Udostępnij
Skomentuj

Jaki bidon wybrać? Który będzie najlepszy?

Trudno wyobrazić sobie dłuższą przejażdżkę rowerem bez możliwości wypicia choćby odrobiny wody po drodze.

Bidon – co to jest?

Bidon to ergonomiczny pojemnik na napój. Najczęściej przypomina, pod względem kształtu, butelkę, choć zdarzają się modele o formie spłaszczonej lub o kształcie kubeczka. Najpowszechniejsze są jednak bidony o formie zbliżonej do butelki z wodą i o pojemności od 0,25 do 1 litra.

Bidon przewozi się w specjalnie zaprojektowanym uchwycie, który zamocowany jest do ramy roweru tak, by rowerzysta mógł po niego sięgnąć bez konieczności zsiadania. Bidony mają najczęściej zamknięcie na zatyczkę, co ułatwia korzystanie z nich.

W sprzedaży można znaleźć różne modele bidonów (dla rowerzystów, dla kolarzy, dla dzieci, dla turystów górskich), które różnią się pomiędzy sobą pod względem cen, wyglądu oraz parametrów technicznych.

Rodzaje bidonów

Wybór bidonów dla rowerzystów oraz innych użytkowników jest szeroki i bardzo zróżnicowany. Najpopularniejsze opcje to:

Bidon z tworzywa sztucznego

Najpopularniejszy i najczęściej spotykany model bidonu. Modele z tworzywa sztucznego są wykonywane w różnych rozmiarach (pojemnościach), kolorach i kształtach. Różnią się pomiędzy sobą także sposobami zamykania, ale ich wspólną cechą jest wysoka wytrzymałość, atrakcyjne ceny oraz fakt, że są dość lekkie i wygodne w użytkowaniu.

Zalety i wady bidonu z tworzywa sztucznego

ZALETY

 • Duży wybór bidonów tego typu.
 • Dobra cena.
 • Wygodnie się z nich korzysta.
 • Dobre bidony z tworzywa są wytrzymałe i lekkie.

WADY

 • Tańsze bidony z tworzywa nie są wytrzymałe na uderzenia i długotrwałą ekspozycję na czynniki atmosferyczne.

Bidon aluminiowy

Bidony wykonane z aluminium są również dość popularne. Jeśli już decydujemy się na bidon tego typu, wybierzmy bidon z atestem, który jest wykonany z bezpiecznych materiałów. Dlaczego to tak ważne? Czy bidon aluminiowy jest zdrowy?

Warto wiedzieć!

Aluminium samo w sobie jest uważane za szkodliwe, dlatego bidony z aluminium są od wewnątrz pokrywane powłokami ochronnymi. O ile mamy do czynienia z dobrej jakości produktem, powłoka nie będzie się łuszczyć i przenikać do napojów, ale w przypadku najtańszych bidonów można mieć co do tego wątpliwości.

Zdania ekspertów na temat absorbowania aluminium przez organizm oraz jego kumulowania są podzielone, ale powszechnie uważa się, że nadmiar aluminium w organizmie (jest wchłaniane na przykład z żywnością z zanieczyszczonych terenów, z niektórymi lekami czy kosmetykami) może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera. Nie warto więc ryzykować i korzystać z najtańszych bidonów aluminiowych. Jeśli już wybieramy bidon z tego materiału, postarajmy się, by był to bidon bezpieczny, z atestami i certyfikatami oraz od dobrego producenta.

Zalety i wady bidonu aluminiowego

ZALETY

 • Jest bardzo lekki.
 • Jest dużo tańszy od bidonów stalowych.
 • Bidony tego typu są powszechnie dostępne w wielu rozmiarach i kolorach.

WADY

 • Aluminium samo w sobie jest szkodliwe, bidon jest pokryty od środka powłoką ochronną, która z czasem może zacząć się łuszczyć.
 • Szybko się niszczy.

Bidon metalowy

Nie każdy bidon metalowy jest wykonany z aluminium. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie bidony wykonane ze stali nierdzewnej. Taki bidon jest w pełni bezpieczny dla zdrowia (wiele naczyń kuchennych i garnków jest wykonanych ze stali nierdzewnej), ale jest to zdecydowanie większy wydatek niż bidon aluminiowy lub z tworzywa.

Zalety i wady bidonu metalowego

ZALETY

 • Bidony tego typu są bezpieczne dla zdrowia.
 • Stal nierdzewna jest wytrzymała i solidna.
 • Bidon tego typu jest wygodny w użytkowaniu.

WADY

 • Wysoka cena.
 • Bidon ze stali nierdzewnej jest dość ciężki.
 • Może nadawać metaliczny posmak wodzie.

