Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki oczyszczacz powietrza dla dziecka?

By maluch mógł wychowywać się w zdrowym otoczeniu, pomoże oczyszczacz powietrza dla dziecka.

Tak naprawdę, nie ma zbyt dużej różnicy w tym, czy kupi się oczyszczacz powietrza dla dzieci czy dla dorosłego. Każdy bowiem zasługuje na to, by być zdrowym, przebywać w czystym otoczeniu, które będzie wolne od wszelkich zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Jest jednak kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, by zakupiony oczyszczacz był nieco bardziej przystosowany do pomieszczeń, w których przebywają maluchy.

Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza

Jaki oczyszcza powietrza dla dziecka warto kupić?

Dzieci, podobnie jak osoby starsze, są znacznie bardziej narażone na działanie szkodliwych czynników. Ich system odpornościowy świetnie działa w okresie niemowlęcym, podczas karmienia piersią, ale po tym czasie wymaga już wspomagania, najlepiej naturalnego, by móc stawać się coraz silniejszym.  

Maluchy mają cieńszą niż dorośli skórę, która szybciej ulega przesuszeniu, mają też mocniejszy i bardziej wyczulony, wrażliwy węch, podobnie zresztą, jak wszystkie zmysły i narządy. Płuca dziecka przypominają płuca dorosłych dopiero… w wieku 8 lat! Do tego czasu rozwijają się, są delikatniejsze i bardziej wrażliwe. Dlatego wszystko, co „wisi w powietrzu” dociera do nich znacznie szybciej i działa mocniej niż w przypadku dorosłych.  Stąd też konieczność dbania o to, w jakim otoczeniu dziecko przebywa – powinno oddychać czystym, bezpiecznym powietrzem. Dlatego też, zastanawiając się, jaki oczyszczacz dla dziecka kupić, należy wziąć pod uwagę możliwie jak najbardziej rozbudowane warianty oraz uwzględniać wszystkie możliwe aspekty.

Oczyszczacz powietrza a dziecko

Wielu rodziców może się zastanawiać, jak wygląda stosunek oczyszczacz powietrza a dziecko, czy sprzętu można bezpiecznie używać w towarzystwie dzieci, czy stanowi dla nich jakieś zagrożenie.  Można być spokojnym – wiele modeli, np. marki Philips czy Sharp, posiada blokadę rodzicielska, będącą zabezpieczeniem przed dziećmi. Poza tym, niektóre oczyszczacze pracują bardzo cicho, co także nie przeszkadza ani podczas snu, ani codziennych relacji. Warto tutaj zwrócić uwagę na produkty Beurer czy Boneco. Jednak najważniejszą funkcją jest skuteczna redukcja zanieczyszczeń – tutaj już wszyscy producenci  - ART, Fellowes i inni – stają na wysokości zadania.

Jaki rodzaj oczyszczacza powietrza dla dziecka wybrać?

Można wybrać spośród kilku wariantów oczyszczaczy:

  • Oczyszczacz powietrza dla alergików dla dzieci

Alergie są zmorą współczesnego świata. Niestety, można być uczulonym dosłownie na wszystko, nawet na najmniej „podejrzane” rzeczy.  Na szczęście niemal każdy oczyszczacz powietrza dla domu radzi sobie z alergenami takimi jak kurz czy roztocza, można powiedzieć, że jest to niemal ich podstawowa funkcja. Poza tym, usuwają pyły czy zanieczyszczenia pochodzące z roślin i zwierząt, które także dla wielu bywają kłopotliwe i na które zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą mieć alergię.

  • Nawilżacz i oczyszczacz powietrza dla dziecka

Poza tym, że należy zadbać o czystość powietrza, bardzo ważne jest też utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Suche powietrze powoduje drażniące drapanie w gardle, suchość oczu i śluzówek nosa, problemy z oddychaniem, nadmierne wysuszanie skóry. Dlatego dobrze, jeśli oczyszczacz powietrza dla dzieci posiada funkcję nawilżania. ALE! Nie należy przesadzać – zbyt wilgotne powietrze stanowi idealne warunki do namnażania wirusów i pleśni. Nawilżacz oczyszczacz powietrza dla dzieci i dorosłych proponuje wielu producentów, m.in. Sharp.

