https://www.morele.net/wiadomosc/jaki-laptop-wybrac-wszystko-co-musisz-wiedziec-przed-zakupem/315/ 2019-11-21 14:03:55.000000

Jaki laptop wybrać - wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Analizujemy obecną ofertę laptopów – wskazujemy ciekawe rozwiązania i parametry na które należy zwrócić uwagę.

Jeden laptop drugiemu nierówny. Już na etapie przeglądania ofert w sklepach pojawiają się zasadnicze pytania: którego laptopa kupić? Który będzie najlepszy dla moich zastosowań i na którego warto wydać pieniądze? Możliwości jest przecież wiele, a każdy użytkownik ma inne potrzeby.

Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Znacznie ułatwią one wybór odpowiedniego modelu. Poniższy poradnik został tak przygotowany, żeby każdy użytkownik znalazł w nim odpowiedzi na nurtujące go wątpliwości.

Polecane laptopy

Warto zapoznać się z artykułem o tym, czym różnią się laptopy, od netbooków i ultrabooków

Jaki laptop kupić? Z systemem czy bez?

Jedno z najczęstszych pytań, które pada podczas wyboru notebooka, dotyczy systemu operacyjnego. Obecnie komputery przenośne najczęściej sprzedawane są wraz z preinstalowanym oprogramowaniem, choć znaleźć można również takie, które systemu nie posiadają – są one przeważnie nieco tańsze, dlatego może być to dobre rozwiązanie dla osób, które swoją kopię systemu zakupili już wcześniej.

Aby nie spotkać się z przykrą niespodzianką, należy pamiętać, że producenci nie dołączają systemu na oddzielnej płycie CD/DVD. Instalują go na specjalnej partycji Recovery lub przypisują do płyty głównej. Jeżeli chodzi o system Windows, najczęściej można spotkać się z drugim rozwiązaniem, co uniemożliwia instalację systemu na innym. Z drugiej strony, dzięki temu nie musimy martwić się zgubionym kluczem czy też ewentualną stratą oprogramowania po zmianie dysku twardego. System zawsze będzie dostępny. Poniżej przedstawiamy tabelę z porównaniem wad i zalet zakupu laptopa z systemem Windows, Linux, macOS i bez systemu.

Zalety i wady laptopów z systemem Windows

ZALETY

 • Komputer jest od razu gotowy do pracy
 • Bardzo duży wybór oprogramowania oraz gier
 • Łatwa obsługa
 • Brak konieczności zaawansowanej konfiguracji (choć wersje Professional dają dostęp do wielu specjalistycznych opcji)
 • Najnowsze wersje dostosowane do obsługi dotyku (obecnie głównie Windows 10)

WADY

 • Najczęściej przypisany do konkretnego laptopa
 • Wyższa cena notebooka
 • Najczęściej duża ilość niepotrzebnego, zainstalowanego fabrycznie oprogramowania

Zalety i wady laptopów z systemem Linux

ZALETY

 • System darmowy
 • Duże możliwości konfiguracji systemu
 • Mniej „awaryjny” niż Windows
 • System nie jest przypisany do konkretnego urządzenia
 • Gotowy do pracy przy podstawowych zadaniach
 • Wyższy poziom bezpieczeństwa

WADY

 • Początkujący użytkownicy mogą odczuć pewne trudności w obsłudze
 • Mniejszy niż w Windows wybór oprogramowania i gier (choć cały czas się to zmienia)
 • Słabsze wsparcie dla niektórych podzespołów

Zalety i wady laptopów z systemem macOS

ZALETY

 • Dopracowany, bardzo stabilny system
 • Możliwość wymiany danych i współpracy z innymi urządzeniami Apple w ramach jednego ekosystemu
 • Estetyczny, nowoczesny design
 • Duży wybór dopracowanego oprogramowania
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa

WADY

 • Jest dostępny tylko w drogich laptopach Apple
 • Wąskie możliwości modyfikacji

Zalety i wady laptopów bez systemu

ZALETY

 • Niższa cena urządzeń
 • Możliwość wyboru spośród systemów XP, Windows 7, Windows 8 i Windows 10, w wersjach BOX i OEM lub wyboru oprogramowania Linux

WADY

 • Konieczność kupna i/lub instalacji systemu, przez co laptop nie jest od razu gotowy do pracy
 • W przypadku dokupienia systemu Windows, łączna cena laptopa jest wyższa niż wtedy, gdy kupujemy go z preinstalowanym oprogramowaniem

Oczywiście wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od tego, czy dysponujemy już wersją systemu, jakie są nasze wymagania, a także na jaki laptop chcemy się zdecydować.

Uwaga!

W ofercie zdecydowana większość laptopów została wyposażona w system operacyjny Windows 10. Zdecydowanie warto po niego sięgnąć, gdyż coraz więcej gier i programów współpracuje wyłącznie z tym środowiskiem. Przy wyborze starszych systemów mogą pojawić się pewne problemy z komfortową pracą i rozrywką.

Jak wybrać laptopa? Najważniejsze podzespoły

Dobór systemu to zaledwie początek procesu wyboru najlepszego dla nas urządzenia. Kolejnym krokiem powinno być określenie jego zastosowania – czy ma służyć wyłącznie do przeglądania Internetu, obsługi programów multimedialnych, oglądania filmów, pracy biurowej, obsługi specjalistycznego oprogramowania czy może gier komputerowych.

Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam odpowiednio przeanalizować podzespoły montowane w oferowanych konfiguracjach.

 • Procesor. Największymi producentami procesorów (nie tylko mobilnych) są firmy AMD oraz Intel. AMD produkuje bardzo dobre jednostki do netbooków i laptopów budżetowych. Przyjęło się, że procesory „czerwonych” są dosyć tanie, a jednocześnie zapewniają wystarczającą moc do wykonywania podstawowych czynności. Ponadto pobierają niewiele energii i pozwalają urządzeniu dość długo pracować na baterii. Warto przy tym wspomnieć o najnowszych układach z serii AMD Ryzen, które gwarantują wydajność na wysokim poziomie, a także modelach kierowanych do użytkowników specjalistycznych. Jeżeli natomiast chodzi o układy  Intela, występują one w wielu zróżnicowanych wersjach. Zakupić możemy modele niskobudżetowe, niskonapięciowe, gamingowego, mobilne, a także wykorzystywane w mobilnych stacjach roboczych. Obecnie największą popularnością w laptopach cieszą się układy ósmej (Kaby Lake Refresh) i siódmej (Kaby Lake) generacji. Do tego dochodzą nowe modele Intel Core i9 (Skylake-X).

