Udostępnij
Skomentuj

Jaki kabel do szybkiego ładowania?

Chcesz kupić przewód USB do szybkiego ładowania? Podpowiemy Ci, na jakie egzemplarze warto zwrócić uwagę.

Kabel do szybkiego ładowania micro USB lub USB typu C w samochodzie, pracy lub domu jest konieczny, by móc sprawnie zasilić baterię telefonu. Smartfony są obecnie wykorzystywane nie tylko do dzwonienia, ale także do wysyłania i odbierania poczty e-mail, zarządzania firmą, przeglądania mediów społecznościowych, czytania wiadomości, grania w gry mobilne oraz oglądania różnego rodzaju multimediów. Wszystkie te czynności pochłaniają zasoby telefonu, co przekłada się na konieczność częstego ładowania.

Jaki kabel do szybkiego ładowania wybrać?

Niniejszy artykuł poradnikowy powstał po to, by pomóc Ci w podjęciu decyzji, jaki przewód USB do szybkiego ładowania wybrać. Dowiesz się z niego, z jakich technologii może korzystać kabel micro USB do szybkiego ładowania, a także, które kryteria są najważniejsze przy zakupie. Wyjaśnimy, co różni modele przeznaczone dla smartfonów z Androidem oraz te dedykowane sprzętom marki Apple. Gotowy? Zapraszamy do lektury.

Polecane kable USB

Na co zwrócić uwagę przy zakupie przewodu do zasilania baterii urządzeń mobilnych? Najważniejsza jest kompatybilność z posiadanym modelem sprzętu. Kabel do szybkiego ładowania USB-C niezgodny ze smartfonem może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Wynika to z nieprawidłowych (względem potrzeb telefonu) parametrów, takich jak napięcie czy moc. Warto pamiętać także o tym, że nie każdy telefon obsługuje technologię szybkiego ładowania. W specyfikacji technicznej znajdziesz adnotację na ten temat.

Inne ważne aspekty to:

  • długość przewodu – jeśli ładujesz telefon w domu, w zupełności wystarczy Ci do tego przewód o długości około 1 metra. Gdy jednak zależy Ci na szybkim ładowaniu w samochodzie, lepiej wybierać modele dłuższe, np. 2 lub 3-metrowe;
  • standard – im nowsza technologia, tym lepsze parametry ładowania – obecnie polecane są kable USB 3.1. Ładują one urządzenia mobilne o wiele sprawniej niż kable USB 2.0 oraz przewody 3.0.

Warto zwrócić uwagę również na rodzaje obsługiwanych złącz. Przed zakupem koniecznie sprawdź, jakiego typu spojenie ma przewód. W starszych telefonach i tabletach najczęściej występują mniejsze gniazda, do których pasuje mini lub micro USB typu B. Natomiast w nowszych sprzętach króluje kabel do szybkiego ładowania typ C z symetryczną wtyczką. Możesz się spotkać także z kilkoma różnymi końcówkami, np. kablem USB HDMI lub kablem VGA USB – za ich pomocą podłączysz smartfon do telewizora, by móc wymieniać pomiędzy urządzeniami różne dane.

Istotne są także:

  • moc ładowania – kabel USB 3.0 wprowadzony na rynek kilka lat temu spowodował niemałą rewolucję pod tym względem. Gwarantuje on przepustowość na poziomie do 5 GB/s oraz maksymalną moc wynoszącą do nawet 4,5 W (5 V/900 mA). W dodatku standard ten jest kompatybilny wstecznie – z pomocą przewodów USB 3.0 można ładować również starsze urządzenia mobilne.
  • renoma producenta – warto stawiać na uznane na rynku marki. Dzięki temu masz pewność, że otrzymasz kabel USB wysokiej jakości.

Czy do szybkiego ładowania potrzebny jest specjalny kabel?

Zanim zdecydujesz się na zakup kabla USB, sprawdź, czy dany przewód na pewno oferuje możliwość szybkiego ładowania. Niektóre modele, jak np. kabel eSata USB, służą jedynie do wymiany danych pomiędzy różnymi urządzeniami i próżno szukać w nich takich rozwiązań. W specyfikacji technicznej znajdziesz informację, czy przewód obsługuje technologię Quick Charge/Power Delivery/Fast Charge/TurboPower/SuperCharge.

