Udostępnij
Skomentuj

Jaki ekspres do zabudowy? Sprawdź nasz poradnik

Chcesz kupić ekspres do zabudowy Bosch, DeLonghi, Siemens lub innej marki? Podpowiadamy, jaki wybrać.

Ekspres do kawy do zabudowy Siemens, Bosch lub innej marki może być świetną inwestycją. Urządzenie prezentuje się elegancko w kuchni i da się je łatwo dopasować do pozostałych mebli – wystarczy je ustawić w ciągu szafek kuchennych. Zaletą tego rozwiązania jest niska awaryjność oraz wysoka funkcjonalność.

Który ekspres do zabudowy kupić?

Markowe ekspresy są bowiem wyposażone w cyfrowy wyświetlacz oraz różne dodatkowe funkcje, takie jak np. młynek do kawy, odkamieniacz do ekspresu czy też program samoczyszczący.

Ekspres do zabudowy stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie pyszną i aromatyczną kawę. Dostępne na rynku urządzenia posiadają specjalny pojemnik na mleko do kawy i potrafią je spieniać. Dzięki temu z pomocą sprzętu można przyrządzić różne rodzaje napoju – zarówno espresso, latte, jak i zwykłą kawę z mlekiem. Tego typu urządzenie łatwo utrzymać w czystości, ponieważ każdy jego element można szybko zdemontować. Ile kosztuje ekspres do zabudowy? Cena zależy od producenta, wybranego modelu oraz funkcji, w które zostało wyposażone urządzenie.W rankingach ekspresów do zabudowy królują urządzenia takich marek jak Siemens, Bosch, DeLonghi czy Zelmer. Są one ciche, dość małe jak na ten typ sprzętu, niedrogie oraz łatwe w obsłudze. W dzisiejszych czasach profesjonalnego gastronomicznego ekspresu może używać każdy z nas. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na kluczowe parametry sprzętu – to od nich zależy, ile będzie kosztować urządzenie. Które z nich są najważniejsze? Podpowiadamy poniżej.

Polecane ekspresy do zabudowy

Najważniejsze parametry ekspresu do zabudowy – czyli jakie?

Najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do zabudowy, to:

  • ciśnienie – im ten parametr jest większy, tym lepsza moc ekspresu, a co za tym idzie, szybsze przygotowywanie kawy,
  • jakość wykonania – polecane materiały to stal nierdzewna oraz stal szlachetna z powłoką ochronną, w przypadku młynka warto wybrać model żarnowy, stalowy lub ceramiczny,
  • typ ekspresu – na rynku są dostępne zarówno urządzenia automatyczne, jak i wyposażone w kolbę (np. ekspres ciśnieniowy Zelmer kolbowy), wymagające samodzielnego dozowania kawy.

Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje takie jak:

  • obecność spieniacza do mleka – jeśli lubisz pić kawę z mlekiem, lepiej kupić ekspres wyposażony w dyszę do spieniania mleka lub specjalny pojemnik na mleko;
  • podwójny dozownik kawy – warto wybrać to rozwiązanie, by móc przygotować dwie kawy jednocześnie;
  • tryby parzenia kawy – w niektórych urządzeniach da się zaparzyć tylko kawę czarną, espresso i cappuccino, inne pozwalają przyrządzić także pozostałe rodzaje kawowych napojów, np. latte macchiato.

Bardzo istotny jest również design – ekspres do zabudowy powinien wyglądać estetycznie i pasować do wystroju kuchni. Istotny jest także sposób przyrządzania kawy. Niektóre ekspresy z młynkiem wymagają umieszczania w nich kawy w postaci ziarnistej, w innych umieszcza się mielone ziarna lub specjalne wkłady (kapsułki). Warto zwrócić uwagę również na filtr do kawy – jego dostępność oraz ceny. Na przykład ekspres do kawy do zabudowy Bosch ma dedykowany filtr, który kosztuje niecałe 40 złotych (około 30 złotych na promocji).