  Ważniejsze od wyboru producenta układu są jednak parametry techniczne, którymi powinien się wyróżniać. Uwagę należy zwrócić na kilka zasadniczych kwestii. Pierwszą jest liczba rdzeni i wątków – w przypadku użytku domowego (surfowanie po sieci, oglądanie filmów etc.), wystarczające okażą się modele dwurdzeniowe i czterowątkowe (są to najczęściej procesory niskonapięciowe). Jeśli zależy nam na wysokiej wydajności w grach, celujmy w co najmniej cztery rdzenie i osiem wątków. Osobną kategorię tworzą układy do użytku profesjonalnego. Poza liczba rdzeni, sprawdzić warto również częstotliwość taktowania procesora (podawana dla trybu bazowego i turbo) oraz ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu – tu zasada jest prosta, im więcej, tym lepiej. Laptopy gamingowe powinny dysponować procesorem o taktowaniu w przedziale 2.5-4.0 GHz oraz co najmniej 6 MB pamięci podręcznej L3.
 • Karty graficzne. Rynek jednostek GPU również został zdominowany przez dwie firmy. Jest to ponownie AMD oraz dla odmiany Nvidia. Do tego dochodzą również modyfikacje kart przygotowane przez inne firmy. Obaj producenci dostarczają na rynek chipsety do użytku uniwersalnego (np. Nvidia GeFroce 940MX, Radeon R9 M375), gamingowego (np. GeForce GTX 1080, Radeon RX 580) czy też specjalistycznego (np. seria Nvidia Quadro). Ponownie najważniejszą rolę odgrywają parametry. Jeśli zależy nam na wysokiej mocy obliczeniowej, powinniśmy skupić na ilości oraz rodzaju pamięci (najlepsze modele dysponuje od 4-8 GB pamięci GDDR5), taktowaniu rdzenia i pamięci, a także obsługiwanych technologiach. Pamiętać należy przy tym, że modele specjalistyczne mogą wyróżniać się ograniczoną wydajnością w grach. Poza analizą parametrów, warto prześledzić testy i recenzje poszczególnych jednostek. Dzięki temu możemy przekonać się, jak sprawdzają się one w konkretnych sytuacjach. Można także wybrać laptopa ze zintegrowaną kartą, ale wiąże się to z następującymi różnicami:
 • Dedykowana karta graficzna zapewnia wyższą wydajność. Jest to bowiem układ graficzny zewnętrzny, niezależny od procesora. Umożliwia profesjonalną obróbkę graficzną czy uruchamianie wymagających gier.
 • Grafika zintegrowana dostarczana jest wraz z procesorem. Jej moc wystarcza do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości i uruchomienia nieco mniej zaawansowanych technicznie gier.
 • Pamięć RAM. Szybko zmieniające się wymagania sprzętowe nowych programów i gier sprawiają, że pamięci nigdy nie jest za dużo. Obecnie większość laptopów sprzedawana jest wraz z kośćmi typu DDR4 o taktowaniu równym 2133 MHz lub wyższy – jaką ilość RAM wybrać? Do użytku domowego minimalną wartością jest 4 GB, podczas obsługi nowych gier 8 GB pamięci to coraz częściej zbyt mało, to samo tyczy się zastosowania profesjonalnego.
 • Dyski twarde. Coraz częściej w sprzedaży pojawiają się notebooki wyposażone nie tylko w standardowe dyski HDD o dużej pojemności, ale również w dyski SSD (czy inaczej mówiąc urządzenia oparte o pamięć flash). Te drugie charakteryzują się szybszym dostępem do danych, większą trwałością i niższą wagą. Nie ma w nich żadnych ruchomych elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu, a czas wywoływania danych jest dużo szybszy niż w dyskach HDD. Dyski SSD bardzo często wykorzystywane są do instalacji systemu. Gwarantuje to jego szybki rozruch i zwiększoną szybkość zapisu oraz odczytu. Co wybrać? Jeśli zależy nam na niskiej cenie i sporej pojemności, celujmy w konfiguracje z dyskami HDD. Modele SSD są znacznie droższe (zwłaszcza wersje M.2 z interfejsem PCIe), jednak gwarantują olbrzymie przyspieszenie działania systemu i zainstalowanych programów (w tej materii również królują dyski M.2 PCIe). Dobrym rozwiązaniem jest również zakup laptopa z dyskiem SDD, jako partycją dla systemu i standardowym, talerzowym dyskiem (HDD), przeznaczonym do przechowywania danych

Wielu użytkowników sięga po uniwersalne notebooki, które sprawdzą się zarówno przy pracy biurowej oraz obsłużą wiele nowych gier. W poniższej tabeli prezentujemy proponowaną konfigurację takiego laptopa.

To podzespoły, które sprawdzą się rewelacyjnie przy wielu zastosowaniach i zadowolą szerokie grono odbiorców.

Warto wiedzieć!

Za szybkość pracy laptopa odpowiada oczywiście procesor. Jednostka Intel Core i7-8750H przy wsparciu wysokiej klasy karty graficznej sprawdzi się idealnie przy wielu nowych grach. To samo można powiedzieć o zasobie 16 GB pamięci RAM. Oczywiście laptopy o takich podzespołach nie należą do najtańszych, jednak za ceną idzie wysoka jakość. 

Wybieramy laptopa - podstawowe wyposażenie

Niezależnie od tego, jakie są Twoje indywidualne potrzeby, musisz zwrócić uwagę także na podstawowe wyposażenie laptopa. To ono jest punktem wyjścia do wyboru dedykowanych rozwiązań. To elementy, które znacznie poprawią  komfort pracy.