Ilu producentów, tyle technologii szybkiego ładowania, nie zdziw się zatem, że wymienione zostało tyle różnych nazw. Najpopularniejszy obecnie system to Quick Charge, stworzony przez dostawcę procesorów – Qualcomm. Zgodny z tym standardem jest np. kabel do szybkiego ładowania Xiaomi. Przewód obsługujący Quick Charge 3.0 działa z mocą 27 W, co pozwala w zaledwie pół godziny zasilić baterię telefonu do około 70%.

Bardzo popularną technologią jest Apple Fast Charge. Kabel do szybkiego ładowania iPhone korzystał początkowo z Power Delivery, systemu przeznaczonego dla urządzeń mobilnych, które potrzebują wyższej mocy (np. ultrabooków). Dziś jednak dostępne są nowoczesne kable USB Lightning — posiadające wsparcie dla szybkiego ładowania Apple 2.4 A oraz kompatybilne z różnymi urządzeniami mobilnymi tego producenta.

Warto wspomnieć także o kablach USB Samsung. Producent wprowadził na rynek autorską technologię – Adaptive Fast Charge. Kabel do szybkiego ładowania Samsung posiada również wsparcie dla Quick Charge, dzięki czemu można go podłączać do różnych ładowarek. Inne znane rozwiązania to TurboPower od Motoroli oraz Pump Expres stworzone przez MediaTek. Systemy te nie zdołały jednak wygrać rywalizacji z Quick Charge Qualcomma.

Na rynku są dostępne także przewody obsługujące SuperCharge – technologię tę spotkasz jedynie w kablach do szybkiego ładowania Huawei. Natomiast w urządzeniach marki Oppo występuje Dash Charge, który optymalizuje straty ciepła podczas jednoczesnego ładowania i użytkowania telefonu. Warto wspomnieć jeszcze o VoltIQ stworzonym przez Tronsmart. System ten odpowiada za automatyczny dobór parametrów zasilania, co maksymalizuje wydajność tego procesu.

Jak działa kabel USB do szybkiego ładowania?

Jak działa kabel micro USB do szybkiego ładowania lub kabel do szybkiego ładowania USB-C? Przewód wykorzystuje prąd o wyższym napięciu, dzięki czemu czas zasilania ulega skróceniu. Jednocześnie technologia ta jest bardzo bezpieczna, ponieważ parametry zasilania są monitorowane na bieżąco. Specjalny mechanizm określa przyłożone napięcie oraz moc tak, aby praca kabla nie zagrażała baterii urządzenia mobilnego.

Czy warto kupić kabel do szybkiego ładowania?

Czy warto kupić kabel USB wysokiej jakości, wspierający standard szybkiego ładowania? Zdecydowanie tak! Jeśli Twoja ładowarka zbyt wolno pracuje, pomoże wymiana przewodu na taki, który obsługuje lepszy standard, np. Quick Charge 3.0. Będziesz mógł nie tylko sprawnie zasilać baterię telefonu, ale także skuteczniej przesyłać dane pomiędzy różnymi urządzeniami mobilnymi – zdjęcia, filmy, muzykę oraz dokumenty.

Standardy ładowania to jeden z głównych elementów rywalizacji pomiędzy różnymi producentami smartfonów. Mimo tak wielkiej popularności systemów Quick Charge oraz Apple Fast Charge trudno tutaj wskazać jednego zwycięzcę. Jaki przewód USB do szybkiego ładowania wybrać, by cieszyć się wysoką jakością i optymalnymi parametrami zasilania? Postaw przede wszystkim na rozwiązania sprawdzonych marek, unikaj nieoryginalnych zamienników i dokładnie czytaj specyfikację techniczną.

Odpowiednio dobrany przewód zapewnia ponadprzeciętny komfort ładowania urządzeń mobilnych w każdej sytuacji – w domu, podczas wyjazdów i w pracy. Sprawdź zatem, jaki rodzaj złącza posiada twój smartfon oraz jakie są optymalne parametry zasilania jego baterii. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik pomoże Ci wybrać odpowiedni kabel do szybkiego ładowania, Samsung, Huawei, Apple, bądź też innej marki, w zależności od preferencji.

Udostępnij
1,3
8 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Strata czasu na czytanie, bo i tak wiele się człowiek nie dowie z tego artykułu. Merytorycznej i pomocnej treści może 5 zdań.
Proponuje umiesci info o ładowaniu conajmniej 60W, i podac przykladowe kable z Panstwa oferty, bo niesposób ich znalesć
Specjalista Morele | 17:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.