Udostępnij
Skomentuj

Jaką młotowiertarkę wybrać?

Zalety młotowiertarki docenisz przy wielu pracach remontowych. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?
 

Młotowiertarka to sprzęt niezbędny w praktycznie każdym remoncie. W porównaniu do klasycznych wiertarek udarowych o wiele lepiej radzi sobie z otworami o dużej średnicy i głębokości czy twardymi podłożami takimi jak żelbet. Z tego względu szczególnie często możesz ją usłyszeć, jeżeli mieszkasz w bloku z wielkiej płyty. Potężne uderzenia udaru mogą się bowiem nieść nawet przez kilka kondygnacji. Jej siła jest jednak przydatna też poza miastem.

Jaką młotowiertarkę warto kupić?

Jeżeli zastanawiasz się, jaka młotowiertarka do domu jest najlepszym wyborem dla Ciebie, przede wszystkim określ swoje potrzeby i wymagania. Jeżeli tylko sporadycznie wieszasz na ścianie jakiś obrazek, taka inwestycja może się okazać dla Ciebie niepotrzebnym wydatkiem. Jednak już osoby wykonujące od czasu do czasu przemeblowanie czy drobny remont na pewno docenią podstawowy model, który zawsze jest pod ręką i nie wymaga dużego wydatku. Jeżeli zaś wymagasz najwyższej siły i jakości, profesjonalna młotowiertarka Dewalt może być dobrym wyborem dla Ciebie.

Niestety, w porównaniu do wiertarki, musisz się przygotować na większy wydatek. Jeżeli masz skromny budżet i zastanawiasz się, jaka młotowiertarka do 300 zł stanowi dobry wybór, przede wszystkim zwróć uwagę na renomę producenta. Parametry użytkowe w dolnym segmencie są zwykle bardzo zbliżone, ale lepiej poświęcić moc niż bezpieczeństwo. Dobrym, niedrogim wyborem jest młotowiertarka Stanley, Graphite czy Sthor. Na tym jednak nie kończy się lista godnych uwagi producentów. Stosunkowo tanio jest dostępna młotowiertarka Einhell, Worx czy Ryobi.

Wraz ze wzrostem cen rośnie różnorodność dostępnych modeli dedykowanych konkretnym zastosowaniom. Lekka młotowiertarka akumulatorowa o mniejszej mocy może być jednak dobrym wyborem. Taki sprzęt docenisz, jeżeli wykonujesz prace też w ogrodzie czy szopie bez źródła prądu. Dostępna w podobnej cenie młotowiertarka SDS-Max to z kolei sprzęt, który poradzi sobie z praktycznie każdym podłożem, ale za to jest mniej poręczna i nie tak uniwersalna.

Polecane młotowiertarki

Możliwości młotowiertarek

Praktycznie każda młotowiertarka realizuje trzy podstawowe funkcje. Jakie?

  • Wiercenie bez udaru to podstawowy tryb przeznaczony do wykonywania otworów w drewnie lub metalu. Urządzenie pracuje wtedy bardzo podobnie do typowej wiertarki.
  • Wiercenie z udarem wykorzystuje jednocześnie obrót wiertła oraz uderzenia pneumatycznego udaru. Ten tryb jest dedykowany twardym materiałom takim jak beton.
  • Kucie wykorzystuje wyłącznie udar, nie obracając wykorzystywanej końcówki. Przydaje się do skuwania płytek czy robienia bruzd w ścianach.

Co ciekawe, na rynku są dostępne (zazwyczaj tańsze, ale nie jest to regułą) urządzenia, które nie realizują trzeciej opcji, w związku z czym nadają się tylko do wiercenia. Pomijając te, na szczęście nieliczne wyjątki, jaka młotowiertarka do kucia sprawdza się najlepiej? Szczególne znaczenie ma w tym przypadku energia udaru. Im większa, tym twardsze materiały można kuć. Urządzenia do około 5 J to sprzęt raczej dla amatorów, a powyżej 10 J nadają się już do burzenia i rozbiórek.