 • Matryca. W przypadku wyboru ekranu, zwrócić uwagę musimy na kilka kwestii. Po pierwsze, jaka powinna być jego przekątna – modele 15-calowe są najbardziej uniwersalne, sprawdzą się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Laptopy 17-calowe polecane są do użytku typowo stacjonarnego, natomiast 14-calowe i mniejsze to urządzenia ultramobilne. Kolejną kwestią jest technologia wykonania matrycy – do wyboru zazwyczaj się dwie opcje. Matryce TN służą do użytku standardowego, gdyż zapewniają najczęściej przeciętną jakość obrazu, natomiast matryce IPS powinny zadowolić miłośników najwyższych doznań wizualnych, graczy, a także użytkowników pracujących w programach graficznych. Oczywiście każda matryca jest inna, dlatego warto przed zakupem sprawdzić recenzje interesującego nas sprzętu. Istotną kwestią jest również obsługiwana rozdzielczość. Najtańsze laptopy dysponują matrycą HD, te ze średniej półki Full HD, natomiast najdroższe WQHD, WQXGA bądź 4K. Na koniec warto sprawdzić również to, czy laptop dysponuje matową powłoką matrycy – dzięki temu padające na ekran promienie słonecznie nie zredukują całkowicie widoczności wyświetlanych treści.
 • Podstawowe porty. Laptop powinien być wyposażony w porty USB, HDMI/Display Port, gniazdo sieciowe (RJ-45) oraz czytnik kart pamięci. Coraz rzadziej spotkać można modele ze złączem VGA. Jeżeli chodzi o porty USB, obecnie normą jest montowanie elementów w standardzie 3.0, w większości nowych laptopów znajdziemy również nowe USB typu C - pozwalają one na szybsze przesyłanie danych. Porty USB 2.0 wykorzystywane są już wyłącznie w najtańszych modelach notebooków. Przed kupnem warto spojrzeć w specyfikację laptopa. To pozwoli upewnić się, czy ma on wszystkie podstawowe złącza. Zarówno te, z których korzystasz, jak i te, które mogą Ci się przydać w przyszłości.
 • Kamera. Jest to kolejny nieodłączny element laptopa. Bez niej nie da się w pełni korzystać np. ze Skype’a. Producenci montują w laptopach kamery różnej jakości. Najczęściej spotykane mają rozdzielczość 720p. Zapewnia to sposób przyzwoitą jakość obrazu, ale zawsze można poszukać laptopa z lepszą kamerą, szczególnie gdy prowadzić wideokonferencje lub chcesz nagrywać w ten sposób podcasty.
 • Napęd. Najczęściej montowany jest w większych (15-17-calowych) laptopach. W mniejszych - które z zasady mają być kompaktowe - pojawia się rzadziej. Jeszcze jakiś czas temu brak napędu był kłopotliwy być kłopotliwy. Obecnie, między innymi z powodu rozwój rozwiązań w chmurze, nie jest on niezbędny. Jeżeli notebook ma zamontowany napęd, to warto zastanowić się jeszcze nad jego rodzajem. W laptopach są napędy ze stacjami Blu-Ray lub DVD. Pierwsza z nich umożliwia oglądanie filmów w dużo lepszej jakości, jednak wiąże się jednocześnie z wyższą ceną urządzenia. Laptop z napędem DVD kosztuje analogicznie mniej, ale nie zapewnia tak wysokiej jakości.

Uwaga!

Niektórzy producenci montują napęd Blu-Ray w laptopach, w których nie ma matrycy Full HD. W takim przypadku nie osiągniemy wysokiej jakości obrazu. Co z tego, że będziemy dysponować doskonałym napędem, skoro monitor nie pozwoli nam wyjść poza pewien zakres jakości. Jeżeli masz w laptopie Blu-Ray, ale ekran o rozdzielczości HD, to jedynym rozwiązaniem jest podłączenie tego laptopa do telewizora wyświetlającego obraz w rozdzielczości Full HD.

Najlepszy laptop – wyposażenie dodatkowe

Niektórzy producenci uatrakcyjniają laptopy, wykorzystując wiele interesujących dodatków:

 • podświetlana klawiatura – rozwiązanie polecane dla nocnych marków. Czujniki zamontowane pod klawiaturą uruchamiają podświetlenie nie tylko w ciemności, ale również w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Oczywiście dostępne są również modele, które pozwalają ręcznie wyłączyć i włączyć podświetlenie, a także dostosować jego moc, a nawet barwę,
 • trackpoint – jest to pewnego rodzaju joystick umieszczany pomiędzy klawiszami klawiatury. Stanowi on alternatywę dla touchpada i myszki. Trackpoint pozwala na przesunięcie kursora przez cały ekran bez odrywania ręki,
 • stacja dokująca – niektórzy producenci, w celu zwiększenia powierzchni obudowy i rozszerzenia funkcjonalności notebooka, dołączają do zestawu stacje dokujące wyposażone w dodatkowe porty, baterię czy nawet napęd. Stację taką można też dokupić oddzielnie,
 • nowoczesna obudowa – obecnie bardzo popularne są konstrukcje aluminiowe oraz ze stopów magnezu. Obudowa może być też wyposażona w technologię odprowadzania płynów z klawiatury. Wiele biznesowych laptopów przechodzi testy wytrzymałościowe, dzięki którym klienci mają pewność, że urządzenie nie popsuje się po upadku czy zalaniu.

 

Laptop do pracy, do domu czy do gier?

Poniżej został przedstawiony podstawowy podział notebooków oraz krótki opis traktujący o tym, czym się kierować przy ich wyborze:

 1. Laptopy biznesowe. Elementy, na które warto zwrócić uwagę:
 • powłoka antyrefleksyjna (matowa) – pozwala na komfortową pracę na zewnątrz, w podróży lub w warunkach zwiększonego oświetlenia,
 • dodatkowe zabezpieczenia – aby uniemożliwić łatwy dostęp do danych, w laptopach biznesowych wykorzystuje się czytniki linii papilarnych, mechanizmy szyfrujące dane na dysku oraz Smart Card – karty wyposażone w chipy, które pozwalają zaprogramować funkcje i komponenty komputera w taki sposób, aby niemożliwe było skorzystanie z nich bez posiadania tej karty,
 • jakość wykonania - wzmocniona obudowa wykonana z aluminium oraz stopów magnezu czy z dodatkiem włókien węglowych,
 • estetyka wykonania – obudowa powinna być w stonowanym kolorze, bez krzykliwego i zwracającego uwagę wzornictwa,
 • mobilność – najlepszym rozwiązaniem są notebooki o niewielkich rozmiarach z pojemnym akumulatorem, pozwalającym długo pracować na jednym ładowaniu. W tym przypadku dobrym kompromisem pomiędzy wydajnością a mobilnością są biznesowe ultrabooki, które gwarantują długi czas pracy na baterii,
 • stacja dokująca - umożliwia podłączenie wielu urządzeń jednocześnie,
 • wydajność – uwagę warto zwrócić na szybki, energooszczędny procesor oraz co najmniej 8 GB pamięci RAM. Jeśli zamierzamy pracować z użyciem oprogramowania graficznego lub służącego do obróbki wideo, przyda się również dobra jednostka GPU. Do tego warto postawić na dysk SSD M.2 z interfejsem PCIe.

Polecane laptopy biznesowe

 1. Laptopy do gier. Notebooki gamingowe nie należą do najtańszych rozwiązań. By kupić wydajnego laptopa, należy liczyć się z wydatkiem powyżej 3000 zł. Należy zwrócić uwagę na następujące elementy:
 • matryca IPS o wysokiej rozdzielczości,
 • duża ilość pamięci RAM – min. 6-8 GB,
 • wydajny procesor – najlepiej układy oznaczane jako HQ – dysponują one czteroma, sześcioma lub ośmioma rdzeniami,
 • wydajna karta graficzna – w tym przypadku przed zakupem warto sprawdzić osiągi poszczególnych modeli. Nvidia dla typowych kart gamingowych wprowadziła oznaczenie GTX, natomiast w przypadku jednostek AMD jest to symbol RX,
 • dysk twardy – oprócz pojemności, warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową dysku. Najlepszym wyborem są modele o prędkości 7200 obr/min w przypadku HDD. Innym rozwiązaniem jest kupno laptopa z dyskiem SSD lub postawienie na rozwiązania łączone, czyli SSD + HDD,
 • chłodzenie - ze względu na spore obciążenie, ważne jest, by notebook dysponował dużymi otworami wentylacyjnymi, które odprowadzą nadmiar ciepłego powietrza.

