Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/ping-pong-jaki-wybrac-sprzet-do-tenisa-stolowego/18361/ 2021-04-14 12:32:15.000000

Ping pong. Jaki wybrać sprzęt do tenisa stołowego?

Ping-Pong, czyli tenis stołowy, to jeden z najpopularniejszych sportów uprawianych amatorsko.

Choć z pozoru wydaje się bardzo prostą aktywnością, to wymaga zarówno odpowiednich umiejętności, jak również odpowiednich akcesoriów. Czy warto zacząć grać w tenisa stołowego? Jakie akcesoria będą potrzebne? Choć to z pozoru prosta gra, w którą grał prawie każdy, to jednak przejście od amatorskiego odbijania piłeczki do gry zgodnej z zasadami wymaga ich zgłębienia. Nie bez znaczenia są również odpowiednie treningi, które wymagają odpowiedniej ilości wolnego czasu oraz niezbędnych akcesoriów.

 • Najpopularniejsza postać gry w ping-ponga to gra dla dwóch graczy, ale wiele osób grywa także w grupie czteroosobowej (debel).
 • W dużym uproszczeniu, ping-pong polega na odbijaniu piłeczki rakietką po tym, jak uderzy w stół po naszej stronie. Po uderzeniu, piłka powinna trafić na stronę przeciwnika. Niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza (zanim uderzy w stół po stronie gracza), jak ma to miejsce w klasycznym tenisie ziemnym.
 • Punkty zdobywa się po popełnieniu przez przeciwnika błędów w grze. Przykład: odbicie się piłeczki od stołu dwukrotnie na jednej połowie.
 • Aby wygrać set w grze, należy zdobyć 11 punktów.
Warto wiedzieć!

Historia gry w ping-ponga sięga lat osiemdziesiątych XIX wieku. Tenis stołowy narodził się w Anglii i był pierwotnie popularny wśród zamożnych osób. Pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w tenisie stołowym odbyły się również w Anglii, a dokładniej w Londynie, w 1926 roku.

Jakie akcesoria do ping-ponga?

Absolutnie niezbędnym sprzętem do gry w tenis stołowy jest właśnie stół do ping ponga, ale nie każdy znajdzie na niego dość miejsca w domu, a poza tym można z powodzeniem korzystać ze stołów do tej gry w klubach sportowych, szkołach, a nawet w parkach (w niektórych można znaleźć zewnętrzne stoły do tenisa stołowego czy stoliki do gry w szachy). Jednak tym, co warto kupić na własność są rakietki oraz piłeczki do gry.

Paletka czy rakietka?

Wiele osób zastanawia się nad tym, które określenie będzie prawidłowe, ale w obiegu funkcjonują obydwie nazwy i są one stosowane wymiennie. Nazwą sportową, całkowicie poprawną i najczęściej stosowaną jest określenie rakietka, ale w potocznym nazewnictwie można stosować obydwa określenia.

Jaka rakietka do ping ponga?

Choć z pozoru wszystkie rakietki do ping ponga wyglądają podobnie, to jednak poszczególne modele różnią się nie tylko marką czy ciężarem, ale także parametrami, które będą miały mniejsze lub większe przełożenie na komfort, a nawet na styl gry. Na co zwrócić uwagę?

 • Cena – najtańsze rakietki są często dość słabo wykonane. Z czasem mogą się rozkleić, a ich powierzchnia czy pewność chwytu także pozostawiają wiele do życzenia. Są dobre na start, do amatorskiego odbijania piłeczki, ale każdy kto myśli o grze w tenisa stołowego w kategoriach regularnej aktywności, powinien sięgnąć po lepszą rakietkę.
 • Jakość wykonania – często to paletki ze średniej i wyższej półki są wykonane z dobrych materiałów, doskonale leżą w dłoni i zapewniają optymalne parametry gry.
 • Parametry podane przez producenta – jakie konkretnie? Na markowych paletkach do ping-ponga bywają wyszczególnione trzy cechy, którymi charakteryzuje się rakietka. Najczęściej stosowana jest skala od 1 do 10, a czasami od 1 do 100. Te parametry to:

Szybkość (speed)

Im wyższa wartość tego czynnika, tym dynamiczniejsze odbicie. Rakietka o wysokim poziomie szybkości przyspiesza lot piłeczki po odbiciu. Najszybsze rakietki sprawdzają się w dynamicznym stylu gry. Osoby początkujące mogą sięgnąć po rakietkę nieco wolniejszą, nad którą będzie większa kontrola.

