Udostępnij
Skomentuj

Jaki monitor do MacBooka Air i MacBooka Pro?

Korzystanie z zewnętrznego monitora do MacBooka może być bardzo wygodne. Jaki monitor wybrać?

Choć podłączanie laptopa do monitora nie jest często stosowane, w niektórych przypadkach może okazać się bardzo korzystne, zwłaszcza gdy pracujemy na zaawansowanych programach graficznych i projektowych. W ten sposób wykorzystywane są między innymi urządzenia firmy Apple. 

Jednak nie tylko w życiu zawodowym takie rozwiązanie jest korzystne. Dla wielu osób, które spędzają dłuższy czas przy komputerze, zewnętrzny monitor bywa bardzo przydatny także podczas codziennych czynności, jak przeglądanie kilku stron jednocześnie, otwieranie kilku programów czy też… podczas grania, kiedy ekran laptopa okazuje się zbyt mały. Łatwo więc uzasadnić konieczność korzystania z dodatkowego monitora, ale czy równie łatwo znaleźć odpowiedni sprzęt…?

Polecane monitory

Czy warto podłączyć zewnętrzny monitor do MacBooka?

Korzystanie z zewnętrznego monitora do laptopa, netbooka lub MacBooka to działanie, które znajduje swoich zwolenników. Pozwala ono na zastąpienie fabrycznego wyświetlacza większym ekranem lub na powiększenie przestrzeni roboczej poprzez dołożenie dodatkowego ekranu. Takie rozwiązanie może sprawdzić się w wielu sytuacjach i jeśli tylko uznamy je za przydatne, to warto wziąć je pod uwagę. 

Oczywiście wiele zależy również od tego, na jaki konkretnie monitor się zdecydujemy. Jak można się domyślić, na rynku dostępnych jest mnóstwo niezwykle zróżnicowanych sprzętów, dlatego przed ostatecznym wyborem należy przeanalizować szereg kluczowych parametrów.

Dla kogo zewnętrzny monitor do MacBooka?

Przed zakupem monitora do MacBooka warto zastanowić się również nad tym, czy zewnętrzny monitor sprawdzi się w naszym przypadku. Z pewnością okaże się bezużyteczny wówczas, gdy z MacBooka korzystamy wyłącznie mobilnie. To oczywiste, że zewnętrzny monitor narzuca spore ograniczenia i poniekąd zmienia rolę laptopa, czyniąc z niego sprzęt stacjonarny, przynajmniej na czas korzystania z dwóch ekranów. Stosowanie zewnętrznego monitora do może być doskonałym rozwiązaniem dla:

 • Osób użytkujących MacBooka stacjonarnie – dla niektórych osób jest to podstawowy sprzęt do pracy, który użytkują głównie w domu, przy biurku. Wówczas inwestycja w dodatkowy monitor jest jak najbardziej uzasadniona, ale należy pamiętać o tym, że będzie potrzebne wygospodarowanie dodatkowego miejsca.
 • Osób pracujących jednocześnie na wielu aplikacjach i programach – zamiast przełączać się pomiędzy oknami, by poradzić sobie na niewielkim ekranie MacBooka, można zastosować dodatkowy monitor, który poszerzy przestrzeń roboczą pulpitu i umożliwi jeszcze wygodniejsze korzystanie z różnych programów na raz. To szczególnie przydatne do prac opartych na multimediach i grafice.
 • Osób poszukujących większego ekranu – MacBook to nie tylko narzędzie do pracy, ale też do rozrywki. Jeśli oglądamy na nim filmy, to wygodniej będzie podłączyć zewnętrzny ekran i cieszyć się lepszym obrazem, co z czasem może się okazać dobrą alternatywą dla tradycyjnego telewizora. Tak samo będzie z monitorami do grania – większy monitor oznacza lepsze efekty.

Warto wiedzieć!

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić monitor dotykowy, który zapewni dodatkowy sposób wykonywania codziennych obowiązków. Oczywiście warto przeanalizować recenzje i opinie interesującego nas modelu, by upewnić się, czy funkcja dotyku na pewno dobrze sprawdza się w rzeczywistości.

Jak wybrać monitor do MacBooka Air oraz MacBooka Pro?

Jak już wspominaliśmy, na rynku znaleźć można wiele sprzętów zróżnicowanych pod prawie każdym względem. W związku z tym, przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy dokładnie przeanalizować specyfikacje interesujących nas modeli.

