Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Szczoteczka elektryczna czy szczoteczka manualna?

Co jest lepsze do czyszczenia zębów – manualne czy szczoteczki elektryczne dla dzieci i dorosłych? Sprawdź.

Nowoczesny elektryczny sprzęt do czyszczenia zębów działa zarówno na baterie, jak i może być wyposażony w napęd akumulatorowy. Dzięki temu ulubioną szczoteczkę zapakujesz zabrać wszędzie, bez względu na to, czy jest tam stały dostęp do prądu. Czym jeszcze różni się zwykły manualny rodzaj szczoteczki od modeli elektrycznych? Najważniejsze różnice zostały wymienione w dalszej części artykułu.

Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od szczoteczki manualnej?

Interesują Cię szczoteczki elektryczne Oral-B lub szczoteczki elektryczne Philips? I słusznie! To najlepsze urządzenia do czyszczenia jamy ustnej spośród dostępnych na rynku. Manualna szczoteczka została wyposażona we włosie, które nie dociera do wszystkich zakamarków i potrafi usuwać tylko powierzchownie zanieczyszczenia. Jej minus to także niewielka prędkość, uzależniona od ruchów ręką. Tymczasem obrotowy model szczoteczki obraca się bardzo szybko, jest także wyprofilowany i dzięki temu o wiele dokładniejszy.

Jakie są różnice pomiędzy szczoteczką manualną a szczoteczką elektryczną?

Czym różnią się szczoteczki elektryczne Braun lub innej marki od szczoteczek klasycznych, manualnych? Dobry sprzęt elektryczny wykonuje bardzo dużo ruchów – wśród nich przeważa w szczególności rotacyjny. Dostępne są także modele soniczne, np. szczoteczka soniczna Xiaomi. Tego typu urządzenia pracują niezwykle szybko – ręką można wykonać około 200 ruchów na minutę, natomiast nowoczesną szczoteczką – nawet 30-90 tysięcy.

Polecane szczoteczki elektryczne

Sprzęt soniczny wykonuje różne rodzaje ruchów – zarówno pulsacyjny, jak i oscylacyjny, cechą charakterystyczną jest także emitowanie ultradźwięków, które produkują w jamie ustnej aktywną pianę. Mikro bąbelki przedostają się do wszystkich zakamarków pomiędzy zębami i usuwają cały osad nazębny. W niektórych modelach można wybrać także tryb wybielający oraz masujący dziąsła – rozwiązanie to docenią w szczególności posiadacze delikatnych dziąseł, które lubią krwawić bez powodu.

Nowoczesna szczoteczka to dobry wybór dla dziecka – w szczególności modele soniczne są bardzo delikatne i nie uszkadzają wrażliwych dziąseł. Jeśli chodzi o głośność, technologia ta jest o wiele cichsza niż tradycyjny sprzęt elektryczny – podczas mycia zębów można wychwycić jedynie ciche brzęczenie. Natomiast co do ceny, jak można przypuszczać, urządzenia elektryczne i soniczne będą kosztować więcej niż klasyczna szczoteczka manualna. Cena szybko się jednak zwróci poprzez zdrowy uśmiech.

Dla kogo szczoteczka manualna, a dla kogo szczoteczka elektryczna?

Współczesne szczoteczki elektryczne dla dzieci i dorosłych posiadają wiele udogodnień, takich jak np. wymienny koniec czy też tryb ortodontyczny. W porównaniu z nimi klasyczne szczoteczki już dawno powinny odejść na emeryturę, a mimo to wiele osób nadal je kupuje i ich popularność nie maleje. Istotnym powodem takiego stanu rzeczy jest cena – model manualny zawsze będzie tani, nie to, co nowy sprzęt elektryczny lub soniczny.

Dla kogo będzie wystarczająca szczoteczka manualna? Ten typ można polecać osobom posiadającym ograniczony budżet oraz nieprzepadającym za elektroniką, którą trzeba regularnie ładować. To dobry wybór także w podróży, kiedy trzeba szybko wybrać szczoteczkę do mycia zębów lub wymienić zużyty model. Proste akcesorium spełni wymagania także tych osób, które często jeżdżą pod namiot, z daleka od cywilizacji oraz mających przeciwwskazania zdrowotne do stosowania elektrycznych szczoteczek.

Szczoteczki manualne są dostępne w różnych rozmiarach, stąd też można w nie łatwo wyposażyć rodzinny dom i łazienkę. Po czym poznać dziecięcy model? Dla maluchów nadają się szczoteczki o miękkim włosiu, zazwyczaj oznaczone hasłem Junior. Natomiast osobom dorosłym będą pasować szczoteczki o włosiu twardym lub średnio twardym. Jeśli chodzi o rozmiar, na opakowaniu powinna zostać umieszczona adnotacja odnośnie grupy wiekowej. Jeśli długość oraz wielkość główki zostanie odpowiednio dobrana, nie będzie trzeba wymieniać jej na inny model.

Jakie wady i zalety ma szczoteczka manualna?

Oto największe zalety zwykłej szczoteczki manualnej:

 • kompaktowe wymiary;
 • jest prosta w obsłudze;
 • łatwy dostęp;
 • modele z miękkim włosiem są delikatne dla dziąseł;
 • może mieć ciekawy design, co zachęci dzieci do dbania o higienę jamy ustnej;
 • nie potrzebuje prądu, żeby działać;
 • niska cena.

Natomiast poniżej zaprezentowane zostały wady szczoteczek manualnych:

 • aby wyczyścić dokładnie zęby, potrzeba dużo czasu;
 • brak różnych trybów pracy;
 • niewielka skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej i zanieczyszczeń w głębi jamy ustnej;
 • prędkość pracy jest niewielka;
 • to, czy uda się usunąć zabrudzenia, zależy od techniki mycia zębów;
 • żeby wybielać zęby, trzeba użyć dodatkowych środków.

Wybór odnośnie szczoteczki do mycia zębów jest zawsze kwestią indywidualną, jednak osoby, którym zależy na tym, by ich uśmiech był zdrowy, powinny na co dzień stosować elektryczną lub soniczną szczoteczkę. Modele manualne lepiej pozostawiać na awaryjne sytuacje, np. gdy zapomniano zapakować szczoteczki na wyjazd. Zaawansowane technologie pozwalają dokładnie czyścić przestrzenie międzyzębowe oraz usunąć kamień nazębny. Przywracają również zębom, zarówno mlecznym, jak i stałym piękny biały kolor.

Elektryczne szczoteczki mogą być wyposażone w wiele ciekawych funkcji, np. timer, który pomaga w poprawnym myciu zębów czy też sensory, wykrywające siłę nacisku i dostosowujące pod tym kątem pracę szczoteczki. Dużym atutem jest także obecność w zestawie różnych końcówek – np. ortodontycznych oraz coraz lepsze parametry ładowarek do szczoteczek. W sprzedaży są już dostępne nawet takie, które posiadają podwójny lub poczwórny slot, tak aby każdy z domowników mógł szybko naładować sprzęt. Ciekawy typ szczoteczek to modele soniczne – wytwarzają one drgania oraz aktywną pianę, która dokładnie przemywa jamę ustną. Przy większym budżecie zdecydowanie lepiej postawić na tę opcję!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.