Udostępnij
Skomentuj

Jaki darmowy antywirus? Polecane bezpłatne programy antywirusowe

Chcesz się dowiedzieć, jaki jest najlepszy darmowy antywirus? Sprawdź niniejszy poradnik.

Programy antywirusowe są potrzebne, by lepiej chronić komputer przed zagrożeniami w postaci wirusów i złośliwego oprogramowania. Antywirusy są również niezastąpione w wykrywaniu zagrożeń sieciowych. Wiele osób sięga po płatne oprogramowanie, ale nawet antywirus darmowy może okazać się wystarczający.

Jaki darmowy program antywirusowy wybrać?

W czasach, gdy wszyscy mamy dostęp do Internetu i wiele sieci to sieci publiczne, komputery oraz urządzenia mobilne są narażone na różnego rodzaju ataki. Bardzo popularne są np. ataki phishingowe, czyli podszywanie się pod znane instytucje w celu wyłudzenia danych. Niemniej groźne są także programy typu rootkit, które ukrywają wirusy tak, by użytkownik nie był w stanie ich zidentyfikować. Jak się przed nimi ustrzec? Czy istnieje coś takiego jak dobry darmowy antywirus? Jaki darmowy antywirus do firmy wybrać? Podpowiadamy.

Kiedy wybrać bezpłatny program antywirusowy?

Na rynku są dostępne różnorodne software, w tym także darmowe antywirusy na PC. W porównaniu z płatnymi wersjami posiadają one zazwyczaj mniej funkcji. Nie oznacza to jednak, że chronią mniej skutecznie. Darmowy antywirus na laptopa pozwala skanować zasoby urządzenia na żądanie, w związku z czym użytkownik może regularnie badać swój komputer. Gdy niebezpieczeństwo zostanie zidentyfikowane, zarażone pliki są usuwane lub poddawane kwarantannie.

Płatne programy antywirusowe są dedykowane bardziej wymagającym użytkownikom oraz firmom, których wymaganiom nie sprosta nawet najlepszy darmowy antywirus. Powinny się na nie zdecydować osoby, które przechowują na komputerze wrażliwe dane wymagające wyższego stopnia ochrony, np. finansowe. Oczywiście można znaleźć dobre i darmowe software, jednak w dużych przedsiębiorstwach ich możliwości mogą się okazać niewystarczające.

Antywirus za darmo może być zainstalowany na prywatnym komputerze domowym. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na jakiejkolwiek ochronie, ale nie mają budżetu na licencjonowane oprogramowanie. Jeśli użytkownik rozsądnie korzysta z Internetu, nie gromadzi na dysku wrażliwych danych, nie używa peer-to-peer ani nie odwiedza podejrzanych stron, tego typu program może wystarczyć, by zabezpieczyć urządzenie.

Jaki darmowy antywirus do Windows 10 wybrać? Podstawowym darmowym rozwiązaniem jest Windows Defender, czyli zapora instalowana domyślnie z systemem operacyjnym. Program chroni przed oprogramowaniem szpiegującym, blokuje także niepożądane programy uruchamiające się razem z komputerem oraz chroni ustawienia przeglądarki internetowej. Warto zacząć od Windows Defender i uzupełnić go innym software, które chroni przed wirusami.

Inny popularny darmowy antywirus na laptopa i komputery stacjonarne to Avast free. Program jest dostępny w dwóch wersjach – bezpłatnej i premium. Użytkownik może zainstalować także 30-dniową wersję trial, by wypróbować możliwości oprogramowania. Avast działa na wielu różnych platformach, jeśli więc zastanawiasz się, jaki darmowy antywirus na Androida wybrać, także możesz postawić na ten produkt.

Avast zapewnia ochronę przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware, rootkit oraz blokuje ataki phishingowe. Obecnie ten sam producent odpowiada także za programy zabezpieczające AVG. Antywirus dla systemów Microsoft Windows oraz Linux chroni pliki w czasie rzeczywistym, blokuje także niebezpieczne linki oraz załączniki w wiadomościach e-mail. Warto wypróbować oba software, by znaleźć najlepszego darmowego antywirusa.

