Udostępnij
Skomentuj

Jaka wiertarka do wiercenia w betonie? Jaka będzie najlepsza?

Szykujesz się na remont czy chcesz zrobić małą rozwałkę? Sprawdź, jakie wiertarki najbardziej się do tego nadadzą!

Beton to najbardziej wytrzymały i przez to najpopularniejszy materiał budowlany w budownictwie. Jaka wiertarka nada siędo wierecnia w betonie?

Jaka wiertarka nada się do wiercenia w betonie lub żelbecie?

W starym betonie często wykorzystuje się konstrukcje żelbetowe w celu wzmocnienia. Najbardziej popularny jest beton zbrojony, który na głębokości 2-4 cm ma w sobie stalowe pręty. To właśnie przez nie, podczas wiercenia, wiertło narażone jest na stępienie, rozhartowanie, przegrzanie i zakleszczenie. Aby ograniczyć możliwość wystąpienia tych niepożądanych sytuacji, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt – wiertarkę oraz wiertła.

Przy pracy w betonie bezużyteczne będą wiertarki używane w domowym zaciszu. Do tego typu działań najlepiej sprawdzą się wiertarki z udarem lub młotowiertarki, wiertarki wyposażone w uchwyt SDS lub, w przypadku dużych średnic, uchwyt SDS-Max. Nie wymagają one od użytkownika specjalnego przyciskania do ściany dużą siłą. Najlepiej w tego typu pracach sprawdzą się wiertarki Bosch czy wiertarki Celma.

Przy wierceniu w betonie lub żelbecie potrzebujesz urządzenia o wysokiej mocy, ogromnej liczbie obrotów oraz wygodnej rączce. Najlepszy będzie sprzęt, który zapewni kilka biegów, przełączających liczbę obrotów. Odpowiednie wiertło musi być zamontowane w odpowiednim uchwycie, dlatego wybór maszyny jest tak ważny.

Jaki rodzaj wiertarki jest najlepszy do wiercenia w betonie?

Wiertarki można podzielić na dwa sposoby. Jeden z nich dzieli je na: amatorskie, półprofesjonalne i profesjonalne. W każdej z tych grup można wyróżnić różne rodzaje urządzeń. Są to między innymi: wiertarka ręczna, wiertarka udarowa, bez udaru, wiertarka kątowa, wiertarka stołowa, wiertarka magnetyczna.

Zwykła wiertarka, która nie ma funkcji udaru, na pewno nie poradzi sobie z wywierceniem otworów w bardzo twardych materiałach. Funkcja udaru zapewnia nie tylko ruch obrotowy, ale również posuwisto-zwrotny. Takie rozwiązanie pozwala na obrabianie materiału, który pod wpływem uderzeń się kruszy. Wiertarka Makita zapewnia nie tylko dużą moc, ale także jest łatwa w kontroli dzięki specjalnej antywibracyjnej rączce. Jest to jeden z dobrych wyborów.

Zależnie od grubości i twardości betonu powinieneś wybrać wiertarkę z udarem lub młotowiertarkę z pneumatycznym mechanizmem udarowym. Specjalne młotowiertarki posiadają napędzany sprężonym powietrzem tłoczek, który uderza twardo o stalowy, hartowany bijak, który z kolei swoją energię oddaje luźno osadzonemu wiertłu, dzięki czemu wiertło z łatwością wgryza się w beton lub mur. Wiertarka z pneumatycznym mechanizmem udarowym ma znacznie większą moc niż zwykła wiertarka z udarem, przez co może być skuteczniejsza przy odwiertach w betonie.

Drugim podziałem na rodzaje wiertarek jest rozróżnienie ich ze względu na zasilanie. Można wymienić tutaj wiertarki z zasilaniem sieciowym czyli elektrycznym i wiertarki akumulatorowe. W tych pierwszych potrzebujesz gniazdka elektrycznego, do którego możesz podłączyć urządzenie. Taki sprzęt jest lżejszy i ma większą moc, może być jednak mniej poręczny i mobilny przez kabel, który będzie plątał się pod nogami.

Urządzenia akumulatorowe są wygodniejsze, można z nich korzystać wszędzie tam, gdzie nie masz dostępu do gniazdka. Niestety mają mniejszą moc, przez co są mniej wydajne. Kolejnym minusem jest konieczność ładowania takiego urządzenia, ponieważ rozładowuje się podczas pracy. Pamiętaj o tym, aby sprawdzić żywotność akumulatora. Dzięki temu będziesz wiedział, jak długo wytrzyma i zaplanujesz dokładniej swoją pracę.

Na pytanie, którą z wiertarek byś wybrał, musisz odpowiedzieć sobie sam. Obydwa modele są świetne, a to, która sprawdzi się lepiej, zależy od tego, do czego chcesz ją wykorzystać. Mimo wszystko najlepszym wyborem będzie wiertarka udarowa lub młotowiertarka z mechanizmem udaru pneumatycznego.

Czemu do wiercenia w betonie warto wybrać wiertarkę udarową?

Jak już wcześniej wspomniano, zwykłe wiertarki nie nadają się do wiercenia w betonie czy żelbecie. Wiertarki z udarem są świetnym rozwiązaniem w tego typu pracach. Mechanizm o wysokiej mocy i zawrotnej ilości obrotów na minutę zapewnia świetne rezultaty niezbyt dużym kosztem. Ruch posuwisto-zwrotny bardzo ułatwia pracę, bezproblemowo krusząc beton. Takie wiertarki wcale nie są drogie. Oprócz tego ciężko jest je zatrzeć, ponieważ mechanizm jest odporny na przegrzanie. Komfort użytkowania jest zapewniony przez doskonałą rękojeść antywibracyjną.

