Udostępnij
Skomentuj

Jaki akumulator żelowy wybrać? Polecane marki

Potrzebny Ci akumulator żelowy? Podpowiadamy, jakie urządzenie wybrać do popularnych modeli zasilaczy UPS.

Przywykliśmy do poczucia, że prąd po prostu jest i taki stan uważamy za naturalny. Dla tego, nagły zanik napięcia może powodować wiele niedogodności, jak utratę łączności, brak możliwości zapisania wyników pracy czy zagrożenie dla poprawnego funkcjonowania systemu operacyjnego. W celu zabezpieczenia się na taką ewentualność, warto zastosować zasilacze UPS, które magazynują zapas energii w akumulatorach.

Co to jest akumulator żelowy?

Ogniwo elektryczne to jeden z najważniejszych elementów zasilacza UPS (zasilacza awaryjnego). To właśnie w tym urządzeniu magazynowany jest zapas energii elektrycznej, dzięki czemu może ono zasilać różnego rodzaju sprzęty. Podczas gdy modeli z typowym ogniwem pierwotnym nie da się powtórnie ładować, akumulatory żelowe są wyposażone we wtórne baterie galwaniczne, w związku z czym da się je wielokrotnie ładować za pomocą prostownika do akumulatora żelowego.

Średnia żywotność akumulatora żelowego 12 V wynosi około 10 lat. Parametr ten zależy od sposobu eksploatacji. Okres trwałości baterii może ulec skróceniu wskutek różnych czynników, takich jak np. niepoprawne ładowanie czy przechowywanie w zbyt niskich lub za wysokich temperaturach. Jaki akumulator żelowy wybrać, by cieszyć się sprzętem jak najdłużej? Najpierw dowiedz się nieco więcej o sposobie działania tego urządzenia.

Jak działa akumulator żelowy?

Akumulatory żelowe to urządzenia elektryczne, w których płynny elektrolit (substancja, która potrafi jonowo przewodzić prąd elektryczny) został zastąpiony gęstszym żelem wykonanym z krzemionki i kwasu siarkowego. Typowe modele kwasowo-ołowiowe wykorzystują jako elektrolit roztwór kwasu siarkowego, a elektroda jest w nich wykonana z ołowiu. Tymczasem akumulator żelowy 12 V to wersja bardziej nowoczesna i bezobsługowa. Nie wymaga on stawiania w pozycji poziomej, serwisowania ani też kontrolowania gęstości oraz poziomu elektrolitu, a szczelna obudowa minimalizuje wyciek elektrolitu.

Akumulator żelowy 100 Ah coraz częściej wypiera stosowane w motoryzacji modele kwasowo-ołowiowe. Działanie urządzenia opiera się na odwracalnych reakcjach chemicznych, dzięki czemu może ono pracować w dwóch trybach. Akumulator może pobierać energię elektryczną z zasilacza i kumulować ją (w trybie ładowania). Potrafi także oddawać energię elektryczną i tym samym, rozładowywać się (w trybie pracy). Żywotność sprzętu jest oczywiście ograniczona – możesz z niego korzystać w ramach określonej liczby cykli pracy i ładowania.

Polecane akumulatory żelowe

Czy więc warto kupić akumulator żelowy? Zalety i wady pokazują, że tak. Za zakupem przemawia prosty układ ładowania, wysoka szczelność, bezobsługowa eksploatacja w całym okresie użytkowania oraz niska cena w stosunku do pojemności. Z pewnością docenisz także to, że akumulatory żelowe nie wydzielają niebezpiecznych gazów, są odporne na wstrząsy, uderzenia i ekstremalne temperatury oraz mogą pracować w różnych pozycjach. Natomiast wady tego rozwiązania to duże gabaryty i waga oraz ograniczona liczba cykli ładowania.

Do czego wykorzystać akumulator żelowy?

Akumulatory żelowe 100 Ah charakteryzują się niskim poziomem samo rozładowania – po 6 miesiącach przechowywania zachowują ponad 80% magazynowanej energii, a po 2 latach pozostaje w nich około 60%. Te cechy sprawiają, że możesz je wykorzystać w pojazdach użytkowanych sezonowo. Bardzo często stosowane są one także w profesjonalnych systemach, które wymagają dłuższego okresu eksploatacji przy nierównym rozładowaniu i ładowaniu (np. zasilanych energią słoneczną).

Gdzie możesz wykorzystać akumulator żelowy? Zalety tego urządzenia przemawiają za tym, by stosować je w zasilaczach bezprzerwowych UPS domowych oraz biurowych.