Jakie są najpopularniejsze wymiary ekspresu do kawy do zabudowy?

Ekspres do kawy do zabudowy Teka ma większe wymiary niż wolnostojący model tej samej marki. Dlatego też przed zakupem zawsze należy sprawdzić w instrukcji wymagania instalacyjne danego urządzenia. Przykładowe wymiary ekspresu do zabudowy dobrej jakości to około 45-60 cm szerokości, 45 cm wysokości i 35-50 cm głębokości. Z tego powodu najlepiej wybrać urządzenie już na etapie projektowania kuchni.

Na jakiej wysokości montować ekspres do zabudowy?

Gdzie zamontować ekspres do zabudowy? W przeciwieństwie do tanich ekspresów wolnostojących, urządzenie to nie zajmuje przestrzeni blatu roboczego, należy je więc wkomponować w zwarty ciąg mebli. Wysokość instalacji zależy od wzrostu domowników – ekspres może znajdować się nieco wyżej niż piekarnik lub na tym samym poziomie, w bloku szafek. W celu jak najwygodniejszej obsługi najlepiej jest go umieścić na wysokości około 130-140 cm nad podłogą.

Jak czyścić poszczególne elementy ekspresu do zabudowy? Komponenty takie jak pojemnik na fusy czy taca ociekowa należy myć w wodzie wtedy, gdy na wyświetlaczu urządzenia pojawi się stosowny komunikat informujący o takiej konieczności. Spieniacz do mleka oraz dysze trzeba opłukać każdorazowo po użyciu, natomiast elementy takie jak zbiornik na wodę, wyloty kawy czy też lejek do wsypywania kawy wymagają pielęgnacji raz w tygodniu lub nawet raz na miesiąc.

Szczególnej uwagi wymaga obwód wewnętrzny urządzenia, należy go czyścić po okresach nieużytkowania trwających dłużej niż 3-4 dni. Aby móc dalej używać ekspresu, trzeba włączyć automatyczną funkcję płukania. Gdy na wyświetlaczu pojawi się komunikat „Płukanie” oraz pasek postępu, oznacza to, że urządzenie wprowadza gorącą wodę do wewnętrznych obwodów. Proces warto powtórzyć 2-3 razy i dopiero wtedy można ponownie skorzystać ze sprzętu.

Jaką kawę dobrać do ekspresów do zabudowy?

Gdy już udało się wybrać odpowiedni ekspres, to jeszcze nie koniec. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, aby kupić właściwy rodzaj kawy. Jeśli ekspres posiada młynek, można w nim stosować kawę ziarnistą – urządzenie będzie ją mielić na bieżąco, tuż przed zaparzeniem. W przeciwnym wypadku należy używać kawy mielonej lub specjalnych kapsułek. Jeśli chodzi o smak, tutaj wszystko zależy od preferencji domowników. Niektórzy będą woleć kawę paloną, inni wzbogaconą owocowym lub korzennym smakiem.

Jeśli zależy Ci na kawie ekologicznej, wybieraj tę ziarnistą, pochodzącą z bio upraw. Jako mleko stosuj napój pochodzenia roślinnego – np. mleko sojowe lub migdałowe. Najbardziej przyjaznym dla naturalnego środowiska rozwiązaniem jest ekspres ciśnieniowy z młynkiem. Na rynku są dostępne także produkty dla fanów kawy bezkofeinowej – jej smak oraz zapach jest podobny do naturalnej kawy, a dzięki śladowym ilościom kofeiny są one bezpieczne np. dla kobiet w ciąży.

Jeśli smak przyrządzanej kawy się pogorszył, może to świadczyć o awarii ekspresu do zabudowy. By go naprawić, najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu. Specjalista sprawdzi, czy urządzenie prawidłowo parzy kawowy napój oraz które elementy mogły się zatkać. Doradzi także, jak prawidłowo obsługiwać urządzenie, by uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Mieć profesjonalny ekspres do kawy to dopiero połowa sukcesu, bardzo ważna jest także jego właściwa eksploatacja!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.