Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać hulajnogę? Która będzie najlepsza?

Poznajmy najpopularniejsze z nich oraz zasady, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze.

Kupując hulajnogę musimy jasno sprecyzować nasze cele. Inny model wybierzemy, jeśli chcemy kupić pierwszą hulajnogę dla dziecka. Zupełnie inaczej będzie wyglądał wybór hulajnogi dla starszego bratanka, który już od lat jeździ na tym sprzęcie, inny również będzie sposób wyboru hulajnogi dla osoby dorosłej. Niektórzy z hulajnogi korzystają jak ze środka transportu, inni traktują ją jak sprzęt do ćwiczeń lub relaksu. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli, które sprostają wszystkim wymaganiom.

Hulajnoga już dawno przestała kojarzyć się z prostą i tanią zabawką dla dzieci z plastiku i gumy. Oczywiście w sklepach nadal znajdziemy tego typu słabej jakości modele, ale warto ich unikać, aby oszczędzić sobie i dziecku nieprzyjemnych doznań oraz rozczarowań. Poznajmy zatem podstawowe grupy, na jakie dzielą się hulajnogi.

Typy hulajnóg

Co prawda na pierwszy rzut oka każda hulajnoga wygląda podobnie, ale wrzucanie ich do jednego worka byłoby sporym nadużyciem. W końcu rowery również są do siebie podobne, ale różnice pomiędzy rowerem górskim a szosowym są ogromne. Najważniejsze różnice znajdziemy nie tylko w kształcie, ale również w materiałach oraz poszczególnych rozwiązaniach. O ile geometria hulajnogi jest w zasadzie niezmienna, to już dodatkowy osprzęt definiuje, czy dana hulajnoga nadaje się do wyczynów i trików, czy też jest przeznaczone tylko do dojazdów do pracy bądź szkoły.

Niektóre modele wyposażone są w silnik a nawet siodełko, przez co z hulajnogi robi się niemal malutki motorower. Inne zaś wyposażono we wzmocnienia i dodatkowy osprzęt, dzięki czemu można wykonywać ewolucje na rampach. Zacznijmy jednak od podstawowych modeli.

Hulajnogi rekreacyjne

To podstawowa grupa hulajnóg, która sprawdzi się przede wszystkim podczas spokojnej jazdy po parku lub jako transport do pracy lub szkoły. Warto pamiętać, że są to dość delikatne modele, które nie nadają się do szybkiej lub wyczynowej jazdy.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę, czy hulajnoga ma możliwość regulacji wysokości kierownicy, aby można było dopasować jej poziom do własnych preferencji. Przydatną opcją jest możliwość złożenia całości, aby można było hulajnogę włożyć do bagażnika lub wygodnie przewieźć w autobusie. Pamiętajmy o sprawdzeniu, jaka jest maksymalna waga użytkownika oraz z jakich materiałów są wykonane kółka. Najtańsze modele posiadają plastikowe kółka bez możliwości zmiany łożysk itp. Odradzamy zakup takich modeli.

ZALETY

 • Idealna dla początkujących.
 • Nawet dla dzieci (mniejsze modele).
 • Najbardziej uniwersalne rozwiązanie.

WADY

 • Niewielka wytrzymałość.

Hulajnogi wyczynowe

Jeśli w planach mamy agresywną jazdę, ewolucje oraz triki, nie możemy godzić się na żadne kompromisy. Oszczędności poczynione na tym polu mogą się negatywnie odbić na naszym zdrowiu. Hulajnoga tego typu musi wytrzymać mocne uderzenia, otarcia i upadki, dlatego też dokładnie sprawdzajmy stan spawów i innych łączeń, które są narażone na ogromne przeciążenia. Pamiętajmy także, że w hulajnodze nie znajdziemy żadnego systemu amortyzacji, dlatego też regularnie sprawdzajmy stan wszystkich połączeń oraz dokręcajmy poluzowane śrubki.

Najlepszym rozwiązaniem są hulajnogi z jednoczęściowymi elementami np. kierownicą. Warto również zwrócić uwagę na rdzeń koła – metalowy ma o wiele większą wytrzymałość, niż plastikowy odpowiednik. Nie zapominajmy o sterach, które powinny wytrzymać wiele uderzeń oraz naprężeń, a przy tym pozwalać na swobodny obrót kierownicą.

