Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać mysz komputerową? Laserowa czy optyczna?

Analizujemy najważniejsze parametry techniczne myszek komputerowych. Który model wybrać?

Tak się składa, że gryzonie, to obok klawiatury, najczęściej ignorowany przy zakupach element wyposażenia komputera. Wielu użytkowników zazwyczaj wychodzi z założenia, że im taniej, tym lepiej, decydując się na najprostsze modele, których często jedynym wyróżnikiem są jaskrawe kolory. Jednak dobrze dobrana myszka posłuży latami, a także zwiększy komfort użytkowania. Dlatego też warto nad jej wyborem spędzić więcej niż kilka chwil, zwłaszcza biorąc pod uwagę wykorzystywany przez nią sensor. Na rynku najczęściej spotkać możemy myszki optyczne oraz laserowe, dlatego to właśnie na nich skupimy się najbardziej.

Wbrew pozorom, urządzenia te różnią się znacznie, co oczywiście wymusza na nas ich dokładniejszą analizę. Ważne jest przede wszystkim określenie, do czego najczęściej będzie wykorzystywana myszka: do gier czy do prac biurowych? A może przy projektowaniu grafiki komputerowej?

Polecane myszki komputerowe

Rodzaje myszek komputerowych - zasada działania

Pierwsze myszki stosowane przez użytkowników komputerów osobistych wykorzystywały do działania metalową kulkę oraz dwie rolki, odpowiedzialne za przenoszenie ruchu na ekran monitora. Mechaniczne części urządzenia sprawiły, że szybko wyszła z użytku. Po pewnym czasie pojawiły się nowocześniejsze alternatywy.

 • Mysz optyczna. Urządzenie wykorzystujące diody, które oświetlają powierzchnię pod urządzeniem. Działają w oparciu o diody świetlne (LED) wysyłające sygnał - odbity od podłoża jest rejestrowany przez specjalną kamerkę. W ten sposób określane jest położenie myszy, a informacja zostaje wysłana do komputera.

Modele tego typu nie mają przy tym elementów mechanicznych, dzięki czemu są trwalsze oraz łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Ich wadą jest słaba precyzja (w porównaniu z myszami laserowymi). Z drugiej strony umożliwiają pracę na różnego rodzaju powierzchniach, nie tylko gładkim blacie biurka.

 • Mysz laserowa. Jest to nowsza odmiana myszek optycznych, wykorzystująca diody laserowe. Dzięki temu „gryzoń” wykazuje większą precyzję działania i płynność ruchu. Myszki laserowe bardzo często są wykorzystywane przez graczy oraz profesjonalistów korzystających z zaawansowanych programów specjalistycznych.

Pozostaje również kwestia ceny – myszki optyczne są przeważnie tańsze, dlatego stanowią dobry wybór wówczas, gdy szukamy urządzenia do czynności standardowych, związanych chociażby z przeglądaniem zasobów internetowych czy też tworzeniem krótkich tekstów. Dobrej jakości myszy laserowe sprawdzą się natomiast w sytuacji, gdy kluczowym parametrem jest precyzja działania. Za większą jakość musimy oczywiście zapłacić więcej.

Rodzaje myszek komputerowych - podłączenie do komputera

Co to jest plug&play?

Technologia plug&play określa, czy dany komputer ma zdolność do łączenia się z urządzeniami peryferyjnymi bez konieczności konfiguracji sprzętowej. Technologię jako pierwsza użyła firma Microsoft. Komputer z plug&play rozpoznaje kod identyfikacyjny danego urządzenia i na tej podstawie z nim współpracuje

Skoro dokonaliśmy wstępnej charakterystyki dostępnych na rynku sensorów, należy pochylić się także nad innymi parametrami, które są równie ważne dla komfortu korzystania z myszek komputerowych. Jednym z nich jest bez wątpienia sposób komunikacji urządzenia z komputerem.

 • Mysz przewodowa. Jest to wciąż najpopularniejsza odmiana myszy. Z komputerem komunikuje się za pomocą kabla podpiętego do portu USB lub PS/2 (coraz rzadziej spotykanego). Takie połączenie nie jest narażone na zakłócenia pracy, dlatego często korzystają z niego gracze. Podczas dynamicznych rozgrywek sieciowych liczy się każdy ułamek sekundy, toteż ewentualne opóźnienia działania gryzonia mogą wpłynąć na wynik rozgrywki. Wszystko to sprawia, że w świecie gamingowym myszki przewodowe dominują. Oczywiście kabel pozbawia nas pewnej swobody działania, która jest ważna chociażby w biurze, a także w sytuacji, kiedy z myszki korzystamy podczas obsługi takich sprzętów jak telewizor.
 • Mysz bezprzewodowa. Choć do komunikacji nie wymagają przewodu, ograniczeniem myszy bezprzewodowych jest konieczność zasilania za pomocą baterii lub akumulatorów. Mogą również pojawić się kłopoty z zasięgiem lub zakłócenia w transmisji.

