Udostępnij
Skomentuj

Jaki obiektyw do fotografii produktowej wybrać?

Zdjęcia to stały element marketingu. Dlatego obiektyw fotograficzny powinien mieć optymalne ustawienia i funkcje.

Jaki obiektyw do fotografii produktowej kupić?

Na samym początku przygody z fotografią wybierasz sprzęt uniwersalny, który pasuje do większości zdjęć oraz warunków, a wśród nich na pewno obiektyw 50 mm, jednak wraz ze zdobyciem nowych umiejętności i doświadczenia pragniesz robić coraz bardziej wymagające ujęcia. Ogniskowa obiektywu odgrywa dużą rolę, możesz zdecydować się także na obiektyw szerokokątny albo model zmiennoogniskowy. Jaki obiektyw do aparatu sprawdzi się najlepiej do fotografowania produktów?

W pierwszej kolejności zastanów się, czy fotografowane przedmioty będą małe, czy może całkiem sporych gabarytów. Obiektywy makro doskonale nadają się do niewielkich produktów, gdyż zapewniają wyraźne kontury i odpowiednie naświetlenie. Z kolei, jeśli będziesz robić różne zdjęcia, zdecyduj się na obiektyw zmiennoogniskowy, gdyż dopasujesz parametry do potrzeb czy też warunków. Pamiętaj także, że używany sprzęt musi być kompatybilny z Twoim aparatem.

Aparaty kompaktowe czy lustrzanki doskonale nadają się do zdjęć produktów, ale bez właściwie dobranego obiektywu nie uda Ci się zrobić dobrej jakości ujęcia. Nie decyduj się na bardzo niskie wartości przysłony (na przykład f/1.2), dzięki czemu nie nadwyrężysz nadmiernie budżetu (taki sprzęt jest najdroższy). Najlepiej sprawdzi się przysłona f/9 albo f/11. Tylko wtedy produkty widoczne na zdjęciach są ostre i prezentują się bardzo atrakcyjnie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obiektywu do fotografii produktowej?

Zdjęcia prezentują się bardzo dobrze, a fotografia to przyjemność pod warunkiem, że korzystasz z dobrego sprzętu. Ujęcia produktowe wymagają od Ciebie zastosowania właściwej ogniskowej. Pojawia się więc pytanie: sięgnąć po obiektyw 35 mm czy może obiektyw 85 mm? Zdecydowanie lepiej wybrać drugą opcję, gdyż mniejsza ogniskowa stanie się przyczyną zniekształcenia proporcji, co wpłynie niekorzystnie na ogólny odbiór prezentowanych przedmiotów czy produktów.

Kiedy zastanawiasz się, który model wybrać – marki posiadanego aparatu, Panasonic, obiektywy Nikkor, lustrzane – to pamiętaj, że obiektyw 50 mm jest opcją uniwersalną, a przedmiot widoczny na zdjęciu zostaje delikatnie przybliżony. Doskonale, kiedy używany sprzęt ma opcję AF – to skrót od automatycznego ustawianie ostrości. Obiektyw Canon ułatwi Twoją pracę, a efekty będą widoczne na każdym ujęciu. Upewnij się, że urządzenie zapewni optymalną ostrość, dzięki czemu unikniesz rozszczepienia światła w obiektywie.

Kiedy wybierasz dobry obiektyw fotograficzny, zwróć uwagę na prędkość migawki. Ta cecha jest szczególnie przydatna, kiedy chodzi o obiektyw Sony oraz produkty innych marek. Przed to określenie powinieneś rozumieć największą przysłonę soczewki. Jeśli liczba podana przez producenta jest mała, zauważysz większą ilość światła, czyli tempo pracy migawki ulegnie zwiększeniu. Obiektyw f/1.4 sprawdzi się w ciemnych miejscach – zyskasz głębię, dobre kolory oraz pożądaną ostrość.

Najlepsze obiektywy do fotografowania produktów 2021

Jeśli pragniesz kupić dobrej jakości sprzęt fotograficzny, sprawdź koniecznie ofertę Morele.net. W sklepie znajdziesz dobrej jakości obiektyw 35 mm, który nadaje się do robienia zdjęć z bliskiej odległości, ale też bez trudu odszukasz kompatybilny obiektyw 85 mm. Możesz skorzystać z produktów wielu marek, które różnią się między sobą nie tylko funkcjami, lecz także ceną. Pamiętaj, opinie innych użytkowników również mają znaczenie, dlatego sprawdź ranking obiektywów i przekonaj się, jakie mają mocne i słabe strony.

Obiektyw Nikon to jedna z propozycji, którą znajdziesz w sklepie. Marka umożliwia uzyskanie optymalnej ostrości, dzięki czemu w trakcie robienia zdjęć produktów unikniesz nieostrych i zamazanych ujęć. W Twoich pracach będzie więcej światła. Obiektywy makro także zasługują na uwagę, gdyż na fotografiach zauważysz wszystkie detale obiektów (nawet w trakcie robienia ujęć z bardzo bliska, jak w przypadku biżuterii czy innych niewielkich przedmiotów).

