Udostępnij
Skomentuj

Jaki kalibrator do monitora? Na co zwrócić uwagę?

Odwzorowanie kolorów na monitorze jest bardzo ważne, więc kalibrator powinien być dobrany do Twoich potrzeb

Każdy monitor się od siebie różni. To, w jaki sposób są na nim wyświetlane kolory, zależy od kilku czynników. Profil ICC tworzony jest osobno dla każdego urządzenia. Zawarte w nim informacje to barwy dostępne na sprzęcie oraz charakterystyka tego, jak je wyświetlić, wydrukować lub przechwycić. Właśnie stąd monitor czerpie informacje o tym, jak pokazać kolory i przejścia tonalne. Każdy egzemplarz ma jednak inny profil, dlatego zdjęcie wyświetlone na Twoim monitorze wygląda inaczej u Ciebie, a inaczej u kogoś innego. W większości przypadków są to małe różnice, które w żaden sposób nie przeszkadzają w odbiorze. Sprawa wygląda jednak zgoła inaczej, jeśli zajmujesz się profesjonalnie fotografią lub grafiką.

Jaki kalibrator do monitora wybrać?

Jeśli chcesz stworzyć profil, kalibrator obrazu jest niezbędnym narzędziem. Jeżeli zaś tylko edytujesz zdjęcia w programach graficznych, zadowoli Cię kolorymetr. Akcesorium służy analizie psychofizycznej pomiaru koloru – gromadzi dane, na bieżąco odczytuje je i przetwarza w trójchromatyczną wartość. Jest to możliwe dzięki izolacji szerokich pasm długości fal, a dzieje się to za sprawą zastosowanych w nim filtrów absorpcji trójchromatycznej. Takie urządzenie cechuje niewielka cena, ale należy pamiętać, że ma on pewne ograniczenia.

Jeśli nie tylko obrabiasz zdjęcia na komputerze, ale również zajmujesz się ich drukiem, warto zainwestować w spektofotometr. Pozwala on na analizę fizyczną, po to, byś dowiedział się wszystkiego o widmie widzialnym w trybie reflektancji, absorbcji lub transmisji. Akcesorium służy temu, by obliczać psychofizyczne dane kolorymetryczne, mierzyć metameryzm oraz siłę barwienia. Możliwości spektrofotometru są dużo bardziej zaawansowane niż kolorymetru, ale idzie to w parze z wyższą ceną urządzenia, szczególnie przeznaczonego do profesjonalnego użytku.

Najnowsze monitory przeznaczone do profesjonalnej postprodukcji i pracy z kolorem mają wbudowane kalibratory, jest to jednak świeży trend, dlatego takiego sprzętu nie znajdziesz na rynku dużo. Ich ceny zwalają z nóg i z tego względu przeznaczone są do użytku profesjonalnego. Znajdą zastosowanie w biurach projektowych czy studiach fotograficznych. W użytku domowym sprawdzi się kalibrator kolorów monitora.

Jeśli nie jesteś profesjonalistą, może okazać się, że wcale nie jest Ci potrzebny kalibrator monitora. Cena tego narzędzia oscyluje w okolicach co najmniej 600 złotych, warto więc dobrze przemyśleć zakup. Czasem amatorzy posiłkują się innymi rozwiązaniami. Akcesoria do monitora Dell czy inne tego typu potrafią być pomocne dla początkujących grafików. Niekiedy dobrym pomysłem okazuje się również kupno sprzętu na spółkę z kimś, co pozwala podzielić się jego kosztami. Kalibratory są kompatybilne z każdym urządzeniem, do jakiego je podłączysz, także używanie go w kilka osób nie stanowi żadnego problemu.

Polecane kalibratory do monitorów

Na co zwrócić uwagę wybierając kalibrator do monitora?

Kalibrator nie należy do najtańszych pomocy, które można nabyć, ważne więc, żeby wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Przede wszystkim istotne jest, czy ma opcję mierzenia tylko światła emitowanego, czy posiada również własne źródło światła. Pierwsza opcja nadaje się do monitorów czy projektorów, natomiast druga rozszerza zakres jego działania do kalibrowania wydruków, szczególnie jeśli dodatkowo istnieje możliwość mierzenia światła odbitego. Zwróć również uwagę na oprogramowanie, szczególnie jeśli nie będziesz jego jedynym użytkownikiem. Ważne, by dało się instalować na wymaganej przez Ciebie liczbie urządzeń.

