kości DDR4 o pojemności 8GB możemy kupić już za około 150 zł. Taki układ znajdzie zastosowanie wśród użytkowników, którzy liczą na komfort obsługi wielu gier oraz najważniejszych programów. Natomiast za najlepsze na rynku kości pamięci zapłacimy nawet kilkaset złotych. W zamian możemy liczyć na rewelacyjną wydajność w każdych warunkach. Oczywiście warto wybierać podzespoły renomowanych producentów. Takie marki jak – Corsair, Kingston, GeIL, Patriot, ADATA, G.Skill, Team Group, Crucial czy HyperX cieszą się wysokim uznaniem wśród klientów.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Karty graficzne - DDR5 - RAM 128 GB - RAM 64 GB - RAM RGB

Udostępnij
4,7
11 ocen
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Przedawniony już macie ten opis. 4-6 GB to absolutne minimum dla przeciętnego Janusza aby mógł komfortowo korzystać z przeglądarki. Gracze powinni się zainteresować szesnastkami, a entuzjaści 32.
Jak się uprzeć to taki Firefox 60 pójdzie nawet na 1 GB ramu … z wyłączonym flashem i javascriptem oczywiście. Gry też pójdą na 4 GB (i to pod ddr3) na upartego. Oczywiście mówię o prawdziwych systemach jak Linux na Openboxie i Windows XP SP2, a nie o Januszowych Win10 i KDE Plazmach.

6/2 nastki … skąd te info ? Skoro na bęcmarkach (czyt. YouTubie) nawet AAA nie przekracza 8GB … i to na ultra.
8gb ram spokojnie starczy dla wiekszosci dla zwyklego uztkownika to nawet i 4gb dobre bedzie
4gb to chyba na przeglądanie neta minimum 16gb jesli chcemy spokojnie grac i w między czasie robic na kompie inne rzeczy a tak to 32gb zeby był zapas.
Racja, pamięć ram kupuje sie raz, kupisz mało ramu, potem problemy z zakupem, wydasz raz kase i masz spokoj . Ja tak kiedys zrobiłem, mialem 16Gb, sporo czasu minęło , kupić druga 16 byl mega problem . Teraz zrobie inaczej, kupie raz i po problemie .
Polecam Pamięć GoodRam IRDM X DDR4 3200MHz
Z Ryzen'em 7 1800x na płycie Asus PRIME X370-PRO dwa moduły działają bardzo dobrze, stabilnie. Dobre Ramy dobra cena! Polecam
Specjalista Morele | 03:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.