Udostępnij
Skomentuj

Jaki mop kupić? Który mop jest lepszy obrotowy czy płaski?

Wbrew pozorom wybór mopa do podłogi nie jest prosty. Sprawdź, jak wybrać najlepszy i najwygodniejszy model.

Mogłoby się wydawać, że kwestia związana z tym, jaki mop wybrać, nie jest żadnym skomplikowanym dylematem. W rzeczywistości jest jednak kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie akcesoriów do domowych porządków. Najlepszy mop do podłogi może znacznie ułatwić zachowanie czystości w przestrzeni, w której codziennie przebywamy. W końcu to na podłodze finalnie znajduje się najwięcej kurzu i zabrudzeń.

Polecane modele mopów

Jaki mop wybrać? Mop obrotowy czy płaski?

Mop do podłogi to jeden z najbardziej przydatnych akcesoriów ułatwiających sprzątanie. Dostępne na rynku produkty różnią się zarówno jakością, jak i materiałem wykonania, kształtem oraz konstrukcją. Możesz wybierać spośród kilku rodzajów, przy czym każdego z nich cechują inne zalety i wady. Jaki mop lepszy – płaski czy obrotowy i który rodzaj wybrać, aby najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Zalety mopów obrotowych

Mop obrotowy rotacyjny to wygodna alternatywa dla dawnego mopa sznurkowego. Zwykle wykonany jest z miękkiego materiału (mikrofibry) i sprzedawany w komplecie z pojemnym wiadrem. Parkiet wysycha szybciej, jeśli porządnie wyciskasz wkład z nadmiaru wody, dlatego producenci montują specjalny system ułatwiający pozbycie się niepotrzebnej wilgoci. Najczęściej działa on za pomocą pedału na dole wiadra lub przez zwykłe dociśnięcie mopa do dna. Myjąc podłogę dobrym mopem obrotowym zapobiegasz powstawaniu smug i usuwasz nawet najtrudniejsze zabrudzenia.

Wysokiej jakości mop obrotowy powinien być wykonany z chłonnego materiału, zdolnego poradzić sobie nawet z dużym nadmiarem wody. W najlepszych mopach obrotowych niewątpliwą zaletą jest brak konieczności odpinania powierzchni czyszczącej, żeby odsączyć wkład do mopa – robisz to, korzystając z dołączonego do wiadra systemu wyciskania.

Jaki mop obrotowy wybrać? Do wyboru masz najczęściej nakładkę mopa z mikrofibry lub z bawełny, niejednokrotnie z dłuższymi frędzlami. Najlepiej unikać syntetycznych materiałów – szybciej ulegają przetarciu i zamiast czyścić, brudzą. Na rynku znajdziesz nawet takie rodzaje końcówek, które usuwają kurz nie tylko bez użycia silnych detergentów, ale i bez użycia wody!

Zalety mopów płaskich

Mopy płaskie, dzięki odpowiednio dopasowanym kształtom, dobrze czyszczą powierzchnie gładkie, takie jak panele czy kafelki. Przy podłogach wykonanych z nierównych materiałów (np. kamiennych), zmywanie jest trudniejsze. Wymaga to mocniejszego przyciskania mopa do podłoża, co dla większości będzie dość uciążliwe, bo szybciej męczy ręce. Warto jednak podkreślić, że kompaktowy rozmiar sprawia, że z łatwością posprzątasz przestrzeń pod niskimi meblami, kanapami czy szafami na nóżkach. W jakościowo dobrych mopach specjalny przycisk na końcu kija daje opcję łatwego i bezproblemowego odciśnięcia nadmiaru wody.

Jaki powinien być najlepszy mop płaski? Największą popularnością cieszą się z prostokątną lub trójkątną stopą czyszczącą, pokrytą materiałem z mikrofibry. Taką nakładkę łatwo zdjąć i wrzucić do pralki. Uprana nawet w 60°C nie traci swoich właściwości.

Niezaprzeczalna zaleta mopów płaskich to możliwość bardzo szybkiego i dokładnego umycia dużej powierzchni za jednym pociągnięciem. Naturalny materiał nie pozostawia smug, a podłoga lśni czystością. W porównaniu z dobrymi mopami obrotowymi gorzej jednak sprawdzają się w sprzątaniu przestrzeni w kątach: np. przy ścianach czy rogach schodów.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu mopa?