Polecane laptopy do gier

 1. Laptopy dla dzieci. W tym przypadku dużo zależy od preferencji dziecka oraz rodziców. Ważne, by notebook był solidnie wykonany, a poszczególne elementy dobrze spasowane. Nie można również zapomnieć o nietypowym wyglądzie – żywych kolorach czy wzorach z ulubionymi bohaterami. Laptop nie musi być wcale drogi, żeby wystarczył do podstawowych zastosowań edukacyjnych. Jego cena powinna zmieścić się w przedziale cenowym od 1200 do 2500 zł. Pojemność dysku w tym przypadku może wynosić nawet 1TB, przekątna ekranu 11-15 cali, a grafika powinna być zintegrowana.

Polecane laptopy dla dzieci

 1. Laptopy multimedialne. Najbardziej uniwersalne urządzenia ze wszystkich wymienionych. Posłużą do surfowania po sieci, oglądania filmów czy też grania w produkcje o niskich wymaganiach sprzętowych. Elementy, na które warto zwrócić uwagę to:
 • matryca wysokiej rozdzielczości – w tym segmencie królują przede wszystkim 15-17-calowe wyświetlacze. Laptopy multimedialne nie muszą mieć powłoki antyrefleksyjnej, ale szerokie kąty widzenia, bardzo dobre odwzorowanie kolorów i wysoką jasność ekranu.
 • dedykowana karta graficzna – nie musi być z najwyższej półki, jednak warto rozejrzeć się za laptopami, które są wyposażone np. w modele GeForce 940MX i wyższe. Zdecydowanie rozszerzą możliwości wykorzystania urządzenia,
 • procesor – do multimedialnych zastosowań wystarczy zakupić dwurdzeniowy Intel Core i3 lub Core i5.
 • pamięć RAM – co najmniej 4 GB,
 • dysk twardy – co najmniej 500 GB, choć większość laptopów multimedialnych jest wyposażona w dyski o pojemności 1 TB lub większej,
 • głośniki – w tym przypadku warto sprawdzić, jakim logiem sygnowane są głośniki (choćby Bang&Olufsen w Asusie),
 • porty – konieczna jest obecność HDMI oraz szybkich złącz do kopiowania danych, np. USB 3.0 lub typu C.

Polecane laptopy multimedialne

 1. Laptopy dla profesjonalistów. Najtrudniejszy wybór mają osoby poszukujące laptopa do pracy w takich obszarach jak grafika komputerowa lub edycja wideo. Należy wybierać spośród tych laptopów, które wyposażone są w:
 • matrycę o wysokiej rozdzielczości – najlepiej Full HD lub wyższa. Przed kupnem należy sprawdzić, które matryce pokrywają najwięcej przestrzeni kolorów palety Adobe oraz mają mocne i równomierne podświetlenie,
 • bardzo dobry procesor – praca z zaawansowanymi aplikacjami wymaga notebooka z czterordzeniowym procesorem Intela (obsługa 8 wątków jednocześnie),
 • dużą ilość pamięci RAM – od 8 GB w górę,
 • wysokiej jakości kartę graficzną –  Nvidia produkuje specjalne układy przeznaczone do profesjonalnych zastosowań. Są to karty Nvidia Quadro, natomiast AMD oferuje modele FirePro, które też dobrze radzą sobie z zaawansowanymi działaniami. Do zwykłej obróbki grafiki 2D powinien wystarczyć natomiast układ zintegrowany.

Polecane laptopy dla profesjonalistów

Przed zakupem laptopa warto sprawdzić recenzje komputerów przenośnych, testy wydajności dotyczące kart graficznych i procesorów. Dobrą praktyką jest również przejrzenie stron tematycznych, gdzie użytkownicy radzą się na temat kupna notebooka.

Niektórzy producenci, oprócz standardowych rozwiązań umożliwiających połączenie z Internetem, dodają do zestawu złączy wbudowany modem 4G/LTE. Dzięki temu nie jest konieczne kupno zewnętrznego modemu podłączanego przez port USB.

W Polsce od dłuższego czasu dostępny jest też darmowy Internet Aero2 podłączany przez zewnętrzny lub wbudowany modem. Przyszły użytkownik nie ponosi więc żadnych opłat abonamentowych. Jedynym kosztem jest zwrotna kaucja w wysokości 20 zł.

Akcesoria do laptopów

Producenci starają się uatrakcyjnić ofertę, umożliwiając użytkownikom wybór dodatkowych akcesoriów. Poniżej kilka przykładów, którymi można uzupełnić notebooka.

 • Myszka dla graczy– wyposażona jest w specjalne przyciski ułatwiające grę. Charakteryzuje się również zwiększoną czułością i większą precyzją.
 • Torba na notebooka– najlepiej usztywniona z oddzielnymi przegrodami na laptopa, kable, akumulator i dokumenty.
 • Plecak na laptopa- plecaki mają usztywniany tył i szerokie pasy na ramiona, co pozwala odciążyć kręgosłup. Posiadają też oddzielne przegrody i modny design.
 • Podkładka chłodząca– przydatny dodatek dla laptopa, którego obudowa mocno się nagrzewa. Podkładka nie tylko chłodzi obudowę, ale również umożliwia wygodniejsze trzymanie notebooka na kolanach.

Jakiego producenta laptop wybrać? Jaka marka jest najlepsza?

Najpopularniejsi producenci laptopów to LenovoHewlett-PackardDellAsusAcerMSIToshiba i Apple. Każdy producent ma w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze laptopy. Niektóre serie (linie) laptopów są przeznaczone do podstawowych zastosowań (oglądanie filmów, przeglądanie Internetu), inne do zastosowań profesjonalnych, a co za tym idzie, obserwujemy też duże różnice cenowe.

Chcesz znaleźć idealnego laptopa? Sprawdź Ranking laptopów w naszym sklepie i wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie.
 
Polecane artykuły
 

Jeden laptop drugiemu nierówny. Już na etapie przeglądania ofert w sklepach pojawiają się zasadnicze pytania: którego laptopa kupić? Który będzie najlepszy dla moich zastosowań i na którego warto wydać pieniądze? Możliwości jest przecież wiele, a każdy użytkownik ma inne potrzeby.

Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Znacznie ułatwią one wybór odpowiedniego modelu. Poniższy poradnik został tak przygotowany, żeby każdy użytkownik znalazł w nim odpowiedzi na nurtujące go wątpliwości.

Polecane laptopy

Warto zapoznać się z artykułem o tym, czym różnią się laptopy, od netbooków i ultrabooków

Jaki laptop kupić? Z systemem czy bez?

Jedno z najczęstszych pytań, które pada podczas wyboru notebooka, dotyczy systemu operacyjnego. Obecnie komputery przenośne najczęściej sprzedawane są wraz z preinstalowanym oprogramowaniem, choć znaleźć można również takie, które systemu nie posiadają – są one przeważnie nieco tańsze, dlatego może być to dobre rozwiązanie dla osób, które swoją kopię systemu zakupili już wcześniej.

Aby nie spotkać się z przykrą niespodzianką, należy pamiętać, że producenci nie dołączają systemu na oddzielnej płycie CD/DVD. Instalują go na specjalnej partycji Recovery lub przypisują do płyty głównej. Jeżeli chodzi o system Windows, najczęściej można spotkać się z drugim rozwiązaniem, co uniemożliwia instalację systemu na innym. Z drugiej strony, dzięki temu nie musimy martwić się zgubionym kluczem czy też ewentualną stratą oprogramowania po zmianie dysku twardego. System zawsze będzie dostępny. Poniżej przedstawiamy tabelę z porównaniem wad i zalet zakupu laptopa z systemem Windows, Linux, macOS i bez systemu.

Zalety i wady laptopów z systemem Windows

ZALETY

 • Komputer jest od razu gotowy do pracy
 • Bardzo duży wybór oprogramowania oraz gier
 • Łatwa obsługa
 • Brak konieczności zaawansowanej konfiguracji (choć wersje Professional dają dostęp do wielu specjalistycznych opcji)
 • Najnowsze wersje dostosowane do obsługi dotyku (obecnie głównie Windows 10)

WADY

 • Najczęściej przypisany do konkretnego laptopa
 • Wyższa cena notebooka
 • Najczęściej duża ilość niepotrzebnego, zainstalowanego fabrycznie oprogramowania

Zalety i wady laptopów z systemem Linux

ZALETY

 • System darmowy
 • Duże możliwości konfiguracji systemu
 • Mniej „awaryjny” niż Windows
 • System nie jest przypisany do konkretnego urządzenia
 • Gotowy do pracy przy podstawowych zadaniach
 • Wyższy poziom bezpieczeństwa

WADY

 • Początkujący użytkownicy mogą odczuć pewne trudności w obsłudze
 • Mniejszy niż w Windows wybór oprogramowania i gier (choć cały czas się to zmienia)
 • Słabsze wsparcie dla niektórych podzespołów

Zalety i wady laptopów z systemem macOS

ZALETY

 • Dopracowany, bardzo stabilny system
 • Możliwość wymiany danych i współpracy z innymi urządzeniami Apple w ramach jednego ekosystemu
 • Estetyczny, nowoczesny design
 • Duży wybór dopracowanego oprogramowania
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa

WADY

 • Jest dostępny tylko w drogich laptopach Apple
 • Wąskie możliwości modyfikacji

Zalety i wady laptopów bez systemu

ZALETY

 • Niższa cena urządzeń
 • Możliwość wyboru spośród systemów XP, Windows 7, Windows 8 i Windows 10, w wersjach BOX i OEM lub wyboru oprogramowania Linux

WADY

 • Konieczność kupna i/lub instalacji systemu, przez co laptop nie jest od razu gotowy do pracy
 • W przypadku dokupienia systemu Windows, łączna cena laptopa jest wyższa niż wtedy, gdy kupujemy go z preinstalowanym oprogramowaniem

Oczywiście wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od tego, czy dysponujemy już wersją systemu, jakie są nasze wymagania, a także na jaki laptop chcemy się zdecydować.

Uwaga!

W ofercie zdecydowana większość laptopów została wyposażona w system operacyjny Windows 10. Zdecydowanie warto po niego sięgnąć, gdyż coraz więcej gier i programów współpracuje wyłącznie z tym środowiskiem. Przy wyborze starszych systemów mogą pojawić się pewne problemy z komfortową pracą i rozrywką.

Jak wybrać laptopa? Najważniejsze podzespoły

Dobór systemu to zaledwie początek procesu wyboru najlepszego dla nas urządzenia. Kolejnym krokiem powinno być określenie jego zastosowania – czy ma służyć wyłącznie do przeglądania Internetu, obsługi programów multimedialnych, oglądania filmów, pracy biurowej, obsługi specjalistycznego oprogramowania czy może gier komputerowych.

Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam odpowiednio przeanalizować podzespoły montowane w oferowanych konfiguracjach.

 • Procesor. Największymi producentami procesorów (nie tylko mobilnych) są firmy AMD oraz Intel. AMD produkuje bardzo dobre jednostki do netbooków i laptopów budżetowych. Przyjęło się, że procesory „czerwonych” są dosyć tanie, a jednocześnie zapewniają wystarczającą moc do wykonywania podstawowych czynności. Ponadto pobierają niewiele energii i pozwalają urządzeniu dość długo pracować na baterii. Warto przy tym wspomnieć o najnowszych układach z serii AMD Ryzen, które gwarantują wydajność na wysokim poziomie, a także modelach kierowanych do użytkowników specjalistycznych. Jeżeli natomiast chodzi o układy  Intela, występują one w wielu zróżnicowanych wersjach. Zakupić możemy modele niskobudżetowe, niskonapięciowe, gamingowego, mobilne, a także wykorzystywane w mobilnych stacjach roboczych. Obecnie największą popularnością w laptopach cieszą się układy ósmej (Kaby Lake Refresh) i siódmej (Kaby Lake) generacji. Do tego dochodzą nowe modele Intel Core i9 (Skylake-X).

