Udostępnij
Skomentuj

Dysk SSD czy HDD - który wybrać? Co lepsze?

Kluczową decyzją przy zakupie dysku jest wybór pomiędzy dyskiem SSD i HDD. Czym się różnią? Który lepszy?

Co jest lepsze - dysk SSD czy HDD?

Zacznijmy od tego, że twardy dysk to jedna z najważniejszych części zarówno komputera stacjonarnego, jak i laptopa. To właśnie tam użytkownik zapisuje wszystkie najważniejsze pliki. Znajdują się tam również: system operacyjny, oprogramowanie oraz różne aplikacje. Jeśli zatem chcesz, aby Twój komputer był szybki i działał niezawodnie, możesz wymienić właśnie ten element. Na początku istotne jest porównanie: dysk SSD a HDD.

Dysk HDD to klasyczny napęd, który znajduje się w większości komputerów. Są to swego rodzaju wirujące talerze, na których zapisywane są dane. Najczęściej w urządzeniach montuje się model 2,5 cala. Ich prędkość oznaczana jest skrótem rpm. Dyski HDD wyróżniają się naprawdę dużą pojemnością. Obecnie na rynku można kupić dyski HDD 3 TB, które pozwalają na zapis naprawdę dużych plików, w tym wideo czy nawet rozbudowanych gier komputerowych. Niestety elementy te mają kilka wad. Jedną z nich jest dość mała wydajność, co wpływa między innymi na dłuższy czas włączania sprzętu. Dodatkowo dyski HDD nie są odporne na różnice temperatur i mogą się dość często psuć.

Dysk SSD to nowoczesne urządzenie, którego działanie oparte jest na pamięci typu flash. Zastosowanie tej innowacyjnej technologi sprawia, że dysk otwiera się wręcz błyskawicznie, a oprogramowanie ładuje się w bardzo krótkim czasie (dotyczy to także zaawansowanych gier). Dlatego, jeśli zastanawiasz się, który model wybrać: SSD czy HDD do gier, to od razu warto odpowiedzieć, że lepszy będzie ten pierwszy produkt. Dodatkowo SSD zużywa mniej energii, co przedłuża działanie baterii. Pracuje też znacznie ciszej. Niestety, jak każde urządzenie, także i ten dysk ma kilka wad. Zapisy kolejnych danych na dysku mogą ograniczać jego żywotność. Oprócz tego model ten jest znacznie droższy niż HDD.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który produkt jest lepszy. Różnią się one przede wszystkim przeznaczeniem. Dlatego wybierając dysk SSD czy HDD do laptopa lub komputera stacjonarnego, należy przede wszystkim określić, do czego używasz tych urządzeń. W ten sposób łatwiej będzie CI wybrać odpowiedni produkt w pełni spełniający Twoje wymagania oraz oczekiwania.

Polecane dyski SSD

Pojemność dysków SSD oraz HDD

Jeśli wiesz już, czym się różni dysk SSD od HDD, warto poruszyć także inne kwestie, a mianowicie pojemność. Kupując dysk, to właśnie ten parametr odgrywa bardzo ważną rolę. Minimalna wielkość dysku SSD, która poradzi sobie z obsługą komputera wykorzystywanego do pracy biurowej, określana jest jako 240 GB. Mniejsza pojemność dysku może charakteryzować się mniejszą wydajnością. Oczywiście na rynku dostępne są znacznie większe pojemności. Do zwykłego biznesowego laptopa wystarczy model o pojemności do 500 GB.

Dysk SSD do gier powinien wyróżniać się wyższymi parametrami. Musi bowiem obsłużyć zaawansowane grafiki oraz sporą ilość oprogramowania. Sprzęty typowo gamingowe wymagają zatem minimum to dysk SSD 480 GB lub dysk SSD 500 GB. Jak już wcześniej zostało wspomniane, dla graczy ten typ produktów będzie znacznie lepszy. Wymiana dysku w laptopie na SSD to dobry pomysł, jeśli potrzebujesz bardzo szybko pracującego sprzętu, który będzie musiał obsłużyć zaawansowane oprogramowanie i dużą liczbę aplikacji.