Służą one często do zasilania awaryjnego:

 • komputera/konsoli;
 • łodzi;
 • oświetlenia;
 • samochodów policyjnych oraz karetek;
 • systemu alarmowego lub przeciwpożarowego;
 • wózków inwalidzkich.

Należy przy tym pamiętać, że akumulatory żelowe wymagają specjalnych warunków ładowania (metodą stałonapięciową, dwufazowo). Pozostawiając je w stanie rozładowania, ukrócisz ich żywot.

Przed rozpoczęciem korzystania z akumulatora żelowego 12 V zwróć więc uwagę na najważniejsze zasady prawidłowej eksploatacji urządzenia. Po zakupie przeprowadź ładowanie wstępne, by wyrównać napięcia. Nigdy nie dopuszczaj także do nadmiernego rozładowania sprzętu. Gdy już będziesz używać akumulatora, aby nie tracić jego właściwości i nie doprowadzić do zasiarczenia (zmiany rozkładu gęstości elektrolitu), każdorazowo po rozładowaniu naładuj go ponownie w ciągu 24 godzin.

Akumulator żelowy do samochodu – czy się nadaje?

Czy warto kupić akumulator żelowy do samochodu? Ten model jest powszechnie stosowany w motoryzacji, jednak nie powinien on być używany do rozruchu samochodu osobowego. Urządzenie dysponuje wystarczającą mocą, by uruchomić mniejszy silnik, np. motoroweru czy skutera. Nadaje się ono także do zamontowania w wózku golfowym lub w samochodzie campingowym typu kamper, natomiast w samochodach osobowych akumulatory żelowe są wykorzystywane jako drugie źródło prądu. Z ich pomocą możesz zasilić układ oświetlenia lub odbiorniki elektryczne.

W motoryzacji są jednak wykorzystywane akumulatory AGM do samochodu, np. takich marek jak Duracell, Varta, Exide czy Optima. Co to za technologia? Dopisek AGM w nazwie modelu (z języka angielskiego Absorbent Glass Mat) oznacza, że elektrolit w akumulatorze żelowym skupiony został w separatorach wykonanych ze specjalnego włókna szklanego. Dzięki temu sprzęt jest doskonale zabezpieczony przed wstrząsami i wibracjami, nawet podczas pracy w ekstremalnych warunkach.

Akumulatory bezobsługowe AGM, podobnie jak zwykłe żelowe ogniwa, mogą być montowane w dowolnej pozycji. Charakteryzuje je jednak większa koncentracja energii oraz lepsze parametry magazynowania prądu elektrycznego. Najważniejsze zalety technologii Absorbent Glass Mat to także wyjątkowa szczelność (dzięki jednokierunkowemu zaworowi) oraz wyższe napięcie na końcówkach biegunów i dłuższy czas pracy.

Jak wybrać akumulator żelowy do samochodu? Przed zakupem zwróć uwagę na takie parametry techniczne jak:

 • maksymalny prąd – parametr ten wskazuje dopuszczalny próg prądu podczas ładowania;
 • napięcie robocze (na zaciskach) – nie powinno ono przekraczać 14,5 V;
 • prąd rozruchowy – cecha ta wskazuje maksymalny prąd rozładowania;
 • waga baterii – akumulatory żelowe ważą od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów;
 • wydajność – wskaźnik obliczany w amperach na godzinę wskazuje, jak długo bateria może oddawać energię.

Jaki akumulator do zasilania awaryjnego?

Potrzebny Ci akumulator do zasilacza UPS? Dobierając urządzenie, zwróć uwagę przede wszystkim na jego wymiary – dzięki temu łatwo zamontujesz akumulator w zasilaczu. Inne kryteria, które powinny Cię zainteresować to napięcie oraz pojemność baterii — im one większe, tym większa będzie wydajność. Warto uważnie dobrać także prostownik do akumulatora żelowego. Dla tego konkretnego typu ogniwa zalecane są modele impulsowe – w przeciwnym razie możesz skrócić żywotność sprzętu.

Inteligentny prostownik do akumulatora żelowego pomaga utrzymać urządzenie w dobrej kondycji. Ładowarka automatycznie sprawdza, czy ogniwo elektryczne może przyjąć ładunek, jeśli tak — regeneruje go. Początkowo niewielkim napięciem, później prądem maksymalnym. Po osiągnięciu wypełnienia w 80% akumulator żelowy 12 V jest ponownie ładowany prądem malejącym i na końcu – stałym napięciem, aż do osiągnięcia 95-100% pojemności baterii.

