Udostępnij
Skomentuj

Co warto wiedzieć o dyktafonie przed zakupem?

Co to jest dyktafon? Jak działa dyktafon? Jaki dyktafon wybrać? Na te i więcej pytań znajdziesz tu odpowiedź!

Jeżeli potrzebujesz ułatwić sobie życie poprzez łatwe zapisywanie myśli w formie notatek głosowych lub tempo Twojego pisania nie jest na najwyższym poziomie, a na każdym wykładzie zdobywasz więcej informacji, niż jesteś w stanie zapamiętać – zainwestuj w dyktafon. W tym artykule przedstawimy Ci dokładnie, czym jest, jak działa oraz jak wybrać naprawdę dobry dyktafon.

Co to jest dyktafon?

Dyktafon to urządzenie, dzięki któremu możemy rejestrować dźwięki, rozmowy czy notatki głosowe. Korzystać z niego mogą tak naprawdę wszyscy, ponieważ opcja ta dostępna jest aktualnie niemal na każdym telefonie.

Przed laty dyktafony również były dostępne niemal dla wszystkich, lecz najchętniej korzystali z nich dziennikarze, naukowcy, pisarze, śledczy czy studenci. Nagrania głosowe są bardzo przydatne, aby mieć niezbite dowody lub rzetelne notatki z przesłuchań, wykładów czy wywiadów.

Bardzo ważną kwestią jednak jest, by wybrać odpowiedni sprzęt, w zależności od potrzeb. Elementy, na które powinieneś w szczególności zwrócić uwagę, znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jak działa dyktafon?

Dawniej dyktafony działały na zasadzie nagrywania dźwięku na kasetach, lecz obecnie na rynku znajdziemy całe mnóstwo urządzeń, które zapisują w sobie pliki w formacie MP3, WAV, WMA, PCM, FLAC, AAC, L-PCM, Ogg lub APE. Oczywiście, do rejestracji dźwięku można także wykorzystać swój telefon, lecz nie gwarantuje on kilku opcji, które zapewniają nowoczesne dyktafony.

Przewaga urządzenia, jakim jest dyktafon nad telefonami to w szczególności ilość godzin, które możemy przeznaczyć na nagrywanie. W zależności od wybranego modelu mogą one rejestrować od około 100 do nawet kilku tysięcy godzin nagrań. Także ich bateria jest zazwyczaj dość mocna i wystarcza na około 40 godzin pracy, dzięki czemu na pewno nie wyładuje się w najmniej oczekiwanym momencie.

Wiele modeli ma możliwość podłączenia karty SD, by zyskać nieco więcej miejsca, a także wejście na lepszy mikrofon. Te opcje zdecydowanie przydadzą się, jeśli nagrywasz wiele wykładów w aulach, gdzie dźwięk nie jest najlepiej słyszalny.

Skoro wiesz już, jak działa i co to jest dyktafon, warto byś dowiedział się, że w obecnych czasach istnieją konwertery, dzięki którym możemy zamienić nagrania głosowe w dokumenty tekstowe. Wystarczy jedna aplikacja i wszystkie pliki możesz przekształcić w tekst.

Co to jest dyktafon w telefonie?

Jeżeli nie chcesz inwestować w profesjonalny sprzęt, a dyktafonu planujesz używać stosunkowo rzadko – w zupełności wystarczy Ci dyktafon w telefonie. Dzięki niemu nagrywanie rozmów czy nagrywanie dźwięków jest możliwe zawsze, gdy masz przy sobie swój smartfon.

Możesz korzystać z dyktafonu, który zapewnia dany system lub pobrać ze sklepu Play albo AppStore dopasowany do Twoich wymagań dyktafon. Aplikacja dobrana samodzielnie może oferować inne opcje takie jak transkrypcja czy dłuższy czas nagrywania.

Jak włączyć dyktafon w telefonie?

Skoro wiesz już, co to jest dyktafon w telefonie – warto dowiedzieć się jak go włączyć, a nawet jak go odnaleźć. Każdy telefon ma opcję wyszukiwania aplikacji – jeżeli nie możesz odnaleźć odpowiedniego kafelka, wystarczy, że wpiszesz w miejscu na pole tekstowe „dyktafon”, a bez kłopotu ikonka pojawi się przed Twoimi oczami.

Po otwarciu aplikacji będziesz mógł przejść przez samouczek (jeśli otwierasz ją po raz pierwszy) lub intuicyjnie odnajdziesz odpowiednie przyciski, które rozpoczynają i kończą nagrywanie. Najczęściej, aby włączyć voice recorder, wystarczy kliknąć czerwony przycisk, a nagrywanie rozpocznie się natychmiast.

Jak długo nagrywa dyktafon w telefonie?

Niemal każdy smartfon może nagrywać tyle, ile miejsca masz w pamięci oraz na jak długo starczy Ci baterii. Warto uważać na nagrzewanie się telefonu, które może wystąpić po kilkudziesięciu minutach nagrywania.

Telefony ze slotami na karty pamięci mogą oczywiście pomieścić więcej nagrań bez konieczności zgrywania ich na komputer lub dysk. Natomiast telefony Apple będą mogły pomieścić jedynie tyle godzin, na jak wiele pozwala ilość pamięci wbudowanej.

Jak włączyć nagrywanie rozmów?