Zamierzasz wybrać najlepszy mop do podłogi? Z pewnością w głowie, niczym w przeglądarce, masz wiele pytań, na przykład „mop obrotowy: jaki kupić” albo „mop obrotowy tanio”. Czym się sugerować przy wyborze? Chcesz jednocześnie wielofunkcyjności i perfekcyjnej pracy? Ile potrzeb, tyle produktów.

Jakość wykonania

Wybór sprzętu zacznij od analizy swoich potrzeb. Niezależnie do tego, czy kupujesz mop obrotowy, czy płaski, postaw na dobrą jakość. Urządzenie powinno przede wszystkim zwiększyć Twoją wygodę podczas sprzątania i zaoszczędzić poświęcony na to czas. Temu służą systemy coraz łatwiejszego odciskania nadmiaru wody, końcówki coraz bardziej odporne na gromadzenie groźnych drobnoustrojów oraz opcje złożenia mopa – tak, byś bez problemu zmieścił go w domowym schowku. Producenci prześcigają się w tworzeniu zaawansowanych technologicznie modeli, możesz więc przebierać wśród setek produktów. Podczas mycia podłóg komfort użytkowania jest bardzo ważny – warto rozważyć więcej niż jedną opcję.

Dopasowanie mopa do rozmiaru powierzchni

Zwróć uwagę na rozmiar powierzchni czyszczącej. Odpowiedni mop powinien mieć szeroką stopę i miękki wkład, dlatego producenci tak często stosują mikrofibrę – to materiał, który najlepiej chłonie wilgoć. Mop rotacyjny wypada lepiej w mniejszych pomieszczeniach, natomiast mopem płaskim z łatwością przecierasz duże połacie. 

Dopasowanie długości kija do wzrostu ma również ogromne znaczenie, ponieważ garbienie się i pochylanie przy każdym sprzątaniu grozi dużym zmęczeniem, a czasami wręcz kontuzją pleców. Wybierz model z możliwością regulowania uchwytu – bez trudu dobierzesz ustawienie idealne dla siebie.

Wymienne końcówki

Zarówno mopy rotacyjne, jak i płaskie mogą mieć w zestawie wymienne końcówki. Warto na nie postawić, ponieważ dzięki temu nie musisz już kupować kolejnego sprzętu, dedykowanego na przykład tylko do trudno dostępnych zakamarków. Wystarczy zmienić nakładkę i gotowe! Oszczędzasz pieniądze i czas; zwiększasz także higienę i efektywność sprzątania. 

Rotacyjny mop świetnie radzi sobie z zaschniętymi plamami i nie wymaga użycia większej siły, co jednak ma miejsce przy myciu mopem płaskim. O tym także pamiętaj, decydując się na zakup odpowiedniego modelu.

Polecane modele wkładów do mopa

Najlepszy mop do podłogi – obrotowy czy płaski?

Jak już wspominaliśmy, wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Mopy rotacyjne opinie mają różne, a najpopularniejsza z nich to, że mają znacznie większy zakres ruchów. Mop płaski z kolei dociera do trudno dostępnych miejsc (choć nieco gorzej radzi sobie z kątami w pomieszczeniach) i jest nieskomplikowany w obsłudze. Byłoby idealnie, gdybyś miał w domu oba modele i używał ich w zależności od potrzeb: szybkie odświeżanie – płaski mop, porządne mycie i pozbywanie się brudu oraz plam – mop obrotowy.

Od czasu ich wprowadzenia na rynek, mopy rotacyjne powoli wypierają swoich poprzedników. Warto zaznaczyć, że frędzle umieszczone na plastikowej główce świetnie radzą sobie z ciężkim brudem, ale mają jedną istotną wadę – w przeciwieństwie do płaskich mopów wystarczy chwila nieuwagi, nieodpowiedni ruch i możesz łatwo spowodować tarcia plastikowej nasadki wokół frędzli o podłogę. Bądź więc ostrożny.

Chcąc nieco ułatwić decyzję, jaki mop wybrać, prezentujemy modele, które są najczęściej wybierane przez konsumentów. Niewątpliwie za najlepsze mopy uchodzą produkty od marki Vileda. Z ich szerokiej oferty, jaki mop wybrać? Który mop Vileda lepszy: płaski czy obrotowy?

Z modeli obrotowych prawdziwym bestsellerem jest Vileda mop z wiadrem Turbo. Czym się wyróżnia? Ma m.in. teleskopowy mobilny drążek, który umożliwia dostosowanie długości, a także obrotowy system odsączania mopa. Prawdziwą zaletą jest jednak nakładka Turbo, która składa się z dwóch rodzajów mikrowłókien. Jedne odpowiadają za czyszczenie bez widocznych smug i zarysowań, drugie zaś pozbywają się nawet najmniejszych zabrudzeń. To, że jest to najlepszy mop na rynku, może potwierdzać zapewnienie producenta, że przy użyciu samej wody, produkt potrafi usunąć nawet do 99% bakterii.