  • Oczyszczacz powietrza dla przedszkola

To bardzo istotna kwestia. Każdy rodzic wie, że okres przedszkolny bywa niekończącą się opowieścią o chorobach, infekcjach, zakażeniach i wirusach. Dlatego dobrze sprawdzać, czy placówka, do której uczęszcza maluch, jest zaopatrzona w odpowiedni oczyszczacz powietrza dla dzieci. Obszar działania takiego oczyszczacza powinien być nieco większy, ale mogą to być też oczyszczacze nadające się do przenoszenia. Dobrze, gdyby były z jonizacją, która pomaga zahamować rozwój mikroorganizmów i nie pozwala na ich rozprzestrzenianie się w powietrzu. Ale nawet model bez jonizacji, a o dużej wydajności i dobrych filtrach, będzie odpowiedni – ważne, by oczyszczał powietrze z bakterii i wirusów, które bardzo często są roznoszone droga kropelkową, a więc są w powietrzu, którym dzieci oddychają. Może to być oczyszczacz marki Fellowes lub inne.  Jeśli przedszkole nie posiada takiego sprzętu, warto o tym wspomnieć u dyrekcji – być może zakup nie będzie dla placówki problemem. Także w domu powinien się pojawić oczyszczacz, który będzie usuwał szkodliwe mikroorganizmy – radzi sobie z nimi większość urządzeń.

  • Oczyszczacz powietrza dla palaczy

Oczywiście, dziecko nie pali, ale jeśli rodzic to robi, to… jest to niemal to samo. Dlatego w każdym domu, w którym mieszka zarówno palacz, jak i dziecko, powinien znaleźć się oczyszczacz powietrza. Nawet, jeśli nie pali się w pomieszczeniach, dym tytoniowy może przedostawać się do domu np. przez uchylone drzwi czy okno, co powoduje, że domownicy, w tym dzieci, muszą go wdychać. O szkodliwości biernego palenia nikogo nie trzeba przekonywać. Warto sprawdzić produkty marki Sharp czy Philips – wiele z nich doskonale radzi sobie z toksynami pochodzącymi z dymu tytoniowego.

Zastanawiając się nad tym, jaki oczyszczacz powietrza dla dziecka kupić, warto sprawdzać również jego budowę i mechanizm.  Ważny jest nie tylko rodzaj, marka i zakres działania, ale także specyfikacja techniczna, na którą należy zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem:

  • Filtr – nie każdy filtr usuwa to samo, dlatego warto wczytywać się w specyfikację poszczególnych modeli oraz poziomy ich filtrowania. Niektóre oczyszczacze powietrza stosują pięciostopniową filtrację, inne trzy. Większość stosuje filtry HEPA, ale mogą to być różne rodzaje. Ważna jest także częstotliwość wymiany filtrów oraz koszty z tym związane – każdy model będzie miał inną żywotność filtrów, o których zwykle producenci informują w opisach produktów.
  • Wkład – tak może być nazwany filtr, ale może też być mowa o wkładzie nawilżającym i innych, zwiększających wydajność  i efektywność pracy oczyszczacza. O tym także należy poczytać w instrukcji. Słowem – ważne, by poznać budowę i dokładną specyfikację oczyszczacza powietrza przed zakupem.
  • Moc – oczyszczacze powietrza to zazwyczaj energooszczędne urządzenia, dlatego w zasadzie nie istnieje problem zbyt dużego poboru prądu. Z pewnością rachunki za prąd wykorzystany przez oczyszczacz nie będą obciążały domowego budżetu, dlatego nie jest to kwestia, którą należy się przejmować.

Mając już ustalone oczekiwania wobec idealnego oczyszczacza powietrza dla domu z dzieckiem, pozostaje kwestia wyboru takiego, który odpowiada… wyglądem. To nie mniej istotna kwestia, biorąc pod uwagę, że będzie to równie ważny i często używany sprzęt, jak czajnik czy radio. Na szczęście oczyszczacze cieszą się minimalistycznym i eleganckim designem, który łatwo wpasuje się we wnętrze każdego domu, a w zależności od tego, jaki wybierze się kolor – biały, czarny czy szary – mogą się tak wkomponować we wnętrze, że będą niemal niezauważalne.

Zakup oczyszczacza powietrza do domu powinien stać się czymś oczywistym. Chodzi nie tylko o zdrowie dzieci, ale i dorosłych. Niestety, nie ma lepszej pory roku – w lato nie ma smogu, ale są pyłki czy roztocza, zimą jest smog i… wszystko inne.  Dlatego na pytanie, czy warto kupić oczyszczacz powietrza, odpowiedź wydaje się oczywista.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.