Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać wiertarkę wolnoobrotową, jaka będzie najlepsza?

Wśród wielu rodzajów wiertarek jest także wolnoobrotowa. Do czego służy i jak wybrać najlepszy model?

Zmniejszona prędkość obrotowa w wiertarkach wolnoobrotowych jest przydatna szczególnie do pracy z twardymi i wrażliwymi na pęknięcia materiałami.

Jaką wiertarkę wolnoobrotową kupić?

Tego typu mechanizmy są przeznaczone głównie dla specjalistów, dlatego nie wszystkie słynne marki posiadają je w swojej ofercie. Wciąż jednak na rynku znaleźć można dość duży wybór ciekawych modeli. Jeżeli chodzi o producentów, to znajdziesz sprzęty takie jak wolnoobrotowa wiertarka Bosch i wolnoobrotowa wiertarka Black&Decker. Wybierz urządzenie niskoobrotowe, co do którego będziesz pewien, że spełni Twoje wymagania. Modele różnią się parametrami, a przede wszystkim – zastosowaniem.

Jak działa wiertarka wolnoobrotowa?

Sprzęty takie jak wolnoobrotowa wiertarka Dewalt albo wolnoobrotowa wiertarka Makita to narzędzia, dla których nie da się znaleźć alternatywy. Działają, zgodnie z nazwą, na zasadzie użycia wolnych obrotów, co sprawia, że są mocniejsze. Dzięki tej cesze, a do tego dużej mocy wiertarka nie przegrzewa się, a więc można z nią pracować długo, co jest zwykle konieczne w przypadku tych maszyn. Warto też zaznaczyć, że są one spore i ciężkie, w związku z czym większość modeli, na przykład wiertarka wolnoobrotowa Celma, wyposażona została w dwa uchwyty, co znacznie zwiększa komfort Twojej pracy.

Do czego służy wiertarka wolnoobrotowa?

Są dwa sposoby użytkowania wolnoobrotowego sprzętu – mieszanie preparatów i wiercenie otworów w twardych materiałach typu beton. Urządzenie poradzi sobie również z takimi wyzwaniami jak wiercenie w stali czy wiercenie w aluminium. Wykonuje także większe dziury w miękkich powierzchniach, narzędzia użyjesz zatem również do wiercenia w drewnie. Zwykła wiertarka udarowa nie poradzi sobie z takimi zadaniami, więc nie może być zamiennikiem. Oczywiście narzędzie wolnoobrotowe pomaga głównie profesjonalistom wykorzystującym je w codziennym życiu zawodowym w różnego rodzaju warsztatach, na przykład stolarskich.

Maszyny do użytku profesjonalnego wyposażone są w różnorodne, zmienialne dysze, dodające obróbce farby lub zaprawy efektywności, co skutkuje odpowiednio przygotowaną mieszaniną. Mniej powszechne, ale również istotne wykorzystania to nacinanie nici czy rozwiązywanie problemu z rozszerzającymi się rurami. Oczywiście działanie z tak dużym narzędziem bywa trudne, trzeba zatem uważać, aby bardziej kruche materiały nie doświadczyły pęknięcia. Praca powinna być zatem pewna, ale i delikatna.

Polecane modele wiertarek

Jakie parametry powinna mieć dobra wiertarka wolnoobrotowa?

Choć na rynku dostępna jest ograniczona liczba wiertarek wolnoobrotowych, różnią się one parametrami. Jedna z głównych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, to fakt posiadania funkcji lewych obrotów. Jeśli wiertło się zaklinuje w twardym materiale, bardzo trudno będzie Ci je wyciągnąć bez takiej opcji. Sprawdź również, czy wybrany egzemplarz jest maszyną ręczną, czy też wiertarkę stołową. Większość należy do tej pierwszej kategorii. W zależności od tego, do czego potrzebujesz omawianego narzędzia, może być konieczne dodatkowe wyposażenie. Odpowiedni zakup to między innymi wiertarka wolnoobrotowa Dewalt.

Urządzenia dzielą się na jednobiegowe i dwubiegowe, przy czym lepsze są te drugie jako dające więcej możliwości. Od tego parametru zależy kolejny, niezwykle ważny – zmniejszona prędkość obrotowa. Przy pierwszym biegu wynosi około 600 obrotów na minutę, a przy następnym – 1000 do 1200. W zwykłych wiertarkach duże znaczenie ma moc, niezbyt istotna w przypadku modeli niskooobrotowych. Zdecydowanie ważniejszy jest moment obrotowy określający siłę i efektywność mechanizmu. Im wyższy, tym lepszy. Jako kolejny parametr wskazuje się średnicę wiercenia – w twardym drewnie można uzyskać otwór około 65-70 mm, a w stali – 23-32 mm.

Czy wiertarki wolnoobrotowe są drogie?

Ceny mechanizmów są zróżnicowane, na pewno wyższe od zwykłych wiertarek, nawet udarowych. W przypadku tych niskoobrotowych modele ekonomiczne kosztują około 500 zł i nie posiadają wszystkich funkcji, zapewnianych przez droższe urządzenia (czyli takie powyżej 7000 zł). W te drugie zainwestuj jednak wyłącznie, jeśli wiesz, że będziesz z nich korzystać bardzo często, przydadzą się one na przykład profesjonalnym stolarzom. Inaczej zadowolą Cię raczej tańsze egzemplarze. Sprawdź między innymi ofertę wiertarek wolnoobrotowych Makita oraz wolnoobrotowyc wiertarkek Celma.

Sprzęty tego typu są naprawdę niemożliwe do zastąpienia innymi, ponieważ nie tylko grozi to złym wykonaniem zadania, a także Twoim zdenerwowaniem, ale – przede wszystkim – wypadkiem, ponieważ silnik innego urządzenia potrafi się przegrzać i zniszczyć, istnieje również ewentualność dojścia do uszkodzenia materiału podlegającego obróbce. Szukając odpowiedniego mechanizmu, zwróć baczną uwagę na wiertarkę wolnoobrotową Bosch oraz wiertarkę wolnoobrotową Black & Decker. Wszystkie dostaniesz na zamówienie i będziesz mógł się długo cieszyć znacznie łatwiejszą pracą z ich udziałem przy codziennym użyciu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.