W tym drugim przypadku dobrze jest zdecydować się na model z uchwytem SDS-Max (średnica 18 mm), który pozwala skorzystać z większych wierteł i dłut niż SDS-Plus (10 mm). Stosunkowo rzadko spotykaną opcją, występującą raczej w segmencie budżetowym, są młotowiertarki z uchwytem szybkozaciskowym. Ze względu na mniejszą odporność na skręcanie oraz płytsze osadzenie trudno je polecić do cięższych prac, ale mogą stanowić ciekawą alternatywę dla klasycznej wiertarki udarowej, zwłaszcza jeżeli nie chcesz kupować nowego zestawu nietanich wierteł.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie młotowiertarki?

Podobnie jak w przypadku innych elektronarzędzi, jednym z kluczowych parametrów jest moc. W przypadku urządzeń sieciowych wynosi ona zwykle od kilkuset do nawet 2000 W. Wobec tego jaka młotowiertarka do użytku domowego stanowi rozsądny kompromis? Dobrym wyborem w większości przypadków jest moc ponad 1000 W. Niższa może okazać się niewystarczająca do niektórych zadań, choć słabsze modele renomowanych producentów, jak młotowiertarka Hitachi, i tak radzą sobie całkiem dobrze.

Oprócz zasilania sieciowego występują też modele z wymienną baterią. Jaka młotowiertarka akumulatorowa zapewni wystarczającą moc do prac w domu? Najpotężniejsze modele zasilane napięciem aż 54 V nie ustępują wydajnością sieciowym odpowiednikom. Rozsądnym minimum jest 18 V, ale spotykane są też modele, które dla zoptymalizowania kosztów wykorzystują dwie takie baterie, łącznie oferując 36 V. Taki sprzęt sprawdza się w większości codziennych zastosowań.

Osobną kwestią są maksymalne obroty i częstość udaru. Jeżeli pracujesz z konkretnym materiałem, którego cechy dobrze znasz, warto zwrócić uwagę na ten parametr, ale dla większości użytkowników nie ma on większego znaczenia i rzadko jest wykorzystywany w pełni. Warto też mieć na uwadze, że wyjątkowo mocne urządzenia mogą być trudne w opanowaniu dla początkujących. Za to, jeżeli możesz, wybierz sprzęt wyposażony w redukcję drgań. Zdecydowanie poprawia ona komfort pracy.

Czym różni się wiertarka od młotowiertarki?

Największą techniczną różnicą między wiertarką a młotowiertarką jest sposób realizacji udaru. W pierwszym przypadku uderzenia wywoływane są przez układ sprężyny i dwóch dociskanych do siebie pierścieni ze stożkowymi zębami. Wraz z obrotem wrzeciona przesuwają się względem siebie, wysuwając wiertło do przodu, a gdy tracą oparcie, sprężyna cofa układ. Młotowiertarka uderza dzięki wbudowanemu kompresorowi zapewniającemu pneumatyczne popychanie wiertła.

Być może zastanawiasz się, jaka młotowiertarka dla elektryka, do warsztatu czy rozbiórek będzie najlepszym wyborem. Schemat codziennego zastosowania ma ogromne znaczenie. Jeżeli wykonywane przez Ciebie otwory mają być stosunkowo płytkie i małej średnicy, nie musisz się decydować na bardzo wydajny sprzęt. Inaczej jeżeli często zdarza Ci się robić bruzdy pod przewody w żelbetowych ścianach – wówczas sporego znaczenia nabiera moc młotowiertarki i siła, z jaką może uderzać.

Decydując się na konkretny model, zwróć też uwagę na producenta. Nawet jeżeli parametry są nieco gorsze niż u mniej renomowanej konkurencji, dopracowany i sprawdzony sprzęt taki jak młotowiertarka Makita lub młotowiertarka Bosch może się okazać nawet skuteczniejszy i lepiej znieść trudy remontu. Podobna sytuacja występuje w przypadku modeli akumulatorowych – jeżeli dysponujesz już sprzętem konkretnego producenta, warto wybrać młotowiertarkę kompatybilną z posiadanymi bateriami.

Prace remontowe czy wieszanie półek z wykorzystaniem zwykłej wiertarki mogą być źródłem sporej frustracji, jeżeli okaże się, że wybrana ściana jest z żelbetu. Doskonałym ratunkiem jest młotowiertarka. Specjalna konstrukcja udarowego młota sprawia, że wiercenie nawet w najtwardszych materiałach przestaje być problemem. Dużą zaletą takiego sprzętu jest jego wszechstronność – oprócz wykonywania otworów możesz dzięki niemu też kuć i burzyć ściany.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.