Udostępnij
Skomentuj

Jaki olej do grzejnika elektrycznego wybrać?

Olej do grzejnika elektryczne musi być starannie wybierany, gdyż jego właściwości warunkują pracę urządzenia.

Olej do grzejnika elektrycznego musi być starannie wybierany, gdyż jego właściwości warunkują pracę urządzenia.

Olej do grzejnika elektrycznego — jaki powinien być?

Olej do grzejnika powinien być przede wszystkim lekki. Ten typ cieczy charakteryzuje się bezproblemowym użytkowaniem, co dla Ciebie oznacza szereg korzyści. Grzejniki elektryczne działają bez problemów, a sama obsługa nie wymaga dużych nakładów pracy czy zaangażowania. Dodatkowo olej do grzejników elektrycznych jest powszechnie dostępny, dlatego nie będziesz miał żadnych problemów w trakcie nabywania potrzebnych ilości. To doskonały wybór, gdyż zapewnia maksymalne bezpieczeństwo w trakcie użytkowania (temperatura zapłonu wynosi 55 st. C).

Polecane grzejniki olejowe

Grzejnik olejowy, w którym znajduje się dobrej jakości olej, zaliczany jest do ekologicznych systemów grzewczych. Jest to uwarunkowane niewielką zawartością siarki oraz bezodpadowością, czyli po przedostaniu się do instalacji, ciecz zostaje w pełni wykorzystana. W trakcie zakupów zwróć również uwagę na inne parametry, które dają Ci pewność, że korzystasz z najlepszej jakości produktu. Wybierany olej do grzejnika musi mieć odpowiednią gęstość (jeśli jest zbyt duża, zacznie się osadzać w środku instalacji grzewczej).

Olej do grzejnika elektrycznego musi mieć odpowiednią zawartość siarki (produkty gorszej jakości mają jej za dużo). Niewystarczająca ilość pierwiastka również może przyczynić do zniszczenia systemu grzewczego, co na przestrzeni kilku lat będzie wiązało się z koniecznością wymiany całej instalacji. Dlatego wybierając grzejniki elektryczne energooszczędne, zapewnij im najlepszej jakości paliwo bez dodatku olei ciężkich. Sprawdzony dostawca odgrywa w tej kwestii kluczowe znaczenie.

Jak przygotować grzejnik elektryczny do zalania?

Kiedy wybrałeś już odpowiedni olej transformatorowy do grzejników, nadszedł czas przygotowania instalacji do zalania. Upewnij się, że stosujesz dobre paliwo, które zostało zarekomendowane przez producenta instalacji oraz grzałki nośnej. Tylko w tym wypadku unikniesz problemów i komplikacji (częstym błędem jest stosowanie wody zamiast oleju i odwrotnie). Skontroluj rozszerzalność temperaturową czynnika grzewczego. Już niedługo będziesz mógł rozpocząć zalewanie, a następnie cieszyć się komfortem termicznym.

Przygotowanie grzejników do zalewania polega na skontrolowaniu wszystkich potrzebnych informacji oraz elementów. Przede wszystkim sprawdź, ile potrzebujesz cieczy. Jeśli użyjesz za dużo oleju, całkiem nieumyślnie możesz dopuścić do zwiększenia dopuszczalnego ciśnienia, co przełoży się na uszkodzenie instalacji albo potrzebnej do ogrzania domu grzałki. Olej do grzejników elektrycznych wlewaj jedynie w sytuacji, kiedy jego temperatura wynosi poniżej 65 stopni C.

Jak zalać grzejnik elektryczny olejem?

Grzejnik elektryczny olejowy wiszący cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników, ale żeby spełniał swoje zadanie, upewnij się, że został właściwie zalany. Zacznij od sprawdzenia, ile otworów wlewowych pozostaje otwartych. Jeden z nich powinien znajdywać się z górnej strony grzejnika, a drugi na dole. W przypadku, kiedy w Twoim modelu występuje więcej wlewów, skontroluj też, czy pozostałe są szczelnie zamknięte.

Kolejna czynność polega na wkręceniu grzałki oraz ustawieniu grzejnika w pozycji pionowej (do oparcia wykorzystaj jeden z dostępnych narożników). Takie działanie sprawi, że powietrze nie ma większych trudności, żeby uchodzić z wnętrza. Kiedy nalewasz olej transformatorowy do grzejników, upewnij się, że grzejnik nie opiera się na sterowniku grzałki. Górny otwór posłuży Ci do wlania czynnika grzewczego. Pamiętaj, żeby nie przekraczać rekomendowanego poziomu. Zalej jednie ¾ całej powierzchni (sugeruj się krawędzią).