Bardziej skłaniasz się za mopem płaskim? Tutaj również Vileda oferuje równie dobry sprzęt. Jedną z popularnych opcji jest mop Vileda z wiadrem Ultramax Box. Na uwagę zasługuje m.in. specjalna strefa Power Zone, czyli wyprofilowane punkty nacisku spodniej części powierzchni czyszczącej. W praktyce pozwala to na równomierne rozłożenie sił, dzięki czemu nie musisz zmywać podłogi z dużym naciskiem. Naturalnie ten model również ma niezwykle chłonny wkład (wykonany z mikrofibry), który bez obaw możesz wykorzystywać do każdego rodzaju podłoża. Warto jeszcze dodać, że mop do podłogi jest niezwykle cienki i płaski, co umożliwia łatwe dojście pod każdy mebel.

Jak dbać o mopa?

Utrzymywany w czystości i odpowiednio konserwowany sprzęt służy przez długi czas. Nakładki na mopy rotacyjne i płaskie najczęściej są impregnowane, dlatego przed pierwszym użyciem pamiętaj, by je wyprać. Dzięki temu przygotowujesz je do wchłaniania dużej ilości wody.

Pierwsze użycie to jedna kwestia, ale równie ważne jest zachowanie standardów czystości przy regularnych porządkach. Porządnie umyj lub wypierz i wysusz materiał po każdym sprzątaniu. Pozbywasz się w ten sposób resztek detergentów, które z czasem mogą uszkodzić strukturę mopa. Warto wypracować nawyk, aby po każdym umyciu podłogi akcesoria wymoczyć np. w gorącej wodzie z płynem uniwersalnym. Do tego należy wylać brudną wodę, a następnie opłukać wiadro. Wiele osób po zakończeniu sprzątania zostawia mop w brudnej wodzie, co jest dużym błędem. W taki sposób nawet najlepszy mop z czasem nie będzie spełniał swojej funkcji należycie.

Mop płaski czy obrotowy? A może zaawansowane urządzenie parowe?

Pamiętasz pierwszy rodzaj mopa – sznurkowy, biały, wyciskany ręcznie? Pasuje do każdej powierzchni, szczególnie tej o nieregularnych kształtach – dociera we wszystkie zagłębienia. A paskowy? To właściwie taka sama konstrukcja, tylko końcówka składa się z pasków – nie jednolitego materiału. Warty wspomnienia jest także mop gąbczasty – idealny dla podłóg, które nie lubią nadmiaru wody (np. drewnianych), bo pochłania każdą kropelkę. Wszystkie te modele łączy tradycyjna budowa oraz konieczność używania wiadra z płynem. Tymczasem producenci idą z duchem czasu i proponują nowatorskie rozwiązanie – mop parowy.

Takie urządzenie ma wbudowany akumulator, grzałkę i pojemnik na wodę. Najpierw odkurzasz, żeby później za jego pomocą bardzo dokładnie wyczyścić parkiet na mokro. Ten rodzaj mopa nagrzewa ciecz do temperatury 100°C i generuje parę, więc najlepiej sprawdza się w łazience i kuchni, bo świetnie usuwa tłusty brud i osady z mydła oraz zabija bakterie. Niestety, nie wyczyścisz nim drewnianych podłóg, ponieważ gorące i wilgotne powietrze mogłyby je uszkodzić. Jeśli myjesz taką posadzkę, lepiej użyj mopa obrotowego lub płaskiego. To tylko potwierdza, że w każdym domu musi się znaleźć miejsce na klasyczny mop do podłogi.

W sklepach znajdziesz mnóstwo modeli, różniących się jakością, przeznaczeniem, ceną, konstrukcją. Mop rotacyjny,mop paskowy, sznurkowy. Mop z gąbki i płaski, Mop z wyciskaczem, mop ze spryskiwaczem czy mop wiadrem. Co prawda, każdy typ pomoże Ci posprzątać mieszkanie na błysk, ale to ten najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb posłuży Ci najdłużej. Mop jest prostym sprzętem, ale jakże bardzo przydatnym i ułatwiającym domowe życie. Zdecydowanie warto w niego zainwestować.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.