Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki monitor do domu i do biura? Na co zwrócić uwagę?

Komputer jest niemal w każdym domu. Podpowiadamy, czym się kierować, chcąc zakupić jak najlepszy monitor do komputera stacjonarnego.

Jak wybrać dobry monitor do domu i biura?

Obecnie rynek oferuje monitory dopasowane do niemal każdej czynności, jaką najczęściej wykonuje się na komputerze. Stąd też ekrany dla profesjonalistów, jak np. grafików czy programistów, dla wielbicieli gier czy też właśnie dla tych, którzy – można powiedzieć – w podstawowym zakresie korzystają z komputera, przeglądając dokumenty, multimedia, czasem grając i surfując po Internecie. Mogłoby się wydawać, że do domowego użytku nada się każdy monitor, i będzie w tym sporo prawdy. Jednak w zależności od tego, co najczęściej robimy na komputerze, niektóre wybory mogą się okazać nie trafione – najczęściej przepłaca się za monitor, którego potencjału nie jest się w stanie wykorzystać. Jakkolwiek każdemu zależy na jak najlepszym sprzęcie, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę to, co będzie najważniejsze w granicach najczęściej wykonywanej pracy. Na co więc zwrócić uwagę, kupując monitor do domu i podstawowej pracy biurowej?

Uwaga!

W przypadku monitora do domowego użytku, należy skupić się na tym, by sprawdzał się przy działaniach takich jak przeglądanie Internetu i multimediów, tworzenia i przeglądania podstawowych dokumentów, działań na arkuszach kalkulacyjnych, a także do oglądania filmów i prostych gier, jeśli ktoś preferuje taką rozrywkę.

Polecane monitory komputerowe do domu i biura

Monitory komputerowe do domu i biura

Jaki dobry monitor do domu? Kryteria wyboru.

Jak w przypadku każdego sprzętu, także i przy wyborze monitora warto dokładnie wczytywać się w jego specyfikację techniczną. Na co więc zwrócić uwagę, jeśli chce się kupić dobry monitor do domu? Można to przedstawić w formie tabeli:

Jaki więc będzie najlepszy ekran? Monitor fullHD z matrycą IPS to optymalny wybór dla wielu użytkowników, który sprawdzi się zarówno jako monitor do domu i biura, jak i do niektórych zastosowań profesjonalnych.  Jako ekran do gier, poleca się monitor 144Hz, z kolei dla zwykłego użytkownika, częstotliwość odświeżania na poziomie 60Hz będzie wystarczająca, także do oglądania filmów.

Jak zostało wspomniane, należy dokładnie sprawdzać parametry pod kątem ich faktycznej użyteczności, by kupić sprzęt na miarę swoich potrzeb. Nie ma sensu kupować monitora UHD 4K na domowy użytek, bo choć da obraz idealnej jakości, nie jest to rozdzielczość standardowa np. Warto przedyskutować jeszcze kwestię rozmiarów monitora. Zależy ona głównie od budżetu, ale także od miejsca, jakim się dysponuje, odległości, w której będzie się siedzieć od monitora oraz czynności, które najczęściej się wykonuje. Monitor 24 cale do domu jest w zupełności wystarczający do pracy biurowej czy przeglądania Internetu, z kolei każdy, kto lubi także obejrzeć film czy zagrać, powinien zwrócić uwagę na monitor 27 cali do domu i biura. Oczywiście, można wybrać także większe ekrany.

Jeśli chodzi o dodatki, to z pewnością warto się zastanowić, czy niektóre z nich mają sens 0 czy warto dopłacić lub przeciwnie – można zaoszczędzić:

 • Zakrzywiony ekran – sprawdzi się w nowoczesnym biurze ze względów na design, ale już oglądanie na nim filmów przez większą grupę nie jest wygodne.
 • Wbudowane głośniki – ich jakość bywa niezadowalająca i czasem lepiej dołoży pewną kwotę do osobnego sprzętu, niż dopłacać za nie w monitorze.
 • Możliwość montażu na ścianie – tzw. VESA – bardzo przydatna, jeśli chce się zaoszczędzić miejsce na biurku.
 • Obrotowy ekran – tzw. PIVOT – w zasadzie jest zbędny przy klasycznym użytkowaniu, za to może się sprawdzić w pracy graficznej, np. obróbce zdjęć. Trzeba jednak wziąć pod uwagę miejsce na obrót.

Warto wiedzieć!

Można spotkać się jeszcze z określeniem takim, jak monitor studyjny do domu. Jest to głośnik o szerokim zakresie częstotliwości, dzięki któremu słyszy się wszystkie dźwięki w trakcie pracy nad muzyką. Jest to jednak osobna kategoria, nad którą nie będziemy się skupiać w tym poradniku.

Monitory do domu – producenci

Zawsze warto stawiać na urządzenia wiodących producentów, którzy od lat cieszą się uznaniem konsumentów. Można mieć wtedy pewność, że wybiera się produkt najwyższej jakości. Dobrze więc zwrócić uwagę na monitory takich marek, jak:

 • Philips
 • BenQ
 • AOC
 • Iiyama
 • Dell
 • Asus
 • HP
 • Samsung
 • LG
 • Lenovo

Wśród nich znajdzie się wiele świetnych produktów.

Jaki monitor do domu w dobrej cenie?

Ceny monitor do zastosowania domowego i biurowego są bardzo zróżnicowane. Najtańszy monitor kosztuje w granicach 250zł, z kolei za najdroższy monitor do domu i biura zapłaci się ponad 7 tys. złotych. Wszystko zależy od parametrów technicznych – to one powinny decydować o tym, który monitor wybrać. Dobrze jednak, że w kategorii monitorów do domu i biura znajdą się zarówno budżetowe, jak i bardzo drogie propozycje, bo z pewnością każdy będzie mógł wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.