Udostępnij
Skomentuj

Jaki dysk HDD do laptopa? Polecane dyski twarde

Znajdź najlepsze urządzenie, które pozwoli Ci bezpiecznie przechowywać ogromne ilości danych na Twoim laptopie.

Decydując się na zakup nowego „twardziela” do komputera przenośnego, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego pojemności, ale również na wiele innych parametrów technicznych, które mają wpływ na szybkość i niezawodność jego działania. Najczęstszą wątpliwością związaną z zakupem dysku do laptopa jest jego rodzaj.

Polecane dyski HDD

Jaki dysk HDD do laptopa wybrać?

Żaden komputer nie może działać bez nośnika, który będzie odpowiedzialny za przechowywanie danych oraz aplikacji. Choć technologia idzie naprzód i na rynek trafiają coraz nowsze komponenty, to od wielu lat niegasnącą popularnością cieszą się dyski HDD. Mimo tego, że na wielu polach starcie dysk SSD vs HDD przebiega na korzyść tego pierwszego, to nadal starsze rozwiązania są stosowane znacznie powszechniej ze względu na niższe koszty produkcji oraz znacznie większe dostępne pojemności.

Ponieważ dysk twardy HDD to zakup nieobciążający zanadto kieszeni, warto znaleźć model, który zaoferuje jak najlepsze osiągi. Wysokiej klasy sprzęt można zakupić już nawet za 200–300 zł. Za dwukrotność tej ceny bez trudu znajdziesz dyski HDD 1 TB. Aby bez przeszkód instalować programy, a także trzymać na komputerze osobiste dane, wybierz dysk HDD 500 GB lub większy, zależnie od potrzeb. Jeżeli Twój laptop ma być przeznaczony do gier komputerowych, postaw na urządzenie posiadające kilka terabajtów pamięci.

Zdecydowanie nie warto oszczędzać także na prędkości, jaką podzespół oferuje. Nawet dysk twardy 2 TB wypadnie blado, kiedy okaże się, że jego szybkość zapisu czy pamięć podręczna nie pozwalają mu działać dostatecznie sprawnie. Efektywność cechującą dysk HDD do laptopa określa prędkość obrotowa. Im wyższa, tym więcej danych można przetworzyć w ciągu określonego czasu. Wydajność urządzenia zależy również od pamięci podręcznej, która odpowiada za bezpośredni dostęp do danych. Warto rozważyć optymalne rozwiązanie między szybkością a pojemnością nośnika.

Umieszczając w przenośnym komputerze dysk magnetyczny, trzeba pamiętać o tym, w jaki sposób on działa i co będzie dla niego zagrożeniem. Dlatego istotne jest, aby kupować urządzenia od sprawdzonych producentów HDD. Dysk może uszkodzić się przez wstrząsy czy zbyt wysoką temperaturę. Nie służy mu również praca na pochyłej powierzchni. Przed dokonaniem zakupu najlepiej zapoznać się z recenzjami użytkowników oraz sprawdzić opinie o marce. W ten sposób jesteś w stanie zyskać pewność, że kupujesz solidny sprzęt, który nie zawiedzie Cię przez kolejne lata.

Ile pamięci w dysku HDD do laptopa?

Pojemność dysku w pełni zależy od tego, do jakich celów zamierasz używać urządzenia. Jeżeli masz pewność, że nie potrzebujesz wiele miejsca na dane, to warto wybrać nośnik posiadający mniej pamięci, ale lepsze parametry wpływające na szybkość. Z drugiej strony, gdy operujesz na wielkich zbiorach danych lub dużych plikach, to dysk HDD 500 GB okaże się niewystarczający do Twoich wymagań. Na szczęście wśród ofert bez trudu znajdziesz zarówno sprzęty mające kilkaset gigabajtów, jak i takie, oferujące kilka terabajtów.

Często dysk HDD służy jako dodatek do dysku SSD. Wówczas nie ma potrzeby wybierać urządzeń z dużą ilością pamięci, ponieważ wymagania dotyczące wolnego miejsca można rozłożyć na dwa komponenty. Wtedy dobrze sprawdzi się nawet dysk HDD 256 GB. Nośnik o małej pojemności ma również zastosowanie, jeżeli używasz laptopa jedynie do celów zawodowych na przykład zdalnego kontaktu, obsługi maila czy pracy z dokumentami. Niewielki dysk pomieści zarówno system operacyjny, jak i programy oraz pliki niezbędne na co dzień.