Obiektyw długoogniskowy to doskonała opcja, kiedy chodzi o zdjęcia produktów, a używany sprzęt wcale nie musi należeć do najdroższych. Zdecydowanie ważniejsze są odpowiednie parametry i to na nich skup szczególną uwagę. Jakość wykorzystanej przez producenta soczewki odgrywa bardzo ważną rolę. Dobre parametry zapewnia obiektyw stałoogniskowy. Korzystanie z takiego sprzętu sprawdzi się lepiej niż wbudowany zoom, dlatego takiej opcji warto po prostu unikać.

Fotografia małych produktów a dużych. Jaka jest różnica?

W fotografii produktów bardzo dużą rolę odgrywa wielkość przedmiotów. To właśnie ta cecha powinna warunkować wybór odpowiedniego sprzętu. Na szczególną uwagę zasługują Sigma obiektywy, gdyż spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających fotografów. W przypadku niewielkich przedmiotów kluczowe znaczenie odgrywa ostrość zdjęcia, dlatego do tego celu wykorzystaj tryb makro. Uzyskasz doskonałej jakości ujęcia, nawet kiedy znajdujesz się dosłownie kilka centymetrów od obiektu.

Kiedy będziesz robić zdjęcia dużych przedmiotów, sprawdź, jakie możliwości zapewnia cyfrowy obiektyw Tamron. Na jakość zdjęć wpływa bardzo wiele elementów, między innymi zastosowane soczewki, pierścienie oraz miech. W przypadku większych produktów nie wszystkie elementy są tak dobrze widoczne, co wcale nie znaczy, że nie musisz zadbać o właściwe oświetlenie. Odpowiednie ustawienia sprawiają, że produkt zostanie dobrze ujęty i zaprezentowany, dzięki czemu w rzeczywistości nie odróżni się fakturą, kształtem czy odcieniem.

Jakie akcesoria dokupić do fotografii produktowej?

Obiektyw Olympus przynosi bardzo dobre rezultaty i jest w stanie spełnić Twoje oczekiwania, kiedy mowa o jakości zdjęć, ale możesz także zdecydować się na szereg akcesoriów, które jeszcze poprawią efekty Twojej pracy. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie błyskowe umieszczane w studiach fotograficznych. Lampy ciągłe pozwolą Ci uniknąć prześwietlenia zdjęć i braku zespolenia z fleszem aparatu. Przełoży się to na właściwe odwzorowanie kolorów oraz wyostrzenie wszystkich detali.

Obiektywy Fujifilm pracują jeszcze lepiej, kiedy są używane ze statywem. Oznacza to dla Ciebie wyraźne zdjęcia, komfort w trakcie pracy, lepszą stabilizację oraz pożądaną ostrość. Unikasz ruchów ręką w trakcie fotografowania, dzięki czemu możesz zdecydować się na pomniejszenie przysłony oraz ISO – w takim przypadku osiągniesz optymalną głębię ostrości oraz redukcję szumów. Mniejsze nakłady pracy również powinny zwrócić Twoją uwagę. Raz ustawisz stanowisko i jedynie zmieniasz przedmioty oraz kompozycje.

Właściwe tło odgrywa bardzo ważną rolę, kiedy chodzi o fotografię produktową i jest ono niemalże tak samo ważne, jak obiektyw Pentax oraz dobrej jakości aparat. Kolor czy obraz znajdujący się za przedmiotem powinno przede wszystkim podkreślać zalety obiektu, a także zwracać uwagę na detale. Unikaj sytuacji, kiedy za fotografowanym przedmiotem znajduje się kolorowa ściana, pełna wzorków czy dodatków. Znaczenie lepiej sprawdzi się jeden kolor i brak zbędnych akcesoriów. Produkty stają się lepiej widoczne i unikniesz konieczności wykonywania przeróbek.

Obiektyw Samyang, statyw, aparat czy tło to cały czas nie wszystko, gdyż na końcowy efekt w trakcie ujęć duży wpływ ma także zastosowanie odpowiedniego programu do obróbki zdjęć. Dobry edytor pozwoli Ci pozbyć się z fotografii plam, które nie powinno się tam znaleźć, oprócz tego dopasujesz kontrast i wybierzesz właściwe parametry. Ten sam program umożliwi Ci zmianę rozdzielczości zdjęcia, które utraciło kształty po dodaniu na stronę internetową.

Dodatki używane do fotografii przedmiotowej zdecydowanie ułatwią Twoją pracę i jednocześnie pozwolą Ci uzyskać doskonałe efekty. Prezentowane produkty będą dobrze widoczne, a kolory rzeczywiste, dzięki czemu unikniesz rozczarowania klientów w trakcie zakupów, a nawet możesz zwiększyć sprzedaż, gdyż dobrej jakości zdjęcia to bardzo waży element marketingu, który przynosi doskonałe rezultaty.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.