ZALETY

 • Bardzo duża wytrzymałość i trwałość.
 • Szerokie możliwości konfiguracji.
 • Wbrew pozorom, nadaje się dla początkujących i dzieci.

WADY

 • Nie jest tak komfortowa i zwrotna.
 • Zazwyczaj wyższa cena zakupu

Hulajnogi transportowe/turystyczne

Jeśli ktoś planuje na hulajnodze pokonywać większe dystanse, powinien zwrócić uwagę na modele transportowe. Są one wyraźnie większe i bardziej komfortowe od innych odpowiedników, zaś koła mogą mieć średnicę ponad 120 milimetrów. Nie zapominajmy również o systemie składania oraz regulacji kierownicy. Kółka powinny być zrobione z gumy lub kauczuku – poprawia to komfort jazdy oraz przyczepność.

ZALETY

 • Idealna na dłuższe podróże.
 • Wytrzymała i komfortowa.
 • Pozwala osiągnąć wyższą prędkość przy mniejszym wysiłku.

WADY

 • Cięższa i mniej zwrotna.
 • Wyższa waga i gabaryty ograniczają mobilność.

Dla kogo hulajnoga?

Jeśli nie do końca wiemy, jaki model hulajnogi wybrać, zacznijmy od dopasowania odbiorcy.

Dla najmłodszych dzieci

Hulajnogi dla dzieci są bardzo proste do rozpoznania. Zazwyczaj bardzo kolorowe, lekkie, wykonane z lekkich materiałów i wyposażone w kilka dodatków, które ułatwiają dziecku zabawę. Dla najmłodszych przygotowano również modele z dwoma tylnymi kółkami dla ułatwienia utrzymania równowagi. Są również warianty z siodełkiem, dzięki czemu mogą korzystać z nich dzieci, które dopiero nauczyły się chodzić. Po jakimś czasie siodełko można zdemontować.

Dla starszych dzieci

O ile wybór hulajnóg dla najmłodszych dzieci jest dość ograniczony i sprowadza się do kilku rozwiązań, tak nieco starsze dzieci w wieku od 8 lat wzwyż mogą już skorzystać z modeli przeznaczonych nawet dla dorosłych, pod warunkiem, że nie jest to ich pierwsza hulajnoga. W innym przypadku warto wybrać model, który od „dorosłych wersji” różni się tylko mniejszym rozmiarem. Pamiętajmy także o dopuszczalnej masie użytkownika – zazwyczaj nie przekracza ona 50 kilogramów.

Dla dorosłych

Dorośli mają największe pole manewru, dzięki czemu mogą wybrać hulajnogę rekreacyjną, wyczynową bądź transportową, jak również wariant z silnikiem i siodełkiem. Przy wyborze koniecznie sprawdzajmy, jaka jest dopuszczalna masa użytkownika.

Polecane hulajnogi

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wiemy już o podstawowych zasadach, którymi warto kierować się podczas wyboru. Czas przejść do szczegółów, aby zakup był w pełni satysfakcjonujący.

Kółka

Bez wątpienia najważniejszym elementem hulajnogi są kółka. To od nich zależy, czy jazda jest komfortowa, szybka i bezpieczna.

Po pierwsze zwróćmy uwagę na ilość kółek. O ile większość hulajnóg ma dwa kółka, możemy spotkać modele z trzema lub nawet czterema kółkami. Nie zawsze są one przeznaczone dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy mają problem z utrzymaniem równowagi lub potrzebują sprzętu o wyjątkowej wytrzymałości.

Trójkołowe hulajnogi można podzielić na dwie grupy – z dwoma kołami z przodu lub z tyłu. Niestety taki hulajnogi są mniej zwrotne, choć komfort podróży jest z pewnością nieco większy. Hulajnogi czterokołowe świetnie się sprawdzą podczas długich podróży z bagażem oraz jako sprzęt do szybkich zjazdów ze wzniesień.