Na rynku istnieje wiele modeli wiertarek udarowych. Najlepsze wcale nie są bardzo drogie, ponieważ możesz kupić je za 300–600 złotych. Warto, abyś sprawdził, jakie firmy są najbardziej popularne. Pozwoli Ci to na wybór sprzętu, który ma renomę i na pewno Cię nie zawiedzie podczas prac ekstremalnych. Wiodące korporacje to Bosch, Makita, Celma i DeWalt, ich sprzęt jest najlepszy.

Liczne funkcje urządzenia są dodatkowymi plusami. Sprzęt posiada ogranicznik głębokości wiercenia, rękojeść pomocniczą, klucze do uchwytów wiertarskich oraz uchwyty wiertarskie zębate czy samozaciskowe. Odpowiednio do rodzaju obrabianego materiału możesz zmniejszyć lub zwiększyć obroty urządzenia. Urządzenia zapewniają niekiedy kilka biegów, które umożliwiają osiągnięcie większej ilości obrotów na minutę. Wiertarka Metabo jest przykładem tego typu wiertarki, który świetnie sprawdza się w pracach remontowych. Dzięki udarowi nie musisz wcale wykorzystywać dużej siły ani nacisku do wiercenia.

Polecane modele wiertarek

Jakie wiertła nadają się do wiercenia w betonie?

Wybór wiertła jest ściśle uzależniony od rodzaju wykorzystywanego do wiercenia narzędzia. Pewnym jest, że najlepsze do wiercenia w betonie są wiertła widiowe, których ostrza są wykonane z węglików spiekanych. Mają one największy stopień twardości, porównywalny z diamentem. Oprócz wytrzymałości zapewnia im to również krótszy czas pracy oraz brak konieczności wkładanie dużego wysiłku w wiercenie. Jako przykład może posłużyć wiertło SDS PLUS II o podwójnym ostrzu, którego geometria powoduje mikropęknięcia betonu, dzięki czemu zwiększa się szybkość wiercenia.

Wiertła do betonu mają średnicę od 3 do 32 mm. Ich długość może osiągać nawet 50 centymetrów! Wiertła do betonu mają różnego rodzaju uchwyty – w zależności od rodzaju urządzenia. Do wiertarek z uchwytami szybkomocującymi stosuje się wiertła cylindryczne. Do młotowiertarek i młotów udarowych zazwyczaj uchwyty SDS. Uchwyty SDS Max używane są do prac lekkich, a SDS Plus – do ciężkich prac. Oprócz najpopularniejszych wierteł widiowych używa się również wierteł diamentowych i wierteł udarowych.

Wiertła udarowe stosowane są podczas pracy wiertarką udarową, wyposażone są w głowicę powlekaną węglikiem spiekanym. Z kolei głowica wierteł diamentowych jest wykonana z diamentu. Te wiertła występują w postaci wierteł klasycznych, które służą do wiercenia małych otworów. Wiertła koronowe pomogą Ci przy otworach o dużej średnicy. Mogą być wykonane ze stali, węglika spiekanego oraz z wykorzystaniem syntetycznego diamentu. Idealnie sprawdzą się do wiercenia nie tylko w betonie, ale również w gazobetonie, cegle, ceramice oraz w gresie.

Jak bezpiecznie wiercić w betonie?

Jeżeli planujesz pracę w domu, to na początku przygotuj stanowisko pracy. W tym celu rozłóż na podłodze karton lub folię malarską, które zabezpieczą powierzchnię, na którą spadać będzie pył i kawałki betonu. Pamiętaj, że dobranie odpowiedniego wiertła zapewni Ci bezpieczeństwo! Nie korzystaj ze stępionych wierteł – ich eksploatacja niekorzystnie wpływa na podzespoły wiertarki.

Podczas odwiertów możesz trafić na stalowy pręt w betonie zbrojonym. Łatwo wtedy o wyszczerbienie wiertła lub kompletne jego złamanie. Oprócz tego powinieneś dobrać odpowiednie okulary. Zabezpieczenie oczu jest bardzo ważne, ponieważ podczas pracy wkoło latać będą odpryskujące kawałki betonu. Musisz kupić także słuchawki w celu ochrony narządu słuchu przed hałasem.

Nie zapominaj o rozłożeniu kabli i rur w domu czy innym budynku kiedy bierzesz się do wiercenia, ponieważ błąd może spowodować ciężkie porażenie prądem albo zalanie całego budynku. Przydatny do tego okaże się wykrywacz kabli. Ponadto musisz pamiętać o oczyszczaniu otworu z pyłu oraz o odpowiednich odstępach między wierconymi otworami. Twój strój powinien być dostosowany do wykonywanej pracy. Nie zapomnij o grubej odzieży ochronnej, która zabezpieczy Cię przed odpryśnięty kawałkami lub złamanym wiertłem.

Zawsze miej do dyspozycji wiertło zamienne, tak na wszelki wypadek. Nie używaj nieodpowiedniego sprzętu, który zawiedzie podczas danego zadania. Niedopuszczalna jest zmiana kierunku obrotów podczas pracy wiertarki! Jeśli wiertło zaklinuje się w powierzchni, przerwij odwiert. Dalsza praca urządzenia może doprowadzić do zniszczenia silnika. Korzystając z udaru pneumatycznego pamiętaj, aby nie dociskać urządzenia, ponieważ może to osłabiać działanie udaru i doprowadzić nawet do zniszczenia sprzętu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.