W sytuacji kiedy potrzebujesz pomieścić na komputerze najnowsze gry, dochodzące rozmiarami do kilkuset GB, czy też wymagające programy graficzne lub naukowe, konieczne będzie nabycie dysku, który nie zapełni się przez długi czas. Zamiast pamiętać o systematycznym usuwaniu danych z nośnika, lepiej kupić od razu dysk HDD 4 TB. Nawet przy intensywnej pracy zajęcie całej pojemności pochłonie wiele czasu, a Tobie oszczędzi walki o każdy bajt, aby pomieścić istotne pliki.

Optymalnym wyjściem będzie znalezienie rozwiązania łączącego przystępną cenę z dużą pojemnością i dostateczną szybkością zapisu danych. Dlatego wybierając możliwie najbardziej uniwersalny sprzęt, najlepiej zdecydować się na dysk HDD 1 TB do laptopa. Za kilkaset złotych zakupisz nośnik zarówno dysponujący pokaźną ilością pamięci, jak i osiągający wysoką prędkość zapisu i odczytu.

Jaki dysk HDD 1 TB kupić do laptopa?

Decyzja, jaki dysk HDD 1 TB kupić, może okazać się nie lada wyzwaniem. Na rynku pełno jest ofert tego typu sprzętu, a różnice między nimi są często niewielkie. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wybrany komponent będzie odpowiedni do posiadanego laptopa. Powinien zatem posiadać właściwe wymiary. Dyski HDD do laptopów mają format 2,5-calowy, jednak mogą różnić się grubością. Z tego powodu warto zobaczyć, jakich konkretnie podzespołów trzeba szukać. Istotna jest także zgodności interfejsu z płytą główną.

Wiedząc już, które komponenty są kompatybilne z Twoim komputerem, zadbaj o to, aby nowe podzespoły usprawniły pracę posiadanego przez Ciebie sprzętu. Dysk HDD 1 TB do laptopa może osiągać nawet do 7200 obrotów na minutę, co gwarantuje bardzo dobrą – jak na tego typu urządzenia – szybkość zapisu. Rozważ także komponent oferujący 5400 obrotów, który wprawdzie działa wolniej, lecz jego cena będzie wyraźnie niższa. Aby funkcjonować wydajnie, nośnik powinien również posiadać co najmniej kilkadziesiąt, a najlepiej kilkaset megabajtów pamięci podręcznej.

W specyfikacji podzespołu znajdziesz także poziom hałasu, jaki generuje. Dysk twardy HDD łączy się z talerzami i igłą odczytującą dane, a cały proces ich napędzania i ruchu nie może przebiegać bezgłośnie. Jeżeli uważasz, że działający głośno komputer będzie uciążliwy, to wybierz dysk, który pracuje w ciszy, nie tracąc jednak swojej wydajności. Dobrze wytłumione urządzenia mają również większą szansę, na wyjście bez szwanku z ewentualnych upadków lub wstrząsów.

Najpopularniejsi producenci dysków HDD do laptopa

Niezależnie od tego, czy planujesz kupić dysk 1 TB HDD czy też nośnik o dowolnej innej pojemności, istotne jest, aby wybrać produkt, który Cię nie zawiedzie. Koniec końców będziesz na nim przechowywać m.in. istotne pliki z pracy, dokumenty czy zdjęcia. Chcąc mieć pewność, że nie utracisz ich bezpowrotnie w wyniku nagłej awarii, zdecyduj się na podzespoły oferowane przez sprawdzonych producentów. Wśród twórców komponentów do laptopów przoduje Western Digital, oferujący szeroką gamę sprzętów o najróżniejszych specyfikacjach.

Z łatwością znajdziesz także dysk HDD Seagate do laptopa. To jedne z najlepszych podzespołów oferujących dobrą jakość w przystępnej cenie. Większość modeli nie należy do najszybszych, jednak są one pojemne oraz tanie, czym rekompensują ewentualne braki. Podobnie prezentują się komponenty firmy Toshiba. Tutaj również za kwotę 200–400 zł kupisz pojemny dysk o przyzwoitych parametrach. Produkty oferowane przez obie te marki to doskonałe rozwiązania dla laptopów, które nie wymagają szybkiego transferu danych.

Znajdziesz także wydajne dyski HDD Dell, HP czy Intenso – znacznie mniej liczne na rynku, lecz nie odstępujące parametrami od pozostałych ofert. Każda z tych marek znana jest z wysokiej klasy produktów i dbałości o wykonywany sprzęt. Bez obaw możesz zakupić ich urządzenia. Podzespoły kupione od zaufanych twórców zagwarantują Ci pewność, że Twój laptop będzie działał sprawnie przez kolejne lata.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.