Udostępnij
Skomentuj

Jaki oczyszczacz powietrza do 500zł?

Oferta oczyszczaczy powietrza do 500zł jest dość bogata. Już w tej cenie można wybrać całkiem dobre urządzenie.

Wśród oczyszczaczy powietrza panuje ogromna rozpiętość cenowa. Od urządzeń za kilkanaście złotych to takich za kilka tysięcy. Różnice w cenie wynikają z wielu kwestii – jakości  filtrów, wydajności, skuteczności oraz producenta. Wydaje się jednak, że oczyszczacza powietrza do 500zł to całkiem ciekawa propozycja, jeśli chce się oczyścić powietrze w domu bez wydawania na urządzenie zbyt dużej sumy pieniędzy. Na co warto zwrócić uwagę, kupując urządzenie w tej cenie?

Polecane oczyszczacze powietrza do 500zł

Jaki oczyszczacz powietrza do 500zł?

Oczywiście, nie ma się co czarować, że urządzenie w tym zakresie cenowym będzie działało tak samo, jak droższe. Jak w przypadku wielu innych sprzętów, im niższa cena, tym mniej możliwości regulowania parametrów czy dodatkowych funkcji. Nie oznacza to jednak, że urządzenie będzie złe, przeciwnie – budżetowy oczyszczacz powietrza jest świetną opcją dla tych, którzy nie są przekonani o jego skuteczności i tego, czy będą potrafili regularnie go używać.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

To, czy oczyszczacz powietrza jest potrzebny, nie ulega wątpliwości – niestety, niezależnie od pory roku i miejsca zamieszczania, zanieczyszczenia są obecne w powietrzu i istotnie wpływają na jakość i komfort życia. Czego można oczekiwać, uwzględniając najistotniejsze kwestie, od oczyszczacza powietrza do 500zł?