Jeszcze zanim przystąpisz do kolejnych czynności, zwróć uwagę, czy w środku nie znajdują się żadne pęcherzyki powietrza. W tym celu możesz delikatnie poruszać grzejnikiem na boki. Teraz przyszedł czas na ustawienie go w pionowej pozycji, jednocześnie nie zamykaj górnego otworu. Włącz grzałkę na maksymalną nastawę. Pamiętaj, żeby wybrać odpowiednią instalację, zakupy ułatwi Ci ranking grzejników elektrycznych.

Kiedy czynnik grzewczy nagrzewa się, zauważysz zwiększenie jego objętości, dlatego jeśli nalałeś za dużo oleju, wycieknie z grzejnika. Ważne, żebyś kontrolował wszystkie czynności i zachował niezbędną ostrożność (ciecz będzie gorąca). Po upływie około jednej godziny (grzałka powinna mieć maksymalną temperaturę) powierzchnia grzejnika zostanie wyrównana. W tym momencie możesz zdecydować się na wyłączenie grzałki. Nie musisz czekać, aż grzejnik całkowicie ostygnie.

Jeśli zauważysz, że z grzejnika cały czas cieknie, zdecyduj się na odlanie za dużej ilości cieczy. Pierwsze zalewanie może wymagać większych nakładów pracy, ale wraz z upływem czasu nabierzesz wprawy, poznasz dokładnie parametry używanej instalacji i dzięki temu unikniesz zabrudzenia całego pokoju oraz marnowania wybranego oleju. Pamiętaj, że optymalny poziom cieczy nie sięga wyżej niż do połowy najwyższej rurki/poziomu grzejnika.

Ostatnią czynnością, której się podejmiesz w trakcie zalewania grzejnika, jest zakręcenie górnych otworów. Musisz także dokręcić korek grzejnikowy, dzięki czemu będzie szczelnie trzymał i gorący olej znajdujący się wewnątrz nie wydostanie się i żaden z domowników nie zostanie poparzony. Tak przygotowana instalacja jest gotowa do użytku. Pamiętaj, przed przystąpieniem do omawianych czynności dokładnie zapoznaj się z instrukcją używania dołączoną przez producenta. Pozwoli Ci to uniknąć wielu błędów.

Czy warto zalać grzejniki elektryczne olejem?

Grzejniki olejowe cieszą się coraz większą popularnością w trakcie ogrzewania domu. Jednak przy zakupach rodzi się pytanie: jaki grzejnik olejowy sprawdzi się najlepiej? Wszystkie dostępne aktualnie modele działają na podstawie radiacji, dzięki czemu powietrze oddawane jest na zewnątrz (nie występuje zjawisko cyrkulacji). Wszystkie zalety są związane z zastosowaniem odpowiedniej cieczy. Olej to najlepszy wybór, który przekłada się na dłuższe utrzymywanie ciepła.

Olej nagrzewa się po włączeniu i oddaje ciepło. Wymaga to sporo czasu, abyś mógł poczuć pierwsze efekty, ale jednocześnie ciepło zatrzymywane jest zdecydowanie dłużej, co sprawdza się szczególnie dobrze w trakcie jesiennych i zimowych nocy. To ekologiczny sposób grzania domu, który jednocześnie nie wymaga sporych nakładów finansowych. Oczywiście pod warunkiem, że nabywany olej pochodzi ze sprawdzonych źródeł i zaliczany jest do lekkich olejów.

Grzejniki olejowe mają bardzo charakterystyczną budowę i wiele zalet, dlatego ich popularność rośnie z roku na rok. To opcja wprost stworzona do ogrzewania dużych pomieszczeń. Na uwagę zasługuje także sam sposób ogrzewania, gdyż do środowiska nie przedostają się szkodliwe czynniki czy pierwiastki. Właśnie dlatego ten sposób jest szczególnie rekomendowany w naszym kraju – jest znany z gorszej jakości powietrza, a intensywny smog staje się przyczyną wzrastającej liczby osób cierpiących na powiązane z tym zjawiskiem choroby.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.