Udostępnij
Skomentuj

Jaki przewód do klimatyzacji? Jak przygotować instalację?

Klimatyzacja bywa czasem niezbędnym elementem wyposażenia domu. Warto wiedzieć, jak ją zainstalować.

Klimatyzacja to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób, szczególnie mieszkających w dużych domach. Jest to opcja o wiele wygodniejsza niż ustawianie w każdym pomieszczeniu wentylatorów. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że klimatyzacja służy nie tylko chłodzeniu. Dzięki tylko jednemu przełącznikowi na panelu możemy sprawić, że zacznie ona wytwarzać ciepło. Sprawdza się szczególnie dobrze poza sezonem grzewczym, gdy robi się chłodno, a kaloryfery jeszcze nie grzeją lub gdy mimo tego, że grzejniki zostały wyłączone, Ty wciąż czujesz, że jest Ci zbyt zimno.

Jaki kabel do klimatyzacji?

Urządzenia nowej generacji są energooszczędne i zapewniają pełen zakres regulacji temperatury, czasem są również wyposażone w funkcje dodatkowe, takie jak oczyszczanie powietrza, jonizacja, nawilżanie czy odświeżanie za pomocą tlenu.

Polecane klimatyzatory

Klimatyzatory dzielą się na dwa typy – kompaktowe i split. Urządzenia pierwszego typu charakteryzuje umieszczenie wszystkich elementów w jednej obudowie. Jeśli chcesz, aby działało poprawnie, jedyne, co musisz zrobić, to wyprowadzić rurę wylotową na zewnątrz domu. Nie jest to często wybierana opcja ze względu na duży ciężar sprzętu, a także niewielką efektywność oraz generowanie sporego hałasu podczas pracy.

Urządzenia typu split kupowane są dużo chętniej. Składają się z dwóch części – jedną z nich montuje się wewnątrz; zawiera ona parownik, filtry i wentylator. Element zewnętrzny mieści w sobie sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. Sprawia to, że hałas we wnętrzu domu jest prawie niesłyszalny. Obie części połączone są dzięki rurkom, którymi przepływa płyn chłodniczy.

Zasilanie do klimatyzacji, a raczej jego rodzaj, zależy od mocy klimatyzatora. Maksymalna moc chłodnicza występująca w urządzeniach split to moc rzędu 7-8 kW, najczęściej zasilane są napięciem 220 V. Przy klimatyzatorach o większej mocy występuje zasilanie siłowe. Klimatyzator 3,5 kW – jaki przewód zastosować w tym wypadku? Dla jednostek o takiej mocy odpowiedni będzie przewód elektryczny o przekroju 3 × 1,5 mm². Jednostka o większej mocy wymaga mocniejszego kabla – 3 × 2,5 mm². Między częścią wewnętrzną a zewnętrzną musisz poprowadzić przewody sterowania, czyli kable elektryczne, przeważnie o przekroju 5 × 1,5 mm².

Jak przygotować instalację pod klimatyzację?

Nie ma przeciwwskazań, żeby klimatyzator zainstalować w postawionym już domu, ponieważ nie ma potrzeby ingerencji w istniejącą instalację wentylacyjną i grzewczą, a co za tym idzie – nie trzeba niszczyć wykończonych ścian i podłóg. Jako że każda jednostka działa niezależnie, nie ma potrzeby prowadzenia kanałów klimatyzacyjnych do poszczególnych pomieszczeń.

Każde urządzenie, w tym także klimatyzacja, posiada dokumentację techniczno-ruchową. Nazywana jest również paszportem maszyny i opracowywana jest dla każdego sprzętu osobno. Zawiera w sobie takie informacje, jak na przykład:

  • parametry techniczne,
  • dane ewidencyjne,
  • schematy kinematyczne, elektryczne oraz pneumatyczne,
  • schematy funkcjonowania,
  • instrukcję BHP,
  • normatywy remontowe,
  • wykaz części zamiennych i zapasowych,
  • wykaz załączonych rysunków.

Informacje o tym, jak powinna zostać przygotowana instalacja elektryczna pod klimatyzację, tj. miejsce, w jakim powinien zostać umiejscowiony kabel zasilający czy przekrój kabli, znajdziesz w DTR danego sprzętu.

