Udostępnij
Skomentuj

Jaki masażer wybrać? Który będzie najlepszy?

Regularne masaże przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Ponadto, ten zabieg możesz wykonać samodzielnie w domu.

Od dawna wiadomo, że stosowanie odpowiednich masaży pozytywnie oddziałuje na ciało, niosąc relaks i ukojenie po ciężkim dniu. Jest to tylko jedno z wielu zastosowań tego zabiegu. Niezwykle popularne ostatnimi czasy są również masaże upiększające, czyli np. antycellulitowe lub wyszczuplające. Poza tym wykorzystywane są one w dziedzinie rehabilitacji, a więc ich działanie jest także lecznicze. Profesjonalne zabiegi wykonywane są przez specjalistów w przystosowanych do tego celu gabinetach i salonach urody.

Czym jest masażer i w jaki sposób działa?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby masaż był uproszczony w taki sposób, żeby można go było wykonywać w domowym zaciszu i wygodnych warunkach, bo to jednak nadal ma być chwila relaksu. W tym celu powstał masażer, czyli urządzenie, które ma ułatwić wykonywanie tego zabiegu. Istnieje wiele rodzai masażerów, poniżej zostały one dokładniej opisane. Niektóre z modeli wymagają więcej zaangażowania ze strony użytkownika w trakcie masażu, natomiast inne wyręczą Cię w wykonywaniu ruchów masujących.

Sposób działania masażera zależy od jego przeznaczenia. Dobry masażer masuje ze zróżnicowaną intensywnością skórę ciała, przez co pobudza krążenie krwi i limfy w tkankach. Masażer do stóp także poprawia przepływ krwi, a poza tym neutralizuje napięcie mięśni, gładząc stopy wibracjami. Jeśli wybierzesz wariant urządzenia wodnego, z pewnością szybko przekonasz się o jego działaniu odprężającym. Warto dodać, że zabieg ten jest mało inwazyjny, przez co na pojawienie się pierwszych efektów trzeba czekać nawet kilka tygodni.

Polecane masażery

Który masażer wybrać?

Decyzja o wyborze określonego masażera zależy przede wszystkim od Twoich preferencji co do sposobu użytkowania produktu oraz tego, które funkcjonalności są dla Ciebie ważne. Dobry masażer powinien odpowiadać na potrzeby swojego użytkownika, zapewniać mu chwilę relaksu i wytchnienia, a także pomagać w wymodelowaniu sylwetki lub rehabilitacji określonych partii ciała. Korzystanie z urządzenia nie powinno być męczącym doświadczeniem.

Stałą popularnością cieszą się tzw. pasy wibrujące, których celem jest pozbycie się cellulitu oraz redukcja tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że masaże pobudzają tkankę tłuszczową do procesu spalania, z pewnością wpłyną więc w pewnym stopniu na wygląd skóry, lecz nie są to urządzenia odchudzające. Stosowanie ich uznaje się raczej jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych, niż jeden z elementów mających znaczący wpływ na utratę wagi ciała.

Innym, równie popularnym produktem co pasy wibrujące, są elektrody, których celem jest stymulowanie wybranych partii mięśni. Pozwala to na uzupełnienie klasycznego treningu, budowanie siły oraz wytrzymałości, a także skuteczną walkę z bólem w przypadku wykorzystania urządzenia do terapii przeciwbólowej. Do tego typu modeli należy np. masażer Sanitas. Wspomniane sprzęty cieszą się uznaniem klientów także z powodu niskiej ceny w porównaniu z innymi rozwiązaniami.

W szerokiej gamie produktów znajdziesz jeszcze jeden niezwykle rozchwytywany model – masażer do stóp. Przedział cenowy tego produktu jest zróżnicowany w zależności od funkcjonalności, jakie posiada konkretny wariant. Masażery tego typu w wersji wodnej są powszechnie wykorzystywane w salonach urody. Nie tylko wpływają korzystnie na zdrowie i wygląd stóp, ale również są bardzo odprężające i przyjemne w stosowaniu dla użytkownika.

Jakie są rodzaje masażerów?

Na rynku znajdziesz zróżnicowane typy masażerów. Do najpopularniejszych należy masażer ręczny oraz elektryczny. Masażer ręczny lub inaczej manualny wymaga samodzielnego wykonywania ruchów masujących, ale zazwyczaj jest tańszą możliwością – przykładem takiego produktu jest masażer Xiaomi. Urządzenie elektryczne wykona ruchy masujące za Ciebie, ale intensywność ich działania jest z góry ustalona przez wielostopniowy program – przykładem takiego wariantu jest masażer Beurer.

