Udostępnij
Skomentuj

Rejestrator dźwięku – jaki wybrać i do czego służy?

Czy przenośny cyfrowy rejestrator dźwięku to urządzenie tylko dla zawodowców? Przekonaj się, co potrafi.

Przenośne urządzenie do nagrywania dźwięku może przydać się w naprawdę wielu sytuacjach. Jaki kupić, na co zwracać szczególną uwagę? Sprawdź! Może się wydawać, że przenośny cyfrowy rejestrator dźwięku jest obecnie niepotrzebny. Przecież wszystko można nagrać komórką. Okazuje się jednak, że istnieje wiele osób, którym nie wystarczy funkcja dyktafon w smartfonie i szukają w sprzęcie czegoś więcej. Jakość często pozostawia wiele do życzenia, nagranie jest ciche i pełne szumów. Nagrywanie dźwięku profesjonalnym dyktafonem Nexus daje zupełnie inne efekty, co może być przydatne nie tylko w zawodzie dziennikarza, blogera, czy dokumentalisty, ale także na przykład detektywa! Co więcej, także student na pewno z przyjemnością odsłucha wykład, który nagrany jest w zadowalającej jakości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rejestratora?

Dla wielu zakup odpowiedniego rejestratora, często w zestawie z mikrofonem stanowi podstawę prowadzenia działalności. Może nie są one w stanie oszukać wizyty w studio nagraniowym, ale wymienione zawody najczęściej jednak działają w terenie. Wymagają więc stosowania rozwiązań, które zapewnią możliwie najlepszą jakość nagrywanego dźwięku. Rejestratory dźwięku to najczęściej niewielkie urządzenia z wbudowanym wewnętrznym mikrofonem, ale posiadające także możliwość podpięcia . Całość zapisywana jest albo na wbudowaną w rejestrator pamięć, albo na kartę SD, lub innego formatu. Można tym nagrywać różnego rodzaju treści, od wykładów, przez rozmowy, po muzykę. Rejestrator najczęściej wyposażony jest także w kilka przycisków, które intuicyjnie służą do rozpoczęcia, zakończenia nagrania. Często z poziomu urządzenia możemy też zatrzymać lub wznowić nagranie. Wbudowane niewielkie głośniki pozwalają także odsłuchać zapisane dźwięki. Bardzo ważnym standardem w tego typu urządzeniach jest możliwość podpięcia dodatkowych urządzeń, jak słuchawki czy mikrofon. Dzięki temu prosty rejestrator staje się profesjonalnym zestawem reporterskim. Rejestratory dźwięku zapisują pliki audio w określonych formatach. Najczęściej jest to .wav, które daje największe możliwości postprodukcyjne, a także popularny format .mp3. W tym drugim przypadku mówimy o zdecydowanie większym poziomie kompresji – pliki być może zajmują mniej miejsca, ale z pewnością da się przy ich zrobić zdecydowanie mniej. To niewielkie urządzenia, które niekoniecznie muszą rzucać się w oczy. W prostokącie wielkości pudełka zapałek mieści się jednak co najmniej kilka przydatnych funkcji. Część tego typu urządzeń wyposażona została w dwa mikrofony, które nagrywają dwie różne ścieżki dźwięku jednocześnie. W nomenklaturze radiowej lub telewizyjnej określa się je mianem dźwięku setkowego i efektowego. Ten pierwszy to właściwe źródło dźwięku, bogate merytorycznie. Drugie natomiast to dźwięk tła. Wszystko, co dźwiękowo dzieje się wokół podstawowego źródła. Stosowanie dwóch mikrofonów daje dużo większe możliwości na etapie samego montażu. Dodatkowo możliwość podpięcia kolejnych, zewnętrznych mikrofonów sprawia, że celów nagrywania jednego rejestratora może być kilka i każda ścieżka zadowoli fachowców.

Wszystko oczywiście zależy od rodzaju rejestratora dźwięku i jego ceny. Profesjonaliści, na przykład zespoły muzyczne używają rejestratorów operujących na kilku ścieżkach dźwiękowych. Zdarza się również, że w urządzeniach istnieje możliwość montowania dźwięku już na poziomie rejestratora. Opanowanie tej sztuki pozwala często zaoszczędzić czas, który normalnie traci się montując dźwięki przy komputerze.

Polecane dyktafony

Przenośny cyfrowy rejestrator dźwięku – kto powinien go mieć?

