Udostępnij
Skomentuj

Jaki nawilżacz powietrza parowy czy ultradźwiękowy? Porównanie

Nawilżanie suchego powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych na ogromna znaczenia dla komfortu osób w nich przebywających.

Skutkiem zbyt niskiej wilgoci mogą być podrażnienia gardła, oczu oraz skóry. Dobrym rozwiązaniem do przywrócenia optymalnego poziomu wilgotności, jest stosowanie przenośnych nawilżaczy powietrza. Porównujemy dwa, najpopularniejsze rodzaje urządzeń tego typu.

Polecane nawilżacze powietrza

Dla czego warto nawilżać powietrze?

Polskie normy określają akceptowalną, minimalną wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych na poziomie 30 %. Optymalny poziom wilgotności, w którym organizm człowieka funkcjonuje najlepiej wacha się w zależności od temperatury i innych czynników na poziomie pomiędzy 40 a 60 %. Zbyt suche powietrze może być przyczyną wysychania śluzówki, co powoduje wzrost podatności na infekcje i inne choroby górnych dróg oddechowych. Ludzie przebywający w takich warunkach skarżą się na podrażnienie gardła, oczu oraz pierzchnięcie oraz wysychanie skóry rąk i twarzy.

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których powietrze ma niewystarczający poziom wilgotności, powoduje obniżenie nastroju, przyspieszone męczenie się i utrudnia utrzymanie koncentracji. Właściwa wilgotność powietrza ma ogromny wpływ na rozwój i odporność dzieci. Większość pediatrów rekomenduje kontrolę jakości powietrza, w mieszkaniach świeżo upieczonych rodziców, jako element profilaktyki zdrowotnej. Szczególnie noworodki i starsze maluchy, które długo przebywają w domu powinny mieć zapewniony optymalny poziom wilgotności powietrza.

Kiedy powietrze wysycha najszybciej

Powietrze najszybciej osusza się podczas ogrzewania go i korzystania z klimatyzacji. W okresie zimowym, wilgotność powietrza wymienionego podczas wietrzenia, może spaść nawet do poziomu 20 %. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach bez uzupełniania oparu wody, odpowiadającego za wilgotność powietrza, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu oddechowego.

Dzieci, mieszkające w takich warunkach, są bardziej podatne na przeziębienia i infekcje górnych dróg oddechowych. Wysychająca śluzówka, utrudnia udrożnienie dróg oddechowych i powoduje znaczny dyskomfort. Może też być przyczyną podrażnień gardła, oczu i skóry. Jednym z elementów terapii chorób górnych dróg oddechowych u dzieci są nebulizacje, czyli inhalacje. Niektóre nawilżacze parowe mają funkcje, pozwalające na wykorzystanie ich do inhalacji dla dzieci i dorosłych.

Naturalne źródła wilgoci w mieszkaniach to: wilgotne pranie, para wodna wydzielana podczas gotowania potraw itp. Niewiele osób jest świadomych, że wietrzenie pomieszczeń, szczególnie zimą, znacznie obniża wilgotność powietrza wewnątrz. W związku z tym, w celu uzupełnienia oparu wody w powietrzu, konieczne jest stosowanie dodatkowych urządzeń w postaci wydajnych nawilżaczy. Do najpopularniejszych rodzajów, dedykowanych gospodarstwom domowym i małym biurom, należą nawilżacze ultradźwiękowe i parowe.

Nawilżacz powietrza MiniMu Ultradźwiękowy nawilżacz z podświetleniem, pojemnik 130 ml

Rodzaje i porównanie nawilżaczy

Dwa najpopularniejsze rodzaje nawilżaczy powietrza stosowane w domach, różnią się między sobą sposobem emisji oparu wody, który w postaci mgiełki jest emitowany do pomieszczenia.