Urządzenia masujące można podzielić również pod względem partii ciała, do której sprzęt został przeznaczony. Podział ten jest rozległy, są to m.in. masażery karku, stóp, głowy, pleców. W ramach tej klasyfikacji dostępne są modele urządzeń ręcznych oraz elektrycznych. Pewnie dostrzegasz już mnogość wyboru produktów z tej kategorii. Szeroki zakres oferty ma na celu dostosowanie urządzeń do potrzeb i możliwości użytkowników.

Jeśli potrafisz określić, w jakim celu chcesz korzystać z masaży w domowym zaciszu, opisy konkretnych modeli produktu jasno wskażą Ci urządzenia warte wzięcia pod uwagę podczas zakupów oraz te, z których lepiej zrezygnować. Specyfikacja techniczna zazwyczaj zawiera informacje o tym, czy przeglądany wariant sprzętu jest zaopatrzony w określone tryby działania np. relaksacyjny lub wibrujący. Opinie o masażerach innych użytkowników także mogą okazać się przydatne podczas dokonywania wyboru.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze masażera?

Jeśli zamierzasz zakupić masażer, przede wszystkim upewnij się, że wybrany model spełnia Twoje oczekiwania pod względem przeznaczenia. Zastanów się, czy wolisz wariant elektryczny, czy może masażer ręczny? Pamiętaj, że w modelach elektrycznych nie możesz w pełni decydować o intensywności i natężeniu zabiegu. Natomiast w wariantach manualnych nasilenie jest zależne od Ciebie, ale wymaga włożenia pewnego wysiłku, co może sprawić, że zabieg będzie nieco mniej odprężającym doświadczeniem.

Kolejną kwestią wartą przyjrzenia się jest program, w który zaopatrzony będzie dany model. Poszukaj informacji o tym, ile i jakie tryby działania zostały uwzględnione w sprzęcie. Urządzenie powinno dawać możliwość regulacji intensywności masażu oraz jego szybkości. Poza tym niektóre modele mogą mieć opcję ogrzewania, co dla pewnych osób może być wyjątkowo atrakcyjną funkcjonalnością uwzględnioną w masażerach Medisana. Warto zwrócić uwagę na sposób zasilania – większość modeli ma zasilanie sieciowe, ale istnieją też warianty podróżne na baterie.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania masażerów?

Wśród konsumentów panuje powszechne przekonanie o tym, że tak naprawdę każdy może stosować zabiegi masażu a wszystko, co się z tym wiąże, jest korzystne lub przynajmniej neutralne dla zdrowia. Prawdą jest, że niosą one ze sobą wiele pozytywnych skutków dla zdrowia większości użytkowników, jednak nie dla wszystkich. Jeśli skorzystasz z usług profesjonalnego masażysty, przed wykonaniem masażu z pewnością przeprowadzi z Tobą krótką ankietę dotyczącą zastrzeżeń do wykonania zabiegu, jeśli takie mogą wystąpić.

Nie tylko masaż wykonywany przez wykwalifikowaną osobę może zawierać określone przeciwwskazania. Także urządzenia domowe nie będą idealne dla wszystkich. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który samodzielnie oceni, czy w konkretnym przypadku stan zdrowia pozwala na korzystanie z określonego modelu produktu. Szczególną uwagę powinny zachować przede wszystkim kobiety w ciąży, ponieważ nie każdy rodzaj zabiegu będzie dla nich wskazany. Masaż osób ciężarnych powinien być relaksujący, bez stymulowania punktów odruchowych na ciele.

W przypadku masażera do stóp z pewnością ostrożność powinny zachować osoby, które zmagają się z nowotworem, chorobami układu naczyniowo-sercowego bądź z problemami skórnymi. Poza tym, jeśli z jakiegokolwiek powodu skóra Twoich stóp jest uszkodzona, także powinieneś zaniechać wykonywania zabiegu. Oczywiście mowa tu o znacznie poważniejszych naruszeniach tkanki, np. obtarciach do krwi, a nie delikatnych otarciach.

Jeśli rozważasz zakup masażera w postaci elektrod, które będą stymulowały Twoje mięśnie, koniecznie zapoznaj się z przeciwwskazaniami do stosowania tego rodzaju urządzenia. Należą do nich m.in. choroby serca (np. zawał), układu nerwowego (np. padaczka), wysokie nadciśnienie, korzystanie z metalowych implantów lub rozrusznika serca, stany zapalne, ciąża. Również w czasie menstruacji odradza się kobietom zabiegi z elektrodami. Przeciwwskazań jest wiele, jak wcześniej wspomniano, najbezpieczniej będzie, jeśli zapytasz o poradę swojego lekarza.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.