  Ważniejsze od wyboru producenta układu są jednak parametry techniczne, którymi powinien się wyróżniać. Uwagę należy zwrócić na kilka zasadniczych kwestii. Pierwszą jest liczba rdzeni i wątków – w przypadku użytku domowego (surfowanie po sieci, oglądanie filmów etc.), wystarczające okażą się modele dwurdzeniowe i czterowątkowe (są to najczęściej procesory niskonapięciowe). Jeśli zależy nam na wysokiej wydajności w grach, celujmy w co najmniej cztery rdzenie i osiem wątków. Osobną kategorię tworzą układy do użytku profesjonalnego. Poza liczba rdzeni, sprawdzić warto również częstotliwość taktowania procesora (podawana dla trybu bazowego i turbo) oraz ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu – tu zasada jest prosta, im więcej, tym lepiej. Laptopy gamingowe powinny dysponować procesorem o taktowaniu w przedziale 2.5-4.0 GHz oraz co najmniej 6 MB pamięci podręcznej L3.
 • Karty graficzne. Rynek jednostek GPU również został zdominowany przez dwie firmy. Jest to ponownie AMD oraz dla odmiany Nvidia. Do tego dochodzą również modyfikacje kart przygotowane przez inne firmy. Obaj producenci dostarczają na rynek chipsety do użytku uniwersalnego (np. Nvidia GeFroce 940MX, Radeon R9 M375), gamingowego (np. GeForce GTX 1080, Radeon RX 580) czy też specjalistycznego (np. seria Nvidia Quadro). Ponownie najważniejszą rolę odgrywają parametry. Jeśli zależy nam na wysokiej mocy obliczeniowej, powinniśmy skupić na ilości oraz rodzaju pamięci (najlepsze modele dysponuje od 4-8 GB pamięci GDDR5), taktowaniu rdzenia i pamięci, a także obsługiwanych technologiach. Pamiętać należy przy tym, że modele specjalistyczne mogą wyróżniać się ograniczoną wydajnością w grach. Poza analizą parametrów, warto prześledzić testy i recenzje poszczególnych jednostek. Dzięki temu możemy przekonać się, jak sprawdzają się one w konkretnych sytuacjach. Można także wybrać laptopa ze zintegrowaną kartą, ale wiąże się to z następującymi różnicami:
 • Dedykowana karta graficzna zapewnia wyższą wydajność. Jest to bowiem układ graficzny zewnętrzny, niezależny od procesora. Umożliwia profesjonalną obróbkę graficzną czy uruchamianie wymagających gier.
 • Grafika zintegrowana dostarczana jest wraz z procesorem. Jej moc wystarcza do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości i uruchomienia nieco mniej zaawansowanych technicznie gier.
 • Pamięć RAM. Szybko zmieniające się wymagania sprzętowe nowych programów i gier sprawiają, że pamięci nigdy nie jest za dużo. Obecnie większość laptopów sprzedawana jest wraz z kośćmi typu DDR4 o taktowaniu równym 2133 MHz lub wyższy – jaką ilość RAM wybrać? Do użytku domowego minimalną wartością jest 4 GB, podczas obsługi nowych gier 8 GB pamięci to coraz częściej zbyt mało, to samo tyczy się zastosowania profesjonalnego.
 • Dyski twarde. Coraz częściej w sprzedaży pojawiają się notebooki wyposażone nie tylko w standardowe dyski HDD o dużej pojemności, ale również w dyski SSD (czy inaczej mówiąc urządzenia oparte o pamięć flash). Te drugie charakteryzują się szybszym dostępem do danych, większą trwałością i niższą wagą. Nie ma w nich żadnych ruchomych elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu, a czas wywoływania danych jest dużo szybszy niż w dyskach HDD. Dyski SSD bardzo często wykorzystywane są do instalacji systemu. Gwarantuje to jego szybki rozruch i zwiększoną szybkość zapisu oraz odczytu. Co wybrać? Jeśli zależy nam na niskiej cenie i sporej pojemności, celujmy w konfiguracje z dyskami HDD. Modele SSD są znacznie droższe (zwłaszcza wersje M.2 z interfejsem PCIe), jednak gwarantują olbrzymie przyspieszenie działania systemu i zainstalowanych programów (w tej materii również królują dyski M.2 PCIe). Dobrym rozwiązaniem jest również zakup laptopa z dyskiem SDD, jako partycją dla systemu i standardowym, talerzowym dyskiem (HDD), przeznaczonym do przechowywania danych

Wielu użytkowników sięga po uniwersalne notebooki, które sprawdzą się zarówno przy pracy biurowej oraz obsłużą wiele nowych gier. W poniższej tabeli prezentujemy proponowaną konfigurację takiego laptopa.

To podzespoły, które sprawdzą się rewelacyjnie przy wielu zastosowaniach i zadowolą szerokie grono odbiorców.

Warto wiedzieć!

Za szybkość pracy laptopa odpowiada oczywiście procesor. Jednostka Intel Core i7-8750H przy wsparciu wysokiej klasy karty graficznej sprawdzi się idealnie przy wielu nowych grach. To samo można powiedzieć o zasobie 16 GB pamięci RAM. Oczywiście laptopy o takich podzespołach nie należą do najtańszych, jednak za ceną idzie wysoka jakość. 

Wybieramy laptopa - podstawowe wyposażenie

Niezależnie od tego, jakie są Twoje indywidualne potrzeby, musisz zwrócić uwagę także na podstawowe wyposażenie laptopa. To ono jest punktem wyjścia do wyboru dedykowanych rozwiązań. To elementy, które znacznie poprawią  komfort pracy.

 • Matryca. W przypadku wyboru ekranu, zwrócić uwagę musimy na kilka kwestii. Po pierwsze, jaka powinna być jego przekątna – modele 15-calowe są najbardziej uniwersalne, sprawdzą się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Laptopy 17-calowe polecane są do użytku typowo stacjonarnego, natomiast 14-calowe i mniejsze to urządzenia ultramobilne. Kolejną kwestią jest technologia wykonania matrycy – do wyboru zazwyczaj się dwie opcje. Matryce TN służą do użytku standardowego, gdyż zapewniają najczęściej przeciętną jakość obrazu, natomiast matryce IPS powinny zadowolić miłośników najwyższych doznań wizualnych, graczy, a także użytkowników pracujących w programach graficznych. Oczywiście każda matryca jest inna, dlatego warto przed zakupem sprawdzić recenzje interesującego nas sprzętu. Istotną kwestią jest również obsługiwana rozdzielczość. Najtańsze laptopy dysponują matrycą HD, te ze średniej półki Full HD, natomiast najdroższe WQHD, WQXGA bądź 4K. Na koniec warto sprawdzić również to, czy laptop dysponuje matową powłoką matrycy – dzięki temu padające na ekran promienie słonecznie nie zredukują całkowicie widoczności wyświetlanych treści.
 • Podstawowe porty. Laptop powinien być wyposażony w porty USB, HDMI/Display Port, gniazdo sieciowe (RJ-45) oraz czytnik kart pamięci. Coraz rzadziej spotkać można modele ze złączem VGA. Jeżeli chodzi o porty USB, obecnie normą jest montowanie elementów w standardzie 3.0, w większości nowych laptopów znajdziemy również nowe USB typu C - pozwalają one na szybsze przesyłanie danych. Porty USB 2.0 wykorzystywane są już wyłącznie w najtańszych modelach notebooków. Przed kupnem warto spojrzeć w specyfikację laptopa. To pozwoli upewnić się, czy ma on wszystkie podstawowe złącza. Zarówno te, z których korzystasz, jak i te, które mogą Ci się przydać w przyszłości.
 • Kamera. Jest to kolejny nieodłączny element laptopa. Bez niej nie da się w pełni korzystać np. ze Skype’a. Producenci montują w laptopach kamery różnej jakości. Najczęściej spotykane mają rozdzielczość 720p. Zapewnia to sposób przyzwoitą jakość obrazu, ale zawsze można poszukać laptopa z lepszą kamerą, szczególnie gdy prowadzić wideokonferencje lub chcesz nagrywać w ten sposób podcasty.
 • Napęd. Najczęściej montowany jest w większych (15-17-calowych) laptopach. W mniejszych - które z zasady mają być kompaktowe - pojawia się rzadziej. Jeszcze jakiś czas temu brak napędu był kłopotliwy być kłopotliwy. Obecnie, między innymi z powodu rozwój rozwiązań w chmurze, nie jest on niezbędny. Jeżeli notebook ma zamontowany napęd, to warto zastanowić się jeszcze nad jego rodzajem. W laptopach są napędy ze stacjami Blu-Ray lub DVD. Pierwsza z nich umożliwia oglądanie filmów w dużo lepszej jakości, jednak wiąże się jednocześnie z wyższą ceną urządzenia. Laptop z napędem DVD kosztuje analogicznie mniej, ale nie zapewnia tak wysokiej jakości.

