Udostępnij
Skomentuj

Jaką wiertarkę wybrać? Która będzie najlepsza?

Wiertarka to urządzenie przydatne w każdym gospodarstwie domowym. Przekonaj się, jaki model jest godny uwagi.

Wiertarki należą do najpopularniejszych elektronarzędzi. Jaką wiertarkę kupić, żeby idealnie odpowiadała naszym potrzebom?

Na co zwrócić uwagę wybierając wiertarkę?

Wiertarka to narzędzie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego domu. Stanowi nieocenioną pomoc podczas remontów, prac dekoratorskich czy majsterkowania w garażu i ogrodzie. Wiertarka Bosch czy wiertarka Makita są urządzeniami szczególnie cenionymi przez konsumentów, lecz wybór w sklepach nie zawęża się do dwóch producentów. Na rynku znajdziesz dobre wiertarki od innych wytwórców, dzięki którym wykonywanie takich czynności jak szlifowanie drewna wiertarką czy nawiercanie otworów przebiega bardzo sprawnie.

Pamiętaj, że podczas wybierania najlepszej wiertarki należy dokładnie poznać jej specyfikację techniczną – dzięki temu dowiesz się, jakie prace możesz nią wykonywać. Zwróć także uwagę, czy wkrętarka posiada antypoślizgowy uchwyt oraz lekką konstrukcję. Elementy te znacznie ułatwiają pracę oraz sprawiają, że jest ona bardziej komfortowa.

Jaka moc wiertarki będzie wystarczająca?

Wiertarka to urządzenie, które ma wiele zastosowań – przy jej użyciu możesz nawiercić otwory w tworzywie sztucznym, drewnie czy metalu. Świetnie sprawdza się także podczas skręcania mebli oraz przy wykonywaniu drobnych prac naprawczych w domu. Jeśli zakupisz do niej odpowiednią końcówkę, dokładnie rozrobi farby oraz zaprawy.

Decydując się na zakup wymarzonego modelu wkrętarki, zwróć szczególną uwagę na jej moc. Napięcie domowej, amatorskiej wiertarki powinno oscylować w granicach od 6 do 10 V. Wiedz jednak, że sprzęt o wspomnianej sile nie jest przeznaczony do regularnego, a raczej sporadycznego użytku. Miej także na uwadze, by nie przeciążać produktu zbyt mocno i wiercić otwory wyłącznie w miękkich surowcach, takich jak na przykład drewno.

Jeżeli planujesz używać sprzętu do bardziej skomplikowanych i wymagających zadań, zainwestuj w profesjonalną wiertarkę, której moc mieści się w przedziale 9,5-14 V. Takie napięcie umożliwia nawiercanie otworów w różnego rodzaju materiałach, nawet tych twardych i wymagających. Najlepsza wiertarko-wkrętarka dla prawdziwych zawodowców to elektronarzędzie o sile nawet 18 V lub jeszcze większej. Zbudowana z solidnych materiałów, odporna na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, z pewnością posłuży Ci przez długie lata.

Jaką wiertarkę kupić, amatorską czy profesjonalną?

Przed zakupem wiertarki przemyśl, do czego jest Ci tak naprawdę potrzebna. Jeżeli masz zamiar używać jej sporadycznie do prostych, domowych prac, wybierz urządzenie przeznaczone dla amatorów, jeśli natomiast chcesz korzystać z niej regularnie i intensywnie, zainwestuj raczej w sprzęt dla profesjonalistów. Wyróżnia go dużo większa moc, dzięki czemu możesz wiercić w zwartych materiałach, na przykład w betonie, nie martwiąc się o wydolność silnika wkrętarki.

Polecane modele wiertarek

Jaki rodzaj wiertarki wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się, jaką wiertarkę kupić, zapoznaj się z poniższymi typami tych elektronarzędzi:

