Udostępnij
Skomentuj

Jaki mikrofon konferencyjny wybrać? Czym się kierować?

Mikrofon konferencyjny zastosowanie znajdzie zarówno podczas spotkań „na żywo”, jak i konferencji.

Podczas organizowania prelekcji, konferencji oraz różnego rodzaju eventów należy zadbać o profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy, w tym również mikrofon. W wymienionych sytuacjach stosować można zarówno urządzenia pojemnościowe, jak i dynamiczne. Wszystko zależy od wielkości sali, liczby uczestników oraz panujących w otoczeniu warunków akustycznych. 

Jaki mikrofon konferencyjny? Dynamiczny czy pojemnościowy?

Na rynku mikrofonów dominują dwie grupy rozwiązań – mikrofony dynamiczne i pojemnościowe. Nie ma się czemu dziwić, gdyż obydwa typy mikrofonów mają wiele zalet, a zastosowanie konkretnego modelu uzależnione jest przede wszystkim od warunków, w jakich sprzęt będzie użytkowany.

 • Mikrofony konferencyjne dynamiczne – zbudowane z cienkiej membrany oraz połączonej z nią cewki (znajdującej się w silnym polu magnetycznym wytwarzanym przez magnes). Mikrofony dynamiczne mają mniejszą czułość niż urządzenia pojemnościowe, nie reagują z precyzją na transjenty, przez co nagrywają mniej detali. Można z nich korzystać nie tylko w dużych salach o słabej akustyce, ale także w czasie spotkań na zewnątrz. Mikrofony dynamiczne mają solidną budowę – są odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne (oczywiście do pewnego stopnia), ale także na niekorzystne warunki atmosferyczne.
 • Mikrofony konferencyjne pojemnościowe – to urządzenia składające się z ruchomych okładek oraz stalowej siatki membranowej. Ich niewątpliwą zaletą jest doskonała precyzja, przez co mikrofony pojemnościowe często wykorzystywane są do profesjonalnych zastosowań – nagrywania wokalu oraz rozmaitych instrumentów. W przypadku konferencji sprawdzą się najlepiej w niewielkich i dobrych akustycznie pomieszczeniach. Można zastosować je również podczas konferencji prowadzonej przez komputer.

Polecane mikrofony konferencyjne

Jaka charakterystyka kierunkowa mikrofonu konferencyjnego?

Charakterystyka kierunkowa mikrofonów odpowiada za wycinek (kształt) przestrzeni, z jakiego zbierają one fale akustyczne. Pod tym względem mikrofony można podzielić na jednokierunkowe, dwukierunkowe oraz wielokierunkowe. W niektórych zastosowaniach – np. podczas prowadzenia konferencji, zalecane jest używanie konkretnych rozwiązań. W tym przypadku zupełnie nie sprawdzą się mikrofony dwukierunkowe, które swoim zasięgiem obejmują przestrzeń w kształcie liczby osiem i tym samym rejestrują dźwięki dochodzące do urządzenia ze źródeł znajdujących się przed i za mikrofonem.

Mikrofony konferencyjne to najczęściej modele jedno- lub wielokierunkowe.

 • Mikrofon konferencyjny wielokierunkowy – zbiera fale dźwiękowe dochodzące do urządzenia ze wszystkich kierunków, przez co urządzenia te nazywa się również dookólnymi oraz kołowymi. Mikrofony wielokierunkowe to najczęściej modele powierzchniowe, które pozwalają rejestrować dźwięk w dużych salach konferencyjnych.
 • Mikrofon konferencyjny jednokierunkowy – to najczęściej spotykana charakterystyka kierunkowa w mikrofonach konferencyjnych. Urządzenia jednokierunkowe występują w kilku wariantach, przede wszystkim jako mikrofony:
 • kardiodalne – inaczej nerkowe, to najpopularniejsze mikrofony jednokierunkowe, zarówno wśród modeli dynamicznych, jak i pojemnościowych. Charakterystyka kardiodalna oferuje najlepszą reakcję na źródło dźwięku znajdujące się dokładnie na wprost urządzenia. Fale akustyczne dochodzące do mikrofonu z boków są tłumione, a te pochodzące z tyłu urządzenia całkowicie eliminowane;
 • superkardiodalne – tzw. supernerkowe, mają charakterystykę zbliżoną do kardiodalnej, z tą różnicą, że wyróżniają się lepszą czułością na sygnał z przodu. Oferują też tzw. punkty zerowe w okolicach 120 i 240 stopni;
 • hiperkardiodalne – czyli hipernerkowe, to modele jeszcze bardziej ukierunkowane na dźwięki pochodzące ze źródła z przodu mikrofonu. Wyróżnia je większa czułość również na fale akustyczne dobiegające z tyłu mikrofonu;
 • subkardiodalne – można nazwać je hybrydą mikrofonów jednokierunkowych i wielokierunkowych. Największą czułością wykazują się dla źródła dźwięku usytuowanego dokładnie na wprost urządzenia, jednak rejestrują również fale akustyczne dochodzące z boków oraz z tyłu mikrofonu.