Nagrywanie rozmów telefonicznych nie jest obsługiwane przez wszystkich operatorów. Korzystając z tej opcji, trzeba przestrzegać szeregu praw oraz stosować tego typu dyktafon do nagrywania tylko w wypadku konieczności.

Wszystkie ustawienia dotyczące nagrywania rozmów znajdziesz w aplikacji telefon. Możesz tam wybrać opcję każdorazowego nagrywania wszystkich rozmów, połączeń od numerów nieznanych lub wybranych kontaktów.

Ponadto przepisy mogą wymagać zgody obu osób co do nagrywania rozmowy. Warto więc uważać i najlepiej dopytać operatora o dokładne wskazówki, które znajdują się w regulaminie.

Czym powinien charakteryzować się dobry dyktafon?

Dyktafon cyfrowy może charakteryzować się wieloma cechami, które mogą być dla Ciebie niezbędne w zależności od tego, do czego będziesz używać urządzenia. Przykładowo, jeżeli interesują Cię intrygi – dyktafony szpiegowskie sprawdzą się idealnie. Jest to tak zwany dyktafon mini, nierzadko są one niemożliwe do rozpoznania jak na przykład „mini dyktafon w guziku”, który dyskretnie można umieścić w odpowiednim miejscu.

Inaczej będzie w przypadku, jeśli zależy Ci na nagraniu dobrej jakości dźwięku w niesprzyjających warunkach. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na naprawdę dobry mikrofon, który będzie wyłapywać tylko te dźwięki, które chcemy zarejestrować. Dyktafon szpiegowski nie sprawdzi się, jeśli chcesz nagrywać wykłady na dużej auli – prędzej wychwyci on szepty innych studentów niż wykładowcę.

Wybierając konkretny dyktafon, zwróć uwagę na te punkty:

  • sposób ładowania – istnieją opcje zasilane bateriami i akumulatorem. Zaletami dyktafonów na baterie jest ich lekkość, mobilność, możliwość wymiany baterii gdziekolwiek jesteśmy oraz zdecydowanie niższa cena. Dyktafony akumulatorowe mogą nagrywać nawet podczas ładowania, lecz do tego wymagają stałego dostępu do prądu, lecz podobnie jak w przypadku urządzeń na baterię można wymienić ich akumulator niezależnie od warunków. Oprócz tego są nieco cięższe i droższe;
  • rodzaj mikrofonu – do wyboru mamy mikrofon monofoniczny lub stereofoniczny. Jeżeli zależy Ci na naprawdę dobrej jakości dźwięku – wybierz dyktafon stereofoniczny, a jeśli ten aspekt nie jest aż tak ważny, monofoniczna opcja będzie wystarczająca;
  • format zapisu dźwięku – należy zwracać uwagę na możliwość zapisu nagrań w zadowalającym nas formacie. Nieoferujące najwyższej jakości format MP3 (możliwy do odtworzenia na niemal każdym nośniku) oraz WMA cechują się możliwością długiego rejestrowania dźwięku. Najlepiej jednak zapisywać pliki w formacie PCM (WAV), dzięki czemu nagramy wiele i w doskonałej jakości;
  • czas pracy – przeglądając specyfikę przeróżnych sprzętów, możemy znaleźć takie, które mogą nagrywać tylko kilka godzin ciągiem, inne kilkanaście, a jeszcze inne kilkadziesiąt. Wybierz taki, który najlepiej Ci się sprawdzi;
  • pojemność pamięci wewnętrznej – niektóre modele oprócz wbudowanej pamięci umożliwiają rozszerzenie pamięci o kartę SD;
  • rodzaj dyktafonu – możesz pobrać dyktafon na komputer, mieć dyktafon online, który będzie oferował funkcję transkrypcji, zegarek z dyktafonem, dyktafon analogowy lub cyfrowy czy mały dyktafon na podsłuch. Mnogość ich rodzajów pozwala na dobranie idealnego do pracy, którą chcesz dzięki niemu wykonać.

Jaki dyktafon wybrać?

Doskonale już wiesz, co to jest dyktafon – lecz jaki wybrać? Na jakie modele zwracać uwagę? Na te pytania nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od tego, do jakich celów będziesz używać tego urządzenia.

Nagrywanie notatek głosowych najlepiej sprawdzi się na niedrogim, mobilnym urządzeniu, które będziesz mógł wszędzie ze sobą zabrać. Dobrze, by nagrywało ono pliki w formacie MP3, byś nie musiał przejmować się o brak możliwości ich odtworzenia.

Do rejestrowania wywiadów czy wykładów dobrze jest wybrać urządzenie z wysokim poziomem redukcji szumów. Unikniesz w ten sposób niechcianych dźwięków na ważnych dla Ciebie nagraniach.

Zdecydowanie natomiast zawsze należy wybierać sprzęt cyfrowy, a nie analogowy – dzięki temu unikniemy wszelkich wad, którymi charakteryzowały się stare nagrania. Oprócz tego korzystanie z nich jest o wiele wygodniejsze – zarówno pod kątem długości pracy, jak i późniejszego przechowywania nagrań.

Jeżeli nie nagrywasz zbyt wiele, bez kłopotu wystarczy Ci dyktafon w telefonie. Jego obsługa jest banalnie prosta, a smartfon i tak niemal zawsze masz przy sobie. Jeśli jednak zapragniesz więcej – mnogość dostępnych na rynku modeli jest wręcz onieśmielająca.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Krótkofalówki - Odtwarzacze MP3/MP4 - Radia

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.