Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki kabel zasilający audio? Na co zwrócić uwagę?

Wybór kabla zasilającego audio jest bardzo ważny, ponieważ w znaczący sposób wpływa na jakość dźwięku.

Kabli zasilających audio jest bardzo dużo, różnią się długością, końcówkami czy sposobem, w jaki dźwięk jest przesyłany. Niektóre kable pozwalają na przesył tylko dźwięku, inne również obrazu, a jeszcze inne mają zdecydowanie większe spektrum możliwości. Poniżej znajduje się opis najczęściej wybieranych kabli zasilających do sprzętu audio.

Jakie są rodzaje kabli zasilających audio?

Kabel optyczny wyróżnia się na tle klasycznych przewodów analogowych tym, że przesyła cyfrowo sygnał dźwiękowy przy wykorzystaniu emitowanego czerwonego światła. W jego skład wchodzą: włókna światłowodowe wykonane z tworzywa sztucznego, szkło oraz krzemionka. Kabel optyczny służy do połączenia ze sobą dwóch urządzeń wideo i audio. Prostota podłączenia i genialne wrażenia dźwiękowe przemawiają na jego korzyść. Dodatkową zaletą jest brak pojawiania się zakłóceń radiowych bądź elektromagnetycznych dzięki użyciu wyżej wspomnianego czerwonego światła. Należy jednak pamiętać, że nie każdy format audio może być obsłużony przez kabel optyczny, do tych formatów należą DTS-HD Master Audio lub Dolby True HD. Warto jednak zaznaczyć, że kabel optyczny zdecydowanie należy do produktów z wyższej półki i świetnie sprawdzi się przy urządzeniach wyższej jakości.

Kabel audio jack jest używany do analogowego sygnału audio. Wtyczka kabla typu jack ma bardzo charakterystyczny kształt długiego bolca, na który składają się: nosek, pierścień i tuleja oddzielone od siebie stykami. Najpopularniejsze 3 rodzaje kabli jack to: jack zwany również „duży jack” o średnicy 6,3 mm, minijack, nazywany potocznie „mały jakck” o średnicy 3,5 mm oraz microjack o średnicy 2,5 mm.

Kabel cinch, potocznie zwany również RCA odgrywa ważną rolę przy przesyłaniu obrazu oraz dźwięku, a od rodzaju sprzętu zależy, czy może spełniać jeszcze inne dodatkowe funkcję. Im wyższa półka urządzenia, do którego będzie podłączany kabel RCA, tym wyższa powinna być jakość, a co za tym idzie, cena samego kabla.

Kable HDMI są obecnie najczęściej wybieranymi kablami na rynku. Ich zadaniem jest, podobnie jak w przypadku kabli cinch, przesyłanie zarówno obrazu, jak i dźwięku. Oznaczane są cyfrą sygnującą standard, najwyższa i obecnie aktualna to 2.1 (przepustowość na poziomie 42,6 Gb/s oraz możliwość obsługi rozdzielczości 8K UHD)

Kabel USB to złącze, które służy do przewodowej komunikacji między urządzeniami, zastępujące porty szeregowe i równoległe. Podpięcie zewnętrznych urządzeń do laptopa czy komputera jest banalnie proste, ponieważ na nich zainstalowany jest system, który sam je wykrywa, co sprawia, że nie trzeba instalować żadnych sterowników. Po podłączeniu sprzętu możemy od razu z niego korzystać. Kable USB działają na zasadzie hosta, który sprawdza zastosowany tryb wymiany informacji pomiędzy sprzętami i na tej podstawie nadaje podłączonym urządzeniom właściwe adresy. Dzięki wbudowanemu interfejsowi dane są transmitowane przy wykorzystaniu kolejnych pakietów bitów. Przesył danych jest możliwy dzięki wykorzystaniu dwóch z czterech przewodów znajdujących się w kablu USB, a w przypadku produktów generacji 3, przy wykorzystaniu czterech przewodów z ośmiu. Reszta przewodów umieszczonych we wnętrzu kabla jest odpowiedzialna za zasilanie.

Polecane kable zasilające

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając przewód zasilający audio?