Uwaga!

Niektórzy producenci montują napęd Blu-Ray w laptopach, w których nie ma matrycy Full HD. W takim przypadku nie osiągniemy wysokiej jakości obrazu. Co z tego, że będziemy dysponować doskonałym napędem, skoro monitor nie pozwoli nam wyjść poza pewien zakres jakości. Jeżeli masz w laptopie Blu-Ray, ale ekran o rozdzielczości HD, to jedynym rozwiązaniem jest podłączenie tego laptopa do telewizora wyświetlającego obraz w rozdzielczości Full HD.

Najlepszy laptop – wyposażenie dodatkowe

Niektórzy producenci uatrakcyjniają laptopy, wykorzystując wiele interesujących dodatków:

 • podświetlana klawiatura – rozwiązanie polecane dla nocnych marków. Czujniki zamontowane pod klawiaturą uruchamiają podświetlenie nie tylko w ciemności, ale również w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Oczywiście dostępne są również modele, które pozwalają ręcznie wyłączyć i włączyć podświetlenie, a także dostosować jego moc, a nawet barwę,
 • trackpoint – jest to pewnego rodzaju joystick umieszczany pomiędzy klawiszami klawiatury. Stanowi on alternatywę dla touchpada i myszki. Trackpoint pozwala na przesunięcie kursora przez cały ekran bez odrywania ręki,
 • stacja dokująca – niektórzy producenci, w celu zwiększenia powierzchni obudowy i rozszerzenia funkcjonalności notebooka, dołączają do zestawu stacje dokujące wyposażone w dodatkowe porty, baterię czy nawet napęd. Stację taką można też dokupić oddzielnie,
 • nowoczesna obudowa – obecnie bardzo popularne są konstrukcje aluminiowe oraz ze stopów magnezu. Obudowa może być też wyposażona w technologię odprowadzania płynów z klawiatury. Wiele biznesowych laptopów przechodzi testy wytrzymałościowe, dzięki którym klienci mają pewność, że urządzenie nie popsuje się po upadku czy zalaniu.

 

Laptop do pracy, do domu czy do gier?

Poniżej został przedstawiony podstawowy podział notebooków oraz krótki opis traktujący o tym, czym się kierować przy ich wyborze:

 1. Laptopy biznesowe. Elementy, na które warto zwrócić uwagę:
 • powłoka antyrefleksyjna (matowa) – pozwala na komfortową pracę na zewnątrz, w podróży lub w warunkach zwiększonego oświetlenia,
 • dodatkowe zabezpieczenia – aby uniemożliwić łatwy dostęp do danych, w laptopach biznesowych wykorzystuje się czytniki linii papilarnych, mechanizmy szyfrujące dane na dysku oraz Smart Card – karty wyposażone w chipy, które pozwalają zaprogramować funkcje i komponenty komputera w taki sposób, aby niemożliwe było skorzystanie z nich bez posiadania tej karty,
 • jakość wykonania - wzmocniona obudowa wykonana z aluminium oraz stopów magnezu czy z dodatkiem włókien węglowych,
 • estetyka wykonania – obudowa powinna być w stonowanym kolorze, bez krzykliwego i zwracającego uwagę wzornictwa,
 • mobilność – najlepszym rozwiązaniem są notebooki o niewielkich rozmiarach z pojemnym akumulatorem, pozwalającym długo pracować na jednym ładowaniu. W tym przypadku dobrym kompromisem pomiędzy wydajnością a mobilnością są biznesowe ultrabooki, które gwarantują długi czas pracy na baterii,
 • stacja dokująca - umożliwia podłączenie wielu urządzeń jednocześnie,
 • wydajność – uwagę warto zwrócić na szybki, energooszczędny procesor oraz co najmniej 8 GB pamięci RAM. Jeśli zamierzamy pracować z użyciem oprogramowania graficznego lub służącego do obróbki wideo, przyda się również dobra jednostka GPU. Do tego warto postawić na dysk SSD M.2 z interfejsem PCIe.

Polecane laptopy biznesowe

 1. Laptopy do gier. Notebooki gamingowe nie należą do najtańszych rozwiązań. By kupić wydajnego laptopa, należy liczyć się z wydatkiem powyżej 3000 zł. Należy zwrócić uwagę na następujące elementy:
 • matryca IPS o wysokiej rozdzielczości,
 • duża ilość pamięci RAM – min. 6-8 GB,
 • wydajny procesor – najlepiej układy oznaczane jako HQ – dysponują one czteroma, sześcioma lub ośmioma rdzeniami,
 • wydajna karta graficzna – w tym przypadku przed zakupem warto sprawdzić osiągi poszczególnych modeli. Nvidia dla typowych kart gamingowych wprowadziła oznaczenie GTX, natomiast w przypadku jednostek AMD jest to symbol RX,
 • dysk twardy – oprócz pojemności, warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową dysku. Najlepszym wyborem są modele o prędkości 7200 obr/min w przypadku HDD. Innym rozwiązaniem jest kupno laptopa z dyskiem SSD lub postawienie na rozwiązania łączone, czyli SSD + HDD,
 • chłodzenie - ze względu na spore obciążenie, ważne jest, by notebook dysponował dużymi otworami wentylacyjnymi, które odprowadzą nadmiar ciepłego powietrza.