  • wiertarka udarowa – przeznaczona do ciężkich i intensywnych prac. Jak sama nazwa wskazuje, wyposażona jest w udar – wykonuje on posuwiste ruchy, które sprawiają, że wiertło miarowo uderza w obrabiany materiał. W efekcie możesz robić otwory w bardzo twardych surowcach, na przykład w kamieniu, betonie czy cegle. Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem wiertarki Celma lub wiertarki Dewalt, wiedz, że wiele modeli tych elektronarzędzi posiada płynne przejście od funkcji udaru do wersji bezudarowej. W rezultacie masz dwie opcje w jednym urządzeniu – używaj ich w zależności od Twoich potrzeb;
  • wiertarka z udarem pneumatycznym – jest znacznie mocniejsza od wiertarki udarowej;
  • ręczna wiertarka bezudarowa – nie posiada udaru, w związku z tym umożliwia pracę tylko ze stosunkowo miękkimi surowcami, takimi jak na przykład drewno;
  • wiertarka stołowa – jaką wybrać do swojego warsztatu lub zakładu produkcyjnego? Przede wszystkim zwróć uwagę na jej moc, prędkości obrotowe i cenę. Zauważ, że nie jest to mobilne, a stacjonarne, ciężkie urządzenie, które służy do precyzyjnego nawiercania dużych otworów w tworzywach, przedmiotach metalowych, a także w drewnie;
  • wiertarka magnetyczna – podobnie jak w przypadku wiertarki stołowej, możesz nią robić dziury o dużych średnicach. Ze względu na mniejszy rozmiar i mobilność, bardzo często używa się jej na budowach;
  • wiertarka kątowa – jej wiertło umiejscowione jest prostopadle do korpusu, dzięki czemu może być wykorzystywana do robienia otworów w miejscach, gdzie tradycyjna wkrętarka nie mogłaby być wykorzystana;
  • wiertnica diamentowa – bardzo wytrzymałe urządzenie o niskim poziomie drgań, które stosowane jest do precyzyjnego i szybkiego wiercenia na mokro oraz sucho, w twardych i miękkich surowcach.

Oprócz wymienionych wyżej rodzajów wkrętarek, w sprzedaży dostępna jest również wiertarka kolumnowa. Używaj jej do robienia otworów, pogłębiania, rozwiercania oraz gwintowania z wykorzystaniem odpowiednich uchwytów do narzędzi gwintujących. Uchwyt szybkozaciskowy umożliwia sprawną wymianę końcówki obsadzonej na trzpieniu, co znacznie przyspiesza pracę. Uchwyt kluczykowy, czyli uchwyt zębaty wymaga więcej czasu, aby zamontować narzędzia robocze, jednak zapewnia solidne mocowanie osprzętu, co ma szczególne znaczenie w trakcie wiercenia na dużych obciążeniach.

 

Jaki typ zasilania w wiertarce wybrać?

Jeżeli poważnie myślisz nad zakupem wiertarki, zwróć szczególną uwagę na to, jaki typ zasilania posiada. Na rynku możesz znaleźć następujące rodzaje sprzętu:

  • poręczna wiertarka z zasilaniem akumulatorowym – wyposażona w baterię, doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, w których nie ma instalacji elektrycznej. Z uwagi na to, że nie posiada kabla, jest niezwykle poręczna i mobilna, co szczególnie docenisz podczas wykonywania robót na drabinie czy rusztowaniu. Warto również zaznaczyć, że tego rodzaju urządzenie pracuje bardzo cicho. Pamiętaj, że sprzęt należy regularnie ładować, by był zawsze gotowy do ponownego użycia. Wkrętarki z wbudowaną baterią mają mniejszą moc od swoich sieciowych odpowiedników, w związku z tym nie powinny być stosowane do profesjonalnego, codziennego stosowania.
  • wydajna wiertarka z zasilaniem sieciowym wyposażona jest w przewód, który trzeba podłączyć do gniazdka. Niekiedy stanowi on spore ograniczenie, jednak możesz użyć przedłużacza. W tym wypadku nie musisz tracić czasu na ładowanie wkrętarki – po włożeniu wtyczki do gniazdka sprzęt jest gotowy do pracy. Urządzenia tego rodzaju charakteryzuje duża moc, dzięki czemu doskonale sprawdzają się podczas pracy z twardymi materiałami.

Niezależnie od tego, czy kupisz tanią wiertarkę, czy sięgniesz po produkt z wyższej półki, pamiętaj, że o sprzęt należy dbać tak samo należycie. Smar do wiertarki to podstawa, jednak w pierwszej kolejności dokładnie wyczyść urządzenie. Możesz wypolerować wszystkie elementy, a następnie posmarować wrzeciono w celu jego konserwacji. Obawiasz się, że nieużywany sprzęt ulegnie uszkodzeniu? Przechowuj elektronarzędzie w specjalnej walizce, a je przed tym uchronisz.

Udostępnij
3,9
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Uważam ,że warto znalezć jest odpowiednią wiertarkę dla swoich potrzeb, cena musi być odpowiednia a także jakość produktu ważne żeby byla na wysokim poziomie. Ja osobiście szukalem na TechPro i znalazlem coś dla siebie w dobrej cenie , ogólnie uważam ze lepszym rozwiązaniem jest wziąć wiertarkę z zasilaniem sieciowym.
Pozdrawiam serdecznie!
Specjalista Morele | 06:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.