Bidon dla dzieci

Odrębną kategorię bidonów stanowią modele dla dzieci, z których część faktycznie jest przeznaczona na rower, a część do noszenia do szkoły lub na wycieczkę. Bidony dla dzieci są na ogół wykonane z lekkiego tworzywa i mają mniejszą pojemność, wygodny ustnik, a niektóre mogą mieć nawet słomkę. Bidony dla dzieci to również tak zwane „bidony niekapki” czyli specjalne kubeczki lub buteleczki, z których nie wypływa woda nawet wówczas, gdy dziecko zbyt mocno je przechyli lub przewróci.

Jaki bidon dla dziecka do szkoły?

Najlepszym wyborem będzie bidon o mniejszej pojemności – na przykład 0,3 l. Warto sięgnąć po model zatykany z dodatkową osłoną, która nie odepnie się w plecaku, pod naciskiem książek i zeszytów.

Bidon z filtrem

To stosunkowo nowy produkt na rynku bidonów turystycznych i sportowych. Bidony z filtrem to specjalnie zaprojektowane butelki, w których umieszcza się dedykowane filtry oczyszczające wodę – to sprawia, że po wypiciu płynu, bidon można uzupełnić wodą z kranu lub z górskiej rzeki, gdy jesteśmy na wyprawie lub wyjeździe rowerowym. Bidony tego typu znakomicie sprawdzają się nie tylko na rowerze, ale również na wycieczkach w góry i na co dzień – na przykład w pracy lub szkole.

Bidon termiczny

Kolejna opcja, którą można wziąć pod uwagę przy wyborze bidonu na rower. Bidon termiczny wyróżnia się lepszymi parametrami izolacyjnymi, dzięki czemu napój w nim przenoszony pozostaje chłodny przez dłuższy czas. Niektóre bidony termiczne mogą być nie tyle wykonane z izolującego materiału, co posiadać dodatkową nakładkę (pokrowiec) termiczną. Jednak wówczas nie sprawdzają się jako bidony rowerowe, a raczej jako modele turystyczne.

Wybór bidonu - pozostałe aspekty

Wybierając bidon należy skupić się nie tylko na materiale, z którego został wykonany, ale warto wziąć pod uwagę także poniższe parametry.

 • Cena – nie warto przepłacać, ale lepiej unikać podejrzanie tanich modeli. Jeśli chcemy zaoszczędzić, lepiej wybrać bidon z atestowanego tworzywa niż z taniego aluminium.
 • Pojemność – ten parametr należy dopasować do własnych potrzeb. Mniejsze bidony są bardziej poręczne, ale ich zawartość trzeba często uzupełniać, co sprawia, że nie za bardzo nadają się na dłuższe trasy. Popularne są szczególnie bidony o pojemności od 0,5 do 1 litra.
 • Wytrzymałość – bidon powinien być wykonany z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne, na zarysowania i przypadkowe uderzenia.
 • Zamykanie – najlepiej wybrać podwójne – to znaczy zamykany ustnik z ochronną (odchylaną) klapką zabezpieczającą. Klapka nie tylko dodatkowo chroni zawartość bidonu przed wylaniem, ale także zabezpiecza ustnik przed zabrudzeniami (piaskiem, kurzem drogowym czy błotem).
 • Design – to kwestia, która jest uzależniona od indywidualnych preferencji, jednak wybór bidonów jest tak szeroki, że bez problemu znajdziemy model o dowolnej kolorystyce.
 • Mocowanie na rowerze – to kluczowa kwestia. Mocowanie bidonu musi być solidne i niezawodne.

Normy plastiku

Bidony plastikowe są bardzo różnorodne pod względem materiału z którego zostały wykonane, wiele z nich może nie spełanić norm bezpieczeństwa. Przed zakupem należy zapoznać się z oznaczeniem znajdującym się na opakowaniu:

 • PET/PETE (1) - jedno z najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji plastikowych butelek czy naczyń do jednorazowego użytku. Opakowania te nie powinny być wystawiane na promienie słoneczne, gdyż substancje z nich mogą przedostać się ich wnętrz.
 • HDPE (2) - wykorzystywany do produkcji pojemników na żywność. Najbezpieczniejsze z rozwiązań.
 • PVC (3) - nie polecany do przechowywania żywności, może wydzielać toksyczne substancje.
 • LDPE (4) - tworzywo o niskich wskaźnikach bezpieczeństwa dla organizmu.
 • PP (5) - materiał szeroko wykorzystywany. Uważany za jedno z najbezpieczniejszych tworzyw w stosunku do zdrowia.
 • PS (6) - stosowany do produkcji pokrywek jednorazowych kubków. Nie polecany do przechowywania pokarmów.
 • OTHER (7) - grupa produktów które nie powinny być stosowane w procesie produkcji opakowań.

Jak zamontować bidon na rowerze?

Do mocowania bidonu służą specjalne koszyczki, które mogą być wykonane z metalu lub tworzywa. Metalowe będą odporniejsze na odpryskujące kamienie więc są polecane osobom często jeżdżącym na rowerze terenowo, po kamienistych ścieżkach i szosach. Koszyki z tworzywa są odporne na czynniki atmosferyczne i dobrze przytrzymują bidon na swoim miejscu.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.