Udostępnij
Skomentuj

Jaki cichy odkurzacz kupić? Sprawdź nasz poradnik

Potrzebny Ci dobry cichy odkurzacz domowy? Sprawdź, jakie urządzenie wybrać, by nie generowało dużego hałasu.

Gdy w domu pojawi się małe dziecko, sytuacja może zmienić się diametralnie, a sprzątanie wcześniej kupionym odkurzaczem może okazać się niemożliwe. Dlatego też na rynku pojawiają się coraz częściej odkurzacze, których praca, choć jest słyszalna, nie staje się uciążliwa dla domowników. Co oferują ciche odkurzacze? Czy można znaleźć model idealnie dopasowany do potrzeb?

Polecane odkurzacze

Jaki cichy odkurzacz wybrać?

Myśląc o zakupie domowego odkurzacza, często zwraca się uwagę nie tylko na to, w jaki sposób jest on zasilany, ale także, czy posiada dodatkowe funkcje, np. pranie i mycie lub oczyszczanie powietrza z alergenów. Bardzo ważne kryterium to poziom generowanego hałasu. Ile kosztuje cichy odkurzacz Philips lub innego producenta? Który model wybrać? Przeczytaj poniższe wskazówki i dowiedz się, na jaki rodzaj sprzętu warto postawić.Do grupy cichych odkurzaczów należą urządzenia automatyczne, które bez udziału domowników sprzątają podłogę. Choć jest to drogi sprzęt, oszczędza czas i dość dokładnie sprząta wszystkie pomieszczenia. Są to urządzenia lekkie, poręczne o niedużej mocy, która powinna wystarczyć do codziennego sprzątania. Warto pamiętać, by przed użyciem akumulator w odkurzaczu był naładowany.Większość odkurzaczy, charakteryzujących się niskim poziomem głośności, wykorzystuje system bezworkowy. Zanieczyszczenia nie są zbierane do wymiennych worków a do nieusuwalnych, najczęściej przezroczystych pojemników. Należy pamiętać, że pojemniki w odkurzaczach bezworkowych nadal należy opróżniać (i najczęściej także myć). Ich zaletą jest brak konieczności kupowania kolejnych worków do dokurzacza na wymianę.

Kiedy przydaje się cichy odkurzacz?

Ciche odkurzacze, odkurzacze bezprzewodowe lub odkurzacze przewodowe, są przydatne wtedy, gdy w domu pojawia się małe dziecko. Ich praca jest niesłyszalna dla ucha, w związku z czym mogą one pracować cały czas, bez zakłócania spokoju pociechy. Odkurzacz workowy lub bezworkowy sprzęt sprawdzi się także wtedy, gdy w domu lub mieszkaniu przebywają osoby pracujące albo uczniowie – generowany hałas mógłby im przeszkadzać i utrudniać funkcjonowanie.Wybierając wymarzone urządzenie, warto wcześniej zajrzeć do poradnika dotyczącego wyboru odkurzacza. Poniżej zostaną przedstawione elementy, które można znaleźć w cicho pracujących odkurzaczach.Oczywiście jest to jeden z najważniejszych parametrów, choć niekoniecznie często podawany w specyfikacjach w sklepie. Jeśli chce się mieć pewność, że wybrany odkurzacz będzie pracował cicho, a nie ma nigdzie informacji o poziomie decybeli, warto zadać pytanie sprzedawcy lub bezpośrednio producentowi.

Ile decybeli ma cichy odkurzacz?

Ile decybeli ma dobry odkurzacz? Urządzenia klasy A generują hałas na poziomie mniej niż 25 dBA, a więc pracują bardzo cicho. Dostępne są jednak także modele klasy:

  • B – od 25 do 35 dBA – ciche;
  • C – od 35 do 45 dBA – słabo słyszalne;
  • D – od 44 do 55 dBA – dobrze słyszalne;
  • E – od 55 do 65 dBA – głośne;
  • N – powyżej 65 dBA – tak oznaczane są urządzenia, które wpływają negatywnie na zdrowie domowników.

Kupując odkurzacz do domu, niezależnie od tego, czy jest to model standardowy, odkurzacz pionowy, akumulatorowy czy samochodowy, warto wybierać sprzęty generujące poziom hałasu poniżej 70 dBA. Czym jeszcze się kierować? Poniżej prezentujemy najważniejsze kryteria, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Jakie parametry powinien mieć cichy odkurzacz?

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru tego typu sprzętu jest sposób gromadzenia kurzu. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na odkurzacz bezworkowy lub taki, który będzie wymagał stosowania zamiennych worków. Im większa pojemność zbiornika na zabrudzenia, tym rzadziej trzeba go opróżniać.

