Udostępnij
Skomentuj

Jaki dysk zewnętrzny do telewizora wybrać? Który najlepszy?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dysku zewnętrznego do telewizora? Który dysk wybrać?

Współczesne telewizory smart TV mogą wiele zyskać, gdy podłączy się do nich dysk zewnętrzny. Taki nośnik danych pozwoli na nagrywanie programów i zapisywanie ich na dysku, jak również może się przydać w sytuacji, gdy zechcemy obejrzeć na telewizorze materiały posiadane wyłącznie w formie plików cyfrowych – wystarczy zgrać je na dysk i podłączyć do TV. Czy każdy dysk zewnętrzny nadaje się do telewizora? Jak wybrać odpowiedni model?

Polecane dyski zewnętrzne SSD

Jaki dysk zewnętrzny do telewizora?

Oferta dysków zewnętrznych jest bardzo szeroka. Nośniki tego typu są obecne w asortymencie wielu marek i to w różnorodnych wariantach. Spora część z nich dobrze sprawdzi się w zestawie z telewizorem, ale przed zakupem należy poznać odpowiedzi na kilka kluczowych pytań.

 • Jaką pojemność dysku zewnętrznego może obsłużyć użytkowany telewizor? To kwestia priorytetowa, gdyż różne modele telewizorów mogą współpracować z dyskami o różnorodnej pojemności.
 • Czy posiadany telewizor dysponuje funkcją nagrywania? Nie każdy odbiornik ma taką opcję, a to właśnie przy nagrywaniu dysk zewnętrzny jest najbardziej przydatnym rozwiązaniem.
 • Czy dysk zewnętrzny ma służyć wyłącznie do użytku z telewizorem? Jeśli tak, to można rozważyć zakup dysku w rozmiarze 3.5 cala, a jeśli nie, to lepszym wyborem będzie mniejszy model.

Czy dysk zewnętrzny do telewizora jest potrzebny?

Nie każdy użytkownik odczuwa potrzebę kupowania dysku zewnętrznego do telewizora i trudno się temu dziwić. Jeśli nie mamy w zwyczaju nagrywania programów, filmów i transmisji sportowych, a telewizor użytkujemy głównie do oglądania bieżących programów, to faktycznie dysk zewnętrzny może wydawać się zbędny. Jest jednak wiele sytuacji, w których dysk do telewizora może okazać się przydatny:

 • Gdy zechcemy nagrać ulubiony serial, mecz lub film – telewizory na ogół posiadają funkcję nagrywania, która przydaje się wówczas, gdy zależy nam na obejrzeniu programu, ale nie możemy być w domu wówczas, gdy jest on emitowany. Nie wszystkie materiały są dostępne na platformach VOD, dlatego samodzielne nagranie ich do obejrzenia później wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Właśnie w takiej sytuacji przyda się pojemny dysk zewnętrzny, który pomieści długie nagrania i umożliwi ich późniejsze odtworzenie.
 • Gdy zechcemy oglądać na telewizorze materiały zarchiwizowane w postaci cyfrowej – na przykład zdjęcia z wakacji, filmy i nagrania, które przechowywaliśmy na dysku komputera. Zamiast tworzyć i konfigurować sieć, by przesłać je z komputera do telewizora, możemy skopiować je na dysk zewnętrzny i użytkować na telewizorze.

To tylko dwa przykłady na to, że dysk zewnętrzny do telewizora faktycznie może się przydać. Choć nośnik ten może pełnić różne funkcje, to najpowszechniejszym zastosowaniem jest właśnie dysk zewnętrzny do nagrywania z TV.

Jaki dysk zewnętrzny do telewizora?

Wybór odpowiedniego dysku zewnętrznego do telewizora warto poprzedzić zapoznaniem się ze specyfikacją samego telewizora, o czym była już mowa powyżej. Jeśli odbiornik posiada funkcję nagrywania i obsługuje dyski zewnętrzne o określonej pojemności, to można skupić się już na wyborze konkretnego modelu dysku. Jak go wybrać? Najlepiej zwracając uwagę na poniższe kwestie:

 • Marka i model dysku – wielu producentów telewizorów zajmuje się również produkcją dysków zewnętrznych, co skutkuje tworzeniem modeli dysków, które są oficjalnie dedykowane i rekomendowane do konkretnych modelów telewizorów. Przykładem takiego rozwiązania jest dysk zewnętrzny do telewizora Sony, jak choćby model HD-SG5 albo HD-S1A. Takie rozwiązania dedykowane znaleźć można również w ofercie innych marek. W sprzedaży znajdziemy także dysk zewnętrzny SSD Samsung czy też dedykowany dysk zewnętrzny do telewizora Philips. Sam fakt, że wybrany dysk nie jest rekomendowany do konkretnego modelu TV nie oznacza, że nie będzie działał – po prostu nie jest z oferty tego samego producenta.
 • Pojemność – warto dobrać ją zarówno pod kątem kompatybilności z możliwościami telewizora (niektóre modele obsługują dyski o pojemności 1TB, 2 TB, a niektóre nawet o pojemności kilkunastu TB), jak również do własnych potrzeb. To, że telewizor obsłuży dysk zewnętrzny 10 TB, nie oznacza, że właśnie taki model musimy kupić.
 • Rozmiar dysku – do telewizora można podłączyć zarówno dysk kompaktowy 2.5 cala, jak również dysk stacjonarny 3.5 cala. Dysk stacjonarny może mieć większą pojemność, dysponuje własnym zasilaniem, ale za to bywa głośniejszy no i nie jest zbyt mobilnym rozwiązaniem. Dysk w rozmiarze 3.5 cala polecić można tym osobom, które potrzebują wyłącznie dysk do TV, a nie do zastosowań mobilnych. Dysk w rozmiarze 2.5 cala wydaje się bardziej uniwersalny, gdyż jest zdecydowanie mniejszy, lżejszy i nie wymaga dodatkowego zasilania.
 • Interfejs – dysk zewnętrzny do telewizora LG, Samsung lub innej marki powinien być wyposażony w interfejs USB.
 • Obudowa – dysk zewnętrzny do TV można dopasować do odbiornika pod względem designu. Warto to zrobić, gdy dysk będzie ulokowany w widocznym miejscu. Oferta nośników zewnętrznych jest na tyle szeroka, że bez problemu znajdziemy dysk w niemal dowolnym kolorze i o mniej lub bardziej wyrazistej estetyce. Warto zwrócić uwagę również na jakość wykonania obudowy, na to czy jest antypoślizgowa i odporna na zarysowania.
 • Cena – koszt dysku zewnętrznego jest uzależniony od jego pojemności, interfejsu, marki i od wielu innych parametrów. By nie przepłacać, warto dobrać dysk o takiej pojemności, jaka faktycznie ma szansę być wykorzystywana.

Wybierając dysk zewnętrzny do telewizora Panasonic, Sony, LG lub Samsung, a także do innych odbiorników Smart TV, warto zwracać uwagę na detale techniczne, ale również na jakość wykonania obudowy dysku, gdyż jest ona nie tylko estetycznym zwieńczeniem nośnika, ale także barierą przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi.

Udostępnij
3,8
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.