Udostępnij
Skomentuj

Jaka myszka dla grafika?

Precyzyjne myszki komputerowe są niezastąpionym narzędziem w pracy graficznej. Jak wybrać mysz do grafiki?

Choć wiele osób, które zajmują się grafiką i projektowaniem, korzysta głównie z tabletów graficznych, to trudno obejść się bez myszki komputerowej o odpowiednich parametrach. Nie każda praca projektowa wymaga użytkowania tabletu, a czasami jest on wręcz niewygodny, dlatego ważne jest posiadanie myszy o dobrych parametrach.

Polecane myszki

Mysz dla grafika – jakie parametry są najważniejsze?

Wybór myszki do komputera nie jest łatwy nawet gdy kupujemy ją do standardowego użytku. Jeśli zaś chodzi o mysz dla grafika, to kwestia jest nieco trudniejsza, gdyż będzie to narzędzie służące do pracy. Do najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, należą:

  • Sposób komunikacji z komputerem – to jeden z najważniejszych parametrów, który ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowania myszki. Choć myszy przewodowe są bardziej niezawodne i precyzyjne (dlatego są tak popularne wśród graczy), to wielu grafików preferuje myszki bezprzewodowe. Warto pamiętać o tym, że model bezprzewodowy będzie droższy od myszy przewodowej o identycznych parametrach. Jeśli kabel na biurku nam nie przeszkadza, warto sięgnąć po mysz przewodową, a jeśli niezależność od przewodów i większa swoboda to priorytety, to pozostaje skupić się na myszkach bezprzewodowych.
  • Ergonomia – myszy komputerowe miewają różnorodne kształty, choć większość z nich jest lekko owalna lub wyprofilowana pod dłoń. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany model to mysz dla osób praworęcznych, egzemplarz uniwersalny czy może myszka dla osób leworęcznych.
  • Liczba oraz umiejscowienie dodatkowych przycisków – dodatkowe przyciski do zaprogramowania są wygodne w użyciu nie tylko w grach, ale też w zastosowaniu graficznym. Przyciski mogą służyć do szybkiego wykonywania określonych akcji w programie graficznym, co zdecydowanie przyspiesza pracę oraz czyni ją wygodniejszą.
  • Czułość i jej regulacja – mysz dla grafika musi być czuła i bardzo precyzyjna, a szczególnie w sytuacji, gdy służy do retuszu, rysunku lub tworzenia grafiki wektorowej. Warto więc zwrócić uwagę na zakres czułości urządzenia (im szerszy, tym lepiej) oraz na sposób jej regulacji.

Ile może kosztować mysz komputerowa dla grafika?

Kolejną istotną kwestią, obok której trudno przejść obojętnie, jest koszt zakupu urządzenia. To szczególnie istotne dla początkujących grafików, którzy nie dysponują zbyt dużym budżetem, a potrzebują sprawnego i funkcjonalnego narzędzia do pracy.

Koszt zakupu myszy dla grafika jest uzależniony od wielu czynników, ale za dobrej klasy myszkę trzeba zapłacić przynajmniej kilkadziesiąt złotych lub nawet kilkaset – w zależności od wybranego modelu. Bardzo często wybierane przez grafików są myszki gamingowe, a to z tego względu, iż są to modele myszy bardzo dopracowane, funkcjonalne, precyzyjne i wyposażone w wiele przycisków do zaprogramowania.

Czy do grafiki przyda się mysz biurowa czy gamingowa?

Niektórzy są zdania, że produkty gamingowe są przereklamowane. Inni dostrzegają ich specyfikę, funkcjonalność oraz dobrą jakość i wybierają je nawet do codziennego zastosowania. Czy, wobec tego, warto kupić mysz gamingową do grafiki? Wydaje się, że to dobry pomysł i to z kilku powodów:

  • Myszki dla graczy są dobrze dopracowane i charakteryzują się dobrymi parametrami. Gracze stanowią tak szerokie i wymagające grono klientów, że producenci naprawdę starają się sprostać najwyższym oczekiwaniom.
  • Myszki gamingowe są precyzyjne i funkcjonalne – mają wysoką czułość i liczne przyciski do zaprogramowania.

Oczywiście to nie oznacza, że mysz biurowa bądź do użytku domowego nie sprawdzi się w grafice, ale nieco łatwiej o funkcjonalną i bardzo precyzyjną mysz wśród produktów gamingowych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zależy nam na myszce bezprzewodowej w dobrej cenie – nie znajdziemy raczej zbyt wielu takich urządzeń wśród produktów gamingowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze myszy dla grafika?

By wybrać dobrą mysz do grafiki, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii:

  • Rodzaj sensora – do wyboru są myszy z sensorem optycznym oraz laserowym. Oba rodzaje sensorów dobrze sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, jak również w grafice. Myszka optyczna będzie tańsza i dokładniejsza przy szybkim działaniu, a także będzie wymagała podkładki. Myszka laserowa może osiągać wyższe parametry DPI, sprawdza się świetnie podczas pracy na bardzo dużych obrazach, ale jest nieco mniej precyzyjna podczas wykonywania szybkich ruchów kursorem ze względu na akcelerację sprzętową i jest rozwiązaniem bardziej kosztownym.
  • Długość przewodu – to kwestia praktyczna, która ma znaczenie, oczywiście, wyłącznie w przypadku myszy przewodowych. Warto sprawdzić, czy długość kabla będzie wystarczająca.
  • Kabel w oplocie – jeśli wybór padł na myszkę przewodową, warto rozważyć wybór modelu z przewodem w oplocie, który jest dodatkowym zabezpieczeniem kabla przed przecieraniem się.
  • Marka – warto sięgać po rozwiązania renomowanych producentów, których urządzenia cieszą się uznaniem i dobrymi opiniami wśród użytkowników. Myszki w sam raz do zastosowań graficznych można znaleźć w asortymencie takich marek, jak: Logitech, SteelSeries, Razer, A4 Tech i wielu innych.

Myszka komputerowa dla grafika to narzędzie pracy, które warto wybrać starannie i z uwzględnieniem kluczowych parametrów. Warto też zwrócić uwagę na popularność poszczególnych modeli myszek wśród użytkowników, którą można zweryfikować, odwiedzając rankingi oraz listy bestsellerów, a także przeglądając recenzje.

Udostępnij
4,4
7 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Prosty wybór czyli myszka Fury, sam jestem jej posiadaczem
Krótki i treściwy artykuł ... wkrótce się odezwę.
Specjalista Morele | 00:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.