Jaki darmowy antywirus na smartfona wybrać? Trudno wskazać jedno najlepsze oprogramowanie, ponieważ poszczególne produkty różnią się pod względem funkcjonalności i skuteczności. Pomocnym narzędziem w wyborze będą zestawienia typu: program antywirusowy ranking, najlepszy antywirus Android i tak dalej. Sprawdzisz w nich opinie na temat danego narzędzia, a także zapoznasz się z jego najważniejszymi funkcjami. Tym samym uda Ci się dobrać software odpowiednie do potrzeb.

Polecane antywirusy

Dlaczego niektóre antywirusy są darmowe?

Poza tym, że zastanawiasz się, jaki darmowy antywirus na iPhone lub komputer wybrać, z pewnością głowę zaprząta Ci także to, dlaczego niektóre programy zabezpieczające przed wirusami są bezpłatne. Oprogramowanie antywirusowe, które dopiero ukazało się na rynku, często jest dostępne za darmo. Ma to na celu zachęcenie do skorzystania z produktu i wypróbowania jego możliwości. Niektórzy twórcy działają także na zasadzie non-profit – zależy im, by dostarczać na rynek wartościowe produkty bez czerpania korzyści z tego tytułu.

Czy warto wybrać darmowy antywirus?

Czy warto zatem wybrać darmowe oprogramowanie, czy może lepiej zainwestować w płatne programy, takie jak np. Kaspersky antywirus lub ESET antywirus? Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna dla każdego użytkownika. Bezpłatne software są często wybierane przez osoby, które nie mają dużych potrzeb lub dopiero zaznajamiają się z obsługą komputera. Software w wersji free jest łatwy w obsłudze i oferuje podstawowe funkcje.

Wady darmowych antywirusów na PC i smartfony to ograniczona funkcjonalność, a także brak oficjalnego wsparcia i co za tym idzie, częstych aktualizacji bazy wirusów. Płatne oprogramowanie, takie jak np. GDATA antywirus lub antywirus McAfee jest regularnie udoskonalane, użytkownik może więc liczyć na najwyższy poziom ochrony. Dodatkowa zaleta to dostępność różnych wersji programów (dla wielu stanowisk i systemów operacyjnych) oraz ciekawe funkcje (np. kontrola rodzicielska).

Wśród wad płatnych programów zabezpieczających przed wirusami należy wymienić konieczność ponoszenia opłat – dla jednego stanowiska są one niewielkie, ale gdy mamy w domu lub w biurze kilka komputerów, koszt zakupu antywirusów może wynieść nawet tysiąc złotych rocznie. Inny minus to nadmierne obciążanie zasobów komputera – z uwagi na mnogość funkcji programy w wersji premium wymagają dobrych parametrów technicznych.

Podsumowując, darmowy antywirus na laptopa, komputer stacjonarny lub smartfon wystarczy w zupełności, gdy korzystasz z przeglądarki internetowej, by przeglądać różne treści, np. oglądać filmy z legalnych źródeł lub czytać artykuły. Jeśli jednak chcesz przechowywać na dysku twardym cenne dane, wykorzystać urządzenie do realizowania transakcji internetowych lub korzystać z sieci peer-to-peer, lepiej dodatkowo zabezpieczyć sprzęt za pomocą płatnego oprogramowania antywirusowego.

Sięgaj zawsze po antywirusy od znanych i cenionych producentów, którzy są obecni na rynku od lat. Wypróbuj bezpłatne oprogramowanie Avast Free Antivirus, Avira lub Comodo, nie bój się także testować wersji trial – taką opcję oferuje np. ESET antywirus. Przed zakupem software sprawdź, czy jest on kompatybilne z posiadanymi przez Ciebie systemami operacyjnymi, upewnij się także, że licencja jest dostępna dla użytkowników indywidualnych.

Dobry darmowy antywirus powinien zapewnić wystarczający stopień ochrony komputera, jeśli jednak masz większe potrzeby, nie zawahaj się sięgnąć po opcje płatne. Sprawdzaj opinie – dzięki temu odnajdziesz szybko najlepsze rozwiązanie dostosowane do Twoich wymagań. Złośliwe programy cały czas ewoluują – śledź więc trendy, by móc się przed nimi uchronić. Stosując porady zawarte w niniejszym artykule, zapewnisz sobie należyte bezpieczeństwo.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.