Kontrola (control)

Umożliwia odpowiednie manewrowanie piłeczką. Wysoki poziom kontroli oznacza niższą szybkość rakietki. W praktyce wygląda to tak, że piłeczka, odbijana rakietką o wysokim poziomie kontroli, na ułamek sekundy zatrzymuje się na powierzchni paletki i to wówczas można ukierunkować ją w najodpowiedniejszy sposób.

Rotacja (spin)

Czyli zdolność paletki do podkręcania piłeczki. Wysoki poziom rotacji sprawdza się w przypadku osób, które już opanowały podstawowe techniki gry i chcą wprowadzić do niej nieco więcej dynamiki. Odbicia z podkręceniem piłeczki są bardziej nieprzewidywalne i trudniejsze do odebrania.

Materiały, z których wykonano paletkę

Rakietki do tenisa stołowego składają się z drewnianej deski oraz okładzin gumowych. Od zastosowanego materiału będą zależały parametry rakietki (na przykład szybkość czy rotacja) oraz komfort gry. Jeśli zastanawiasz się, jaka deska w paletce do ping ponga będzie najlepsza, to poniższe porady powinny ułatwić wybór:

 • Grubość deski powinna wynosić od 3 do 5 warstw. Najpopularniejsze rozwiązanie, które sprawdza się niemal w każdej technice gry. W sklepach można znaleźć grubsze deski, a są one polecane graczom defensywnym, stosującym blokujące odbicia.
 • Zwróć uwagę na ciężar deski, a przez to całej rakietki. Im lżejsza, tym szybsza, ale cięższa deska zapewni mocniejsze odbicie piłeczki.
 • Bardzo ważny parametr to wyważenie rakietki, czyli usytuowanie środka ciężkości. Jeśli ten punkt znajduje się bliżej główki rakietki, to zapewnia większą zwrotność i dynamikę. Środek ciężkości bliżej trzonka zapewnia lepsze blokowanie.

Polecany sprzęt do tenisa stołowego

Dlaczego rakietka do ping ponga ma dwa kolory?

Kolorystyka okładziny na paletkach do ping ponga to czerń i czerwień. Te dwa kolory są standardowe i regulaminowe na wszelkich turniejach i zawodach. Okładziny te mogą różnić się zarówno kolorem (czerwony i czarny) jak również parametrami.

 • Tańsze warianty rakietek mają identyczne okładziny po obu stronach, które różnią się tylko kolorem.
 • Profesjonalne rakietki (lub modele kompletowane samodzielnie z wybranej deski i oddzielnych okładzin) mogą mieć jedną okładzinę twardszą, a drugą bardziej elastyczną, a to wszystko sprzyja większym możliwościom podczas rozgrywek – uderzenia szybkie i mocne można wyprowadzać dzięki twardej okładzinie, a miękka strona zapewni większą kontrolę i opcję podkręcania piłeczki.

Jaka piłeczka do ping ponga?

Wybór rakietki to tylko połowa sukcesu. Ważne podczas gry są przecież także piłeczki do ping ponga. Jak je wybrać?

