Udostępnij
Skomentuj

Jaki kabel LNB-LNB wybrać? Który najlepszy?

Właściciele domów jednorodzinnych często instalują antenę satelitarną, aby móc oglądać telewizję.

Podstawowe elementy instalacji satelitarnej

Systemy telewizji satelitarnej bywają bardziej lub mniej skomplikowane, jednak dla potrzeb tego artykułu wybraliśmy najprostszy przypadek połączenia anteny satelitarnej bezpośrednio z dekoderem. Taki system składa się z następujących elementów:

  • antena satelitarna,
  • konwerter,
  • uchwyt mocujący antenę,
  • kabel koncentryczny o impedancji 75 Ω wraz ze złączkami F (czyli kabel LNB),
  • odbiornik satelitarny.

Sygnał satelitarny obierany jest przez antenę, następnie zbierany przez konwerter, który odpowiednio go przekształca, żeby następnie sygnał dotarł do odbiornika wewnątrz budynku.

Polecane kable AV

Czym są konwerter i dekoder?

Niskoszumowy konwerter blokowy (Low-noise Block, LNB) to urządzenie odbiorcze telewizji satelitarnej, które zbiera fale radiowe z anteny i konwertuje je na sygnał przesyłany kablem do odbiornika wewnątrz budynku. Technicznie, konwerter LNB to połączenie wzmacniacza o niskim poziomie szumów, miksera częstotliwości, lokalnego oscylatora i wzmacniacza częstotliwości pośredniej (IF). Służy jako przedni koniec odbiornika satelitarnego RF, odbierający zebrany przez antenę sygnał mikrofalowy z satelity. Wzmacnia go i konwertuje częstotliwości do niższego bloku częstotliwości pośrednich (IF). Ta konwersja w dół umożliwia przesyłanie sygnału do dekodera za pomocą stosunkowo taniego kabla koncentrycznego. Jeśli sygnał pozostałby na swojej pierwotnej częstotliwości mikrofalowej, konieczne stałoby się zastosowanie drogiej i niepraktycznej linii falowodowej.

A czym jest dekoder? To urządzenie, które ma za zadanie przekształcenie cyfrowego sygnału telewizji satelitarnej (lub telewizji kablowej etc.) na sygnał możliwy do wyświetlenia w postaci obrazu na ekranie telewizora. Współczesne dekodery wyposażone są dodatkowo w wiele innych funkcji, jak np. VoD czy nagrywanie programów telewizyjnych.

Instalacja anteny satelitarnej na ścianie budynku lub na dachu

Najbardziej istotną kwestią jest wybór miejsca na antenę. Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na to, żeby kabel łączący dekoder i antenę nie był dłuższy niż 30 m. Taka długość gwarantuje niezawodne działanie zestawu. Kolejną kwestią jest wybór miejsca montażu. Zwykle czasze instaluje się na dachach budynków na masztach, kominach wentylacyjnych itp. lub po prostu na ścianach budynków. Każda z tych lokalizacji jest sensowna, pod warunkiem, że antena będzie miała odpowiednio dużą przestrzeń na złapanie sygnału – nie może więc być przesłonięta przez pobliskie budynki czy drzewa.

Kiedy miejsce na antenę jest już wybrane, należy przymocować do czaszy od tyłu trwale uchwyt grzbietowy i pozostawiając trochę luzu (antena będzie jeszcze ustawiana po montażu), uchwyt pionowy. Następnie trzeba zainstalować ramię konwertera oraz konwerter (ten ostatni też w taki sposób, żeby możliwa była regulacja) i przeciągnąć przez ramię kabel koncentryczny zakończony złączką, co wyjaśnione jest szczegółowo dalej.

Najtrudniejszym zadaniem jest przy montażu anteny jej ustawienie tak, żeby łapała sygnał satelitarny odpowiedniej jakości. Profesjonaliści dysponują specjalnymi miernikami poziomu sygnału, które znacznie ułatwiają ten proces.

Co to jest kabel LNB? Do czego służy? Jak go użyć?

Kiedy antena zainstalowana jest już w odpowiednimi miejscu na ścianie domu lub na maszcie, należy połączyć ją z dekoderem, który znajduje się w mieszkaniu. Służy do tego kabel koncentryczny zaopatrzony w tzw. wtyki F, męski i żeński, zwany w skrócie kablem LNB, ponieważ używany jest do przyłączenia konwertera LNB. Kabel taki z jednej strony łączy się z dekoderem, a z drugiej – z konwerterem. Największy problem, zwłaszcza kiedy instalacja anteny odbywa się na etapie, kiedy budynek jest użytkowany, stanowi przekucie się przez ścianę budynku właśnie w celu połączenia talerza z dekoderem. W przypadku, kiedy nie chcemy, lub nie możemy kuć w ścianach zewnętrznych, możemy wykorzystać specjalną przejściówkę, o której mowa jest dalej. Najpierw jednak wyjaśnimy nieco dokładniej, na czym polega łączenie kabla z konwerterem i dekoderem.

Kabel LNB – jak podłączyć antenę do dekodera?

W zestawach telewizji satelitarnej znajdują się takie części jak: antena, uchwyt grzbietowy i uchwyt regulacji pionowej (do montażu anteny do ściany budynku lub masztu), ramię konwertera i konwerter oraz zestaw śrub i osłonek do montażu. W złącza F i przewód koncentryczny o impedancji 75 Ω musimy zaopatrzyć się sami. W odpowiedni sposób, posługując się nożykiem i cążkami do przewodów, instalujemy na obydwu końcach przewodu odpowiednie złącza F (męski do wtyku żeńskiego i odwrotnie) i podłączamy konwerter w antenie oraz dekoder. Jak widać, nie jest to proces specjalnie skomplikowany, pewnej wprawy wymaga tu jedynie odpowiedni montaż złącz F w taki sposób, żeby nie uszkodzić kabla.

Największy problem, tak jak zostało to już wspomniane wyżej, stanowi przekucie się przez zewnętrzną ścianę budynku i poprowadzenie koncentryka wewnątrz domu, żeby instalacja była jak najmniej widoczna.

Jak wygląda kabel LNB – LNB, który umożliwia montaż anteny bez kucia?

Jeśli kucie w ścianie jest absolutnie niemożliwe, poradzić można sobie i bez tego. Z pomocą przychodzą specjalne płaskie i szerokie oraz krótkie taśmy kablowe zakończone z obydwu stron złączami LNB (czyli wtykami F), które w odpowiedni dla przewodu koncentrycznego sposób transmitują sygnał telewizyjny. Można zainstalować je w ramie okiennej na poziomej jej części tak, że jedno ze złączy będzie spoczywać na parapecie okiennym, a drugie na zewnątrz zaraz za szybą.

Odcinek koncentryka wiodący z dekodera do konwertera podłączamy do kabla LNB-LNB na parapecie okna, natomiast z drugiej strony, na zewnątrz, podłączamy do drugiej końcówki krótki odcinek koncentryka doprowadzając go do konwertera. Oczywiście miejsca styku przejściówka- przewód koncentryczny należy zabezpieczyć, szczególną uwagę zwracając na zewnątrz na ochronę złącza przed warunkami atmosferycznymi.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Adaptery AV - Huby USB - Kable AV

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.