Z drugiej jednak strony, dobrej jakości myszki bezprzewodowe okażą się niezwykle wygodnym sprzętem, którego jedynym ograniczeniem jest zasięg pracy nadajnika. Nie mówimy tu o około 2 metrach, jak w przypadku urządzeń przewodowych, a o 5, 8, a nawet kilkunastu metrach. Dzięki temu, tego typu gryzonie okażą się dobrym wyborem na sporych rozmiarów biurkach, a także wtedy, gdy odległość od naszego stanowiska pracy do komputera jest większa niż 2 metry.

Warto podkreślić, że modele bezprzewodowe dzielą się na 3 rodzaje. Podział ten związany jest z wykorzystywanymi technologiami. Urządzenia standardowe korzystają z połączenia radiowego – nadajnik podłączany do komputera działa w częstotliwości 2.4 GHz. Takie rozwiązanie jest tanie, jednak może podlegać licznym zakłóceniom, zwłaszcza gdy w pobliżu znajduje się sporo urządzeń korzystających z tej samej częstotliwości.

Na rynku dostępne są także myszki pozbawione nadajnika. Są to urządzenia Bluetooth, które mogą komunikować się z kilkoma sprzętami naraz. Po stronie ich wad należy zapisać jednak gorszy czas reakcji oraz wyższą cenę. Najwięcej należy zapłacić jednak za myszki bezprzewodowe Wi-Fi – modele z wyższej półki oferują spory zasięg działania oraz stosunkowo stabilne połączenie.

Myszka bezprzewodowa - akumulatory czy paluszki?

Zasilanie omawianych urządzeń popularnymi paluszkami (bateriami AAA lub AA) może być na dłuższą metę kłopotliwe. Jeśli komputer jest narzędziem do pracy, warto zamiast zwykłych baterii kupić akumulatory. Choć są droższe, mają jedną dużą zaletę – można je ponownie naładować. Innym rozwiązaniem, mniej komfortowym, jest zakupienie myszy z na stałe zamontowanymi ogniwami. Ładowanie odbywa się za pomocą stacji dokującej, co zmusza do przerwania pracy czy grania.

Jaką myszkę wybrać? Najważniejsze parametry

Przechodzimy do kolejnych parametrów, które odgrywają kluczową rolę w sposobie działania wybranej przez nas myszki. To na ich podstawie należy dokonywać zakupu konkretnych modeli.

 • Rozdzielczość (czułość) sensora. Stosuje się tu podobną zasadę, jak w przypadku matryc. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Działanie myszki jest dokładniejsze (bardziej precyzyjne), a także szybsze. Jednak w przypadku domowych zastosowań parametr ten nie ma większego znaczenia, gdyż jest niezauważalny. Wystarczy zakupić myszkę o rozdzielczości 1000 DPI, choć i mniejsze wartości są wystarczające.

Jeśli szukamy myszki gamingowej, należy celować w modele, które pozwalają na regulację parametru DPI. Wartość czułości ma bowiem wpływ na szybkość obrotu naszej postaci w grze – jest ona dobierana w zależności do typu rozgrywki oraz indywidualnych preferencji użytkownika.

 • Częstotliwość raportowania. Parametr odgrywa ważną rolę w przypadku profesjonalnych czy gamingowych zastosowań. Określa on, jak często w ciągu sekundy urządzenie komunikuje się z komputerem. Im częściej, tym reakcja myszy jest szybsza.

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich parametrów, ergonomia ma istotne znaczenie nawet w przypadku użytku domowego nieprofesjonalnego. Kształt urządzenia, który będzie pasował do dłoni użytkownika, podniesie wygodę i szybkość pracy. Kupienie zbyt małej lub zbyt dużej myszy może przynieść irytację i dyskomfort, a czasem nawet uniemożliwić pracę.

Na rynku są dostępne urządzenia uniwersalne, które będą dobrze sprawować się prawie u każdego użytkownika komputera. Co prawda nie będzie to tak duży komfort pracy, jak w przypadku dopasowanej myszy, jednak ograniczy poszukiwania sprzętu ergonomicznego. Oczywiście zdecydować możemy się również na modele specjalne, które zmniejszają obciążenie mięśni, co wpływa na kondycję naszych dłoni i rąk. Mowa tu przede wszystkim o myszkach pionowych.

 • Jakość wykonania. Jest o szczególnie ważne przy zastosowaniach profesjonalnych. Tanie materiały i kiepska jakość wykonania zmusi do częstego wymieniania urządzenia, dlatego warto rozejrzeć się za gryzoniami, które nie tylko dobrze leżą w dłoni, ale i nie przerażają słabym wykonaniem.
 • Dodatki. Choć obecnie wiele myszek działa bez większego problemu na gładkich powierzchniach, niektóre wymagają dokupienia specjalnej podkładki. W tej materii przede wszystkim należy kierować się estetyką wykonania i trwałością materiałów. Pojawiają się również podkładki ze specjalną podpórką na nadgarstek czy wbudowanym hubem z portami USB. Jako dodatek uznać należy również podświetlenie w myszkach, które w przypadku niektórych modeli (zwłaszcza gamingowych) może być regulowane i zmieniane.
 • Mysz do tabletu. Są to z założenia urządzenia mobilne obsługiwane za pomocą dotyku, jednak niektóre osoby potrzebują dodatkowego urządzenia ułatwiającego sterowanie w systemie. Myszki do tabletów charakteryzują się niewielkimi wymiarami i prostotą wykonania. Są najczęściej bezprzewodowe i wykorzystują do działania Bluetooth.