Do popularnych modeli zasilaczy UPS łatwo dopasujesz akumulatory żelowe Green Cell. Te o parametrach 12 V 7Ah/9Ah kupisz za około 60-70 złotych. Zostały one wykonane w innowacyjnej technologii AGM. Urządzenie posiada specjalne szklane włókna, które wchłaniają elektrolit, wydłużając żywotność akumulatora nawet czterokrotnie. Rozwiązanie to poprawia także parametry prądowo-napięciowe, zwiększając moc maksymalną sprzętu.

Akumulatory żelowe marki Green Cell są bezobsługowe i mogą pracować w dowolnej pozycji, nawet w niskich temperaturach. Zastosowany w nich specjalny system uszczelniania jednokierunkowym zaworem ciśnieniowym dba o to, by akumulator nie znalazł się w stanie przeładowania. Każdorazowo po wykryciu nadmiernego wzrostu ciśnienia nagromadzonych gazów, zawór ulega rozszerzeniu, zapobiegając rozerwaniu obudowy.

Godne polecania akumulatory do zasilaczy UPS to także Gembird. Za urządzenie o parametrach technicznych 12 V 7 Ah zapłacisz około 60 złotych. W tej cenie dostępna jest bateria o niewielkich rozmiarach i długiej żywotności. Akumulatory do UPS są popularnie stosowane do zasilania oświetlenia awaryjnego oraz systemów alarmowych. Można z nich korzystać również w zabawkach elektronicznych oraz maszynach medycznych. Producent gwarantuje, że sprzęt pracuje bezawaryjnie przez 3-5 lat.

Akumulatory Gembird charakteryzują doskonałe parametry rozładowywania (niewielki wskaźnik samo rozładowania) oraz szczelna obudowa. Podobnie jak urządzenia marki Green Cell, są one bezobsługowe. W dodatku mogą być użytkowane także w transporcie lotniczym, ponieważ posiadają zabezpieczenia przeciwwybuchowe oraz spełniają międzynarodowe normy IATA/ICAO. Są również zgodne ze standardami UL-recognized components.

Polecane akumulatory żelowe produkuje także Vipow. Urządzenie o parametrach 12 V 7 Ah jest dostępne za około 55-60 złotych. Jego charakterystyczne cechy to duża pojemność ogniwa (7000 mAh), niewielka waga (2,15 kg) oraz niski wskaźnik samo rozładowywania. Po 3 miesiącach przechowywania w 25°C akumulator zachowa wciąż ponad 90% magazynowanej energii, natomiast po pół roku – ponad 80%. Maksymalny prąd inicjacji tego sprzętu wynosi 2,1 A.

Warto sprawdzić również akumulatory żelowe Xtreme. W cenie nieprzekraczającej 70 złotych możesz nabyć urządzenie o niewielkich gabarytach i masie (90 × 70 × 107 cm, 1,5 kg). Pojemność baterii wynosi 5000 mAh, a jej żywotność określona przez producenta to 4-6 lat. Akumulator żelowy ładuje się napięciem sięgającym 12 V. Dostępne są także modele o większej pojemności baterii, na poziomie 7000 mAh – kupisz je za kilkanaście złotych więcej.

Polecamy także akumulatory żelowe 9 Ah, np. marki QOLTEC. Urządzenie wyróżnia duża pojemność baterii, przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich wymiarów. Akumulator przeznaczony jest do zastosowań w systemach zasilania awaryjnego (np. w oświetleniu lub alarmie przeciwwłamaniowym) oraz w innych sytuacjach, w których ogniwo zasilające pracuje cyklicznie. Jego cena wynosi niecałe 60 złotych.

Jeśli potrzebujesz mocnego sprzętu do zasilania, może Cię zainteresować akumulator do zamiatarki. Urządzenie to nie wymaga uzupełniania wody i konserwacji elektrolitu, jest ono o wiele droższe niż omawiane powyżej, między innymi ze względu na gabaryty oraz pojemność baterii (sięga ona do nawet 240 Ah). Akumulator współpracuje z prostownikiem 24 V/35 A i wtyczką 80 A/150 V, jego przeznaczenie to ładowanie zamiatarek tego samego producenta, czyli firmy Karcher.

Akumulatory do zamiatarek, podobnie jak inne akumulatory żelowe, mogą pracować w dowolnej pozycji. Jeśli będziesz je właściwie eksploatować, wiąże się to z zerowym wydzielaniem gazów, nie ma także niebezpieczeństwa poparzenia kwasem siarkowym. Dzięki szczelnej obudowie nie wymagają one pomieszczeń z wentylacją. W porównaniu z klasycznymi modelami (nieżelowymi) wyróżniają je mniejsze gabaryty i masa, przy zachowaniu tej samej pojemności baterii.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.