Udostępnij
Skomentuj

Jaki antywirus na Maca? Czy Mac OS potrzebuje antywirusa?

Każdy komputer potrzebuje antywirusa. Czy Mac OS potrzebuje zewnętrznego oprogramowania zabezpieczającego?

Każdy komputer stacjonarny oraz przenośny laptop, aby skutecznie odpierać ataki złośliwego oprogramowania, wymaga efektywnego programu antywirusowego. W dobie prężnego rozwoju Internetu Twój sprzęt może być codziennie narażony na przykład na działanie aplikacji szpiegujących Twoją aktywność lub wykradających wrażliwe dane. Jeśli posiadasz urządzenie marki Apple, nie jesteś wcale wolny od tego rodzaju zagrożeń.

Jaki program antywirusowy na Maca?

Apple twierdzi, że nie potrzebujesz dodatkowego programu antywirusowego poza tym, który wbudowano w Mac OS. Warto jednak pamiętać, że w czasie, gdy producent wprowadza innowacyjne rozwiązania technologiczne w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony, oszuści wymyślają nowe sposoby na dostanie się do systemu. Dlatego stale należy zachowywać ostrożność, korzystając z pomocy profesjonalnych narzędzi informatycznych. Jaki software powinieneś wybrać, aby mieć gwarancję bezpieczeństwa?

Na rynku działa bardzo dużo firm tworzących programy antywirusowe przeznaczone na komputery Apple z Mac OS. Szeroka oferta sprawia, że trudno podjąć decyzję przy zakupie konkretnej wersji. Przed dokonaniem transakcji zapoznaj się z zaletami oraz wadami określonych propozycji i przeanalizuj, czy egzemplarz spełnia Twoje oczekiwania. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, czym charakteryzują się najlepsze pozycje dostępne w sklepach.

Jakie cechy powinien posiadać program antywirusowy na Maca?

Dobry antywirus na Maca powinien przede wszystkim gwarantować pełne bezpieczeństwo. Chodzi o to, abyś miał pewność, że podczas pobierania i instalowania zewnętrznych aplikacji, uruchamiania gier sieciowych czy wykonywania innych czynności z użyciem Internetu do Twojego systemu operacyjnego nie dostawały się żadne groźne fragmenty kodu informatycznego. Skuteczność danego antywirusa sprawdzisz w rankingach zawierających opinie konsumentów i oceny ekspertów z zakresu ochrony cyberprzestrzeni.

Drugim, ważnym czynnikiem jest liczba funkcji programu antywirusowego. Proste wersje oprogramowania pozwalają tylko na włączenie lub wyłączenie blokad, natomiast te bardziej rozbudowane umożliwiają korzystanie z wielu profesjonalnych narzędzi. Na przykład płatne programy antywirusowe z tzw. wyższej półki cenowej oferują całą masę opcji związanych z kontrolą wszelkiej aktywności Mac OS włącznie z dbaniem o Twoje hasła. W nich z nich dokładnie ustawiasz, w jakich sytuacjach software ma reagować i powiadamiać Cię o prawdopodobieństwie ataku.

Co jeszcze odgrywa istotną rolę? Z pewnością warto pamiętać o kwestii komfortu użytkowania. Poszczególne antywirusy posiadają różne interfejsy. Dzięki intuicyjnemu rozmieszczeniu wszystkich przycisków najlepsze egzemplarze dają Ci szansę na szybką obsługę. Poza tym każdy z nich w odmienny sposób wyświetla komunikaty o zagrożeniu, co także wpływa na Twoją swobodę podczas pracy, wirtualnej rozgrywki lub po prostu przeglądania stron internetowych.

Polecane antywirusy na Mac OS

Na co zwrócić uwagę wybierając program antywirusowy na Mac OS?

W pierwszej kolejności sprawdź opisy zarówno darmowych, jak i płatnych programów antywirusowych. Jeśli bezpłatna wersja jednego z nich spełnia Twoje oczekiwania, to nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na bardziej rozbudowany software. Niektóre firmy, nie żądając zapłaty, udostępniają dobre produkty gwarantujące naprawdę skuteczną ochronę komputera z Mac OS – minusem jest obecność reklam. Nie musisz koniecznie stawiać na drogie rozwiązania, jeżeli z reguły zachowujesz podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci.

Profesjonalny program antywirusowy kup w przypadku, gdy często korzystasz z Internetu, pobierając i instalując różnego rodzaju pliki na swoim dysku. W takiej sytuacji większa liczba funkcji oraz rozszerzona pomoc techniczna mogą okazać się nieodzowne. Obszerniejszy pakiet zazwyczaj obowiązuje przez okres od kilku do kilkunastu miesięcy, po czym, albo należy zapłacić za nowy egzemplarz, albo przedłużyć subskrypcję. Model abonamentowy stanowi komfortową opcję.