Mysz dla gracza – jak wybrać?

Jest to najprawdopodobniej najbardziej rozbudowana kategoria produktowa. Producenci tworzą rozwiązania, które mają pozytywnie wpłynąć na grę, nie tylko amatorską, ale i profesjonalną. Dlatego też dobór myszy jest równie ważny, jak pozostałych komponentów (jeśli nie należy się do grupy tzw. niedzielnych graczy). Oprócz wyżej wymienionych parametrów, warto również przyjrzeć się bliżej innym cechom i funkcjom myszy dla graczy.

 • Ciężarki. System ciężarków umożliwia dostosowanie wagi myszki do własnych preferencji, a także odpowiednie wyważenie urządzenia.
 • Akceleracja wsteczna. Jest to zjawisko szczególnie widoczne w tańszych myszach optycznych. Charakteryzują się one gorszym odwzorowaniem ruchu urządzenia przy szybkim poruszaniu „gryzoniem”. Na ekranie kursor może zacząć przeskakiwać do innego punktu lub też spowalniać swoje ruchy. Producenci droższych modeli skierowanych minimalizują to zjawisko.
 • Ślizgacze. Znajdują się na spodniej części myszy. Ułatwiają ruch po gładkiej (i nie tylko) powierzchni. W przypadku myszy dla graczy, ślizgacze powinny charakteryzować się długą żywotnością. W profesjonalnych rozwiązaniach, producenci stosują rozwiązania mogące wytrzymać dystans ok. 200-250 km. Po ich zużyciu możliwe jest dokupienie nowych ślizgaczy o wybranych przez siebie właściwościach.
 • Przyciski programowalne. Za minimalną ilość przyjmuje się 5 przycisków programowalnych. Niekoniecznie też należy stosować zasadę, że im więcej, tym lepiej, ze względu na małą powierzchnię myszy do zagospodarowania. Należy zastanowić się, jaki typ gier jest najczęściej wykorzystywany oraz w jaki sposób mogą zostać wykorzystane przyciski.
 • Przyciski dodatkowe. Są to przyciski, do których zostały przypisane nietypowe funkcje, pozwalające skrócić wykonywanie niektórych czynności. Mowa tu między innymi o przyciskach odpowiadających za włączanie eksploratora gry czy sterowanie kamerą.
 • Pamięć wewnętrzna. Niektóre modele myszek dysponują pamięcią wewnętrzną, która pozwala na zapisanie kilku profili ustawień.

Po analizie wszystkich wymienionych wyżej parametrów, wybór odpowiedniej myszki komputerowej okaże się znacznie łatwiejszy. Wracając jeszcze do kwestii najważniejszej, a więc doboru sprzętu pod względem wykorzystywanego sensora, należy pamiętać, że wiele zależy od tego, w jaki sposób urządzenie ma być wykorzystywane. Modele optyczne okażą się dobrym wyborem podczas codziennych aktywności, jeśli jednak zależy nam na maksymalnej precyzji działania (tylko na gładkich powierzchniach), powinniśmy celować w dobrej jakości myszki laserowe.

Udostępnij
5,0
6 ocen
5 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Powiem tak, jest mnóstwo opcji jak wybrać dobrą mysz, ale każdy potrzebuje czegoś innego. Dla większości ludzi wystarczy zwykła mycha z netto za 20 zł - i tak więcej z niej nie wyciągną. Duża część ludzi chce dobrej myszki gamingowej. Całkiem słusznie bo są uniwersalne i dobre. Ale w pewnych zawodach, np grafik 3D, potrzeba czegoś więcej. Wiem, bo sam zacząłem korzystać z nowej myszki Logitecha MX Master 2S i w zastosowaniach profesjonalnych sprawdza się idealnie. Szczególnie jeśli ktoś korzysta z 3 komputerów na raz, bo dizęki technologii Logitech Flow można przenosić zawartość między 3 komputerami. Mam ją już kilka ładnych dni i chwalę sobie zarówno ślizgacze jak i to, że nie potrzeba podkładek żeby działała. Jest bardzo precyzyjna i mimo tego, że jest bezprzewodowa to wytrzymuje przeszło 2 miesiące bez ładowania.
Nice try Logitech :)
Napisałeś, że korzystasz z niej od kilku dni, jak to best możliwe ze wytrzymuje 2 miesiące bez ładowania? Czy tak przeczytałeś w internecie i podajesz dalej?
ja mam optyczną fury i sprawuje się bardzo pozytywnie
pozdro600