Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaka moc robota kuchennego będzie najlepsza?

Podpowiadamy, od czego zależy funkcjonalność pomocników kuchennych i jakiej efektywności.

Chcesz kupić robot kuchenny, ale zastanawiasz się jaka moc będzie najlepsza? Dzięki temu poradnikowi dowiesz się jakie sa dostępne moce robotów kuchenny i która będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza

O jakiej mocy kupić robot kuchenny?

Moc robota kuchennego może mieć znaczenie, w zależności od funkcji, jakich oczekujesz. Wielozadaniowy robot posiada możliwości pozwalające na wykonywanie większości zadań kuchennych, a zatem powinien mieć wystarczającą moc, by im sprostać. Klasyfikacja urządzeń ze względu na pobór energii jest dość prosta.

Urządzenia o mocy poniżej 500 W nadają się do wykonywania mało skomplikowanych czynności, np. blendowania. Te ze środkowej półki, tzn. o mocy do 900 W, wykorzystasz, jeśli chcesz mielić mięso, siekać warzywa, czy wyrobić lekkie ciasto. Robot o mocy powyżej 900 W jest uniwersalny i świetnie sprawdzi się jako pomocnik kuchenny do wszystkiego. Taka maszyna może sprawnie wyrabiać ciasta różnego rodzaju, kroić i mieszać produkty, a nawet kruszyć lód.

Polecane roboty kuchenne

Czy moc robota kuchennego ma znaczenie?

Roboty kuchenne mają za zadanie uprzyjemnić Ci gotowanie, dlatego warto wybrać taki, który zastąpi Cię w wielu czynnościach i będzie niezawodny. Decydując się na wybór urządzenia, zastanów się, do czego może Ci się przydać. Jeżeli na gotowanie poświęcasz naprawdę sporo czasu, faktyczną pomoc w wielu dziedzinach zyskasz, wybierając model o wyższej mocy. Do okazjonalnego przyrządzania potraw wystarczy robot o mocy 500 W.

Pomocnik kucharski powinien być funkcyjny. Zwróć uwagę, na rodzaj tworzywa, z jakiego jest wykonany. Robot kuchenny może być szklany, plastikowy lub metalowy. Aby ułatwić sobie zmywanie, powinieneś sprawdzić, czy robot można łatwo rozebrać. Maszyna z misą i z wagą zdecydowanie ułatwia odmierzanie gramatury składników, które wykorzystujesz do gotowania.

Robot planetarny często posiada dwa lub więcej rodzajów mis, które możesz łatwo wymienić. Zamienny element w maszynie to mieszadło – wybierz zestaw, który oferuje co najmniej trzy podstawowe mieszadła, a zyskasz pewność, że z łatwością przygotujesz każdą potrawę.

Urządzenia tego typu powinny być niezawodne, dlatego istotny staje się wybór robota o konkretnej mocy. Te, które nie oferują wielu możliwości, mogą mieć mniejszą moc – jest ona dostosowana do przeznaczenia produktu. Jeżeli planujesz wybór robota wielozadaniowego, lepiej sprawdzą się te o większej mocy – poradzą sobie z wszystkimi zadaniami.

Najważniejszym wyznacznikiem funkcjonalności urządzenia pozostaje wielozadaniowość, jednak na drugim miejscu znajduje się moc silnika. Jeżeli zwracasz uwagę na energooszczędność, powinieneś pamiętać, że roboty o wyższej mocy zużywają więcej prądu. Rynek AGD oferuje jednak ciekawe rozwiązania i producenci dążą do osiągnięcia najlepszych efektów przy mniejszym zużyciu energii.

Przykładem takich rozwiązań są urządzenia oparte o silniki relutkancyjne, które, przy stosunkowo niskiej mocy, osiągają wysokie obroty i zwiększają możliwości maszyny. Robot kuchenny z takim silnikiem osiąga nawet 11 000 obrotów na minutę i pozostaje energooszczędny, przy mocy nawet 500 W. Zastosowanie takiego rozwiązania wymaga użycia odpowiednich komponentów do budowy urządzenia, dzięki czemu jest ono lżejsze. Ciężki sprzęt nie zawsze oznacza najlepsze możliwości.

Jaka jest najpopularniejsza moc w robocie kuchennym?

Na rynku znajdziesz wiele urządzeń dedykowanych do pomocy kuchennej. Producenci dają też wybór mocy, która stanowi parametr określający wytrzymałość i sprawność danego urządzenia. Sprawdź najpopularniejsze roboty kuchenne i porównaj ich funkcjonalność – poniżej znajdziesz zestawienie wybranych produktów.

Roboty kuchenne Bosch w większości są urządzeniami wieloczynnościowymi, ale możesz wybrać spośród nich takie, które oferują też mniej funkcji. Na przykład, dobry i tani, obrotowy mikser, który sprawdzi się do wyrabiania ciast, ma niższą moc silnika, bo ok. 500-700 W. Rozbudowane urządzenia kuchenne pozwalają na wykonywanie bardziej skomplikowanych zadań, dlatego ich moc plasuje się w przedziale 1000-1500 W.

Najbardziej pożądane roboty kuchenne Kenwood posiadają duży wachlarz możliwości, a za ich efektywnością przemawia moc silników. Takie roboty wykorzystują nawet 1700 W, więc z pewnością radzą sobie z najcięższymi zadaniami. W przeciwieństwie do nich, roboty kuchenne Philips nie są aż tak wielozadaniowe. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem tej marki, znajdziesz małe AGD dostosowane do wykonywania drobnych czynności. Moc takich urządzeń mieści się w przedziale od 500 do 800 W.

Nowy, ale oldschoolowy w wyglądzie robot to marzenie wielu kucharzy. Jeżeli chcesz, możesz kupić takie urządzenie w cenie nieodbiegającej od standardu. Roboty kuchenne SMEG to dobry wybór do stylowych wnętrz, ale też funkcjonalne rozwiązanie do kuchni. Co ciekawe, przy dużej efektywności, w myśl oszczędzania energii, roboty tego typu wykorzystują tylko 800 W. Możesz mieć kolorowy, energooszczędny i funkcjonalny sprzęt kuchenny, który zadowoli poszukiwaczy oryginalności.

Czy da się zmieniać moc w robocie kuchennym?

Nominalnej mocy urządzenia nie można zmienić, ale warto pamiętać, że parametry przypisane do Twojego robota kuchennego są maksymalną wartością, jaką osiąga dany silnik. Każdy robot kuchenny posiada możliwość regulacji obrotów – przy wyborze niższych, pobierana energia jest mniejsza. Na tym właśnie polega regulacja mocy.

Opinia większości głosi, że roboty o większej mocy są bardziej użyteczne. Nic dziwnego, bo większe silniki radzą sobie lepiej z cięższymi zadaniami. Roboty kuchenne o niższej mocy nie muszą być jednak gorsze. Z pewnością nie są głośne jak maszynka do mielenia mięs, ale robot o wyższej mocy też może być cichy, a obroty możesz zawsze obniżyć.

Robot kuchenny, na który się zdecydujesz, może zostać Twoim ulubionym urządzeniem. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz zadowolony z zakupu, zawsze możesz zwrócić produkt. Część sklepów oferuje taką możliwość nawet po przetestowaniu urządzenia.

 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.