Wybierając antywirusa dla siebie, zwróć szczególną uwagę na wygodę. Ważne, aby moduł ochronny w żaden sposób nie przeszkadzał Ci w trakcie wykonywania innych czynności na komputerze. Chodzi o to, żeby wygląd interfejsu spełniał Twoje oczekiwania, a wyskakujące powiadomienia były od razu zauważalne, ale nie zakłócały Twojej pracy czy zabawy. Istotne znaczenie ma również kwestia dostępu do ustawień. Możliwość łatwego i szybkiego dostosowania określonych parametrów pomaga skutecznie współpracować z antywirusem na co dzień.

Czy Mac OS potrzebuje antywirusa?

Firma Apple uważa, że jej system operacyjny nie potrzebuje zewnętrznego programu antywirusowego, bo jej oprogramowanie samodzielnie radzi sobie z ochroną użytkownika. Ostatnie lata pokazały, że hakerzy nie śpią i mimo wszystko warto wyposażyć swój komputer z Mac OS w dodatkowe aplikacje zapewniające bezpieczeństwo. Oszuści sprytnie omijają wszelkie blokady podstawowe, dlatego zawsze lepiej posiadać dodatkowy software.

Potwierdzają to sami konsumenci – na forach internetowych można znaleźć ich opinie, w których opisują swoje doświadczenia. W większości przypadków po zainstalowaniu pomocniczego antywirusa zaczął on wykrywać wiele zagrożeń niewidocznych dla wbudowanych narzędzi. Takich historii jest naprawdę sporo, co pokazuje, że Mac OS niekoniecznie radzi sobie w pełni skutecznie w tzw. cyberprzestrzeni.

Do wyboru masz sporo zewnętrznych programów antywirusowych w wersjach zaprojektowanych z myślą o systemie operacyjnym Mac OS. Na uwagę zasługuje na przykład antywirus ESET. Mac OS świetnie z nim współpracuje, tworząc solidną barierę przed wszelkimi złośliwymi aplikacjami. Oprócz wysokiej efektywności w wyszukiwaniu i usuwaniu podejrzanych fragmentów kodu ESET cechuje również prosty i intuicyjny interfejs, a także obecność rozbudowanej pomocy technicznej.

Ciekawą opcję stanowi antywirus Norton. Mac OS otrzymał od producenta kompatybilne narzędzie gwarantujące bardzo dobrą ochronę na co dzień. Norton z ustawioną przez Ciebie częstotliwością skanuje zainstalowane na komputerze pliki w celu lokalizowania niebezpiecznych danych. Po wykryciu podejrzanych elementów powiadamia Cię o tym i proponuje rozwiązanie. W przypadku odnalezienia naprawdę groźnych wirusów Norton pomaga szybko usuwać je z pamięci PC lub laptopa. Zazwyczaj wystarczy jedno kliknięcie, aby pozbyć się problemu.

Świetną alternatywą jest również antywirus Bitdefender. Mac OS w swoim sklepie oferuje bezpłatną wersję programu Bitdefender, dzięki czemu możesz za darmo korzystać ze skutecznego software’u. Bitdefender działa podobnie do ESET-u i Nortona, lecz biorąc pod uwagę rankingi dostępne w Internecie, charakteryzuje się lepszą efektywnością. Potrafi on wyszukiwać złośliwe fragmenty kodu w Mac OS z niemal 100% trafnością. To znakomity wynik.

Mac OS posiada własny system zabezpieczeń zaprojektowany i obsługiwany przez Apple. Doświadczenia użytkowników korzystających laptopów, tabletów i smartfonów amerykańskiej marki pokazują jednak, że nie zawsze wystarcza. Jeśli posiadasz notebook Apple i często przeglądasz różne strony internetowe, pobierasz pliki i instalujesz aplikacje na dysku, oryginalny antywirus Mac OS nie zawsze zapewni Ci odpowiednią ochronę.

Dlatego warto przemyśleć wyposażenie sprzętu w dobry antywirus na Maca od zewnętrznego dostawcy. Wymienione wcześniej i opisane pokrótce programy, jak ESET, Norton oraz Bitdefender stanowią świetnie rozwiązania gwarantujące solidną blokadę przed wszelkimi zagrożeniami. Propozycji na rynku jest więcej – na uwagę zasługują jeszcze antywirusy Avast, Avira, czy Kaspersky. Jeśli nie chcesz martwić się o swoje dane, kup wybraną wersję – wszystkie znajdziesz w ofercie sklepu Morele.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.