  • Obszar działania – wśród urządzeń z niższej półki cenowej znajdą się zarówno takie, które obsługują bardzo małe przestrzenie, np. oczyszczacz Fellowes AeraMax DX5, którego obszar działania wynosi do 8m2, jak i takie, które świetnie poradzą sobie na większych powierzchniach, do 50m2, np. NOVEEN AP3500 Xline. Większość urządzeń dedykowana jest powierzchniom od 20 do 40m2, a więc można powiedzieć, że standardowo. To, jakie urządzenie się wybierze, wpływa na jego skuteczność – lepiej wybrać oczyszczacz powietrza dedykowany większej przestrzeni i wykorzystywać go na mniejszej, niż odwrotnie.
  • Funkcje – oczyszczacze powietrza, poza swoją podstawową funkcją, a więc oczyszczaniem powietrza z wszelkich zanieczyszczeń, mogą posiadać dodatkowe funkcje. Wśród urządzeń do 500zł bez problemu można znaleźć oczyszczacz powietrza z jonizacją, np. Overmax Home PURI. Jonizacja powietrza jest bardzo ważna, bo pomaga w utrzymaniu równowagi jonowej w pomieszczeniach, w których znajduje się dużo elektroniki. W oczyszczaczach powietrza do 500zł jonizacja nie jest jednak standardem, należy się dokładnie wczytywać w instrukcję. Znaczenie łatwiej znaleźć urządzenie bez jonizacji. Jeśli zaś chodzi o oczyszczacze powietrza z nawilżaczem – w tym zakresie cenowym w zasadzie nie znajdzie się urządzenia, które łączy te dwie funkcje.
  • Filtry – to, jaki rodzaj filtrów jest zastosowany w danym urządzeniu, zależy od producenta. Większość wykorzystuje filtry HEPA oraz węglowy. Wśród oczyszczaczy powietrza do 500zł można znaleźć zarówno takie, które wykorzystują sześciopoziomowy system filtracji, np. oczyszczacz ART HanksAir, jak i czerostopniowy (np. oczyszczacz HB  AP1021), a także potrójny (Adler AD 7961). Ilość filtrów i ich rodzaj wpływa na to, jaki rodzaj zanieczyszczeń jest usuwany. To z kolei należy dopasować do własnych wymogów i kwestii zdrowotnych. Najlepiej, jeśli zakupi się urządzenie, które kompleksowo oczyszcza powietrze zarówno z pyłów pochodzących ze smogu, jak i z alergenów, kurzu itp. Takim typem urządzenia jest np. oczyszczacz Beurer LR200, który usuwa roztocza kurzu domowego, pyłki traw, drzew i kwiatów, alergeny zwierzęce, w tym naskórek i sierść, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie i wirusy oraz pyły PM 2.5 (smog). Przed zakupem oczyszczacza warto mieć na uwadze indywidualne zapotrzebowania – kwestię alergii, palenia papierosów, wrażliwości na zapachy czy podatności na choroby. Przed zakupem urządzenia dobrze wiedzieć, który filtr jest wymienny, a który wkład wystarczy wyczyścić. Co za tym idzie – dobrze także zapoznać się z ceną i dostępnością filtrów, a przede wszystkim – jak często należy je wymieniać/czyścić.
  • Moc – w tym zakresie cenowym zjadą się urządzenia o bardzo zróżnicowanej mocy. Wszystko zależy od wewnętrznych parametrów. Z kolei jeśli chodzi o pobór prądu – niemal każdy oczyszczacz powietrza działa energooszczędnie, dzięki czemu korzystanie z niego nie przysporzy znacznie większych rachunków.
  • Design – wśród oczyszczaczy powietrza do 500zl znajdą się produkty o różnym wyglądzie, ale wszystkie cechują się nowoczesnym wzornictwem.  Jeśli chodzi o kolor – króluje biały, jako kolor najbardziej uniwersalny, ale można znaleźć także oczyszczacz powietrza czarny lub szary. To ważne, by wybrać takie urządzenie, które nie tylko ma odpowiednie dla nas parametry, ale także nie razi swoim wyglądem i dobrze wpasuje się w przestrzeń naszego domu. Wiadomo, że będzie stało w widocznym miejscu, najlepiej na stałe, by można go było używać na bieżąco, dlatego jego wygląd również ma znaczenie.
  • Dodatkowe funkcje – tutaj należy wczytywać się w parametry konkretnych modeli. Oczyszczacz może posiadać czujniki, lampy led czy dodatkowe tryby, np. cichej pracy lub nocny, które ułatwią korzystanie z urządzenia. W tym zakresie cenowym nie ma co oczekiwać zbyt wielu dodatków i udogodnień, jednak podstawowe, takie jak, przypomnienie o wymianie filtra, wyświetlacz LCD, kilka trybów pracy czy pilot znajdą się w wielu dostępnych modelach, np. w oczyszczaczu Vakoss 40W.

Jeśli chodzi o producentów, poza wspomnianymi do wiodących należą także modele oczyszczacze powietrza Sharp, oczyszczacze powietrza Philips i Boneco, choć ich produkty cechują się nieco wyższymi cenami, które jednak idą w parze z jeszcze wyższą jakością.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza do 500zł?

Każdy oczyszczacz powietrza warto kupić. Jeśli nie chce się wydać majątku, a chce się poprawić jakość wdychanego powietrza – oczyszczacz powietrza do 500zł będzie odpowiedni, można powiedzieć – podstawowy. Spełni swoją funkcję, ale nie będzie zaskakiwał szerokim spektrum działania.  Z pewnością każdy, kto oczekuje po prostu oczyszczania lub też oczyszczania z jonizacją, będzie zadowolony.

Z kolei jeśli poszukuje się urządzenia, które można jeszcze bardziej dostosować do swoich potrzeb, posiadające szereg dodatkowych funkcji, np. nawilżanie, większą sterowność pracy czy możliwości – znacznie większe pole do popisu oferują produkty z wyższej półki cenowej. Nie mniej, oczyszczacz powietrza do 500zł to świetny pomysł na pierwszy oczyszczacz. Można też powiedzieć, że z pewnością będzie lepiej mieć tańszy, ale mimo wszystko dobrze działający, niż nie mieć żadnego.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.