 • Piłeczka do ping ponga powinna mieć średnicę 40 mm – to oficjalny, zatwierdzony wymiar turniejowy.
 • W sprzedaży można znaleźć piłeczki oznaczane na przykład gwiazdkami (jedna na trzy albo trzy na trzy) lub za pomocą innej skali (na przykład liczbowej). Im niższy poziom piłeczki na skali, tym bardziej bazowa piłeczka. To nie oznacza, że należy sięgać tylko po modele trzygwiazdkowe. Piłeczki o podstawowych parametrach odbicia są polecane dla początkujących, a te z wyższej półki dla zaawansowanych graczy.
 • Piłeczki do ping ponga nie muszą być białe. Bardzo często można znaleźć w sklepach piłeczki do ping ponga kolorowe (na przykład pomarańczowe). Czy kolor ma znaczenie?
Warto wiedzieć!

Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego oficjalnie zatwierdziła do użytku dwa kolory piłeczek: biały oraz pomarańczowy. Kolor biały stosuje się wówczas, gdy mecz jest rozgrywany na zielonym stole, a pomarańczowy, gdy do gry służy niebieski stół.

 • Warto sięgnąć po piłeczki atestowane przez Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego, ponieważ wówczas mamy pewność, że spełniają wszelkie kryteria i że są dobrej jakości.

Piłeczki do ping ponga mogą służyć nie tylko do gry, ale także do…. eksperymentów! To właśnie pomarańczowa piłeczka do tenisa stołowego została użyta do eksperymentu Ganzfelda. Jak go wykonać?

 • Potrzebne będą: pomarańczowa piłeczka, którą rozcinamy na pół, radio, słuchawki i chwila wolnego czasu.
 • Eksperyment polega na ustawieniu radia na szum pomiędzy stacjami (można też skorzystać z internetowych nagrań tego typu). Koniecznie należy włączyć światło sufitowe. Do radia podłączamy słuchawki, kładziemy się i zakładamy słuchawki. Piłeczki kładziemy na oczach i wpatrujemy się poprzez piłeczki przed siebie, cały czas słuchając szumów.
 • U wielu osób po kilkunastu minutach występują lekkie halucynacje i omamy słuchowe.

Jaką technikę gry zastosować? Jak trzymać paletkę podczas gry w ping ponga?

Wbrew pozorom, gra w ping ponga nie jest bardzo łatwa. Mamy tu do czynienia nie tylko z koniecznością opanowania reguł gry i techniki, ale także z przeciwnikiem, który może stosować zróżnicowane zagrania i metody. Istnieje kilka popularnych technik gry, z którymi warto się zapoznać:

 • Styl atakujący – bardzo dynamiczne, rotacyjne odbicia, które są jednocześnie szybkie. Opanowanie tej techniki wymaga dużych umiejętności. Istotna jest praca nóg i całego ciała, błyskawiczny refleks i wykorzystywanie uderzeń typu forehand.
 • Styl uniwersalny – wymaga stosowania zarówno odbić ofensywnych, jak i defensywnych, pracy nóg oraz całego ciała. Nie bez znaczenia są tak zwane zmyłki, czyli pozorowanie ruchów, by wprowadzić przeciwnika w błąd.
 • Styl defensywny – bardzo zachowawczy i ostrożny styl gry. Wydaje się mało atrakcyjny i wręcz staromodny. Popularny wśród początkujących graczy. Na turniejach i zawodach zdecydowanie mniej popularny.

Istnieje nie tylko kilka sposobów gry, ale także różne możliwości trzymania paletki:

 • Styl klasyczny (shakehand) – ta metoda trzymania rakietki zdecydowanie dominuje wśród graczy. Uchwyt ten polega na opleceniu wszystkimi palcami rączki rakietki oraz wyprostowaniu palca wskazującego i umieszczeniu go na stronie backhandowej.
 • Styl piórkowy (penhold) – rakietkę trzyma się pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Pozostałe palce znajdują się z tyłu. Ta technika jest popularna w Japonii i Chinach.

Tenis stołowy to nie bez powodu jedna z najpopularniejszych gier na świecie. By rozpocząć swoją przygodę z tą aktywnością nie potrzeba dużych nakładów finansowych czy specjalistycznego szkolenia. Wystarczy dobra rakietka, piłeczka i miejsce do gry.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)