Polecane laptopy do gier

 1. Laptopy dla dzieci. W tym przypadku dużo zależy od preferencji dziecka oraz rodziców. Ważne, by notebook był solidnie wykonany, a poszczególne elementy dobrze spasowane. Nie można również zapomnieć o nietypowym wyglądzie – żywych kolorach czy wzorach z ulubionymi bohaterami. Laptop nie musi być wcale drogi, żeby wystarczył do podstawowych zastosowań edukacyjnych. Jego cena powinna zmieścić się w przedziale cenowym od 1200 do 2500 zł. Pojemność dysku w tym przypadku może wynosić nawet 1TB, przekątna ekranu 11-15 cali, a grafika powinna być zintegrowana.

Polecane laptopy dla dzieci

 1. Laptopy multimedialne. Najbardziej uniwersalne urządzenia ze wszystkich wymienionych. Posłużą do surfowania po sieci, oglądania filmów czy też grania w produkcje o niskich wymaganiach sprzętowych. Elementy, na które warto zwrócić uwagę to:
 • matryca wysokiej rozdzielczości – w tym segmencie królują przede wszystkim 15-17-calowe wyświetlacze. Laptopy multimedialne nie muszą mieć powłoki antyrefleksyjnej, ale szerokie kąty widzenia, bardzo dobre odwzorowanie kolorów i wysoką jasność ekranu.
 • dedykowana karta graficzna – nie musi być z najwyższej półki, jednak warto rozejrzeć się za laptopami, które są wyposażone np. w modele GeForce 940MX i wyższe. Zdecydowanie rozszerzą możliwości wykorzystania urządzenia,
 • procesor – do multimedialnych zastosowań wystarczy zakupić dwurdzeniowy Intel Core i3 lub Core i5.
 • pamięć RAM – co najmniej 4 GB,
 • dysk twardy – co najmniej 500 GB, choć większość laptopów multimedialnych jest wyposażona w dyski o pojemności 1 TB lub większej,
 • głośniki – w tym przypadku warto sprawdzić, jakim logiem sygnowane są głośniki (choćby Bang&Olufsen w Asusie),
 • porty – konieczna jest obecność HDMI oraz szybkich złącz do kopiowania danych, np. USB 3.0 lub typu C.

Polecane laptopy multimedialne

 1. Laptopy dla profesjonalistów. Najtrudniejszy wybór mają osoby poszukujące laptopa do pracy w takich obszarach jak grafika komputerowa lub edycja wideo. Należy wybierać spośród tych laptopów, które wyposażone są w:
 • matrycę o wysokiej rozdzielczości – najlepiej Full HD lub wyższa. Przed kupnem należy sprawdzić, które matryce pokrywają najwięcej przestrzeni kolorów palety Adobe oraz mają mocne i równomierne podświetlenie,
 • bardzo dobry procesor – praca z zaawansowanymi aplikacjami wymaga notebooka z czterordzeniowym procesorem Intela (obsługa 8 wątków jednocześnie),
 • dużą ilość pamięci RAM – od 8 GB w górę,
 • wysokiej jakości kartę graficzną –  Nvidia produkuje specjalne układy przeznaczone do profesjonalnych zastosowań. Są to karty Nvidia Quadro, natomiast AMD oferuje modele FirePro, które też dobrze radzą sobie z zaawansowanymi działaniami. Do zwykłej obróbki grafiki 2D powinien wystarczyć natomiast układ zintegrowany.

Polecane laptopy dla profesjonalistów

Przed zakupem laptopa warto sprawdzić recenzje komputerów przenośnych, testy wydajności dotyczące kart graficznych i procesorów. Dobrą praktyką jest również przejrzenie stron tematycznych, gdzie użytkownicy radzą się na temat kupna notebooka.

Niektórzy producenci, oprócz standardowych rozwiązań umożliwiających połączenie z Internetem, dodają do zestawu złączy wbudowany modem 4G/LTE. Dzięki temu nie jest konieczne kupno zewnętrznego modemu podłączanego przez port USB.

W Polsce od dłuższego czasu dostępny jest też darmowy Internet Aero2 podłączany przez zewnętrzny lub wbudowany modem. Przyszły użytkownik nie ponosi więc żadnych opłat abonamentowych. Jedynym kosztem jest zwrotna kaucja w wysokości 20 zł.

Akcesoria do laptopów

Producenci starają się uatrakcyjnić ofertę, umożliwiając użytkownikom wybór dodatkowych akcesoriów. Poniżej kilka przykładów, którymi można uzupełnić notebooka.

 • Myszka dla graczy– wyposażona jest w specjalne przyciski ułatwiające grę. Charakteryzuje się również zwiększoną czułością i większą precyzją.
 • Torba na notebooka– najlepiej usztywniona z oddzielnymi przegrodami na laptopa, kable, akumulator i dokumenty.
 • Plecak na laptopa- plecaki mają usztywniany tył i szerokie pasy na ramiona, co pozwala odciążyć kręgosłup. Posiadają też oddzielne przegrody i modny design.
 • Podkładka chłodząca– przydatny dodatek dla laptopa, którego obudowa mocno się nagrzewa. Podkładka nie tylko chłodzi obudowę, ale również umożliwia wygodniejsze trzymanie notebooka na kolanach.

Jakiego producenta laptop wybrać? Jaka marka jest najlepsza?

Najpopularniejsi producenci laptopów to LenovoHewlett-PackardDellAsusAcerMSIToshiba i Apple. Każdy producent ma w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze laptopy. Niektóre serie (linie) laptopów są przeznaczone do podstawowych zastosowań (oglądanie filmów, przeglądanie Internetu), inne do zastosowań profesjonalnych, a co za tym idzie, obserwujemy też duże różnice cenowe.

Chcesz znaleźć idealnego laptopa? Sprawdź Ranking laptopów w naszym sklepie i wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie.
 
Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 20.11.2019
Social
5,0
9 ocen
2 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Pawel
super artykuł!
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-07-02
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Sousa
cześć, czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby zapłacić rachunki i rozpocząć nowy biznes? czy szukasz obecnie zabezpieczonej i autentycznej pożyczki, aby rozwiązać swoje problemy? jeszcze dziś skontaktuj się z e-mailem pod adresem {[email protected]}, ponieważ jest to ta sama firma, w której potwierdzam moją pożyczkę w wysokości 50 000 euro w piątek, a teraz pojawiłam się na blogu, aby wspomnieć o tej wspaniałej i miłej firmie, która pomoże Ci uregulować moje rachunki dzisiaj i także bardzo duże dzięki mesie Stelli Rene, ponieważ jest miła i kiedy kiedykolwiek się z nią kontaktujesz, proszę poczuj się swobodnie i rób to, o co poprosiła cię, ponieważ dzisiaj moje nowe życie się zaczęło i moje marzenia się spełniły i nigdy nie zawiodą w reklamie jej raz osiągnąłeś sukces, ponieważ dzisiaj wszystko jest dobrze ze mną i dziś bardzo dziękuję pani Stelli Rene.

Sousa
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-08-03
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.