Przy wyborze kabla zasilającego należy wziąć pod uwagę, jakie urządzenie audio będzie wspomagał, czy ma przesyłać tylko dźwięk, czy też dźwięk z obrazem. Dokonując wyboru, warto przeanalizować dokładnie półkę cenową urządzenia, jakie produkt ma wejścia oraz konstrukcję kabla, materiał, z jakiego został wyprodukowany czy jakość złącza oraz filtry – jeżeli zostały one uwzględnione w konstrukcji. Mówi się również, że im krótszy kabel, tym mniejsza ilość traconych po drodze sygnałów.

Polaryzacja i filtracja kabli zasilających audio

Proces polaryzacji polega na tym, by bezpiecznik aparatowy pracował szybciej, niż prąd o niewłaściwych parametrach dotrze do elementów urządzenia. W urządzeniach audio przewód fazowy (L) zazwyczaj jest zabezpieczony zwyczajnym bezpiecznikiem aparatowym. Prezentuje się on jak szklana, mała rurka z umieszczonym wewnątrz cienkim drucikiem i metalowymi zakończeniami. Jego poprawne podłączenie jest niezwykle istotne, równie jak właściwe podłączenie przewodu neutralnego zamykającego obwód do masy, czyli źródła zasilania – roboczego uziemiania. Przewód ochronny PE ma styki albo na środkowym bolcu, albo na stykach zewnętrznych – tak jest w systemie Schuko. Linia ochronna wraz z przewodem PE jest konieczna, aby było zachowane bezpieczeństwo użytkownika urządzenia oraz sprzętu. Warystory, które chronią sprzęt elektroniczny, są podłączone do żyły PE i ochraniają sprzęt w przypadku wystąpienia przepięcia. Gdy w przewodniku ochronnym pojawia się prąd upływu, wówczas wyzwala się wyłącznik róznicowoprądowy. Stanowi to bezpośrednią ochronę przed porażeniem użytkownika prądem elektrycznym.

Filtracja polega na tym, że przewody są izolowane od wpływu szkodliwych zewnętrznych zjawisk przy użyciu ekranów, wykonywanych z samej miedzi bądź miedzi pokrytej cyną. Ekrany to tak naprawdę siatki lub taśmy, które oplatają przewodniki. Z reguły ekrany są uziemiane jednostronnie. Ekran wówczas jest w sposób galwaniczny połączony z bolcem PE znajdującym się we wtyku instalowanym w gniazdku ściennym. Aby filtracja była lepsza, stosuje się również różne ferryty, oraz filtry wykorzystujące nanotechnologię. Za poprawę przepływu ładunków oraz filtrację odpowiedzialny jest głównie nośnik. Czysta miedź kriogeniczna wraz z ułożonymi strukturami znacząco wpływa na poprawę konduktancji. To ma znaczny wpływ na jakość energii elektrycznej, która jest dostarczana do sprzętu audio. Zapewniana jest wówczas stabilna praca układów zasilania odtwarzacza CD, wzmacniaczy oraz innych urządzeń. To w dużym stopniu wpływa na jakość i gęstość dźwięku, równomierne rozłożenie akcentów muzycznych czy szerokość sceny. Przy wykorzystaniu właściwego rodzaju przewodnika można uwypuklić pewne pasma, na przykład górne, dzięki użyciu srebra. Równowaga zapewniana jest dzięki dodatkowi miedzi i złota.

Do jakich zastosowań przyda się kabel zasilający audio?

Kabel optyczny będzie świetnym rozwiązaniem do konsoli, kina domowego czy zwykłego odtwarzacza DVD. Mały jack ma bardzo dużo zastosowań i często jest wykorzystywany w życiu codziennym większości osób, ponieważ jest używany w smartfonach, telefonach komórkowych, tabletach, odtwarzaczach MP3, radiach samochodowych, laptopach czy połączeniu karty muzycznej z głośnikami.

Kabel cinch jest niezbędny w każdym zestawie audio czy wideo. Kable HDMI są koniecznym zakupem przy korzystaniu z większości cyfrowego sprzętu RTV oraz komputerowego. Kabel USB jest bardzo popularny w codziennym użyciu, przy ładowaniu smartfonów, drukarki czy klawiatury do komputera.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.