Jednym z najchętniej kupowanych jest kalibrator do monitora Eizo. Pozwala on na utworzenie unikalnego profilu monitora. Dzięki niemu barwy, które zobaczysz na swoim ekranie, będą w stu procentach zgodne z tym, co przedstawia zdjęcie. Użycie sprzętu tej firmy pozwoli Ci poprawić cienie i dostrzec szczegóły, które nie były wcześniej widoczne. Kalibrator Eizo wyróżnia się na tle konkurencji na tyle, że jego silnik optyczny musiał zostać opatentowany. Zapewnia 55-procentową poprawę dokładności luminacji. Co to oznacza w praktyce? Ustawienie zbyt dużej luminacji sprawia, że przygotowany plik będzie zbyt ciemny. Dokładny szczegół cienia oraz gładsze gradienty są efektem większej dokładności, zatem jest to bardzo istotny parametr. Kalibrator używa programu ColorNavigator. Pozwala on szybko i dokładnie kontrolować jakość obrazu. To świetne rozwiązanie do zastosowań kreatywnych. Użytkownicy mogą jednocześnie kalibrować wszystkie tryby wyświetlania kolorów, określić harmonogram kalibracji i zarządzać jakością kolorów w środowiskach wielomonitorowych za pomocą tylko jednej aplikacji.

Plusy i minusy korzystania z kalibratora do monitora

Jak każde akcesorium, kalibrator ma swoje plusy i minusy. Kolorymetry charakteryzują się dużą wytrzymałością. Jeśli potrzebujesz narzędzia do podstawowej kontroli jakości, sprawdzi się idealnie, ponieważ jest urządzeniem uniwersalnym. Nie należy też pominąć jego stosunkowo niewielkiej ceny. Niestety, kolorymetr posiada swoje ograniczenia. Z jego pomocą nie uda Ci się określić metameryzmu czy też siły barwienia. Nie posiada on możliwości dokładnej formulacji kolorów. Za pomocą kolorymetru nie dokonasz również pomiaru w warunkach takich jak zmienne światło. Z tego też względu kolorymetr nadaje się tylko do kalibrowania monitorów, telewizorów, telebimów bądź też projektorów, nie poradzi sobie natomiast z wydrukami.

Spektrofonometry są dużo bardziej czułymi urządzeniami. Ich pomiar jest bardzo wiarygodny, a efekt to zestaw liczb wspólnie opisujących całe widmo mierzonego światła. Budowa urządzenia sprawia, że nie są mu potrzebne filtry; wielokrotnie przewyższa możliwości ludzkiego oka. Niektóre różnice kolorystyczne są niewykrywalne przez część sprzętów – spektrofonometr pozwala na ich identyfikację. Skomplikowana budowa i daleko idąca technologia sprawiają, że cena urządzenia jest duża, co stanowi minus, szczególnie dla osób, które obróbką graficzną i fotograficzną zajmują się w domu.

Ciężko mówić o plusach czy minusach samego korzystania z tego typu urządzeń. Mają one wpływ jedynie na profil ICC, natomiast dla działania samego monitora pozostają obojętne.

Czy warto kupić kalibrator do monitora?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo subiektywna. Kalibrator nie znajdzie absolutnie żadnego zastosowania w domu osoby, która stawia swoje pierwsze kroki w dziedzinie fotografii lub grafiki. To sprzęt przeznaczony raczej dla profesjonalistów. Wydatek rzędu kilkuset złotych nie wydaje się niczym niezwykłym dla osoby, która zarabia na swojej pracy większe sumy, jeśli jednak Twoje portfolio jest wciąż w budowie, lepiej te pieniądze przeznaczyć na nowy obiektyw, a na zakup kalibratora zdecydować się, kiedy nadejdzie odpowiednia pora.

Nie jest to akcesorium, bez którego nie da się żyć, ale w pracy profesjonalisty wydaje się niezbędne. Trudno pracować ze zdjęciem, nie wiedząc do końca, jaki jest jego profil kolorystyczny. Długie godziny spędzone na obróbce mogą pójść na marne podczas wydruku. Osoba, która zarabia na życie, zajmując się obrazem, musi dokonywać pewnych inwestycji, które zwracają się na przestrzeni miesięcy. Kalibrator jest niezbędnym narzędziem w rękach profesjonalisty, który chce widzieć ten sam efekt na aparacie, komputerze i papierze. Pamiętaj, że poza barwą kalibrator pozwoli Ci również bardziej wydobyć cienie oraz głębię ze zdjęcia.

Miej na uwadze, że wiele zależy od możliwości Twojego monitora. Kiepski sprzęt nie zyska na jakości tylko dzięki użyciu kalibratora. Świetne rezultaty uzyskasz dopiero przy połączeniu kalibratora z profesjonalnym monitorem graficznym, który kalibruje się także sprzętowo. Nie obawiaj się – porządny monitor bez problemu kupisz w rozsądnej cenie.

Aby jeszcze bardziej podnieść komfort pracy, możesz zaopatrzyć się w dodatkowe elementy. Akcesoria do monitorów Qoltec czy akcesoria do monitorów Baseus pomogą Ci wznieść się na wyżyny kreatywności.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.