 • W nawilżaczach parowych – mgiełka jest generowana przez podgrzanie niewielkiej porcji do temperatury wrzenia. Zasada działania jest identyczna jak w przypadku czajnika elektrycznego. Tak wygenerowana para wodna jest schładzana i wypuszczana do otoczenia. Nawilżacze parowe idealnie sprawdzą się w pokojach dziecinnych. Niektóre modele można stosować do inhalacji, także przy zastosowaniu różnego rodzaju olejków eterycznych, co znacznie podnosi komfort oddychania maluchów i nie tylko. Szukając nawilżacza parowego dla dziecka warto sprawdzić ofertę na urządzenia marki Beaba, które cieszą się sporym uznaniem rodziców.

Wady i zalety nawilżaczy parowych

Zalety

 • grzałka gotująca wodę zużywa dużo energii
 • wymaga okresowego czyszczenia,
 • wymaga stosowania wody demineralizowanej lub chociaż przegotowanej
 • stosunkowo niska wydajność w porównaniu do ultradźwiękowego
 • urządzenie powinno znajdować się poza zasięgiem dziecka

Wady

 • możliwość inhalacji olejkami eterycznymi
 • sterylizacja wody podczas gotowania
 • W nawilżaczach ultradźwiękowych – woda jest rozbijana na drobne cząsteczki w komorze parowania. Niesłyszalne dla ludzkiego ucha ultradźwięki, są przenoszone na wodę za pośrednictwem specjalnej membrany, umiejscowionej na dnie komory. Nagromadzone w ten sposób opary wody, są wydmuchiwane przez dyszę nawilżacza na zewnątrz. Pomaga w tym niewielki wentylator usytuowany w komorze parowania. Dzięki zastosowaniu tej technologii, urządzenia tego typu są niezwykle ciche i energooszczędne. Ze względu na zagrożenie uszkodzenia membrany przez osad z wody, konieczne jest stosowanie i okresowa wymiana filtra odkamieniającego, który czyści wodę wlewaną ze zbiornika do komory parowania.

Wady i zalety nawilżaczy ultradźwiękowych

Zalety

 • konieczność okresowej wymiany filtra odkamieniającego
 • skomplikowana konstrukcja w porównaniu do nawilżaczy parowych, może być powodem krótszej żywotności urządzenia
 • mgiełka oparu wody może pozostawiać wilgotny osad na meblach i wyposażeniu znajdującym się w pobliżu nawilżacza
 • konieczność stosowania wody demineralizowanej lub przegotowanej

Wady

 • cicha praca
 • energooszczędność
 • płynna regulacja wilgotności
 • może być wyposażony w grzałkę do emisji ciepłej mgiełki

Obsługa nawilżacza powietrza

Wybierając nawilżacz powietrza warto zadbać o to, aby urządzenie było łatwe w obsłudze. W tym celu warto wybrać model wyposażony przynajmniej w funkcje timera, dzięki której można zaplanować czas pracy urządzenia. Bardziej wymagający użytkownicy powinni rozważyć inwestycję w nawilżacz parowy lub ultradźwiękowy, z wbudowanym higrostatem. Jest to dodatkowe urządzenie, które na bieżąco bada wilgotność powietrza w pomieszczeniu i steruje pracą nawilżacza w taki sposób, aby utrzymać optymalny poziom ustawiony przez domowników.

Nawilżacz powietrza z jonizacją

Dobry nawilżacz powietrza może być dodatkowo wyposażony w jonizator, który emituje jony o ładunku ujemnym. Dzięki temu wymusza się opadanie zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu na podłogę, co pozwala nie tylko uzupełnić opar wody, ale także oczyścić powietrze w pomieszczeniu. Powietrze o dużej zawartości jonów ujemnych może przypominać to, którym oddychamy tuż po intensywnej burzy. Tak przygotowane powietrze sprzyja relaksowi i regeneracji, szczególnie podczas snu.

Szukając ultradźwiękowego nawilżacza z jonizacją warto sprawdzić ofertę nawilżaczy powietrza Eldom, tą funkcjonalność posiada większość urządzeń tego producenta. Kompaktowe nawilżacze z jonizatorem, będą idealne do pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni, sprawdzą się również w dziecięcych sypialniach.

Udostępnij
3,5
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.