 • Przekątna ekranu oraz rozdzielczość – to kwestie kluczowe, które jednak należy dobrać do indywidualnych preferencji oraz do samego urządzenia wyjściowego. Możemy zastosować monitor o identycznej rozdzielczości, jak MacBook lub korzystać ze skalowania, ale wówczas efekty mogą nie być zadowalające.
 • Typ matrycy – możemy zasugerować się matrycą MacBooka i wybrać ekran o tym samym typie matrycy lub sięgnąć po rozwiązanie lepszej klasy, gdy zewnętrzny ekran będzie całkowicie zastępował nam ekran MacBooka.
 • Ekran – do wyboru mamy ekrany proste, z regulacją wysokości, z opcją zawieszenia na ścianie, ekrany zakrzywione i wiele innych rozwiązań. Jeśli monitor będzie uzupełnieniem przestrzeni roboczej, warto wybrać ekran, który można będzie zawiesić nad MacBookiem lub na tyle podnieść go na podstawie, by był ponad ekranem MacBooka. Jeśli chcemy użytkować ekran w zastępstwie dla ekranu urządzenia wyjściowego, to możemy wybrać model bez regulacji wysokości.
 • Design – jeśli monitor ma być uzupełnieniem miejsca pracy, możemy zasugerować się także jego estetyką i kolorystyką i dobrać go tak, by pasował do użytkowanego MacBooka i do innych urządzeń, które znajdują się w pobliżu.
 • Zastosowane złącza – to bardzo istotna kwestia. By nie korzystać z przejściówek i adapterów, warto wybrać monitor o kompatybilnych złączach. W MacBooku Pro znajdziemy złącze USB typu C, dlatego warto poszukać monitora, który również posiada takie złącze, by do połączenia użyć kabla z obustronną wtyczką USB-C. W MacBooku Air znajdziemy jedynie złącze Thunderbolt, dlatego konieczny będzie odpowiedni kabel z przejściem na HDMI lub DVI.
 • Cena - do MacBooka Air można wybrać nieco tańszy monitor o niższej rozdzielczości, który będzie dobrze współpracował z urządzeniem wyjściowym. MacBook Pro to sprzęt z wyższej półki i warto dobrać do niego równie dobry monitor IPS z odpowiednimi złączami.
 • Firma – urządzenia cenionych marek stanowią niejako gwarancję co najmniej przyzwoitej jakości. Warto więc zastanowić się nad wyborem sprzętów dobrze znanego producenta. Mowa tu między innymi o monitorach takich firm jak Philips, LG, Asus, AOC, iiyama, Dell.
 • Dodatkowe funkcje monitora, takie jak wbudowane głośniki, PIVOT, VESA czy synchronizacja częstotliwości mogą się okazać istotne.

Podłączenie zewnętrznego monitora do MacBooka jest już bardzo prostym zadaniem. Wystarczy odpowiedni przewód oraz ustawienie monitora w wybranym miejscu i w wybranej funkcji – możemy zduplikować ekran, stosować wyłącznie ekran zewnętrzny albo poszerzyć przestrzeń roboczą. To bardzo wygodne rozwiązanie, które stwarza wiele nowych możliwości, a przede wszystkim pozwala na bardziej efektywną pracę oraz jeszcze lepsze wrażenia wizualne podczas oglądania filmów.

Uwaga!

Monitorów wyposażonych w port USB typu C jest bardzo dużo. Jeśli jednak interesują nas inne modele, możemy skorzystać z jednej z wielu przejściówek, dzięki której podłączenie MacBooka okaże się możliwe. Należy jednak przy tym pamiętać, że jakość przesłanego sygnału nie zawsze okaże się tak wysoka, jak nam się wydawało.

O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na dodatkowy ekran?

Poza parametrami samego monitora, które są oczywiście najważniejsze, równie istotna jest mniej techniczna, a bardziej logistyczna kwestia – ustawienie monitora. Jako sprzęt, który z założenia nie jest mobilny, powinien mieć swoje stałe miejsce. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyciągać go okazjonalnie, ale spójrzmy prawdzie o oczy – ani to praktyczne, ani wygodne, a może być i ryzykowne dla ekranu. Dlatego przez zakupem warto przystosować miejsce pracy do nowego sprzętu, żeby łatwiej było oszacować, na jak duży monitor można sobie pozwolić i czy przygotowane miejsce będzie odpowiednie. Dla tych, dla których laptop jest podstawowym narzędziem, może to być nie lada wyzwanie. Drugą równie ważną – a dla wielu nawet decydującą – kwestią jest budżet, jaki można przeznaczyć na monitor – to poniekąd otwiera całą dyskusję o tym, na jaki rodzaj ekranu i jakie parametry można sobie pozwolić. Warto także przeglądać różnego rodzaju fora, rankingi i porównywarki, bo sprzęt sprzętowi nierówny – wszystko zależy od producenta. Poniższa tabela pokazuje, jak duże jest zróżnicowanie cenowe wśród monitorów, które mają zbliżone – można powiedzieć – podstawowe, najczęściej pierwsze, o jakich się pomyśli, parametry.

Jak widać,  każdy producent proponuje inną cenę. Diabeł będzie tkwił w szczegółach, dlatego zawsze należy dobrze wczytywać się w dokładną specyfikację techniczną, by móc wybrać dla siebie jak najlepszy monitor.

Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.