Rodzaje mikrofonów konferencyjnych

Oferowane przez producentów mikrofony konferencyjne różnią się nie tylko technologią przetwarzania fal dźwiękowych czy charakterystyką kierunkową. To urządzenia o rozmaitej, często bardzo atrakcyjnej budowie. Wśród tego typu rozwiązań wyróżnić można choćby:

 • mikrofony konferencyjne typu gęsia szyja – projektowane z myślą o różnego rodzaju audycjach słownych, wykładach itp. Mikrofon wyposażony jest tutaj w długie, elastyczne ramię, dzięki czemu można dostosowywać jego wysokość do potrzeb mówcy. Tego rodzaju mikrofony to najczęściej urządzenia o charakterystyce jednokierunkowej;
 • mikrofony konferencyjne powierzchniowe (stołowe) – całkowicie różnią się budową od urządzeń opisanych powyżej – są niskie, niewielkie, płaskie i okrągłe. W ich przypadku przeważają modele o charakterystyce wielokierunkowej;
 • tradycyjne mikrofony konferencyjne – do prowadzenia konferencji wykorzystać można mikrofony o tradycyjnej budowie. Urządzenia te mają wszechstronne zastosowanie – mogą służyć jako narzędzia do rejestrowania dźwięku w profesjonalnym studiu muzycznym, do zabawy i codziennego użytku w domu, a także do prowadzenia konferencji.

Jakie złącze w mikrofonie konferencyjnym?

Planując podłączenie mikrofonu konferencyjnego do komputera, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, a dokładniej – w urządzenia wyposażone w złącza umożliwiające podpięcie ich do PC lub laptopa. Najczęściej można spotkać się z mikrofonami, których kable zakończone są wtykami USB, jack 3,5 mm lub XLR. Na rynku dostępnych jest również wiele modeli konferencyjnych mikrofonów bezprzewodowych.

 • Konferencyjny mikrofon USB – wyposażony w złącze USB, podłączany jest bezpośrednio do komputera lub laptopa. Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest zainstalowanie odpowiednich sterowników. W systemach Windows 10 są one zazwyczaj pobierane i instalowane automatycznie.
 • Mikrofon konferencyjny jack 3,5 mm – podobnie, jak w przypadku mikrofonów na USB, tak i tutaj można korzystać z urządzenia podłączonego bezpośrednio do komputera.
 • Mikrofon konferencyjny XLR – ich podpięcie do komputera jest bardziej skomplikowane i wymaga użycia zewnętrznego interfejsu audio. Mikrofony XLR nie mają wbudowanych interfejsów, więc nie można ich podłączyć bezpośrednio pod PC czy laptopa. Należy również pamiętać o konieczności doprowadzenia dodatkowego zasilania fantomowego (jest ono dostarczane najczęściej przez interfejs audio).
 • Mikrofon konferencyjny bezprzewodowy – niezwykle wygodny w użytkowaniu, szczególnie jeśli prelegent porusza się po sali. Mikrofony konferencyjne bezprzewodowe wyposażone są w odbiorniki, które podłącza się do kolumny, miksera lub komputera. Mikrofony bezprzewodowe zasilane są bateryjnie lub akumulatorowo.

Jaki mikrofon konferencyjny? Czym kierować się podczas zakupu?

Podczas zakupu mikrofonów konferencyjnych warto wziąć pod uwagę najważniejsze parametry, opisujące ich możliwości. Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

 • Czułość – to wartość określająca, jak skutecznie (precyzyjnie) mikrofon zbiera fale akustyczne z otoczenia. Im większa czułość, tym dokładniejsze urządzenie. Wyższym poziomem precyzji charakteryzują się mikrofony pojemnościowe. Podczas zakupu warto zastanowić się nad tym parametrem i dobrać mikrofon według planowanego zastosowania. Jak zostało już wspomniane, w obszernych salach o słabej akustyce lepiej sprawdzą się mikrofony o nieco mniejszej czułości.
 • Szum własny – informuje o poziomie napięcia mikrofonu mierzonego w warunkach totalnej ciszy. Im mniejszy poziom szumu własnego, tym lepiej – mikrofon sam w sobie jest cichszy i może rejestrować nawet słabe fale akustyczne. Wartość szumu własnego powinna wynosić nie więcej niż kilkanaście dBA.
 • Minimalne i maksymalne pasmo przenoszenia – to najniższa i najwyższa częstotliwość, jaką urządzenie może wytworzyć i przesłać do elementów nagłaśniających.
 • Dodatkowe funkcjonalności – mikrofony konferencyjne często wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności np. możliwość regulacji poziomu głośności.
Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.