Istotna jest także wielkość kółek. Najczęściej spotykane są koła o średnicy poniżej 120 mm. Hulajnogi z takimi kołami są zwrotne i proste w prowadzeniu – sprawdzą się zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, jak i agresywnej. Większe koła zapewniają wyższy komfort oraz prędkość kosztem prowadzenia i zwrotności.

Zwróćmy również uwagę na twardość kółek opisana parametrem liczbowym z literą A. Zazwyczaj parametr ten mieści się w przedziale od 74A do 100A. Im wyższy parametr, tym większa twardość. I tak koła o twardości 86A do 100A świetnie sprawdzą się w hulajnogach wyczynowych, gdzie najważniejsza jest wytrzymałość na uderzenia. Średniotwarde kółka – od 82A do 86A – to idealny kompromis do jazdy rekreacyjnej po asfalcie. Miękkie kółka poniżej 82A zapewniają wysoki komfort jazdy oraz przyczepność, ale niestety kosztem trwałości.

Bardzo ważny jest także profil kółek, który decyduje o tym, jak hulajnoga zachowuje się przy różnych prędkościach, na odmiennym podłożu czy też w zakrętach. Przykładowo kółka o płaskim profilu, dzięki dużej powierzchni styku z podłożem, zapewniają stabilność oraz dobrą przyczepność. W połączeniu z dużą twardością, świetnie sprawdzą się przy agresywnej jeździe. Wąski profil o ściętym przekroju sprawdzi się natomiast przy szybkiej jeździe kosztem gorszej stabilności i przyczepności. Do jazdy rekreacyjnej przeznaczono kółka o okrągłym profilu.

Łożyska

Koniecznie zwróćmy uwagę na łożyska oraz możliwość ich późniejszej wymian w przypadku uszkodzenia lub zużycia. Najlepszym rozwiązaniem są uszczelniane łożyska maszynowe – odporne na zabrudzenia i przeciążenia.

Napęd

W większości przypadków hulajnoga napędzana jest siłą mięśni użytkownika, ale jeśli ktoś planuje dojeżdżać w ten sposób do pracy lub pokonywać dłuższe dystanse, może zdecydować się na model z napędem silnikowym. Najczęściej jest to silnik elektryczny, który czerpie energię z akumulatorów, choć zdarzają się modele z silnikami spalinowymi. Ich wadą jest oczywiście zanieczyszczanie środowiska i mało przyjemny zapach wydobywający się z rury wydechowej, ale z drugiej strony gdy zabraknie paliwa, wystarczy dolać nawet z niewielkiej butelki, którą możemy mieć przy sobie.

Warto wiedzieć!

Hulajnoga z napędem może być oczywiście używana jak tradycyjna, ale ze względu na jej wagę, jazda może okazać się męcząca.

Rama/podest

To główna część hulajnogi, która utrzymuje wszystkie części oraz, co najważniejsze, użytkownika. To między innymi od jej solidności zależy, jak długo posłuży nam sprzęt i czy będzie wystarczająco bezpieczny. Dziecięce modele posiadają podest wykonany z tworzywa sztucznego, choć nawet najmłodsi mogą dość szybko uszkodzić taką hulajnogę. Warto decydować się na mocniejsze materiały szczególnie, jeśli użytkownikiem ma być osoba cięższa lub przeznaczeniem ma być agresywna jazda.

Kierownica

Bezwzględnie regulowana, aby można było dostosować wysokość do indywidualnych preferencji. Wyjątkiem są dziecięce hulajnogi, które posiadają kierownicę zamontowaną na stałe. Jeśli chodzi o materiał, najlepszym rozwiązaniem jest aluminium – droższe, ale o wiele lżejsze od stali. Sprawdźmy także rączki, czy są wystarczająco wygodne i dobrze leżą w dłoni. Na szczęście ten element można wymienić i nie jest to wysoki koszt.

Hamulec

Zazwyczaj hamowania trzeba się nauczyć – każdy ma inną technikę. Mimo to producenci montują własne rozwiązania, na przykład sprężynowe lub elastyczne. Niektóre modele posiadają też hamulec ręczny montowany przy kierownicy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.