Niektóre nowoczesne urządzenia pozwalają na wbudowanie dwóch dysków (np. SSD HDD laptop). Takie rozwiązanie polecane jest w przypadku między innymi twórców wideo. Dysk SSD służy wtedy do przechowywania systemu operacyjnego i podstawowych programów, a na HDD możesz zapisywać resztę informacji oraz danych (pliki wideo, zdjęcia).

W przypadku dysku twardego HDD warto także zainwestować w jak największą pojemność. W nowszych modelach stacjonarnych komputerów coraz częściej wbudowane są dwa dyski, co znacznie zwiększa zasobność i szybkość produktów. Takie urządzenia są szczególnie polecane osobom pasjonującym się gamingiem. Oczywiście przy modyfikacji sprzętu informatycznego lepiej kierować się zasadą: im większa pamięć napędu oraz szybsze działanie, tym lepiej pracuje się na komputerze (niezależnie od tego, jak będziesz z niego korzystać). Na zakup dysków może jednak wpływać ich cena. Zaawansowane technologicznie dyski SSD są znacznie droższe od ich starszych odpowiedników HDD.

Od czego zależy prędkość zapisu i odczytu?

Dyski twarde HDD są od ponad 20 lat najczęściej wybieranymi modelami. W swojej pracy opierają się na tej samej technologii, co popularne niegdyś kasety magnetofonowe. Oznacza to, że do zapisu danych wykorzystują magnetyczną pamięć masową. Wszystkie informacje zamieszcza się na materiałach magnetycznych, które zainstalowano na powierzchni dysku HDD. W momencie włączenia komputera dyski wprawiane są w ruch i za pomocą specjalnej głowicy (takiej samej jak w odtwarzaczach CD) są odczytywane bądź zapisywane.

W przypadku talerzowych napędów HDD szybkość zapisu oraz odczytu zależy od dwóch elementów. Pierwszy z nich to pojemność pojedynczego talerza. Co do zasady, im jest on pojemniejszy, tym lepiej działa komputer, ponieważ dysk jest znacznie bardziej wydajny. Drugi czynnik to szybkość obrotu talerzy. W zwykłych modelach przeznaczonych do pracy biurowej prędkość ta wynosi najczęściej 7200 obrotów na minutę. W najnowszych produktach pojemność dysków cały czas się zwiększa, dlatego ich praca jest znacznie szybsza.

Trochę inaczej działają młodsze dyski SSD, ponieważ nie mają części ruchomych. W ich przypadku kluczowa okazuje się liczba kostek pamięci flash. Droższe produkty mają ich zwyczajnie więcej, a tym samym są wydajniejsze.

Polecane dyski HDD

Porównanie dysków SSD i HDD

Warto także zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią, a mianowicie: dysk zewnętrzny SSD czy dyski zewnętrzne HDD. Właściwie zasada działania tych sprzętów jest taka sama, jak w przypadku urządzeń wbudowanych w komputer stacjonarny lub przenośny. Tradycyjne dyski zewnętrzne typu HDD zapisują dane za pomocą głowicy na nośniku magnetycznym. Niestety taka konstrukcja w przypadku mobilnych elementów może się dość szybko uszkodzić przy każdym, nawet najmniejszym uderzeniu. Dodatkowo HDD z biegiem lat się zwyczajnie zużywają.

Napęd SSD zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo. Są one trwalsze i wydajniejsze niż ich magnetyczne odpowiedniki. Dlatego w przypadku dysków zewnętrznych lepiej zdecydować się na nowocześniejsze technologie, o ile pozwala Ci na to budżet. SSD wyróżniają się nie tylko większą pojemnością i wyższym stopniem wytrzymałości. Koszt ich zakupu może znacznie przewyższać cenę klasycznych dysków HDD.

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.