Istnieje bardzo duża lista zawodów i zajęć, które wymagają nagrywania lub obróbki dźwięku. W zawodach tych wyjątkowo ważne jest, by nagrany dźwięk był dobrej jakości. Oczywiście często nie da się skorzystać z oferty stacjonarnego studia nagraniowego – nie ma na to czasu. Dlatego tym bardziej wymagane jest, by rejestrator dźwięku spełniał oczekiwania. Choć wydaje się, że do nagrania profesjonalnej jakości sygnału potrzebnych jest kilka urządzeń takich jak komputer, mikrofon czy słuchawki, okazuje się, że większość z tych funkcji potrafią już połączyć niektóre rejestratory. Co więcej, ich rozmiar sprawia, że są one często wykorzystywane w czasie pracy reportera lub dokumentalisty. Osoby te wyjątkowo cenią sobie walory użytkowe. Rejestrator najczęściej mieści się w kieszeni kurtki. W niedługim czasie jest także gotowy do pracy. Wyjątkowo pomocny taki sprzęt może być, jak jak wspomnieliśmy, dla studentów. Osoby uczące się chcąc pozyskać materiał do nauki sięgają także do nagrań z wykładów. W zasadzie można powiedzieć, że cyfrowe, przenośne rejestratory dźwięku prędzej czy później przydają się każdemu. Warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze modelu do zakupu.

Jaki rejestrator dźwięku kupić?

Na rynku dostępne są urządzenia wielu renomowanych i mniej renomowanych firm. Panuje tu złota zasada – im więcej pieniędzy, tym gwarantowana lepsza jakość nagranego dźwięku. Można jednak znaleźć modele, które łączą w sobie niższą cenę, a jednocześnie oferują dużo. Warto przyjrzeć się poszczególnym modelom. Dużą część rynku z kilkoma modelami w ofercie ma dyktafon Olympus. Producent oferuje takie modele jak . Niewątpliwym atutem tego urządzenia jest aż 4GB pamięci wbudowanej, co bezpośrednio przekłada się na ponad 1000 godzin nagrania. Sporo więcej miejsca na nagranie oferują dyktafony Sony. Należy jednak pamiętać, że obecnie do każdego rodzaju rejestratora można dołączyć specjalistyczny sprzęt, jak słuchawki czy mikrofony, co znacząco poprawia funkcjonalność. Taki zestaw z powodzeniem służy reporterom w czasie wielogodzinnej pracy dziennikarskiej. Decyzja dotycząca zakupu konkretnego zestawu powinna być poprzedzona gruntowną analizą potrzeb i celu, w jakim sprzęt ma służyć.

A może rejestrator do wszystkiego?

Zakup uniwersalnego, przenośnego cyfrowego rejestratora dźwięku, który sprawdzi się w każdej sytuacji to zdecydowanie rozwiązanie dla twórców internetowych. Charakter pracy youtuberów jest elastyczny. W zależności od formuły tworzonych treści, często mówimy o nagraniach studyjnych, co poza samym sprzętem wymaga także przygotowania odpowiedniego pomieszczenia. Ale videoblogi to często także relacje z różnych wydarzeń na zewnątrz. I tu doskonale sprawdzi się rozwiązanie mające szerokie spektrum zastosowań. Większość obecnie sprzedawanych rejestratorów dźwięku już w standardzie oferuje zadowalającą jakość, jednak do zadań szczególnych warto przygotować się w szczególny sposób.

Akcesoria do rejestratora – mikrofon kierunkowy

Często wybieranym dodatkiem do samego rejestratora dźwięku jest tak zwany mikrofon kierunkowy. To szczególny rodzaj mikrofonu, który, jak sama nazwa wskazuje zbiera dźwięk z konkretnego kierunku. Ma to szczególne znaczenie przy realizowaniu rozmów na zewnątrz, na przykład w okolicy ruchliwej trasy. Wówczas prowadzący kieruje mikrofon w stronę rozmówcy, a sprzęt doskonale rozpozna i zbierze dźwięk pochodzący z pożądanego źródła. Rejestrator nagrywający dodatkowo co najmniej jeden kanał więcej jest w stanie zapisać w tym samym czasie dźwięk pochodzący z mikrofonu wbudowanego. Dzięki temu na etapie montażu możemy w odpowiednich miejscach cięć naprzemiennie używać rozmowy i tła dźwiękowego. Taki zestaw może pełnić rolę pełnoprawnego sprzętu reporterskiego przygotowanego na każdą okazję.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.