Inne istotne kwestie, które warto przeanalizować, by kupić urządzenie dostosowane do swoich potrzeb, to:

  • wyposażenie zestawu – razem z odkurzaczem możesz otrzymać dodatkowe części, np. zestaw worków lub szczotki do zbierania z podłogi zwierzęcej sierści;
  • zasięg – jeśli zdecydujesz się na model przewodowy, wybierz długi kabel zasilający;
  • zasilanie – aby włączyć tradycyjny odkurzacz, musisz go podłączyć do prądu, modele bezprzewodowe tego nie wymagają.

Istotne są także:

  • gabaryty – mały i lekki odkurzacz możesz szybko rozebrać i złożyć, gdy jest nieużywany, zmieści się on bez problemu w szafie lub schowku;
  • klasa energetyczna – czytając opinie klientów oraz sprawdzając różne rankingi akcesoriów AGD, zauważysz, że wiele osób wybiera modele energooszczędne – wiąże się to z mniejszym poborem energii elektrycznej i co za tym idzie – tańszą eksploatacją.

Po czym poznać dobry odkurzacz? Sprzęt może być wyposażony w różne dodatkowe funkcje, takie jak np. filtr oczyszczający powietrze lub wskaźnik zapełnienia pojemnika na zabrudzenia, umieszczony na obudowie. Inne spotykane rozwiązania, zwłaszcza w nowoczesnych urządzeniach, to tryby „prać” oraz „myć” – posiadają je odkurzacze wodne. Z ich pomocą odświeżysz nie tylko podłogi, ale nadasz nowego wyglądu tapicerce, dywanom oraz wykładzinom.

Na rynku znajdziesz wielu producentów odkurzaczy, zawsze warto jednak decydować się na sprzęty od sprawdzonych firm. Za bezprzewodowy odkurzacz Zelmer zapłacisz nie więcej niż 300 złotych, ale w tej cenie otrzymasz urządzenie, które po naładowaniu będzie pracować do pół godziny. Ten model posiada składaną rurę, można go przechowywać zarówno w pionie jak i w poziomie. Dodatkowo do zestawu została dołączona specjalna szczotka z napędem turbo.

Klienci bardzo sobie cenią także odkurzacze Karcher, w szczególności odkurzacze piorące. Wielofunkcyjny sprzęt o potężnej ssawce i mocy silnika na poziomie 1000 W kosztuje nie więcej niż 500 złotych. 17-litrowy pojemnik na zanieczyszczenia pozwala na długą pracę, bez konieczności częstego czyszczenia wnętrza. Dodatkowe funkcje to praca na mokro – z pewnością docenią to osoby, którym zależy na dokładnym czyszczeniu tapicerki w samochodzie.

Godne polecenia są również wydajne oraz ciche odkurzacze Bosch o niewielkich rozmiarach. Atutem modeli przewodowych jest duży zasięg pracy oraz potężny silnik o mocy 600 W. W ofercie marki Bosch znajdziesz zarówno standardowe urządzenia, jak i odkurzacze wodne. Są one dostępne w różnych oryginalnych kolorach, np. czerwonym lub niebieskim.

Polecamy także odkurzacze Samsung. Tańsze modele mają bardzo prostą instrukcję obsługi – włącza się je za pomocą dużego przycisku umieszczonego na obudowie. Są przydatne do sprzątania twardych drewnianych powierzchni. Natomiast droższe urządzenia marki Samsung, np. bezprzewodowe, zapewniają jeszcze większą wydajność odkurzania, w tym także tych miejsc, do których dostęp jest utrudniony, np. szczelin między szafkami.

Udostępnij
4,0
4 oceny
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Czytasz poradnik jak wybrać cichy odkurzacz i najcenniejszą informacją z niego jest "należy przeczytać poradnik"...
Słabo, bardzo słabo; ni w ząb nie pomógł w wyborze czy chociaż zorientowaniu się w temacie.
Fajnie, polecane odkurzacze: 78dBA, 80dBA i brak danych, gdzie piszecie, że 55-65dBA to odkurzacze głośne. Ktoś tam myśli?
przecież odkurzacze nie są produkowane w podanych przedziałach natężenia hałasu, zaczynają się od ok 55dB a większość generuje hałas na poziomie 75-80 dB. to zestawienie musiało dotyczyć innego urządzenia
ciche - brak przykładów
słabo słyszalne - brak przykładów
dobrze słyszalne - brak przykładów
lipa
Specjalista Morele | 07:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.