Jako że Unia Europejska prowadzi działania mające przeciwdziałać emisji substancji przyczyniających się do niszczenia warstwy ozonowej, do prawa polskiego wprowadzono nowe przepisy. Z uwagi na nie montażem klimatyzacji zająć się powinni przeszkoleni specjaliści. Jedynie osoby, którym przyznano Świadectwo Kwalifikacji, mogą napełnić klimatyzator czynnikiem i sprawdzić, czy układ jest szczelny.

Schemat podłączenia klimatyzacji

Schemat podłączania klimatyzacji różni się w zależności od typu urządzenia. Split to system złożony z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które są ze sobą połączone kablami i przewodem freonowym z czynnikiem chłodniczym. Niezbędnymi przy montażu klimatyzacji narzędziami są miarka, poziomica oraz ołówek. We wspomnianym wyżej DTR znajdziesz informację na temat tego, jaki odstęp powinien dzielić jednostkę, sufit oraz podłogę i elementy, które w przyszłości mogą znajdować się z boku urządzenia. W instrukcji zamieszczona jest też maksymalna odległość jednostek od siebie.

Podczas montażu części wewnętrznej musisz wyprowadzić rury i kable poza budynek, konieczne jest więc wywiercenie otworu w ścianie. Następnie do elementu należy podłączyć przewód freonowy i kabel elektryczny. Od tego etapu zależy bezpieczne działanie klimatyzatora. Musisz połączyć ze sobą przewody i rurkę do skroplin. W tym celu użyj taśmy izolacyjnej. Kiedy przełożysz je przez wcześniej wykonany otwór, możesz nasadzić jednostkę wewnętrzną na stelaż.

Część zewnętrzną, jak sama nazwa wskazuje, instalujesz poza domem. Ustawiając je w miejscu docelowym, należy zwrócić uwagę na zalecane odległości określone w instrukcji. Pamiętaj, że to właśnie ten element generuje hałas, postaraj się więc, by nie stał blisko okna czy balkonu. Przyłącze odpływu skroplin umieść pod spodem jednostki, dzięki czemu podczas trybu ogrzewania woda będzie odprowadzana na zewnątrz. Kolejny krok to przyłączenie przewodu freonowego. Jeśli jego długość nie jest dostosowana do odległości między jednostkami, możesz go dogiąć lub skrócić. Po usunięciu zadziorów z rur pozostaje założenie nakrętek i kielichowanie. Pamiętaj, że instalacja freonowa wymaga odpowietrzenia, a układ – sprawdzenia szczelności.

Popularni producenci kabli do klimatyzacji

Jakie przewody do klimatyzacji domowej są kupowane najczęściej? Producentów jest wielu, ale internetowe rankingi zdają się potwierdzać, że kable zasilające Startech są jednymi z najczęściej wybieranych. W ofercie znajdziesz kilka długości. Ceny tych z najpopularniejszymi rodzajami złącz zaczynają się już od kilkunastu złotych, jednak niewielki wydatek idzie tu w parze z dobrą jakością wykonania.

Kable zasilające Qoltec to zaskakująco niskie koszta, jak również bardziej niestandardowe długości przewodów, jak 1,4 czy 1,8 metra. Użytkownicy chwalą sobie ich trwałość. Kable tego producenta są dobrze wykonane, nie rozłączają się ani nie niszczeją po czasie.

Kable zasilające Maclean także znajdą zastosowanie w klimatyzacjach. Producent ma w swojej ofercie każdy możliwy rodzaj przewodu, nie ma więc możliwości, byś nie znalazł wśród nich tego, czego szukasz. Ponownie nie jest to duże obciążenie dla portfela.

Od swoich konkurentów jakością nie odstają nijak kable zasilające Elmak. Jeżeli uważasz, że przewód kątowy byłby dla Ciebie wygodniejszy – taki również znajdziesz w całej gamie. Firma ta, podobnie jak Maclean, pozwala wybrać kabel spośród tak dużej ilości oferowanych produktów, że na pewno spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednego użytkownika.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.