Udostępnij
Skomentuj

Jaka obudowa komputerowa do 500 zł?

Jak wybrać obudowę komputerową do 500 zł? Na co zwrócić uwagę?

Obudowa komputerowa do 500 zł – czego można się spodziewać w tej cenie?

Pięćset złotych to całkiem niezły budżet na zakup obudowy do komputera. Wielu użytkowników wybiera raczej tańsze konstrukcje. Warto jednak pamiętać o tym, że tania obudowa komputerowa nie zapewni tego, co rozwiązanie z wyższej półki. Czego można spodziewać się po obudowach do 500 zł?

Jak widać, w przedziale do 500 złotych można znaleźć całą gamę ciekawych obudów komputerowych. Tania obudowa do komputera stacjonarnego nie jest złym pomysłem, ale jeśli budżet na to pozwala, to warto przyjrzeć się propozycjom do 500 zł, które są bardziej designerskie, starannie wykonane i wyposażone w optymalną liczbę portów oraz złączy.

Polecane obudowy

Jaką obudowę komputerową do 500 zł wybrać?

Trudno wskazać jeden, najlepszy model obudowy komputerowej w tej cenie, ponieważ każdy z kupujących może mieć inne oczekiwania. Kluczową kwestią jest zwracanie uwagi na najważniejsze parametry obudowy czyli na poniższe kwestie:

 • Typ obudowy i kompatybilność z płytą główną – to kwestia, od której można zacząć poszukiwania obudowy do komputera. Jeśli posiadamy już podzespoły lub mamy sprecyzowane plany, co do ich zakupu, powinniśmy dopasować obudowę do formatu płyty głównej oraz zadbać o to, by pomieściła wszelkie pozostałe komponenty. Najlepiej jest sprawdzić kompatybilność obudowy z płytą główną (informacja ta znajduje się w specyfikacji produktu) i skupić się na obudowach w tym formacie, który najlepiej odpowiada posiadanym podzespołom.
 • Maksymalne rozmiary karty graficznej oraz chłodzenia – w specyfikacji wielu obudów można znaleźć informacje na temat tego, jaka może być maksymalna długość karty graficznej oraz wysokość układu chłodzenia, jakie zmieszczą się w obudowie.
 • Wnęki wewnętrzne – obudowy komputerowe mogą dysponować wnękami, w których można ulokować dyski. Warto zwrócić uwagę na liczbę wnęk oraz ich format. Jeśli chodzi o wnęki wewnętrzne to są to wnęki w rozmiarze 3,5 oraz 2,5 cala.
 • Złącza – każda obudowa oferuje określone rodzaje złącz. Warto zwrócić uwagę na ich rodzaj, liczbę oraz rozmieszczenie (czasami znajdują się od frontu, innym razem od góry, a w niektórych przypadkach są ulokowane dosyć nietypowo, co może przeszkadzać bądź ułatwiać korzystanie z nich). Warto zastanowić się, jakie ulokowanie złącz i przycisków na obudowie będzie najwygodniejsze dla użytkownika, co może być uzależnione także od tego, czy komputer stoi pod biurkiem, obok mebli lub na jakimś podwyższeniu.
 • Zasilacz – nieliczne obudowy w tym przedziale cenowym bywają wyposażone w zasilacz, ale nie jest to szczególnie często spotykane rozwiązanie, dlatego o wiele łatwiej będzie dobrać obudowę bez zasilacza.
 • Okno – coraz więcej osób decyduje się na obudowy komputerowe z przeszkleniem, które może mieć zarówno charakter dekoracyjny, jak i praktyczny. Okno sprawia, że można zajrzeć do wnętrza komputera bez konieczności otwierania obudowy, a przy tym umożliwia nacieszenie oczu zastosowanym podświetleniem lub designerskimi podzespołami gamingowymi. Oczywiście przeszklenie ma też swoje mankamenty – może się porysować, a wyraźne podświetlenie może też przeszkadzać, ale nie brak obudów bez okna, dlatego można wybrać dowolną z tym opcji.

To najważniejsze z kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze obudowy do komputera. Priorytetem jest jej rozmiar i kompatybilność z płytą główną, a pozostałe parametry są często kwestią gustu i przyzwyczajeń.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze obudowy PC do 500 zł?

By ostatecznie podjąć decyzję, co do tego, jaką obudowę komputerową do 500 zł kupić, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka kryteriów dodatkowych:

 • Wycieszenie – niektóre obudowy w przedziale cenowym do 500 zł posiadają fabryczne wyciszenie, ale większość nie oferuje tego rozwiązania. Jeśli jest to kwestia, na której zależy kupującemu, to warto od razu skupić się na obudowach wyposażonych w wyciszenie fabryczne.
 • Kolorystyka i design obudowy – to kwestia, która ma niebagatelny wpływ na estetykę całego komputera. O ile w niższych przedziałach cenowych obudowy bywają przeciętne pod względem wizualnym, o tyle na tej półce można znaleźć naprawdę eleganckie i designerskie rozwiązania. Warto zwrócić uwagę na obudowy z dużymi przeszkleniami, o designerskim kształcie lub nietypowej kolorystyce.
 • Materiał wykonania – warto przyjrzeć się także tej kwestii, a szczególnie, jeśli chodzi o okna, które mogą być wykonane faktycznie ze szkła hartowanego, jak również z transparentnego tworzywa.
 • Dodatkowe cechy – warto zwrócić uwagę także na wszelkie dodatkowe rozwiązania, jakie ma do zaoferowania obudowa, a mogą to być filtry przeciwkurzowe, wygodna organizacja kabli, zdejmowane panele, jak również przystosowanie do montażu chłodzenia wodnego.
 • Wyświetlacz – niektóre obudowy posiadają wyświetlacz, który może informować o parametrach urządzenia (na przykład o temperaturze procesora).

Obudowa komputerowa to nie tylko zwieńczenie komputera stacjonarnego, ale bardzo istotny element, który wpływa na estetykę oraz funkcjonalność urządzenia. W przedziale do 500 zł z pewnością uda się znaleźć obudowy o nienagannym designie i optymalnej wielkości.

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.