Udostępnij
Skomentuj

Jaki dyktafon cyfrowy kupić? Polecane produkty

Dyktafony cyfrowe umożliwiają rejestrację dźwięków i rozmów. Jaki dyktafon wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Czy warto kupić dyktafon?

Jeśli zdarza nam się rejestrować dźwięki otoczenia, a także nagrywać wykłady, przemowy lub przeprowadzać wywiady, to dyktafon jest jednym z narzędzi, które zdecydowanie ułatwi te działania. Teoretycznie można używać funkcji dyktafonu w telefonie, ale odrębne urządzenia mają lepsze parametry i mamy pewność, że żadne inne funkcje lub powiadomienia nie zakłócą procesu nagrywania.

Zalety posiadania dyktafonu cyfrowego:

 • Oddzielny dyktafon jest praktyczniejszy niż funkcja dyktafonu w telefonie.
 • To urządzenie o dobrych parametrach działania, stworzone do rejestrowania dźwięku.
 • Dyktafony cyfrowe można kupić tanio. Tanie dyktafony cyfrowe wcale nie rozczarowują jakością oferowanych nagrań.

Jakie dyktafony cyfrowe są najpopularniejsze?

Przed zakupem dyktafonu cyfrowego warto zapoznać się z poradami dotyczącymi wyboru najlepszego modelu, ale też z rankingiem popularnych modeli. Do dyktafonów, które warto polecić i które cieszą się największą popularnością należą:

Jak wybrać dyktafon cyfrowy?

Oferta dyktafonów cyfrowych jest dość szeroka. To zarówno modele mobilne, które z łatwością zmieścimy w kieszeni i które można uznać za mini dyktafony, jak również dyktafony stacjonarne – większe i podłączone do komputera.

 • Mini dyktafon mobilny to wygodne rozwiązanie, które sprawdza się w terenie. Dyktafon tego typu może przydać się podczas wykładów, wywiadów i wszędzie tam, gdzie wymagane jest zastosowanie sprzętu mobilnego.
 • Dyktafon stacjonarny – jest większy i wymaga zewnętrznego zasilania. Od razu przesyła zapis do komputera, dlatego może nie posiadać pamięci własnej. Dyktafony tego typu świetnie sprawdzają się w zastosowaniu biurowym, w redakcjach oraz rozgłośniach radiowych, gdy nagrania są rejestrowane przy komputerze, na miejscu, a nie w terenie.

Większość dyktafonów cyfrowych to, jednak, dyktafony mobilne. Z oczywistych względów są one chętniej wybierane i dominują wśród produktów tego typu. Przy wyborze urządzenia dla siebie, należy zwrócić uwagę na kolejne parametry:

 • Zasięg i możliwość regulacji wbudowanego mikrofonu – mikrofony stosowane w dyktafonach mogą dobrze nagrywać z różnych odległości, a szczególnie dobrym rozwiązaniem są dyktafony z regulacją czułości mikrofonu.
 • Aktywacja głosem – to wygodna opcja, która ułatwia uruchomienie urządzenia, gdy znajduje się poza zasięgiem dłoni.
 • Sposób podłączenia do komputera – to standardowa opcja w dyktafonach cyfrowych, która umożliwia wygodne przesyłanie danych. Najczęściej stosowany jest podłączenie przez USB.
 • Rodzaj nośnika pamięci – niektóre dyktafony cyfrowe są wyposażone we własną pamięć (warto zwrócić uwagę na jej pojemność) lub wyposaża się je w karty pamięci (warto zwrócić uwagę, jaka jest maksymalna obsługiwana pojemność karty pamięci).
 • Marka – warto zwrócić uwagę na renomę producenta i sprawdzić, czy dyktafony tej marki są polecane przez użytkowników i dobrze oceniane. Opinie o dyktafonach cyfrowych to cenne źródło informacji praktycznych.
 • Cena – dyktafony cyfrowe mogą kosztować niespełna 150 złotych, a mogą kosztować kilkakrotnie więcej. Wszystko zależy od zastosowanych technologii, od marki oraz od wielu innych czynników. By nie przepłacać za dyktafon cyfrowy, cena może być wysoka, warto wybierać urządzenia o optymalnych parametrach i możliwie niskiej cenie, szukać ofert specjalnych i promocji.
 • Waga – by korzystanie z dyktafonu było bardzo wygodne, nie powinien to być zbyt ciężki sprzęt. Warto zwrócić uwagę na to, ile waży dyktafon i wybrać model o niskiej masie.
 • Format zapisu danych – przeważnie jest to MP3, ale warto się upewnić.
 • Wyświetlacz i funkcjonalność – dyktafony cyfrowe są, na ogół, wyposażone w ekran, na którym mogą być wyświetlane różne informacje. Warto zwrócić uwagę na wielkość i czytelność wyświetlacza oraz na to, jakie informacje prezentuje.
 • Licznik – to jedna z informacji, jakie mogą być prezentowane na wyświetlaczu dyktafonu. Dzięki uruchomieniu funkcji licznika, można kontrolować długość nagrania.
 • Maksymalny czas zapisu danych – może być różny, ale na ogół jest bardzo długi. Warto jednak porównać wybrane urządzenia także pod tym względem.
 • Zasilanie – na ogół bateryjne, rzadziej zdarza się akumulatorowe.
 • Złącza – każdy praktyczny dyktafon powinien być wyposażony w wejście mikrofonowe do mikrofonu zewnętrznego oraz w gniazdo słuchawkowe.

Co jeszcze może pomóc przy zakupie dyktafonu cyfrowego?

Wiele urządzeń z wybranych kategorii, jak dyktafony cyfrowe, spełnia wszystkie kryteria i może mieć na tyle zbliżone parametry, że wciąż ciężko jest się zdecydować na konkretny model urządzenia. Wówczas warto przejrzeć również:

 • Recenzje – obszerne recenzje dyktafonów można znaleźć na stronach i blogach branżowych, a czasami także w sklepie online. To dobre źródło subiektywnych informacji, z których często można wiele się dowiedzieć.
 • Oceny i opinie – to właśnie opinie o dyktafonie cyfrowym są bardzo cennym źródłem informacji. Znajdziemy je zarówno w sklepie online, jak również na innych stronach w sieci.
 • Testy – nieliczne modele urządzeń bywają testowane przez pasjonatów lub profesjonalistów, a efekty owych testów dyktafonów cyfrowych są publikowane w sieci lub prasie.
 • Rankingi – listy bestsellerów i topowe produkty to zawsze dobra wskazówka zakupowa.

Zakup dyktafonu cyfrowego nie wydaje się trudny i faktycznie – wystarczy zwrócić uwagę na kluczowe parametry, oceny i recenzje, by móc wybrać naprawdę dobre, sprawne i przydatne urządzenie do nagrywania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.